HIFIStyl

2015 12 16 TST Gato Audio PM 6 1

Firma Gato Audio není na trhu úplně dlouho, ale za těch pár let své existence se tito Dánové z Kodaně stihli etablovat jako výrobci velmi designově orientovaných přístrojů a reprosoustav, které ovšem v sobě neskrývají žádná druhořadá řešení. Naopak, některé použité technologie jsou rozhodně zajímavé a netradiční, byť se to týká spíše technologií použitých v elektronice. My ale začneme spíše od základů, od druhých nejníže postavených reprosoustav v katalogu.

Sloupky PM-6 jsou v podstatě ve firemní hierarchii takový entry-level. Nebo chcete-li, jde o ztělesnění firemního vidění toho, jak lze postavit nejlevnější sloupky, aby ještě stále odpovídaly nárokům Gato Audio. Vše se vyrábí přímo v Dánsku a to za použití primárně dánských komponentů.

2015 12 16 TST Gato Audio PM 6 2

Design sloupku PM-6 je vcelku konzervativní, tvoří ho vlastně 28 kg MDFek, vytvarovaných do rovné čelní stěny a dozadu se oble zužujících a obloučkem spojených bočních stěn, tedy tvaru efektivně potlačujícího nežádoucí stojaté vlnění uvnitř skříně. Vpředu jsou tři měniče, vzadu dvojice bassreflexů (jeden nahoře a jeden dole), u paty reprosoustav pak ještě bi-wiringové / bi-ampingové terminály pro připojení všech typů kabelových zakončení. Reprosoustavy jako celek stojí na kovové základně s nožkami umístěnými mimo půdorys kabinetu.

Celá skříň je také mírně zakloněná. Povrchové provedení ve vysokém lesku je elegantní a poměrně decentní. Reprosoustavy patří svou velikostí do vod průměru, s výškou 102 cm, šířkou 20 cm (30 cm včetně nožiček) a hloubkou 37 cm to nejsou kdovíjací obři.

2015 12 16 TST Gato Audio PM 6 3

Gato Audio PM-6 (Performance Monitor 6) jsou koncipovány jako 2 a 1/2 pásmové bassreflexové reprosoustavy. Měniče jsou vyráběny dánskou firmou SB Acoustics. Tweeter je uložen ve vlastní komoře a jde o Ring Radiator s průměrem membrány 3,8 cm. Membránu rozkmitává ferritový motor. Dva spodní měniče jsou pak na pohled identické, každý je ale trochu jiný. Ten prostřední je naladěn jako středotónový, má 17 cm širokou papírovou membránu s velkým, měkkým závěsem a o něco menší cívku v pohonném ústrojí. Spodní měnič je pak určen výhradně basům, byť základní charakteristiky jako materiál a průměr membrány a zavěšení jsou identické.

Reprosoustavy mají na své rozměry odvážně definovanou frekvenční odezvu - v toleranci -6 dB pracují PM-6 v rozsahu 34 - 25 000 Hz, charakteristická citlivost činí 90 dB / 2,83V a jmenovitá impedance 4 Ohmy.

2015 12 16 TST Gato Audio PM 6 4

Gato Audio PM-6 jsme poslouchali zejména s firemní sestavou Gato Audio CDD-1 / Gato Audio AMP-150, ale též s Naim Nait XS / Naim CD5si a Cambridge CXA80 / Cambridge CXC. Z digitálních zdrojů jsme používali ještě ASUS Xonar Essence One MUSES MKII či Apogee Groove. Ke slovu přišel ale i dělený zesilovač Viola Labs Crescendo / Concerto, ale i analogová cesta s VPI Scout Jr. a Naim Stageline. Srovnávali jsme s Harbeth Monitor 30, Xavian Perla, ale i Elac BS 73, Fischer&Fischer SN/SL 170 nebo OceanWay Sausalito. Propojeno bylo kabely ZenSati Authentica nebo TelluriumQ Silver a Black.

