ROTEL Michi zesilovače

2015 05 05 TST musical fidelity m6si 1

Angličtí Musical Fidelity v nedávné době upgradovali v podstatě celé své portfolio vyjma nejvyšší řady a podle tradičního scénáře takové události posunuli všechny řady o něco dále - o něco málo cenově, ale podle svých slov zejména technologicky a tedy i zvukově. Nové modely poznáte podle písmenka "s", které přibylo do typového označení. My jsme měli možnost okusit model střední kategorie, tedy z oblíbené šestkové série.

Integrovaný zesilovač Musical Fidelity M6si je v podstatě ztělesněním britskosti. A to už od pohledu... Byť je to základní kámen této série (nad ním je ještě dělený model a také pořádně nabušený cvalík M6500i), už jde o hezký kus elektroniky, navíc uzavřený v perfektně zpracovaném, byť výjimečně industriálně pojatém šasi.

2015 05 05 TST musical fidelity m6si 2

Skoro 17 kg čisté hmotnosti připadá při rozměrech 44 x 12,5 x 40 cm zčásti sice i na vnitřnosti, nemalou porci si ovšem krade masivní kovové tělo, ověnčené několika patry nepřehlédnutelných žebrových chladičů a zepředu okrášlené pěkně tlustým hliníkovým panelem. To celé pak stojí na velkých antivibračních nožkách a tlusté hliníkové profily (tedy žádné plíšky) najdete, kam se jen podíváte.

M6si má sice designovou nápaditost a bohatost perlíku, takže jeho vzhled je spíše absencí designu, než hrou na minimalismus. To ovšem celku neubírá na přitažlivosti, spíše naopak. Přední straně dominuje velké hliníkové kolo, sloužící pro regulaci hlasitosti. Nejen, že příjemně vypadá, ale sametově hladký chod s nesmírně příjemným a plynulým chodem umožňuje nastavit si hlasitost přesně podle aktuální chuti a potřeb. Jediný prvek bez vysloveně technického účelu představuje hliníková destička s typovým označením a logem výrobce. Pak už je tu jen u spodní hrany seřazených osm tlačítek liliputánské velikosti, jimiž jednak přístroj zapnete a vypnete, jednak zvolíte aktivní vstup.

2015 05 05 TST musical fidelity m6si 3

Pohled zezadu odhalí neméně účelný přístup ke konstrukci. V horním patře jsou jen dva páry robustních reproduktorových terminálů pro jeden pár reprosoustav, mezi nimiž výrobce uložil zemnící kolík a také vstup a výstup pro spínací napětí a tedy jakousi minimální integraci do řídících systémů. V dolní rovině pak najdeme signálové vstupy a napájecí zásuvky. Vstupů je požehnaně a rozhodně pokryjí všechny vaše potřeby - je tu plnohodnotný symetrický vstup, vstup pro signál z přenosek, díky dvoupolohovému přepínači nastavitelný na MM i MC polohu, dále vše doplňuje čtveřice klasických linkových vstupů v podobě RCA konektorů. Jeden lze přepnout do režimu domácího kina, kdy se využívá pro zpracovaný signál z procesoru přímého přístupu do koncových stupňů přístroje. Nakonec si výrobce nechal dokonce dvojici signálových výstupů, opět v podobě nesymetrických RCA konektorů. Jeden výstup je fixní a druhý variabilní. Spíše doplňkem a úlitbou moderním bohům se stává "povinný" asynchronní USB konektor, schopný zpracovat signál o rozlišení až 24 / 96.

2015 05 05 TST musical fidelity m6si 4

Velkou změnou oproti předchozí generaci je celkově jiné vnitřní pojetí - zatímco u M6i šlo o oddělení předzesilovače a koncového stupně, zde je samostatně uložená předzesilovací část a každý kanál zvlášť, trochu s nadsázkou tak lze říct, že jde o dva monobloky a řídící zesilovač v jednom šasi.

Popravdě řečeno, je trochu problém dozvědět se něco o technických parametrech přístroje, jak ostatně velí nejnovější trend všeobecného stále silnějšího opomíjení uvádění vlastně všech provozních parametrů. Dozvíte se vlastně jen tolik, že jde o tranzistorový zesilovač, schopný dodat do zátěže 8 Ohm velmi solidních 220 Wattů na kanál ve smíšené třídě A/B. Ještě důležitější ale nejspíše je schopnost dodat peak-to-peak 120 Voltů a 45 Ampér, což by rozhodně mělo stačit i pro uřízení a značně hladových reprosoustav. Kontrolu zejména v oblasti basu by měl zajišťovat tlumící faktor 180, patřící spíše mezi ty průměrné.

2015 05 05 TST musical fidelity m6si 5

U Musical Fidelity se podařilo nastavit v tomto zesilovači nadprůměrnou (nebo spíše podprůměrnou?) míru celkového harmonického zkreslení zkreslení - v celém pracovním frekvenčním rozsahu 20 - 20 000 Hz nepřekračuje velmi slušných 0,007%. Je velká škoda, že výrobce neuvádí například rychlost přeběhu, kapacitu toroidního transformátoru nebo nějaké detaily o oddělení jednotlivých vnitřních součástí.

2015 05 05 TST musical fidelity m6si 6

Zesilovač M6si jsme poslouchali v kombinaci se zdroji signálu ASUS Xonar Essence One MUSES MKII, s Naim CD5si, s CD / streamerem Onkyo C-N7050, ale i s Pioneer BDP-LX78. Porovnávali jsme s Naim Nait XS, s dělencem Onyko Reference P-3000R / M-5000R a také s NAD C510 / C275BEE. Hrálo se jak na Harbeth Monitor 30 a Xavian Bonbonus, tak na Fischer & Fischer SN/SL70, Wilson Benesch Square Two, Tannoy Revolution XT 6 nebo PMC Twenty 26. Propojeno bylo výhradně kabeláží TelluriumQ řady Silver.

2015 05 05 TST musical fidelity m6si 7

Musical Fidelity M6si umí nabídnout dobrý bas, ale ne s úplně každými reprosoustavami. Třeba s velkými PMC se basům do světa chtělo o něco méně, než třeba skrze Harbeth či Wilson Benesch. Možná tak budete muset trošičku pátrat, aby kombinace byla příjemná vašim uším. Nicméně když si zesilovač s reprosoustavami sedne, tak umí odevzdat syté, plné, objemné basy, jako třeba u baskytarové linky v "So Far Away" od Dire Straits ("Brothers in Arms" | 2005 | Vertigo | 9871498). Oproti předchozí generaci je tu cítit pevnější kontrola a větší objem. Basová linka je o něco vřelejší, patří také k celkově uvolněnějším.

2015 05 05 TST musical fidelity m6si 8

Ve středním pásmu je pak zesilovač muzikální a vysloveně krásný, tak jak se na pravého Angličana s tradičním vychováním sluší a patří. Hlas Cary Dillon v "The Parting Glass" z živého záznamu "Live at the Grand Opera House" (2010 | B&W) byl krásně prokreslený, ale také laskavý a plný něhy. I tady je cítit lehounce vřelejší podání, hlas je bohatý a čistý, ač se v doznívání snadno a rychle rozplývá v hudebním celku. Bohatý zvuk je skutečně radost poslouchat, celková měkkost a poddajnost zvuku nebrání ve vnímání detailů, přednes není "rozmazaný". Nejde ale ani cestou mnoha jiných zesilovačů, které se snaží zintenzivňovat detaily, ale v dlouhodobém horizontu tak mohou působit až příliš ostře a přehnaně. Kdepak, tady je vše harmonické a barevné.

2015 05 05 TST musical fidelity m6si 9

Vysoké tóny se nám zdály trochu expresivnější, například ty nejvyšší tóny piana v "Cold Cold Heart" Norah Jones ("Come Away With Me" | 2002 | Blue Note | 50999 4 6382450) byly přeci jen trochu intenzivnější. Vůbec piano se zdálo být docela dominantní. Na žádných reprosoustavách ale nebyly výšky nepříjemné. Vše je naopak díky tomu příjemně živé a blízké. Byl tady vysloveně parádní kontrabas, velký a svým timingem úplně pohlcující. V tomhle se M6si rozhodně dařilo...

Velký zvuk zesilovače nepolevuje v žádném okamžiku, jednu každou dynamickou špičku s přehledem udýchá a nechává tak nástroje pěkně vyznít. Dobře, dospěle a s nadhledem byla zvládnutá i mikrodynamika ve Watersově "My Home is in the Delta" ("Folk Singer" | HD Tracks | FLAC | 24 - 192). Úder do bubnu je svižný, řízný a pevný, kontrola je dobrá a neochvějná. Zesilovač dokáže dodat do zvuku impuls a energii, hudba má hloubku a hlavně má plynulost, která je tak podmanivá, že vás přiměje uvolnit se a nestarat se o nic víc, než o hudbu samotnou - velkou, energickou a hladkou.

2015 05 05 TST musical fidelity m6si 10

Rozlišení zesilovače také oproti minulé generaci značně poskočilo - zejména pak ve středním pásmu, tam patří dokonce mezi výborné. "Nevermind" Leonarda Cohena ("Popular Problems" | 2014 | HD Tracks | FLAC | 24 - 96) dává pocit, že Cohenovi koukáte až do pusy, že skladba je až tak plná detailů, že by jich tolik ani být nemuselo - třeba když slyšíte vlhká mlasknutí mezi slovy. Detailů je každopádně dost, byť jejich prezentace je uvolněná a nenásilná, soustředěná na budování propojeného celku.

2015 05 05 TST musical fidelity m6si 11

Dual mono konstrukce (plně symetrická, samozřejmě) má příznivý vliv na separaci kanálů a tedy mimo jiné i na schopnost vykreslit prostor zvukové scény. "Andreas, André" od severského uskupení Jienat (2010 | Mira | JNCD002) byla hezky vzdušně rozvrstvená, pod dobrou kontrolou, i když milovníky éterického podání sytý a propojený zvuk spíše neosloví. Vše je uvolněné, přehledné, lokalizace je dobrá, i když hudba tu svou spojitostí a plynutím připomíná vazkou kapalinu; protéká kolem vás, obklopuje, pohlcuje a hladí - právě to poslední je nejvýznamnějším rysem.

2015 05 05 TST Musical Flidelity M6si 99

Lehce nemastnou, neslanou předchozí generaci nový integrovaný zesilovač šestkové řady od Musical Fidelity převyšuje o hlavu. Nejvíce cítit je to v oblasti definice basového pásma a v rozlišení pásma středního. Zejména ve středním pásmu totiž M6si hraje vysloveně krásně a ve stotísícové kategorii příkladně. Výšky u expresivněji nahraných skladeb mohou být docela výrazně, basy pak naopak vyžadují trochu snahy při ladění sestavy - ne snad, že by M6si neměl dostatečnou kontrolu nad basem, jen z některých reprosoustav zjevně plynou basy výrazně snáze, než z jiných. Celkově ovšem nabízí M6si fantastické zpracování, úžasně příjemnou regulaci hlasitosti a hlavně - příjemné, neobtěžující a naopak potěšující soužití, kdy se poslech hudby stává relaxací a pohodou.

Kč 89 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ úžasná kvalita výroby - masivní a pocitově až nezničitelné

+ vskutku excelentní plynulost a jemnost regulace hlasitosti

+ dostatek síly

+ oproti předchozí generaci zřetelné zkonkrétnění a větší jistota přednesu

ZÁPORY

- bas chce vhodné partnery, s některými reprosoustavami není zase tak pevný

- USB vstup není špatný, ale ani oslnivý (přesto patří rozhodně k těm nejlepším v oblasti integrovaných zesilovačů)

- škoda, že dálkové ovládání nesdílí estetické hodnoty přístroje

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Smart Hi-Fi | www.smarthifi.cz 

Pozn.: Od roku 2015 je dovozcem firma Altei - http://www.altei.cz/wp-musicalfidelity/

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio