2018 10 15 TST Creek Evolution 100P mono 1

Anglický Creek, nesoucí jméno svého zakladatele Mika Creeka, má za sebou přes tři dekády úspěchů - první zesilovač značka vypustila v roce 1982. Už nějakých dvanáct let předtím ale Creek pracoval v obchodě s audio technikou (kde se ale také vyráběly magnetofony a rádia) u svého otce. Aktuální nabídku firmy lze popsat snad nejlépe jako racionální - dvě řady, rozumná velikost, rozumná cena a rozumné provedení, prostě klasické anglické hifi.

Měli jsme možnost vyzkoušet si koncový zesilovač z vyšší série Evolution 100, který lze díky relativně nově uvedeným adaptérům zapojit také do takzvaného můstku, kdy se ze stereofonního stroje stane monoblok a znásobí se jeho výstupní výkon.

Evolution 100P vlastně nevypadá nijak dramaticky - ani ne desetikilový stroj má sice standardní šířku 43 cm, ale s výškou pouhých 6 cm a hloubkou 28 cm vytváří velmi kompaktní řešení. Čelní panel je mimořádně jednoduchý, v pravé části se nachází vertikální prolis a na jím vymezeném prostorů je firemní logo a spínací tlačítko s mléčně bílou stavovou diodou. Nic víc koneckonců na koncovém stupni nepotřebujete.

2018 10 15 TST Creek Evolution 100P mono 2

Zadní panel, na nějž nakouknete přes bohatě perforovaný, byť celkem jednoduše zpracovaný horní kryt, hostí na každé straně čtyři reproterminály - jsou tu totiž zdvojené svorky A + B. Napájecí zásuvka je klasická, bez spínací kolébky. Signál do zesilovače můžete přivést buď symetrickými XLR nebo nesymetrickými RCA konektory, výběr aktivního vstupu má na starosti nevelké tlačítko.

Uvnitř je 350 Wattový toroidní transformátor s trojicí nezávislých vinutí - pro vysoké napětí, pro nízké napětí a pro kontrolní obvody. Podle filozofie firmy je tu místo jednoho velkého kondenzátoru několik malých v paralelním zapojení. Napájení je pak koncipováno ve třídě G (při velkém výkonu se přepíná do vyššího výkonu), o finální zesílení se starají bipolární tranzistory Sanken.

2018 10 15 TST Creek Evolution 100P mono 3

I díky tomu nabízí Evolution 100P při monofonním zapojení působivých 400 Wattů do 4 ohm a hlavně trvalý výstupní proud 16 A se špičkou 50 A. To by mělo "nakrmit" i složité reprosoustavy. Zesilovač pracuje v pásmu 10 - 100 000 Hz (+/- 2 dB), má zisk 33,3 dB a celkové harmonické zkreslení drží pod úrovní 0,0025%.

Jednokanálové můstkové zapojení Evolution 100P jsme poslouchali v prostorách dovozce a to za pomoci originálních adaptérů Creek (které stojí, pravda, dalších 5 990,- Kč za pár). Zdrojem signálu byl Creek Evolution 100CD, který sloužil i jako předzesilovač, což se ukázalo jako čistší a dynamičtější kombinace, než spojení s integrovaným zesilovačem Creek Evolution 100A. Zkoušeli jsme srovnávat krom zmíněného firemního 100A třeba i s Accuphase E-650, řadou Burmester komponentů a dalších. Uzemněno bylo pomocí Nordost QKore 6 a propojeno pomocí Nordost Tyr 2. Poslouchalo se přes KEF Reference 5, KEF Q550 a KEFQ350.

2018 10 15 TST Creek Evolution 100P mono 4

Na lince obou nástrojů v Rossiniho "Duetu pro cello a kontrabas" ("The Absolute Sound Reference" | 2016 | STS Digital | STS-6111152) bylo cítit, že jednokanálová verze působí výrazně dospěleji, než při řízení dvou kanálů - bas je pěkně kontrolovaný i na velkých reprosoustavách, není to sice stále hřmotný či nějak moc hutný zvuk, ale v tomto režimu už se dočkáte pěkně vystiženého charakteru smyčce na strunách. Je cítit, že zesilovače jsou pevné a mají vlastně až neočekávanou jistotu na konturách, ale i třeba na důrazu.

Zpěv Doris Day v "Over the rainbow" ("Diamond Voices of the Fifties" | 2015 | STS Digital | STS-6111140) byl krásně čisťoučký, byl rozhodně jasnější a lépe prokreslený, křehčí a živější, zpěv je lehounký a má už takový ten high endově uvolněný charakter. Creek se zdál být dobře zaostřený a soustředěný, ale ne technický - spíše takový klidný, až řekněme "neutrální". Přidání jednoho koncového stupně ale přináší velké uvolnění a výrazný pocit rezervy.

2018 10 15 TST Creek Evolution 100P mono 5

Kovové perkuse ve Floexově "Prenatal Hunters" ("Extended Dynamic Experience 5" | 2017 | STS Digital | STS-6111158) byly vlastně až překvapivě konkrétní, jasné a znělé - rozhodně se prodloužil dozvuk a jako kdyby se celé pásmo vyčistilo a soustředilo, cinkání přitom ale zůstává vlastně audiofilsky decentní, není to žádná cinkající orgie. V můstkovém zapojení je tu cítit více vzduchu a všechno je tak nějak živější.

Doslova obří přínos má ale nasazení druhého zesilovače v oblasti dynamiky - ve Stravinského "Ptákovi Ohnivákovi" ve verzi Base Pollarda a Utrechtsch Studenten Concert ("Dynamic Experience Classics" | 2014 | STS Digital | STS-6111139) bylo cítit, že se najednou objevila dynamická rezerva, která sice není obrovská, ale už máte pocit, že i s velkými reprosoustavami prostě stačí, že zvuk je i při vyšší hlasitosti organizovaný a solidně jistý, nebo naopak získává dech i při nižších poslechových úrovních. Celkové zklidnění, související právě s onou rezervou, vám dovolí proniknout hlouběji do hudby.

2018 10 15 TST Creek Evolution 100P mono 7

Podobně také v "Pie Jesu" ("Incredible Music Volume 4" | 2012 | STS Digital | STS-6111130), kde zpěv Ellen van Zomeren působil v konfiguraci s monobloky zřetelně transparentněji a tím i srozumitelněji, prokresleněji. Jako kdyby elektronika byla přesnější, objevily se jasněji drobné detaily v pozadí a vůbec zvuk působil o krok dospělejší a komplexnější. I když to při běžném poslechu těžko budete vnímat, jako kdybyste druhým koncovým stupněm sejmuli z reprodukci jakousi tíži a všechno roztálo.

Koncept dvou oddělených koncových stupňů zpravidla velmi dobře podporuje pocit prostorovosti - taktéž i u Evolution 100P. "Dream About You" (Eva + Stevie B. | "STS Test Demo CD Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS-6111134) byla nepochybně celkově větší, jaksi "více venku" - scéna byla širší, hlubší, nástroje byly snáze zakotvené a měli jsme pocit jednoduše preciznějšího stereo obrazu. Podobně jako u dynamiky, i tady je přínos druhého koncového stupně opravdu velký.

2018 10 15 TST Creek Evolution 100P mono 8

Přínos celkově pak oceníte hlavně na tom, jak je vše samozřejmější, uvolněnější a prostě živější - třeba i "Aeró Dynamik" od Kraftwerk ("Extended Dynamic Experience 2" | 2015 | STS Digital | STS-6111149) je rázem rytmičtější, důraznější, prostě suverénnější a i když to stále není drtivý, mohutný zvuk, stále to zůstává spíše klidný anglický styl, je tam cítit posun ze sféry velmi dobrého hi-fi do high-endového světa.

Možnost zapojení dvoukanálového koncového stupně jako jednokanálového monobloku se může zdát trochu zbytečná, na druhou stranu je to zajímavá a vlastně velmi snadná možnost, jak stávající systém (řekněme Evolution 100CD a Evolution 100P) posunout velmi signifikantně kupředu při zachování zvukové charakteristiky, kompaktnosti a vlastně ve finále i cenové příznivosti. A rozhodně je to i zajímavá idea pro plnokrevný dělený systém s velmi kompaktními rozměry - jen těžko budete totiž hledat systém s tak klidným anglickým charakterem, tak suverénní kontrolou a tak kompaktním půdorysem za podobnou cenu. Snad jen kdyby kratičké kabelové adaptéry nestály to co stojí, ale zase si můžete říkat, že vám je ručně vyrobil sám pan Creek. Tak či tak, sestava Evolution 100CD a dvou koncových stupňů Evolution 100P je příkladem krásné synergie, kdy právě taková kombinace funguje lépe, než by jednotlivé součásti snad mohly naznačovat...

Kč 39 990,- / kus

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ dostatek výkonu a kontroly i pro velké reprosoustavy

+ velmi pěkný prostor

+ funguje zřetelně lépe a dospěleji, než ve stereo režimu

ZÁPORY

- adaptéry jsou poněkud drahé

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz 

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika