2017 03 24 TST Xavian Jolly 1

Když před pár lety uvedl Xavian v čele s Robertem Barlettou svou řadu reprosoustav z masivu, možná ani netušil, že pokládá základní kámen své budoucí cesty - jak se zdá, právě masiv totiž ovládl výrobní program firmy a Xavian je tak dost pravděpodobně jedinou společností, která se věnuje výrobě takto koncipovaných reprosoustav v tak velkém měřítku.

Nejnovějším přírůstkem do katalogu je modelová řada Joy, v níž se nachází stejnojmenné regálové reprosoustavy, k nimž aktuálně přibyla jejich sloupová varianta - stejná, ale přesto jiná. Model Jolly svou příbuznost s Xavianem ani řadou Joy nezakrývá, jasná struktura dřeva, krásné povrchové zpracování a lehce "retro" detaily jako je třeba tenoučká hluboká linka po okrajích přední a zadní strany tak nějak jen podtrhují dojem, že Xavian jde svou cestou, bez podbízení se krátkodobým trendům.

2017 03 24 TST Xavian Jolly 2

Elegantní a štíhlé tělo reprosoustav stojí na nevelkém černém podstavci, všechna povrchová provedení nechávají vyniknout strukturu dřeva (krom čistě bílého povrchu, který je hladký). Základním stavebním materiálem korpusu s půdorysem 17 x 20 cm (š x h) a výškou 90 cm je dubový masiv o tloušťce 1,8 cm, díky čemuž i kompaktní reprosoustavy váží 15 kg.

Čelní stěně dominují celkem tři reproduktory, osazení je pak stejné jako u modelu Joy - spodní membrána je totiž pasivní a nahrazuje bassreflex použitý u regálové varianty. Jak pasivní basová, tak aktivní středobasová membrána mají stejný průměr 15 cm, reproduktory nesou značku AudioBarletta (firma si je vyrábí pod touto značkou sama v Itálii) a materiálem membrány je papír s povrchovou úpravou, v pólovém nástavci pod měkkým středovým vrchlíkem je zkratovací kroužek. O nejvyšší frekvence se stará měkká impregnovaná kopulka o průměru 2 cm s cívkou o průměru 2,6 cm. I tento reproduktor patří do katalogu AudioBarletta.

Pracovní komora reprosoustav je ve spodní polovině vysypaná jemným pískem, který jednak zvyšuje mechanickou stabilitu, jednak pohlcuje rezonance.

2017 03 24 TST Xavian Jolly 3

Výhybka v zapojení Fase Zero dělí práci mezi měniče na úrovni 3 500 Hz a přímo do ní vedou dva otvory v kulatém vyfrézovaném otvoru na zadní straně. Do nich můžete dát buď kabely se svými banánky, případně s banánky, které Xavian k reprosoustavám dodává.

Reprosoustavy disponují spíše průměrnou citlivostí 85 dB / 2,83 V / m a standardní impedancí 8 ohm, jejich pracovní rozsah činí 50 - 20 000 Hz s poklesem -3 dB.

Xavian Jolly jsme poslouchali v rámci tradičních firemních sestav, zejména logicky kvůli ceně s Cambridge CXA80 / Cambridge CXC, ale také s Naim Nait XS + Naim FlatCap XS / Naim NAP250 / OPPO BDP-105D / VPI Scout nebo Norma Revo IPA-70B / ASUS Xonar Essence One MUSES MKII. Chvíli jsme pro zajímavost zapojili i sestavu Teac Esoteric - SACD K-07X, předzesilovač C-03XS a koncový stupeň S-03. Používali jsme kabeláž ZenSati Authentica a další redakční vybavení, více viz pravý sloupec ->.

2017 03 24 TST Xavian Jolly 10

Pokud Jolly nepostavíte do neproporčně veliké prostory (zkuste se udržet kolem 20 m2), odmění vás vlastně i pěkným, zřetelným, byť samozřejmě nijak zahlcujícím basem. Ale třeba i kontrabas v Hadenově a Methenyho "Spiritual" z desky "Beyond the Missouri Sky" (1997 | Verve | 537 130-2) vlastně začíná být cítit jako velký nástroj, byť samozřejmě plnost stále odpovídá proporcím sloupku. Ale sladění basu se zbytkem pásma je moc pěkné, díky pasivní membráně a celkové pevnosti ozvučnice na danou třídu vyniká basové spektrum klidem a solidní přesností, líbila se nám i taková ta příjemně vřelá, bohatá charakteristika, podtrhující příjemnost poslechu a dodávající dostatečný pocit hloubky. Konturace a čitelnost je pak dobrá, bas jde audiofilským směrem, daleko, daleko od efektu.

Podobně jako u regálové variace Joy, i Jolly má nejsilnější stránku své reprodukce skrytou ve středních frekvencích - vokály Benediktýnů z kláštera Santo Domingo de Silos, zpívajících "Puer natus est nobis" na albu "Chant" (1994 | MFSL | UDCD 725), byly "lidské" tak přesvědčivě, že budou mít co dělat i zřetelně dražší reprosoustavy, aby se té přirozené uvolněnosti bez mechaničnosti dokázaly postavit. Velmi dobře už byla rozpoznat i ona mnohohlasost skladby, byť reprodukce není analytická tak, že byste měli chtít lokalizovat jednoho každého vokalistu - naopak vládne tu poměrně proporčně velký, skutečně "sborový", velký dojem, kolem hlasů je vzduch a mají v sobě něhu a měkkost, díky které se to všechno snadno poslouchá, přitom ale detailů dostanete také víc než dost, zejména v rámci kategorie.

2017 03 24 TST Xavian Jolly 7

A opět - obdobnou "vstřícnou" a emotivní hudebnost ctící charakteristiku přednesu mají i tóny nejvyšší. Linky nejvyšších tónů v "Concorde" ze stejnojmenné desky (2008 | Prestige | 0888027306530) byly výrazné, znělé a jasné, ale zároveň příjemně, nekonfliktně zakulacené, hladké a opět velmi klidné. Sloupky sice nejsou studiovými monitorovacími nástroji co se týká vykreslení průběhu tónů do nejjemnějšího doznění, ale odvádí na svou třídu velmi dobrou práci v oddělení jednotlivých úderů do činelů. Vibrafon pak byl i proporčně už blízký reálnému nástroji a každý jeho tón v nahrávce zasvítil.

Dynamika je pak samozřejmě poplatná proporcím a tím myslíme jak kabinetu, tak měničů - i dravá a živelná Saint-Saënsova "Danse Macabre" ze sampleru "Crystal Cable Arabesque" (2009 | Crystal Cable | CC200901) v sobě ovšem nesla jasný plamen života a dynamické odvážnosti, byť s audiofilským celkovým poklidem. Jolly nejsou sloupky na efekt, ohromení a "ránu", umí však už hrát takovým tím podmanivě dýchajícím způsobem, který to vynahradí. Navíc i striktně vzato, dynamika je na štíhlý a nevysoký sloupek této třídy prostě solidní a Jolly nemají problém se rozehrát.

Jak už bylo naznačeno, Xavian Jolly nemají ambice stát se studiovými odposlechy, spíše se svým pojetím přibližují skutečnému koncertu, kde až tak nejde o zachycení té nejjemnější nuance pohybu notového zápisu vokalisty ve druhé řadě támhle vpravo, ale o celek a jeho přehlednost. To s ohledem na svou cenu zvládají Jolly v Rutterově "Nativity Carol" ("Reference Recordings First Sampling" | 1990 | Reference Recordings | RR-S1CD) na jedničku. Necítíte, že by se snažily vytáhnout jednotlivost, ale naopak s úspěchem prezentují komplexnost celku i kontext jednotlivých tónů, vše je homoenní, hladké a přitom jasně vnímáte rozdíly mezi ženskou a mužskou částí sboru, vnímáte i to, že vokalistů je mnoho, příjemné je, jak zvuk přichází nenásilně.

2017 03 24 TST Xavian Jolly 11

Podání prostoru hudební scény v "Besame Mucho" z nahrávky "Late Night Pt II" od dua Puschnig / Sharrock bylo opět velmi příjemné - scéna není obrovská, ale je soudržná a přehledná, v menších prostorách a z adekvátní vzdálenosti se rozprostře v pravolevém a už i předozadním směru s dobrou lokalizací nástrojů a vlastně už je málo znát, že hudba pochází z reprosoustav.

Všechen ten klid a příjemná laskavost zvuku se spojují ve velice příjemnou, návykově snadno poslouchatelnou charakteristiku, kterou nelze popsat jinak než jako vrcholně muzikální. I rockovou "Rattle that lock" ze stejnojmenného alba Davida Gilmoura (2015 | Columbia | 88875123262) zahrály Jolly s nadšením a příjemným uvolněním, dobrým rytmem a pocitem nebývalé plynulosti, zvuk tekl a zurčel kupředu.

2017 03 24 TST Xavian Jolly 15

Pokud očekáváte tvrdší žánry a "nářezovou" charakteristiku, tak to Jolly jako jednu z mála věcí neumí, jejich doménou je laskavost a uvolněnost, srozumitelnost od nízkých hlasitostí a schopnost hrát klidně, vstřícně, muzikálně a krásně po dlouhou dobu, navíc k tomu nepotřebují ultimativní partnery, ale stačí celkem obyčejná elektronika. Nemají přehnaně moc basu, ale v malých a středních prostorách ho bude akorát a vlastně fungují na jedničku. Díky pasivní membráně je bas ještě soustředěnější než u bassreflexových Joy, hudba je snadno čitelná, organická, plynulá a barevná, baví, hladí a má ten charakter, díky kterému vyndáte jednu nahrávku a s příjemným broukáním o tři hodiny později zjistíte, že jste si tak nějak samozřejmě užili dvě, tři, čtyři nebo pět dalších. Xavian Jolly jsou přesně to, co jejich jméno slibuje - veselé, bujaré a příjemné, ryze audiofilské reprosoustavy v krásném balení.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]

Kč 29 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ krásné provedení

+ v menších prostorách citelný bas

+ pěkně homogenní, barevný zvuk

+ měkký, příjemně muzikální zvuk

+ zejména otevřené středy jsou krásné

ZÁPORY

- při poslechu ve větších prostorách / z dálky je basu tak akorát

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Xavian | www.xavian.cz | http://eshop.xavian.cz 

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika