2019 08 31 TST Oracle CD2500 MKIV 1

Kanadská značka Oracle o sobě říká už od založení v roce 1979 to, že sestává spíše z umělců, kteří sochají objekty schopné reprodukovat hudbu, než že by šli cestou výroby přísně technických zařízení. Na vzhledu jejich gramofonů i přehrávačů je to pak poznat na první pohled, protože se jednoduše liší od valné většiny konkurence. Vrchovatě to platí i pro nejvyšší CD přehrávač v nabídce, čtvrtou generaci CD2500 (a pro úplnost samozřejmě i pro na jeho základu postaveném transportu CD2000 MKIII).

Na první pohled připomíná extravagantní přehrávač vznášející se noblesní kosmickou loď - může za to robustní akrylová základna (42,5 x 36,3 cm) na delrinových nožkách, z níž stoupají čtyři nohy s uvnitř ukrytými mohutnými pružinami a dvanácti dalšími blíže nespecifikovanými prvky z různých materiálů, které zajišťují dokonale "plovoucí" prostředí". Z jednoho kusu hliníku potaženého polyuretanovým lakem vybroušené šasi je jemně tvarované, má hmotnost poctivých 16 kg a zásadním prvkem je "poklop" přímo uprostřed horní plochy (jeho horní plocha definuje celkovou výšku 15 cm), který po odklopení odkryje mechaniku s černým nylonem v okolí laseru a mocným magnetickým pukem, který CD udrží ve správné poloze (Oracle byl mimochodem v 70. letech jedním z prvních, kdo těžký puk prosadil jako běžnou věc u gramofonů).

Druhým dominujícím prvkem je pak do akrylové základně zapuštěný box, který vpředu končí malým dvouřádkovým displejem a plochou s pěticí základních ovládacích tlačítek (ne že by pěkný hliníkový dálkový ovladač nabízel tlačítek o mnoho víc). V části zadní se rozšiřuje a otevírá pohled na dva páry výstupních analogových konektorů (XLR i RCA), digitální vstupní a výstupní koaxiální konektor a konečně atypický obdélníkový konektor, který připojuje napájení z mimořádně naddimenzovaného externího zdroje, jehož jedinou slabinou se zdá být poněkud neestetický vzhled.

2019 08 31 TST Oracle CD2500 MKIV 2

Na antivibračním systému na bázi pružného Delrinu je postavena také použitá mechanika - tento několika stupňový systém odpružení vychází z konstrukcí používaných na firemních gramofonech, konkrétně třeba modelu Delphi (který pak tento přehrávač připomíná právě i vzhledem a stejně jako u gramofonu lze třeba na šasi zavěsit - na místa definovaná černými hroty - závaží ke kontrole mikrovibrací). Jedná se o mechaniku Philips CD PRO 2LF, která podporuje běžný CD standard.

O zpracování signálu se v CD2500 MKIV starají čipy Burr Brown 1792-AG, díky nimž lze krom standardních rozlišení z kompaktních disků využít plné podpory 24 bit / 192 kHz PCM signálu z koaxiálního vstupu. Přehrávač má pak čtyři diskrétní analogové moduly, kterými vede zpracovaného signály.

2019 08 31 TST Oracle CD2500 MKIV 3

Výrobce udává u přehrávače excelentní dynamiku 123 dB a odstup signálu a šumu 129 dB, celkové harmonické zkreslení nepřesahuje 0,0015%, přičemž pracovní frekvenční rozsah na analogovém výstupu je 10 - 50 000 Hz (+/- 0,3 dB).

Přehrávač Oracle CD2500 MKIV jsme poslouchali v pražském studiu Voix, kde mu společnost dělaly zesilovače Viola Crescendo a Concerto (přepnuté do můstkového monoblokového režimu), případně Anthem STR Integrated. Porovnávat jsme mohli třeba s dCS Network Bridge nebo Oracle Paris CD, ale třeba i s PS Audio DirectStream Memory Player / DirectStream DAC. Poslouchalo se přes OceanWay Sausalito, Wilson Audio TuneTot nebo Paradigm Monitor SE 6000F a to přes napájecí kabely PS Audio a signálové a reproduktorové kabely Genesis.

2019 08 31 TST Oracle CD2500 MKIV 5

Už od prvních tónů "The Hunter gets captured by the Game" od Massive Attack ("Batman Forever" | 1995 | Atlantic | 7567-82759-2) bylo cítit sametovou eleganci charakteru přehrávače, takovou tu příjemnou, vřelou a bohatou harmonii vlastní dobrým gramofonům, zde dosaženou ale v digitálním světě. Přehrávač se umí krásně a snadno nadechnout, dosahuje velkého objemu v uvolněném, měkkém basu a přesto má zvuk v nejnižších kmitočtech mocnost, váhu a důraznost, má takový ten jako láva nezastavitelný, hutný bas, který vám cítíte fyzicky, která je dobře oddělený a přitom se vine jako hedvábná nit, aniž by se maličko těžší, ale dobře definovaný zvuk tlačil pocitově kupředu víc, než mu po právu náleží. Je to vlastně krásný bas, ač ne utažený, ač ne dokonale artikulovaný - u Oracle se zjevně snažili zbavit pocitu technicistní suchosti a povedlo se.

Také vokál v už tak sametové nahrávce "Walk on by" Diany Krall ("Quiet Nights" | 2009 | Verve | 0602517981256) byl krásný, sladký, bohatý a barevný, byl vysloveně sytý a hlaďounký, až byste chtěli vstát a hledat v řetězci onu "kulatící" elektronku. A přeci přes vší uvolněnost a to, kterak nenuceně a bez tlaku vyznívá, máte pocit, že zpěvačka opanovala prostor, že jí náleží přirozená dominance v nahrávce a že střední pásmo s krásnou jemností vytéká vpřed. Pod vší tou relaxovanou pohodou je ale cítit, že přehrávač nabízí dobré rozlišení, že jen nepatrné množství toho typického neklidu na pozadí signálu nechává skvěle vyniknout transparentnost nahrávky a že detaily a nuance vynikají nenásilně a samozřejmě v míře sebevědomě high-endové.

2019 08 31 TST Oracle CD2500 MKIV 11

Taktéž cinkání kovových instrumentů na nejvyšších frekvencích v "Indigo Dreamscapes" DeJohnetta, Methenyho, Hancocka a Hollanda ("Parallel Realities Live..." | 1993 | Jazz Door | JD1251/52) bylo jemné, klidné, lehce hebčí, ale navzdory tomu nádherně čisté a konkrétní. Pomáhá tomu i rozmáchle velký, ale nijak vulgárně dominující objem výšek, které zní s rychlostí a lehkostí, aniž by to ale prvoplánově dávaly najevo. Nakonec seznáte, že tu není žádná éteričnost nebo zjemnění, stejně jako nemístné zvýraznění a přeostření - bez tlaku na pilu jsou tu prostě jasné, delikátní a křehké výšky, které nesází na tu nejpreciznější analytičnost, ale na klidné, dospělé vyznění.

Razantní Straussův "Radeckého pochod" ("Dynamic Experience Classic Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS-6111139) ukázal svou dynamikou velmi neběžný charakter CD2500 MKIV - jasně dynamiku vnímáte, dynamické kontrasty mají solidní suverénnost a zvuk má sílu, mohutnost a přesto je to celkově uvolněné, nenašponované, jaksi poklidně dýchající a hrající s nadhledem, bez zjevné snahy - je to jaksi noblesní styl, nesnažící se o takový ten suchý, rychlý a drtivý bombastický efekt. A přesto - jak už bylo řečeno - dynamika nepůsobí nijak zkroceně nebo ušlápnutě, naopak.

2019 08 31 TST Oracle CD2500 MKIV 12

Totéž by se dalo vlastně říct i o rozlišení, které Oracle tak nějak samozřejmě nabízí, aniž by exhiboval nějakou analytičností. Přesto zpěv Benediktýnů z kláštera Santo Domingo de Silos v jejich "Puer natus est nobis" ("Chant" | 1994 | MFSL | UDCD 725) byl čitelný bez překážek, bez těžkostí, s tak nějak velmi přirozenou a nekomplikovanou přirozeností. Možná za tím stojí i proporčně veliký zvuk, který se nadechne a roztáhne všude kolem vás a s lehkostí a grácií umí přenést do prostoru i pocit z chrámové akustiky, v níž byla nahrávka sejmuta. Nemůžete říct, že byste slyšely každé zašustění roucha, každý pohyb papírů partitury nebo každého ze zpěváků v dokonale izolovaném prostoru, ale v naopak mimořádně organicky propojeném celku všechno tak nějak dává smysl. Oracle tak neslouží jako zvukový mikroskop, ale přesto zcela samozřejmě patří do high-endových sfér.

Okouzlující byl také prostor nahrávky "Flamingo" z desky "Tijuana Moods" Charlieho Minguse (2000 | BMG France | 74321749992) - široký, veliký a vzdušný. Scéna měla skutečně prostor, kde mohly vyniknout neutlačené nástroje s poctivými proporcemi, obklopené vzduchem, zasazené do homogenně spojitého celku, který před vámi přehrávač načrtne. Scéna vůbec patří k těm opravdu, opravdu velikým a opět je nutné říct, že přes vší uvolněnost a měkkost je vlastně naprosto přehledná, tak jak zákon pro čtyřsettisícový komponent káže.

2019 08 31 TST Oracle CD2500 MKIV 10

Oracle CD2500 MKIV je ale hlavně hudebně krásný, dokáže vás přimět hudbu vysloveně prožít a proniknout do ní. A je vlastně díky měkčímu a sametovějšímu stylu trochu jedno, jaká je to nahrávka - třeba i trochu tvrdší "The Queen and the Soldier" od Suzanne Vega ("Tried and True - The Best of" | 1998 | A&M | 540 945-2) vyzněla s lehkostí, bez útočnosti, bez nepříjemností, bez stresu. Přehrávač umí odfiltrovat jakoukoliv tvrdou hranu a přesto jaksi vytáhne a vystihne muzikální podstatu nahrávky samé. A neznamená to, že něco předstírá nebo zamlžuje, jen výstup podává trochu ve svém vlastním stylu, který je ovšem mimořádně muzikální.

CD přehrávač Oracle CD2500 MKIV je velmi zvláštním počinem i na poměry exotického high-endu, který už leckdy v této cenové relaci najdete. Jeho vzhled je zvláštní kombinací retro stylu a futurističnosti a přesto v reálu velmi dobře funguje, snad i proto, že tvary jsou definovány technicky promyšleným záměrem a ne jen tak samoúčelně. To samé by mohlo platit i o technické stránce, neb ačkoliv jednotlivé součástky nejsou výkřikem těch nejaktuálnějších technologických možností, jejich implementaci byl zjevně věnován čas a výrobce tak vyladil přehrávač tak, že je zcela prostý jakýchkoliv charakteristik, které by posluchače vedly k pocitu techničnosti nebo strohosti. Zde vládne hudebnost v mnohých barvách, v živosti, organičnosti a nenásilnosti, vládne tu uvolněná samozřejmost a ač přednes určitě není neutrální, dokáže velmi dobře zprostředkovat cosi, co bychom mohli označit jako podstatu hudby. Oracle vytvořil výtečné CD pro ty, kteří mají rádi svou hudbu krásnou.

Kč 520 000,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ elegantní pojetí

+ výtečná muzikálnost

+ samozřejmá artikulace detailů

+ jemný a hladký zvuk s velkou tolerancí ke kvalitě nahrávek

+ celkově luxusní pocit ze soužití

ZÁPORY

- zvuk není neutrální

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Voix | www.voix.cz 

DOVOZCE: Soundstyle | www.soundstyle.cz 

Image Audio |  4CE Distribution, s.r.o.

Xavian - luxusní ručně vyráběné reprosoustavy

Poslechová akce T+A a Fischer&Fischer

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

200 200 avitsmart

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) DOSTUPNÁ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1]
Grandinote Shinai [4] / [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]
Cambridge CXA80 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71 [2]
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Acoustic Energy AE1 Active [2] / [3]

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
TelluriumQ Black [2]
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

En ten týky...

...dva špalíky, čert vyletěl z elektriky. I když ve známém dětském rozpočítadle se elektrikou myslí tramvaj, vlastně by se v našem malém, trochu zvláštním světě špičkové reprodukce zvuku dal čert najít leckdy i v té elektrice ve zdi a zásuvkách, budeme-li čertem rozumět nejproblematičtější (a patrně i kupodivu nejmasověji ignorované) místo většiny audio sestav.

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock 2019 200 200 htp

Audio Video Show Praha 2020

corner amarock studio