800 150 dynaudio partner

2015 12 16 TST Gato Audio PM 6 1

Firma Gato Audio není na trhu úplně dlouho, ale za těch pár let své existence se tito Dánové z Kodaně stihli etablovat jako výrobci velmi designově orientovaných přístrojů a reprosoustav, které ovšem v sobě neskrývají žádná druhořadá řešení. Naopak, některé použité technologie jsou rozhodně zajímavé a netradiční, byť se to týká spíše technologií použitých v elektronice. My ale začneme spíše od základů, od druhých nejníže postavených reprosoustav v katalogu.

Sloupky PM-6 jsou v podstatě ve firemní hierarchii takový entry-level. Nebo chcete-li, jde o ztělesnění firemního vidění toho, jak lze postavit nejlevnější sloupky, aby ještě stále odpovídaly nárokům Gato Audio. Vše se vyrábí přímo v Dánsku a to za použití primárně dánských komponentů.

2015 12 16 TST Gato Audio PM 6 2

Design sloupku PM-6 je vcelku konzervativní, tvoří ho vlastně 28 kg MDFek, vytvarovaných do rovné čelní stěny a dozadu se oble zužujících a obloučkem spojených bočních stěn, tedy tvaru efektivně potlačujícího nežádoucí stojaté vlnění uvnitř skříně. Vpředu jsou tři měniče, vzadu dvojice bassreflexů (jeden nahoře a jeden dole), u paty reprosoustav pak ještě bi-wiringové / bi-ampingové terminály pro připojení všech typů kabelových zakončení. Reprosoustavy jako celek stojí na kovové základně s nožkami umístěnými mimo půdorys kabinetu.

Celá skříň je také mírně zakloněná. Povrchové provedení ve vysokém lesku je elegantní a poměrně decentní. Reprosoustavy patří svou velikostí do vod průměru, s výškou 102 cm, šířkou 20 cm (30 cm včetně nožiček) a hloubkou 37 cm to nejsou kdovíjací obři.

2015 12 16 TST Gato Audio PM 6 3

Gato Audio PM-6 (Performance Monitor 6) jsou koncipovány jako 2 a 1/2 pásmové bassreflexové reprosoustavy. Měniče jsou vyráběny dánskou firmou SB Acoustics. Tweeter je uložen ve vlastní komoře a jde o Ring Radiator s průměrem membrány 3,8 cm. Membránu rozkmitává ferritový motor. Dva spodní měniče jsou pak na pohled identické, každý je ale trochu jiný. Ten prostřední je naladěn jako středotónový, má 17 cm širokou papírovou membránu s velkým, měkkým závěsem a o něco menší cívku v pohonném ústrojí. Spodní měnič je pak určen výhradně basům, byť základní charakteristiky jako materiál a průměr membrány a zavěšení jsou identické.

Reprosoustavy mají na své rozměry odvážně definovanou frekvenční odezvu - v toleranci -6 dB pracují PM-6 v rozsahu 34 - 25 000 Hz, charakteristická citlivost činí 90 dB / 2,83V a jmenovitá impedance 4 Ohmy.

2015 12 16 TST Gato Audio PM 6 4

Gato Audio PM-6 jsme poslouchali zejména s firemní sestavou Gato Audio CDD-1 / Gato Audio AMP-150, ale též s Naim Nait XS / Naim CD5si a Cambridge CXA80 / Cambridge CXC. Z digitálních zdrojů jsme používali ještě ASUS Xonar Essence One MUSES MKII či Apogee Groove. Ke slovu přišel ale i dělený zesilovač Viola Labs Crescendo / Concerto, ale i analogová cesta s VPI Scout Jr. a Naim Stageline. Srovnávali jsme s Harbeth Monitor 30, Xavian Perla, ale i Elac BS 73, Fischer&Fischer SN/SL 170 nebo OceanWay Sausalito. Propojeno bylo kabely ZenSati Authentica nebo TelluriumQ Silver a Black.

2015 12 16 TST Gato Audio PM 6 5

Na kontrabasu ve "First Song" Laurence Hobgooda ("When the heart dances" | 2008 | Naim | naimcd112) bylo znát nadýchané, temnější ladění reprosoustav. PM-6 se snaží sáhnout po maximálním objemu, zní ale přeci jen měkčeji. Basa je tak houpavá a měkká, zároveň ale na dané rozměry i působivě velká a energická. PM-6 bez problémů vyplní zvukem i velkou místnost, umí zabručet a zatlačit. Definice je slušná, byť ne v dané ceně špičková, ale ladění těchto reprosoustav směřuje jednoduše jinam. Nástroj má třeba opravdu značnou, působivou váhu a dynamiku.

2015 12 16 TST Gato Audio PM 6 6

Sladší, velký zvuk byl patrný i v oblasti vokálů, konkrétně ten Diany Krall v "Peel me a grape" ("Love Scenes" | 1997 | Impulse! | IMP12342) byl velký, sytý a velmi bohatý, barevný. Střední pásmo obecně je už příjemně otevřené a čisté, celková reprodukce se však nese v duchu pohody a klidu. Zvuk je živý, hlas má život a švih, ale neobětuje pro onu hezkost ani slušné rozlišení a dobrou artikulaci. Cítíte také lehký samet a i váhu basového pásma, určujícího celkovou nadstandardní plnost a hutnost reprodukce. PM-6 také vystihly intimní atmosféru nahrávky a její vřelost.

Vibrafon a činely v Burtonově "Like Minds" ("Like Minds" | 2003 | Concord | SACD-1029-6) mají trochu méně prostoru k rozletu, výšek je poměrově o kousek méně, než by být mělo. Přes menší objem se nástroje neztrácí v pozadí. Důležité je ale to, že díky celkově měkčím přednesu zůstávají PM-6 pozoruhodně kultivované a klidné. Rozhodně se nemusíte bát, že by vás svým stylem PM-6 otrávily, či že by snad mohly být hrubé a útočné. V rámci stotisícové třídy je tu dobře zvládnutý dozvuk, byť PM-6 se nesnaží udržet tón do té úplně nejposlednější chvilky, nesnaží se být studiovým monitorem, ale atraktivně hrajícími reprosoustavami.

2015 12 16 TST Gato Audio PM 6 7

V čem jsou Gato Audio PM-6 rozhodně bezproblémové, to je dynamika - umí zahrát velký, hutný zvuk a ustát dynamické špičky bez větších starostí, takže i Mahlerova "6. symfonie" v podání České filharmonie s Václavem Neumannem (2006 | Octavia | OVCL-00259) vyzněla velmi působivě. Bohatý zvuk orchestru byl zároveň i trochu nadýchaný, takže docela lehký a vysloveně muzikální, až hezký. Ve špičkách, pravda, ještě velkému orchestru schází trochu důrazu, reprosoustavy udržují hlavně velký, zaplňující objem. Líbilo se nám, že není problém otočit volume hodně daleko doprava a hrát za hranicí realistických úrovní, aniž by PM-6 působily nějak zahlceně.

2015 12 16 TST Gato Audio PM 6 8

Sboristé v "Pie Jesu" z Rutterova "Requiem" ("Crystal Cable Arabesque" | 2009 | Crystal Cable | CC200901) je výborným nástrojem pro otestování hloubky rozlišení jakéhokoliv komponentu. Jen ty opravdu dobré totiž umí přenést dojem mnoha překrývajících se hlasů, většina zahraje spíše spojitý "jednohlas". PM-6 dokázaly odprezentovat pocit velikosti sboru, zpěvu bylo hodně a vcelku poctivě pod ním zahučely i varhany, což byste možná od poměrně štíhlých sloupků nečekali. Gato Audio PM-6 nicméně nejsou úplná pila na detaily, nehrají se studiovou přesností, spíše s muzikální hladkostí a poklidem, hrají vřele a sladce, přenášejí spíše harmonii hudby, než nekonečné, strohé myriády detailů. V hudebním celku se však neztratíte, hloubka rozlišení vás s ohledem na cenovou kategorii nezklame, pokud nevyžadujete vysloveně krystalicky čisté a důrazné i ty nejmenší detaily.

2015 12 16 TST Gato Audio PM 6 9

V ohledu umístění v místnosti a rekonstrukce prostoru nahrávky jsou Gato Audio PM-6 bezproblémové - i přes vzadu ústící bassreflexy nemají tendenci dunět ani nějaké tři desítky centimetrů od zadní zdi, díky Ring Radiatorům zase není nutné řešit každý stupeň natočení a v podstatě je stačí poměrně vágně natočit směrem na své uši. Rozložení nástrojů v Beethovenově "Smyčcovém kvartetu op. 95" v podání Artemis Quartet ("2005 | Virgin | 7243 5 4573828) bylo dobré, přehledné a dostatečně jisté, byť veškeré dění se odehrává mezi ozvučnicemi. Stejně tak hloubka scény v předozadním směru je dobrá, ale ne vysloveně oslňující. Scéna je však pevná a necestuje. Stejně tak nemáte pocit, že by zvuk vycházel přímo z ozvučnic, už se do velké míry osvobodil.

Gato Audio PM-6 jsou však v trochu americkém stylu nejlepší v zábavném přednesu - "Gone Gone Gone" z "Raising Sand" od Alyson Krauss a Roberta Planta (2007 | Decca | 475 9382) byla mohutná, hutná, ale ne pomalá, jakkoliv bylo cítit ve spodních pásmech těžší projev, než v horní polovině spektra. Jakmile si ale uděláte až koncertní hlasitost, PM-6 hrají stále stejně zábavně a jistě, je to prostě a jednoznačně jízda, má to tempo a tah na branku.

2015 12 16 TST Gato Audio PM 6 10

Gato Audio PM-6 jsou v prvé řadě stylové, elegantní reprosoustavy, které však výrobce zároveň obdařil i dobrými reprodukčními schopnostmi. Jejich středně velké ozvučnice, elegantní a hladké tvary a celková elegance vlastně poměrně odpovídají i jejich zvukové charakteristice - zvuku je totiž dost, je energický, dynamický, plný a těžší na spodek, ovšem s již dobrým rozlišením a dobrým prostorem. PM-6 zvládnou zaplnit i velké místnosti, umí udržet svou klidnou měkkost i při vysokých hlasitostech a jsou prosté konfliktů. Nestydí se za to, že hrají tak trochu "hezky", už proto, že není zač se stydět. Nejsou to zrovna levné reprosoustavy, ale za své peníze dostanete pěkné provedení, šarmantní tvary a neúnavně, dlouhodobě a univerzálně zábavný zvuk, snažící se přenést barvy a emoce spíše než sebemenší detaily. A vůbec to nevadí, protože si svým projevem rozhodně umí udržet pozornost...

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m ve výšce mezi tweeterem a středotónovým měničem, v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 50 metrů čtverečních. Prostor je standardně zatlumen, ovšem bez rozsáhlých akustických úprav, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 – 200 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech v různou denní dobu (kvůli rušení z exteriéru), vybrána byla vždy střední křivka. Všechna měření probíhala na NAD C370 a Pioneer BDP-LX71 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

2015 12 16 TST Gato Audio PM 6 m1

Naměřená frekvenční charakteristika ukazuje na lehce zdůrazněné spodní pásmo kolem 50 - 60 Hz, střední frekvence jsou pak sice bez studiové preciznosti, přesto bez problémů v toleranci +/- 3 dB, Ring Radiotor ale zjevně není tak energický jako jeho středobasoví kolegové. Naměřený graf tak odpovídá celkovému temnějšímu dojmu z poslechu.

2015 12 16 TST Gato Audio PM 6 m2

Impedanční charakteristika odpovídá deklarovaných 4 Ohmům, i když poměrně ve velké části se propadá až na 3 Ohmy. Přes vysokou citlivost tak určitě volte stabilní a výkonný zesilovač.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ +/- ] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ ✓]

Kč 90 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ jsou elegantní

+ pěkné zpracování

+ měkký, bohatý, velký zvuk

+ slušná dynamika

ZÁPORY

- mají jasně temnější vyvážení

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: SoundStyle | www.soundstyle.cz 

00 avs 2019

00 hfv produkt roku

02 200 300 xavian

03 200 200 eurostar

04 200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

06 200 200 hifiguide

08 200 200 horn

09 200 200 voice

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

10b 200 150 hifi home art

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Harmonii, švih a břink

Milí čtenáři,

čas letí, jak praví okřídlené přísloví, jako voda. Doufám, že rok 2018 pro vás byl ve znamení úspěchu a třeba i nalezení nějaké nové, skvělé zábavné cesty k dobrému zvuku. Takže vám všem ještě jedno přání všeho nejlepšího do nového roku a nechť je vše tak, jak si přejete.

Číst dál...

11 200 200 rpaudio 12 200 200 audio visual 13 200 200 elfton 14 200 200 mareka 

16 200 200 cpt 17 200 200 aq 18 200 200 avintegra 200 200 psg 20 200 200 wdq 

21 200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 23 200 200 voix 24 200 200 hifistyl 25 200 200 grandinote 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 28 200 200 440audio 200 200 amarock studio 200 200 htp

1024 200 avspraha 2019

corner amarock studio