2015 12 16 TST Gato Audio PM 6 5

Na kontrabasu ve "First Song" Laurence Hobgooda ("When the heart dances" | 2008 | Naim | naimcd112) bylo znát nadýchané, temnější ladění reprosoustav. PM-6 se snaží sáhnout po maximálním objemu, zní ale přeci jen měkčeji. Basa je tak houpavá a měkká, zároveň ale na dané rozměry i působivě velká a energická. PM-6 bez problémů vyplní zvukem i velkou místnost, umí zabručet a zatlačit. Definice je slušná, byť ne v dané ceně špičková, ale ladění těchto reprosoustav směřuje jednoduše jinam. Nástroj má třeba opravdu značnou, působivou váhu a dynamiku.

2015 12 16 TST Gato Audio PM 6 6

Sladší, velký zvuk byl patrný i v oblasti vokálů, konkrétně ten Diany Krall v "Peel me a grape" ("Love Scenes" | 1997 | Impulse! | IMP12342) byl velký, sytý a velmi bohatý, barevný. Střední pásmo obecně je už příjemně otevřené a čisté, celková reprodukce se však nese v duchu pohody a klidu. Zvuk je živý, hlas má život a švih, ale neobětuje pro onu hezkost ani slušné rozlišení a dobrou artikulaci. Cítíte také lehký samet a i váhu basového pásma, určujícího celkovou nadstandardní plnost a hutnost reprodukce. PM-6 také vystihly intimní atmosféru nahrávky a její vřelost.

Vibrafon a činely v Burtonově "Like Minds" ("Like Minds" | 2003 | Concord | SACD-1029-6) mají trochu méně prostoru k rozletu, výšek je poměrově o kousek méně, než by být mělo. Přes menší objem se nástroje neztrácí v pozadí. Důležité je ale to, že díky celkově měkčím přednesu zůstávají PM-6 pozoruhodně kultivované a klidné. Rozhodně se nemusíte bát, že by vás svým stylem PM-6 otrávily, či že by snad mohly být hrubé a útočné. V rámci stotisícové třídy je tu dobře zvládnutý dozvuk, byť PM-6 se nesnaží udržet tón do té úplně nejposlednější chvilky, nesnaží se být studiovým monitorem, ale atraktivně hrajícími reprosoustavami.

2015 12 16 TST Gato Audio PM 6 7

V čem jsou Gato Audio PM-6 rozhodně bezproblémové, to je dynamika - umí zahrát velký, hutný zvuk a ustát dynamické špičky bez větších starostí, takže i Mahlerova "6. symfonie" v podání České filharmonie s Václavem Neumannem (2006 | Octavia | OVCL-00259) vyzněla velmi působivě. Bohatý zvuk orchestru byl zároveň i trochu nadýchaný, takže docela lehký a vysloveně muzikální, až hezký. Ve špičkách, pravda, ještě velkému orchestru schází trochu důrazu, reprosoustavy udržují hlavně velký, zaplňující objem. Líbilo se nám, že není problém otočit volume hodně daleko doprava a hrát za hranicí realistických úrovní, aniž by PM-6 působily nějak zahlceně.

2015 12 16 TST Gato Audio PM 6 8

Sboristé v "Pie Jesu" z Rutterova "Requiem" ("Crystal Cable Arabesque" | 2009 | Crystal Cable | CC200901) je výborným nástrojem pro otestování hloubky rozlišení jakéhokoliv komponentu. Jen ty opravdu dobré totiž umí přenést dojem mnoha překrývajících se hlasů, většina zahraje spíše spojitý "jednohlas". PM-6 dokázaly odprezentovat pocit velikosti sboru, zpěvu bylo hodně a vcelku poctivě pod ním zahučely i varhany, což byste možná od poměrně štíhlých sloupků nečekali. Gato Audio PM-6 nicméně nejsou úplná pila na detaily, nehrají se studiovou přesností, spíše s muzikální hladkostí a poklidem, hrají vřele a sladce, přenášejí spíše harmonii hudby, než nekonečné, strohé myriády detailů. V hudebním celku se však neztratíte, hloubka rozlišení vás s ohledem na cenovou kategorii nezklame, pokud nevyžadujete vysloveně krystalicky čisté a důrazné i ty nejmenší detaily.

2015 12 16 TST Gato Audio PM 6 9

V ohledu umístění v místnosti a rekonstrukce prostoru nahrávky jsou Gato Audio PM-6 bezproblémové - i přes vzadu ústící bassreflexy nemají tendenci dunět ani nějaké tři desítky centimetrů od zadní zdi, díky Ring Radiatorům zase není nutné řešit každý stupeň natočení a v podstatě je stačí poměrně vágně natočit směrem na své uši. Rozložení nástrojů v Beethovenově "Smyčcovém kvartetu op. 95" v podání Artemis Quartet ("2005 | Virgin | 7243 5 4573828) bylo dobré, přehledné a dostatečně jisté, byť veškeré dění se odehrává mezi ozvučnicemi. Stejně tak hloubka scény v předozadním směru je dobrá, ale ne vysloveně oslňující. Scéna je však pevná a necestuje. Stejně tak nemáte pocit, že by zvuk vycházel přímo z ozvučnic, už se do velké míry osvobodil.

Gato Audio PM-6 jsou však v trochu americkém stylu nejlepší v zábavném přednesu - "Gone Gone Gone" z "Raising Sand" od Alyson Krauss a Roberta Planta (2007 | Decca | 475 9382) byla mohutná, hutná, ale ne pomalá, jakkoliv bylo cítit ve spodních pásmech těžší projev, než v horní polovině spektra. Jakmile si ale uděláte až koncertní hlasitost, PM-6 hrají stále stejně zábavně a jistě, je to prostě a jednoznačně jízda, má to tempo a tah na branku.

2015 12 16 TST Gato Audio PM 6 10

Gato Audio PM-6 jsou v prvé řadě stylové, elegantní reprosoustavy, které však výrobce zároveň obdařil i dobrými reprodukčními schopnostmi. Jejich středně velké ozvučnice, elegantní a hladké tvary a celková elegance vlastně poměrně odpovídají i jejich zvukové charakteristice - zvuku je totiž dost, je energický, dynamický, plný a těžší na spodek, ovšem s již dobrým rozlišením a dobrým prostorem. PM-6 zvládnou zaplnit i velké místnosti, umí udržet svou klidnou měkkost i při vysokých hlasitostech a jsou prosté konfliktů. Nestydí se za to, že hrají tak trochu "hezky", už proto, že není zač se stydět. Nejsou to zrovna levné reprosoustavy, ale za své peníze dostanete pěkné provedení, šarmantní tvary a neúnavně, dlouhodobě a univerzálně zábavný zvuk, snažící se přenést barvy a emoce spíše než sebemenší detaily. A vůbec to nevadí, protože si svým projevem rozhodně umí udržet pozornost...

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m ve výšce mezi tweeterem a středotónovým měničem, v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 50 metrů čtverečních. Prostor je standardně zatlumen, ovšem bez rozsáhlých akustických úprav, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 – 200 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech v různou denní dobu (kvůli rušení z exteriéru), vybrána byla vždy střední křivka. Všechna měření probíhala na NAD C370 a Pioneer BDP-LX71 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

2015 12 16 TST Gato Audio PM 6 m1

Naměřená frekvenční charakteristika ukazuje na lehce zdůrazněné spodní pásmo kolem 50 - 60 Hz, střední frekvence jsou pak sice bez studiové preciznosti, přesto bez problémů v toleranci +/- 3 dB, Ring Radiotor ale zjevně není tak energický jako jeho středobasoví kolegové. Naměřený graf tak odpovídá celkovému temnějšímu dojmu z poslechu.

2015 12 16 TST Gato Audio PM 6 m2

Impedanční charakteristika odpovídá deklarovaných 4 Ohmům, i když poměrně ve velké části se propadá až na 3 Ohmy. Přes vysokou citlivost tak určitě volte stabilní a výkonný zesilovač.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ +/- ] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ ✓]

Kč 90 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ jsou elegantní

+ pěkné zpracování

+ měkký, bohatý, velký zvuk

+ slušná dynamika

ZÁPORY

- mají jasně temnější vyvážení

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: SoundStyle | www.soundstyle.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies