2023 11 30 TST Feliks Audio Euforia Evo 1

Feliks Audio jsou lampoví specialisté, kteří se ještě ke všemu soustředí hlavně na sluchátkový svět. Nabízí fakticky jen několik málo modelů s relativně obdobnou koncepcí, jak kráčíte portfoliem výš, tím jsou samozřejmě výkonnější a propracovanější. Kompaktní model Euforia Evo je přesně v centru nabídky, mezi dvěma vyššími a dvěma nižšími modely.

Jde o klasický lampový přístroj, kdy vpředu najdete elektronky a za nimi vzadu pod velkým krytem nutné transformátory. Zpracování šasi v zemitém barevném odstínu je příkladné, celkově je vlastně radost na Euforia Evo pohledět. Nízké čelo se rozevírá kolem velkého, popiskami cejchovaného regulátoru hlasitosti, v navazující proláklině najdete na opačné straně panelu dva sluchátkové výstupy – klasický 6,3 mm a méně obvyklý XLR.

VIDEO

V zadní části základny pak krom napájecí zásuvky s vypínací kolébkou najdete linkové cinchové vstupy a linkové RCA výstupy. Linkové jsou však pouze podle označení, z manuálu vyplývá, že mají regulovanou úroveň a přístroj tak lze použít i jako předzesilovač. Euforia Evo má vzadu také maličký přepínač funkce crossfeed – ten je nicméně nebezpečně blízko spínacímu přepínači, takže pozor. Jinak ovšem funguje dle očekávání, promíchání kanálů subjektivně rozšíří vnímanou scénu.

Řídící část je osazena elektronkami PsVane CV-181 Mk2 Gold (poznáte je podle zlatavého odstínu patic), výkonová modely 6N12S (New Old Stock), vždy v páru. Zmínili jsme, že vzadu pod krytem jsou transformátory, jde však o ty vstupní – jinak je konstrukce bez výstupních traf. Vnitřní kabeláž z mědi a s dlouhými krystaly propojuje součástky zapojené systémem point-to-point.

2023 11 30 TST Feliks Audio Euforia Evo 2

Na výstupu nabízí Euforia Evo slušný, ale ne úplně obří výkon 280 mW, zisk zesilovače činí 20 dB. Výrobce udává frekvenční rozsah 7 – 80 000 Hz (+/- 3 dB při 300 ohm). Za stejných podmínek dosahuje celkové harmonické zkreslení hodnoty 0,4%. Připojit můžete sluchátka s impedancí od 32 do 600 ohm.

Zesilovač je vcelku skladný – s šířkou 16,5 cm, výškou 20,3 cm a hloubkou 29,5 cm nicméně váží poměrně podstatných 7 kg, zejména díky transformátoru v napájecím zdroji.

2023 11 30 TST Feliks Audio Euforia Evo 4

Poslouchali jsme v redakčních sestavách, primárně s EverSolo DMP-A6, ale také s OPPO UPD-203, Métronome DSC nebo EverSolo DAC-Z8 a to na redakčních sluchátkách Focal Clear, chviličku však i ZMF Caldera nebo Yamaha YH-5000SE.

Euforia Evo patří mezi zesilovače, které dokázaly za celou dobu, co je máme, dotlačit Focal Clear nejhlouběji, co to jde. Gauckova baskytara v „Little Wing“ („Ultimate Tunes 2“ | 2013 | stereoplay) byla hutná, prezentovaná s hezkým hebce vřelým tónem, bezmála jako kdyby se kolem vznášela i vůně jejího dřevěného těla (pokud to nebylo teplo elektronek, působící na dřevěný rack, samozřejmě). Poznáte, že zesilovač má tak trochu svůj charakter, spíše než napjatou hrubost tvrdých kovových strun je vykresluje s jistou houpavou buclatostí, ale přesto krásně přehledné, snadno oddělené – je to taková sametová samozřejmost a autorita. Snadnost, s jakou rozhýbává membrány sluchátek působí vlastně pozoruhodně.

2023 11 30 TST Feliks Audio Euforia Evo 5

„Triad“ od Jefferson Airplane („Crown of Creation“ | nahráno 1968 | Culture Factory | 0819514010265) je obsahově podstatně divočejší než po formální hudební stránce a vokál Grace Slick i kytara zde zní plně, tučně, opravdu velmi bohatě, s houpavou něhou a hladivou hladkostí, přitom tak jako u basů ale zároveň s naprosto samozřejmou čitelností. Je to v zásadě nesmírně čisťoučké a snadno srozumitelné, zejména hlas je díky danému charakteru přenádherný a zesilovač dokázal sluchátka vytěžit tedy jako máloco. Každopádně i třeba takové vcelku realisticky zaznamenané sykavky mají kultivovanou formu – jsou tu, nikdy však ani na příkřejších sluchátkách neříznou.

V souladu s celkovým zvukovým pojetím umí Euforia Evo nabídnout krásné výšky – cinkání ve „Feeling Alive“ od Agathe Jazz Quartet („Räumlichkeit & Transparenz Vol. 1“ | 2015 | stereoplay) nebylo rozhodně objemově nijak uťápnuté, ale ani rozkřičené nebo nacinkané, zvonivé. Rozlišení je víc než dobré, pod měkčím zevnějškem tónů je už parádní konkrétnost a jistota, jemnější styl vás neochudí o dozvuk nebo ohraničení, prostě se tak děje jen bez agrese a násilnosti. Jsou to velice dobré výšky.

2023 11 30 TST Feliks Audio Euforia Evo 22

Famózní je pak to, s jakým klidem servíruje zesilovač svou autoritu. „La Primavera“ Antonia Vivaldiho (I Musici / Roberto Michelucci | „Čtyři roční období“ | 1993 | Belart | 450 051-2) měla bublavý, uvolněný přednes a přesto cítíte spoustu síly a velkou rezervu v pozadí, zvuk je poddajný, bezpochyby měkčí a přesto ne rozpitý nebo nekonkrétní. Feliks Audio nikam nespěchá, není to třeskutá výbušnost, ale mohutná, poctivá dávka objemu, sytosti, barev a to vše prezentované se skvělým pocitem plynulosti a návaznosti.

Jak už bylo řečeno, vnější slupka zvuku Euforia Evo je rozhodně měkčí, hebčí, teplejší a taková „velice lampová“, ale přesto zesilovač tak nějak naprosto v klidu, s přehledem a bez stresu udržel pořádek i v natolik vyzývavé a chaotické skladbě, jako je Xenakisův „Keqrops“ („Synephaï“ | 1986 | Decca | 476 5430), přenášející do hudební formy neúprosnost matematiky a architektury. Divoký příval energie a not byl prostě organizovaný, ani špetka nejistoty, pořád snadno vnímáte jednotlivé nástrojové sekce, jejich důležitost, zastoupení a snad i díky tomu, že zesilovač se nesnaží být dravý, ale naopak uvolněný, tak zvládne výtečně rozvinout zašmodrchaná vlákna a utkat z nich jemnější, měkčí hudební předivo, v němž však můžete sledovat cokoliv si zamanete – sluchátka jsou pod plnou kontrolou a je to sebejistý, byť laděný přednes.

2023 11 30 TST Feliks Audio Euforia Evo 23

Šířkou i hloubkou „That Old Feeling“ Paula Desmonda („Easy Living“ | 2000 | nahráno 1965 | rcaVictor | 74321747962) již pocitově trochu vytékala z uší, je to poměrně velké, hlavně ovšem opět zcela samozřejmé, takže každý kousek skládačky má své místo, je to krásně provázané, vzdušné a zejména pak spojitost celé prezentace zaslouží vyzdvihnutí. Zapněte si crossfeed a nenápadně, ač účinně se roztáhne zejména pravolevá osa, byť to není úplně puristicky čisté, je cítit, že mix je upravený. Ale bez diskuse je to pak větší prostor, než bez této funkce – právě jak to má být.

All In“, titulní skladba skupiny Pieces of Dreams (2015 | Shanachie | 0016351543721), má požehnané množství energie už jako vstupní hudební mix, Euforia Evo se svou nonšalancí a nadhledem jim naprosto nestojí v cestě a to množství síly, údernosti a hlavně plnokrevnosti je vysloveně super. Rytmus tu šlape – ne intenzivní, ale sebevědomý a jasný. Je znát, že Feliks Audio má takový renesanční zvuk – prakticky na něm nejde pustit nic, co byste si neužili. Možná tu je víc vřelosti a ne úplně pravdivý přednes, na to je tu trochu moc sametu a vřelosti, ale co to vadí – je to vrcholně zábavné.

2023 11 30 TST Feliks Audio Euforia Evo 25

Feliks Audio Euforia Evo je další z kousků této polské značky, který stojí za to – je to ten nejtypičtější možný „lampáč“, jaký si můžete představit a vašim sluchátkům dá takovou bohatost, takovou sílu, takovou plnost a takovou šťavnatost, že se můžete doslova koupat v hudebním přívalu dle svých preferencí. Hezky zpracovaný kompaktní přístroj udělá rozhodně i parádu na stolku, zdálo se, že pak v pohodě rozehraje jakákoliv sluchátka, která mu svěříte – a hraje s úctyhodnou dávkou pohody, vřelosti a příjemnosti, takže snadno zapomenete na podivnost vnějšího světa a budete chtít jen tak poslouchat….a poslouchat….a poslouchat….a….poslouchat.

Kč 69 000,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ bytelné provedení

+ šarmantně plný zvukový projev

+ bohatost, barevnost

+ dobrá regulace hlasitosti

ZÁPORY

- možná prémiová cena u ne tak známé značky, ale vlastně stojí za to

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: HiFi Styl | www.hifistyl.cz 

Audiohappening 2024

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

AAI - ultimativní audiofilské kabely

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Moon 250i v2
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
s314 Omicron

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
SOtM sPS-500
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [3]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

HiFi Morava - Audiovector

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audiohappening 204

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies