2020 01 30 TST Chord Qutest 1

Jen málokdo si vybudoval za poslední dvě dekády v segmentu D/A převodníků takové renomé jako britský Chord. Přitom značka zachovává (relativní) cenovou střídmost a své výrobky kompletně navrhuje i vyrábí v neošizené kvalitě ve své podmanivě britské továrně v jižní Anglii. Ačkoliv mobilní model Mojo je ještě dostupnější, nejsnáze finančně dosažitelným plnohodnotným stolním převodníkem je model Qutest.

Ten jen na poměry firmy poměrně usedlý, jde v praxi o kvádřík s rozměry 16 x 8,8 x 4,5 cm (š x h x v) a váhou zhruba tři čtvrtě kilogramu. Minimalistická pravoúhlá čerň krabičky je narušena na přední horní hraně jen dvěma proláklinami s umístěnými typickými firemními barvami zářícími kuličkami (Chord standardní nutná tlačítka prakticky neuznává) pro změnu vstupu a výstupního filtru, uprostřed horní plochy je také neméně charakteristické "okénko" s mírně zvětšujícím efektem, takže se můžete kochat vnitřkem přístroje - nehledě na to, že tudy dává barevnými odstíny přístroj najevo, jaký typ signálu právě zpracovává.

Robustní hliníkové šasi je pak prosté jakýchkoliv dalších prvků s výjimkou strany zadní - tam je napájecí konektor v podobě velmi univerzálního 5 V USB (takže napájet Qutest nemusíte jen přes zásuvku), jsou tu celkem čtyři digitální vstupy (optika, dvojice BNC s možností redukce na běžný koaxiál a jedno galvanicky pečlivě oddělné USB pro spojení s počítačem). Převedený signál můžete poslat ven přes jeden pár linkových cinchů.

2020 01 30 TST Chord Qutest 2

Quest je koncipovaný jako čistý D/A převodník - žádná regulace hlasitosti, žádný sluchátkový výstup, žádné baterie a navazuje tím na koncept předchozího modelu 2Qute. Tu zásadní část přebírá Qutest technologicky jen s nevelkými změnami z velkého modelu Hugo 2. Jde o programovatelné hradlové pole s vysokým výpočetním výkonem (FPGA) a vlastním sofistikovaným softwarovým vybavením z pera Roba Wattse. V Qutest tepe řešení Xilinx Artix 7.

Protože šasi je vyfrézováno z jednoho kusu hliníku, umožnilo vyrobit v základně prohlubeň, v níž se ukrývají obvody a tím jsou chráněny jak před elektromagnetickým zářením, tak před vibracemi. Tyto obvody, jak už bylo zmíněno, vychází z technologií navržených pro Hugo 2.

2020 01 30 TST Chord Qutest 3

To znamená, že k dispozici jsou čtyři různé filtry - neutrální, neutrální s jemnějšími výškami, vřelý a vřelý s jemnějšími výškami. Rozdíly jsou celkem zřetelně slyšet a je to zajímavá možnost doladit jemně výsledný charakter svého řetězce. Dodávaná brožurka vám vysvětlí, kterou barvou nastavíte který filtr.

Navolit můžete také jednu ze tří různých výstupních úrovní - na analogových výstupech může být 1 V, 2 V nebo 3 V, takže i to pomůže ideálně doladit projev v širokém spektru sestav.

2020 01 30 TST Chord Qutest 4

Chord Qutest podporuje PCM signály s rozlišením až 32 bit / 768 kHz (dokonce i přes BNC ve speciálním firemním duálním zapojení přes oba konektory), nativně přehrává ale i DSD512.

Převodník Chord Qutest jsme zkoušeli v prostorách pražského studia AV Center, kde hrála sestava v čele s přehrávačem (a v naší roli tedy i transportem) Chord One, řídícím zesilovačem Chord CPM 2650 a koncovým stupněm Chord SPM 1050 MKII. Poslouchalo se přes Sonus faber Olympica II nebo Audiovector R3 Avantgarde. Propojeno bylo kabely Chord Epic a Nordost Heimdall II.2020 01 30 TST Chord Qutest 5

Basové tóny v "Let it rain" Patricie Barber ("The Dali CD Vol. 1" | 2006 | Dali | 2006023) byly moc pěkně artikulované, bas jako takový je pěkně "prodýchaný" a přestože (bezmála čtyřikrát dražší) samotný přehrávač One působí o kousek odvážněji, klidně, samozřejmě prezentované tóny mají velmi solidní dávku konkrétnosti, mají váhu a dobrou konturu. Oproti One se liší hlavně tím, že Qutest hraje trošičku klidněji, ale až překvapivě přesně a jasně.

Vysloveně skvěle čisté bylo střední pásmo, zpěv Doris Day v "Penny from Heaven" ("Diamond Voices of the Fifties" | 2015 | STS Digital | STS-6111140) byl překvapivě samozřejmě definovaný a jasný, prezentovaný pěkně transparentně a přitom bez analyticky zdůrazněných sykavek, artefaktů této přeci jen staré nahrávky. Chord nabízí vlastně pěkně netechnicky hladký a jemný zážitek, v němž nicméně zcela jistě nechybí detaily. Ani při vyšší hlasitosti se není třeba bát expresivnosti problematičtějších nahrávek a přitom dokáže Qutest vykreslit i opravdu jemné detaily, dosti podobně jako větší Hugo 2.2020 01 30 TST Chord Qutest 6

Dobře je to znát také na výškách, kde jadrný cinkot ve "Spinning Wheel" od Blood, Sweat & Tears ("Blu-spec CD - Feel the Difference" | 2009 | SONY | SICP 20048-9) nepřerost v přílišnou ostrost a Quetest udržel mezi tóny jasný pořádek, nabídl velmi pěkně vystižený charakter kovové plochy činelu, jasné textury a přestože přehrávač One má o kousek lepší jasnost a celkovou realističnost, Qutest rozhodně není v čistotě, organizovanosti a detailnosti nesrovnatelný.

Qutest se nesnaží ve svém zvuku nijak exhibovat a proto může dynamicky působit méně nápadně, než čekáte, nicméně třeba v "Danse Macabre" Camille Saint-Saënse ("Crystal Cable Arabesque" | 2009 | Crystal Cable | CC 200901) bylo cítit, že v poklidnější zvukové charakteristice je kontrola a že když přijde na dynamický moment, hudba se dokáže vzedmout s důstojnou pevností. Převodník nicméně dobře vystihuje i mikrodynamické nuance a už v jeho zvuku najdete takový ten pocit vnitřního tepajícího života hudby, byť by možná mohl mít o něco větší odpich.

2020 01 30 TST Chord Qutest 8

Dvořákova "Symfonie č. 8 v G-dur op. 88" v podání RSO Berlin ("pure music ONE" | 2008 | AUDIO | 03-08) byla podaná s pěknou vzdušností, Qutest umí nabídnou celkově rozhodně solidní čitelnost a přehlednost, je cítit, že signál je kontrolovaný, byť třeba tak přesvědčivé strukturování ploch smyčců nebo jemné dozvuky tu ovšem nejsou tak jasné jako u přehrávače One. Pořád je to velmi slušná úroveň, kdy Qutest rozhodně obstojí ve své cenové úrovni jako plnohodnotný zdroj signálu a pořád má tu přirozeně působící firemní zřetelnost a přesnost.

Převodník se také vcelku jasně vyznačuje tím, že hraje právě to, co mu podsunete, aniž by se snažil to jakkoliv vylepšovat - na druhou stranu ona věrnost a jistá věcnost třeba v mohutné "Flight of the Cosmic Hippo" Bély Flecka ("Extended Dynamic Experience 4" | 2015 | STS Digital | STS-6111145) ústí spíše v celkově urovnanou, čistou a přesnou, trochu hladší reprodukci, než ve vášnivě tučný zvuk. Je nicméně znát, že hudba hraje bez napětí, vyrovnaná a utažená, nikam netlačená.2020 01 30 TST Chord Qutest 10

Chord Qutest je pěkný (skutečně "qute") kompaktní převodník, který snadno - díky variabilitě vstupů, možnosti přizpůsobení úrovně výstupů i podpoře mnoha rozlišení - zapadne do každé sestavy, svým pojetím ale míří zejména k "rozsvícení" vlastně běžných sestav z kategorie vyššího hi-fi. Právě tam rozhodně udělá velkou parádu, však v některých aspektech jej lze částečně srovnat i čtyřnásobně drahým firemním CD přehrávačem One nebo "velkým" převodníkem Hugo 2 a to rozhodně není špatný výsledek. Pokud tak hledáte D/A převodník na úrovni, který má trochu prémiovou cenu, ale výtečné schopnosti, Chord svou reputaci výrobce výborných digitálně-analogových převodníků potvrdil právě i u modelu Qutest.

Kč 34 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ možnost přizpůsobení poslechové úrovně

+ čistota a detailnost

+ šíře podporovaných rozlišení

+ možnost nekompromisního duálního zapojení

+ zvuk z modelu One se při použití Qutest rozhodně nezhoršil

ZÁPORY

- trochu svébytné ovládání přes barvičky

- přednes by mohl být o kousek živější

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: AV Center | www.avcenter.cz , AVITsmart | www.avitsmart.cz , Studio Špalíček | www.studiospalicek.cz , HIFI SOUND BRNO | www.hifisound.cz , Luxusní Elektronika | www.l-e.cz , Oltech | www.elektrosafir.cz 

DOVOZCE: Audio Center Czech | www.audiocenter.cz 

XAVIAN Concerto - třípásmové sloupové reprosoustavy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

200 200 soundstyle

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

HiFi Studio TYKON

Fischer&Fischer high end reprosoustavy

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Amarock Studio | KEF - PASS LABS - HARBETH

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

XAVIAN 16 200 200 cpt 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

PASS LABS Studio Špalíček - Ostrava Marantz AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Audio Video Show Praha 2022

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies