2020 01 30 TST Chord Qutest 1

Jen málokdo si vybudoval za poslední dvě dekády v segmentu D/A převodníků takové renomé jako britský Chord. Přitom značka zachovává (relativní) cenovou střídmost a své výrobky kompletně navrhuje i vyrábí v neošizené kvalitě ve své podmanivě britské továrně v jižní Anglii. Ačkoliv mobilní model Mojo je ještě dostupnější, nejsnáze finančně dosažitelným plnohodnotným stolním převodníkem je model Qutest.

Ten jen na poměry firmy poměrně usedlý, jde v praxi o kvádřík s rozměry 16 x 8,8 x 4,5 cm (š x h x v) a váhou zhruba tři čtvrtě kilogramu. Minimalistická pravoúhlá čerň krabičky je narušena na přední horní hraně jen dvěma proláklinami s umístěnými typickými firemními barvami zářícími kuličkami (Chord standardní nutná tlačítka prakticky neuznává) pro změnu vstupu a výstupního filtru, uprostřed horní plochy je také neméně charakteristické "okénko" s mírně zvětšujícím efektem, takže se můžete kochat vnitřkem přístroje - nehledě na to, že tudy dává barevnými odstíny přístroj najevo, jaký typ signálu právě zpracovává.

Robustní hliníkové šasi je pak prosté jakýchkoliv dalších prvků s výjimkou strany zadní - tam je napájecí konektor v podobě velmi univerzálního 5 V USB (takže napájet Qutest nemusíte jen přes zásuvku), jsou tu celkem čtyři digitální vstupy (optika, dvojice BNC s možností redukce na běžný koaxiál a jedno galvanicky pečlivě oddělné USB pro spojení s počítačem). Převedený signál můžete poslat ven přes jeden pár linkových cinchů.

2020 01 30 TST Chord Qutest 2

Quest je koncipovaný jako čistý D/A převodník - žádná regulace hlasitosti, žádný sluchátkový výstup, žádné baterie a navazuje tím na koncept předchozího modelu 2Qute. Tu zásadní část přebírá Qutest technologicky jen s nevelkými změnami z velkého modelu Hugo 2. Jde o programovatelné hradlové pole s vysokým výpočetním výkonem (FPGA) a vlastním sofistikovaným softwarovým vybavením z pera Roba Wattse. V Qutest tepe řešení Xilinx Artix 7.

Protože šasi je vyfrézováno z jednoho kusu hliníku, umožnilo vyrobit v základně prohlubeň, v níž se ukrývají obvody a tím jsou chráněny jak před elektromagnetickým zářením, tak před vibracemi. Tyto obvody, jak už bylo zmíněno, vychází z technologií navržených pro Hugo 2.

2020 01 30 TST Chord Qutest 3

To znamená, že k dispozici jsou čtyři různé filtry - neutrální, neutrální s jemnějšími výškami, vřelý a vřelý s jemnějšími výškami. Rozdíly jsou celkem zřetelně slyšet a je to zajímavá možnost doladit jemně výsledný charakter svého řetězce. Dodávaná brožurka vám vysvětlí, kterou barvou nastavíte který filtr.

Navolit můžete také jednu ze tří různých výstupních úrovní - na analogových výstupech může být 1 V, 2 V nebo 3 V, takže i to pomůže ideálně doladit projev v širokém spektru sestav.

2020 01 30 TST Chord Qutest 4

Chord Qutest podporuje PCM signály s rozlišením až 32 bit / 768 kHz (dokonce i přes BNC ve speciálním firemním duálním zapojení přes oba konektory), nativně přehrává ale i DSD512.

Převodník Chord Qutest jsme zkoušeli v prostorách pražského studia AV Center, kde hrála sestava v čele s přehrávačem (a v naší roli tedy i transportem) Chord One, řídícím zesilovačem Chord CPM 2650 a koncovým stupněm Chord SPM 1050 MKII. Poslouchalo se přes Sonus faber Olympica II nebo Audiovector R3 Avantgarde. Propojeno bylo kabely Chord Epic a Nordost Heimdall II.2020 01 30 TST Chord Qutest 5

Basové tóny v "Let it rain" Patricie Barber ("The Dali CD Vol. 1" | 2006 | Dali | 2006023) byly moc pěkně artikulované, bas jako takový je pěkně "prodýchaný" a přestože (bezmála čtyřikrát dražší) samotný přehrávač One působí o kousek odvážněji, klidně, samozřejmě prezentované tóny mají velmi solidní dávku konkrétnosti, mají váhu a dobrou konturu. Oproti One se liší hlavně tím, že Qutest hraje trošičku klidněji, ale až překvapivě přesně a jasně.

Vysloveně skvěle čisté bylo střední pásmo, zpěv Doris Day v "Penny from Heaven" ("Diamond Voices of the Fifties" | 2015 | STS Digital | STS-6111140) byl překvapivě samozřejmě definovaný a jasný, prezentovaný pěkně transparentně a přitom bez analyticky zdůrazněných sykavek, artefaktů této přeci jen staré nahrávky. Chord nabízí vlastně pěkně netechnicky hladký a jemný zážitek, v němž nicméně zcela jistě nechybí detaily. Ani při vyšší hlasitosti se není třeba bát expresivnosti problematičtějších nahrávek a přitom dokáže Qutest vykreslit i opravdu jemné detaily, dosti podobně jako větší Hugo 2.2020 01 30 TST Chord Qutest 6

Dobře je to znát také na výškách, kde jadrný cinkot ve "Spinning Wheel" od Blood, Sweat & Tears ("Blu-spec CD - Feel the Difference" | 2009 | SONY | SICP 20048-9) nepřerost v přílišnou ostrost a Quetest udržel mezi tóny jasný pořádek, nabídl velmi pěkně vystižený charakter kovové plochy činelu, jasné textury a přestože přehrávač One má o kousek lepší jasnost a celkovou realističnost, Qutest rozhodně není v čistotě, organizovanosti a detailnosti nesrovnatelný.

Qutest se nesnaží ve svém zvuku nijak exhibovat a proto může dynamicky působit méně nápadně, než čekáte, nicméně třeba v "Danse Macabre" Camille Saint-Saënse ("Crystal Cable Arabesque" | 2009 | Crystal Cable | CC 200901) bylo cítit, že v poklidnější zvukové charakteristice je kontrola a že když přijde na dynamický moment, hudba se dokáže vzedmout s důstojnou pevností. Převodník nicméně dobře vystihuje i mikrodynamické nuance a už v jeho zvuku najdete takový ten pocit vnitřního tepajícího života hudby, byť by možná mohl mít o něco větší odpich.

2020 01 30 TST Chord Qutest 8

Dvořákova "Symfonie č. 8 v G-dur op. 88" v podání RSO Berlin ("pure music ONE" | 2008 | AUDIO | 03-08) byla podaná s pěknou vzdušností, Qutest umí nabídnou celkově rozhodně solidní čitelnost a přehlednost, je cítit, že signál je kontrolovaný, byť třeba tak přesvědčivé strukturování ploch smyčců nebo jemné dozvuky tu ovšem nejsou tak jasné jako u přehrávače One. Pořád je to velmi slušná úroveň, kdy Qutest rozhodně obstojí ve své cenové úrovni jako plnohodnotný zdroj signálu a pořád má tu přirozeně působící firemní zřetelnost a přesnost.

Převodník se také vcelku jasně vyznačuje tím, že hraje právě to, co mu podsunete, aniž by se snažil to jakkoliv vylepšovat - na druhou stranu ona věrnost a jistá věcnost třeba v mohutné "Flight of the Cosmic Hippo" Bély Flecka ("Extended Dynamic Experience 4" | 2015 | STS Digital | STS-6111145) ústí spíše v celkově urovnanou, čistou a přesnou, trochu hladší reprodukci, než ve vášnivě tučný zvuk. Je nicméně znát, že hudba hraje bez napětí, vyrovnaná a utažená, nikam netlačená.2020 01 30 TST Chord Qutest 10

Chord Qutest je pěkný (skutečně "qute") kompaktní převodník, který snadno - díky variabilitě vstupů, možnosti přizpůsobení úrovně výstupů i podpoře mnoha rozlišení - zapadne do každé sestavy, svým pojetím ale míří zejména k "rozsvícení" vlastně běžných sestav z kategorie vyššího hi-fi. Právě tam rozhodně udělá velkou parádu, však v některých aspektech jej lze částečně srovnat i čtyřnásobně drahým firemním CD přehrávačem One nebo "velkým" převodníkem Hugo 2 a to rozhodně není špatný výsledek. Pokud tak hledáte D/A převodník na úrovni, který má trochu prémiovou cenu, ale výtečné schopnosti, Chord svou reputaci výrobce výborných digitálně-analogových převodníků potvrdil právě i u modelu Qutest.

Kč 34 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ možnost přizpůsobení poslechové úrovně

+ čistota a detailnost

+ šíře podporovaných rozlišení

+ možnost nekompromisního duálního zapojení

+ zvuk z modelu One se při použití Qutest rozhodně nezhoršil

ZÁPORY

- trochu svébytné ovládání přes barvičky

- přednes by mohl být o kousek živější

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: AV Center | www.avcenter.cz , AVITsmart | www.avitsmart.cz , Studio Špalíček | www.studiospalicek.cz , HIFI SOUND BRNO | www.hifisound.cz , Luxusní Elektronika | www.l-e.cz , Oltech | www.elektrosafir.cz 

DOVOZCE: Audio Center Czech | www.audiocenter.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Terza Evoluzione

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE 200 200 amarock studio Kinki Studio

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio