2023 12 31 TST ZMF Caldera 1

V metropolitní oblasti Chicaga sídlí zhruba tolik lidí, co v České republice a nachází se tu také poměrně slušná koncentrace výrobců audio techniky. Mezi nimi i firma ZMF, založená Zachem Mehrbachem v roce 2011 jakožto rozšíření jeho zálib – do té doby se věnoval opravám, úpravám a individuálním stavbám akustických kytar, následně pak zakázkovým modifikacím sluchátek. Značka vyniká zejména použitím dřevěných konstrukčních prvků.

Na vrcholu nabídky v zásadě stále malé dílničky se nachází model Caldera, Zachova snaha dotáhnout na maximum potenciál planárních měničů. Navrhl kvůli tomu tři základní konstrukční pilíře – pěkně od začátku. Samotný měnič, magnetický systém CAMS (Caldera Asymmetrical Magnet Structure) a ozvučnici Atrium Damping System.

VIDEO

Na pohled jsou Caldera klasická větší sluchátka. Vynikají pěkně zpracovanou dřevěnou zadní stranou mušlí s několika průduchy a hustou velkou mřížkou. Do spodní strany každé mušle vchází signálový kabel, kolem horní poloviny se táhne kovový můstek a z něj vystupuje trn, pojezdem po němž můžete regulovat výšku bytelného týlního mostu v koženém obalu. Zajímavostí, umožněnou ruční výrobou, je možnost nakonfigurovat si za příplatek třeba odlehčenou konstrukci z hořčíku místo hliníku, veganské semišové prvky místo kožených, jinak barevnou mřížku a další příslušenství.

Vnitřní strana je obklopena vysokými, měkkými náušníky z perforované kůže – drží trochu netypicky koženou hranou ve vyfrézované drážce dřevěné části mušle, stalo se nám i to, že náušník při různé manipulaci sklouzl a nebylo úplně jednoduché ho nasadit. Ale při běžném provozu to jistě problém nebude, zejména když celkový komfort přes citelnou váhu 550 gramů funguje dobře. Náušníky mají mírně netypický tvar s rozdílnými tloušťkami, takže efektivně naklání sluchátka a měniče podle fyziologie ucha.

2023 12 31 TST ZMF Caldera 3

Specifickým řešením je i výše zmíněný systém ADS (Atrium Damping System). V podstatě jde o řešení umožňující ladit tlak a tok vzduchu za membránou. V Caldera slouží k potlačení nežádoucích rezonancí v zadní části ozvučnic a nasměrování energie dopředu k uchu, namísto aby se odrazy s primárním vyzařováním rušily.

Stojí za to ztratit slovo ke konstrukci magnetického systému. ZMF tvrdí, že zvolili záměrně neběžný trapezoidní tvar neodymových magnetů, protože skrze ně proudí zvuková energie s minimem nežádoucích odrazů a rozbití. Mají klasifikaci N52, patří tedy k těm opravdu silným.

2023 12 31 TST ZMF Caldera 4

Celá konstrukce měniče se zadním tlumícím polštářkem tvaru obdélníkové kapsičky je připevněna do dřevěného korpusu pomocí kroužku z uhlíkových vláken.

Měnič jako takový má průměr 8 cm a jde o v principu klasické planární řešení, tedy tenoučkou foliovou membránu s bohatě pokovenou vrstvou kmitací cívky, položenou mezi dvě asymetricky uložená platíčka výše popsaných magnetů.

2023 12 31 TST ZMF Caldera 5

Sluchátka mají deklarovanou impedanci 60 ohm a citlivost 95 dB / mW.

Poslouchali jsme v alternaci s redakčními Focal Clear a to jak na Apogee Groove, tak na EverSolo DAC-Z8 nebo též výstupu z OPPO UDP-205, byť primární sestavou byl spolu se sluchátky dodaný řetězec Topping D70 Pro / A70 Pro.

2023 12 31 TST ZMF Caldera 6

Zvuk kontrabasu Milta Hintona v „Honey Hill“ (Ben Webster / Johnny Hodges | „The Soul of Ben Webster“ | 1995 | nahráno 1958 | Verve | 527 475-2) ukázal, že v basech netrpí Caldera stísněností nebo naopak přebujelostí, každý tón byl velice pevný, konkrétní a podaný s realistickou, netechnickou samozřejmostí. Hodně se do zvuku promítá charakteristika toho kterého zesilovače, sluchátka jsou výrazně proměnlivá a víc slyšíte právě řetězec, nežli jejich vlastní zabarvení. Líbilo se nám, že bas není tvrdý, že má i autentickou vřelost a přitom výtečné ohraničení, tóny mají tvar, jsou vynikajícím způsobem oddělené a všechno hraje tak snadno, nekomplikovaně.

Proškolený a vyzpívaný Bublého baryton v soulem ovoněném jazzovém standardu „Georgia on My Mind“ („Crazy Love“ | 2009 | Reprise | 9362-49627-7) zněl přesně tak, jak ho mistr zvuku nahrál – tj. dobře, čistě, jasně, ale přeci jen s jistou droboučkou známkou komprese, neb je to přeci jen rádiový materiál. Sluchátka jsou excelentně otevřená, je to taková umírněná elegance, středy hladké a velmi snadno čitelné. Hlas je tak přirozeně dominantní složkou nahrávky, zřetelný, plastický, prostě dospělý a high-endový v nejčistším slova smyslu. Cítíte, že limitem nejsou sluchátka samotná, ale předřazený řetězec a nahrávka jako taková – byť o jejích kvalitách informují Caldera naprosto v klidu, bez tendencí k čemukoliv, co by kazilo příjemný zážitek z poslechu.

2023 12 31 TST ZMF Caldera 7

Cinkavé, zvonivé kovové perkuse v „Somewhere, Somebody“ Jennifer Warnes („The Hunter“ | 1992 | BMG | 4007192619740) byly prokreslené až do nejjemnějšího detailu, sluchátka hrají snadno, ochotně a skvěle. Výraznější tóny ani nahlas nepůsobí ukřičeně nebo přehnaně dominantně, protože ZMF zvládají zkombinovat klid a jistou hladkou jemnost s naprosto excelentní, jednoduchou čitelností. A opět je naprosto jasně znát, který ze zesilovačů hraje sušeji, který šťavnatěji, jaký energičtěji a jaký volněji. Nahrávka se v souladu s tím proměňuje a přesto zůstává pocitově autentická tak i onak.

ZMF Caldera hrají spíše klidněji, nemají takový ten intenzivní a výbušný styl jako dejme tomu Focal – Brahmsův „Smyčcový kvintet č. 2 v g dur, op. III“ v podání The Allegri Quartet (2001 | nahráno 1994 | naim | naimcd10) proto působil spíše než jako na jehlách jako by šlo o hudební příboj, robustní, silný, ale neuspěchaný. Kontrola dynamických vzepětí pětice smyčcových nástrojů je bezproblémová, sluchátka se nenechají přetížit, mají stále pocitovou rezervu a přestože je zvuk tak nějak klidný a plný nadhledu, nechybí mu život a energie. Caldera patří mezi „snadno hrající“, tedy taková sluchátka, u kterých není znát ani špetka stresu nebo nutkavosti.

2023 12 31 TST ZMF Caldera 11

Tomu odpovídaly též pocity z poslechu McLaughlinovy „Lotus Feet“ z projektu „Remember Shakti“ (1999 | Verve | 559 945-2), kdy rozličné exotické nástroje i jeho kytara prostě hrají – bez techničnosti, bez zjevné snahy, přičemž uspořádání tónů je perfektní. Nikde nic neční, nic není zdůrazněno, nemáte pocit, že by cokoliv chybělo a v excelentním klidu je tón za tónem na dosah ruky. Dokonce i zvuky v pozadí, ať už jemné dozvuky nebo skutečně jemňoučké hudební nápady, většinou spíše skryté pod hlavními instrumentálními linkami, tu prostě jsou. Jako kdyby o nic nešlo, jednoduše je slyšíte a to je excelentní i z pohledu takhle ultra drahých sluchátek.

Velmi zajímavé bylo vnímání prostorové scény v „Amuseum“ jinak převážně skladatele filmové hudby Jamese Newtona Howarda („…and Friends“ | 1983 | Sheffield Lab | CD-23). Zvuk je poměrně velký v proporcích, roztažený do šířky i do hloubky a tvoří vlastně až „nesluchátkově“ trojdimenzionální obraz. Stereo báze je snadno přehledná, možná je to i díky celkové kontrole, přesnosti a čistotě, že každý zvuk je snadno lokalizovaný a takový výkon byste u lecjakých sluchátek museli nahnat funkcí typu crossfeed. Samozřejmě to pořád není obří hologram klasické stereo sestavy, ale na poměry „náhlavního světa“ jde o parádní výsledek.

2023 12 31 TST ZMF Caldera 20

Přes svou skvělou transparentnost a informativnost zůstávají ZMF Caldera až nečekaně tolerantními vůči průměrným nahrávkám – pusťte si říznou „Leave It Like It Is“ od pražských The Prostitutes („Hometown Zombies“ | 2009 | nahráno 2008 | Championship | CHMPS 077-2) a přestože uslyšíte, že kytara má trochu moc ostrosti a hlasy trochu málo prostoru, vlastně je to pořád zábavný zážitek a i „dutou“ nahrávku si užijete bez potřeby bát se řízných pasáží nebo snižovat hlasitost. Možná, že ZMF nemají takovou tu úplně intenzivní rockovou dravost a strhující rytmus, přesto je to celkově fajn.

Jakkoliv je ZMF z ranku maličkých a možná trochu exotických značek, jejich top model Caldera by nicméně neměl uniknout žádnému náročnému sluchátkofilovi. Jsou to sluchátka pohodlná, až k nevíře snadno se rozehrávají a i když snad náušníky vyžadují trochu zkoušení v tom, jak je správně nasadit (a když vám sklouznou z mušle, není to úplně příjemné), sednou-li na ucho, jsou lehká a pohodlná. S lehkostí a pohodlím vůbec se setkáte v každém aspektu – Caldera tak i hrají, zdánlivě bez vybíravosti z pohledu spojení se zesilovači nebo kvality nahrávek. To hezké podají se vším všudy, to kompromisní až překvapivě milosrdně. Pokud jste vyznavači přímočarého drajvu a intenzivní dramatičnosti, tak to jsou snad jediné aspekty, pro něž ZMF stvořena nejsou – ale to vlastně nevadí, protože jinak jsou to jedna z nejsamozřejměji muzikálních sluchátek, s nimiž je prostě radost kdykoliv, jakkoliv a cokoliv poslouchat. Jsou to kousky drahé, ale svým zvukem rozhodně představují Crème de la Crème mezi sluchátky.

MĚŘENÍ – SLUCHÁTKA

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo pomocí systému miniDSP E.A.R.S. – nejedná se o referenční měřící hlavu, disponuje však kalibrovanými mikrofony s profily pro různé typy sluchátek. Měření probíhá v programu R.E.W. s aplikovanou kalibrací pro mikrofony vždy v pěti cyklech na každém kanále pro ověření těsnosti náušníků / nástavců, každé měření probíhá v mírně jiné poloze pro nalezení té optimální a to při hlasitosti 84 dB @ 300 Hz u velkých sluchátek a 94 dB @ 300 Hz u in-ear sluchátek. Zobrazené křivky jsou ty nejlepší.

Níže naleznete dvě sady měření frekvenční odezvy – první nemá aplikovanou žádnou korekci. Graf se může zdát obtížně čitelný a neintuitivní, ale žádná sluchátka na rozdíl od reprosoustav neměří vyrovnaně a ani by zvuk takových nebyl příjemný. Doporučujeme porovnávat s výsledky nejnovějších výzkumů a tvarem preferenční křivky Harman Research 2018. Pro snazší interpretaci grafu je k dispozici také verze s aplikovanou kompenzací – tady by se dalo říct, že čím vyrovnanější odpověď, tím lépe.

Pro základní orientaci jsou k dispozici měření Focal Clear, beyerdynamic DT1990 Pro, Koss BT330i, Koss Porta Pro CZ nebo Sennheiser IE 8.

2023 12 31 TST ZMF Caldera m1

Frekvenční odezva – s aplikovanou kompenzací

Celková frekvenční odezva se jeví poměrně vyrovnanou, sluchátka nemají basové omezení, ale v oblasti vyšších frekvencí je přeci jen znát poměrně výrazné rezonance, které mohou být způsobeny tvarem mušlí i náušníků.

2023 12 31 TST ZMF Caldera m2

Zkreslení – levý kanál

2023 12 31 TST ZMF Caldera m3

Zkreslení – pravý kanál

Kč 92 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ lehká a pohodlná na hlavu

+ skvělá transparentnost

+ výtečné rozlišení

+ zdá se, že se snadno rozehrávají

+ celkově muzikální klid a jistota

ZÁPORY

- ne úplně pevně sedící náušníky mohou lehce komplikovat ideální usazení

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Empetria | www.empetria.cz 

PRODÁVÁ: Audigo | www.audigo.cz 

Audiohappening 2024

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

AAI - ultimativní audiofilské kabely

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Moon 250i v2
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
s314 Omicron

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
SOtM sPS-500
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [3]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

HiFi Morava - Audiovector

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audiohappening 204

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies