2018 01 09 TST beyerdynamic dt1770 dt1990 pro 1

V katalogu německé legendy beyerdynamic (kdo by neslyšel o jejich mikrofonech a sluchátkách?) najdete patrně více produktů pro profesionální nasazení, než pro ozvučení domácí, ale konec konců nikdo vám nebrání ocenit přednosti studiových sluchátek v domácím prostředí - v katalogu firmy pak nejzajímavěji působí dvojice sluchátek, která se v praxi liší jen minimálně.

Zkraťme to - rozdíl je v tom, že DT 1770 Pro jsou sluchátka uzavřená, zatímco DT 1990 Pro jsou sluchátka otevřená. Beyerdynamic říká, že jsou to sluchátka ideální pro mixování, mastering a nahrání - z toho by tak mělo plynout, že půjde o sluchátka maximálně "rovná", což je (alespoň teoreticky) ideál nejen ve světě produkce, ale i domácí reprodukce.

DT 1770 Pro

Nižším číslem jsou označená sluchátka s uzavřenými mušlemi. Ty jsou spojeny s hlavovými mostem z pružinové oceli, most samotný je pak slušně polstrovaný a pohodlný. Vede jím též signálový kabel, neb ze zesilovače přichází pouze do jediné mušle, kde je pro spojení zvolený mini-XLR konektor.

Náušníky jsou obrovské, měkounké a pohodlné, takže nějakých 388 gramů sluchátek vám nezatíží hlavu přespříliš, můžete si vybrat mezi velurem a koženkou. Výrobce říká, že nejde jen o osobní preferenci materiálu, ale že velurový náušník posune zvuk k lehčímu a vzdušnějšímu a kožený náušník zase k utaženějšímu a konkrétnějšímu. Je tu také udávaný rozdíl v útlumu - velur odruší 18 dB okolního hluku a koženka 21 dB.

2018 01 09 TST beyerdynamic dt1770 dt1990 pro 19

Sluchátka používají charakteristickou firemní technologii Tesla v druhé generaci, dynamický reproduktor pracuje v rozsahu 5 - 40 000 Hz, sluchátka mají impedanci 250 ohm (takže řádný sluchátkový zesilovač bude na místě). DT 1770 Pro nabízí citlivost 102 dB / mW / 500 Hz.

DT 1990 Pro

Pokud si představíte DT 1770 Pro s množstvím vertikálních průduchů na každé mušli, máte dobrou představu, jak vypadají DT 1990 Pro. Jejich pojetí je pak identické s tím, jak je popsáno výše. Krom rozdílu uzavřené / otevřené nenajdete nic odlišného. I tady je reproduktor o průměru 4,5 cm s neodymovými magnety v pohonu typu "Tesla".

I když... Rozdíl tu je. Náušníky jsou tu sice také dvoje, ale pouze velurové, byť se stejnými odlišnostmi jako nabízí dva materiály u modelu DT 1770 Pro.

Technické parametry jako frekvenční rozsah nebo citlivost a impedance jsou úplně stejné, váha se liší o 18 gramů ve prospěch otevřeného modelu.

2018 01 09 TST beyerdynamic dt1770 dt1990 pro 3

Oboje sluchátka jsme měli možnost poslouchat na výstupu OPPO UDP-205, Apogee Groove, ASUS Xonar Essence One MUSES MKII nebo Chord Mojo. Srovnávali jsme se Sennheiser HD 26 Pro, Sennheiser IE 8 i pár dalšími sluchátky.

Mohutnou basovou linku v "Hrr na ně" od Nerez ("Ke zdi" | FLAC | 16 - 44,1) zvládla oboje sluchátka již velmi dobře, dokonce výtečně. U obou je znát, že už jsou v kategorii skutečně dobrých sluchátek - uzavřená verze DT 1770 Pro výtečně vystihla barvu kontrabasu, jeho zamručení a takový ten pocit mohutnosti nástroje, ale přesto tu maličko schází váha, podobně jako u uzavřených reprosoustav je basu méně a je těžší jej probudit, ale zase je velmi přesný, rychlý a důrazný, takže kontury jsou hodně pevné a konkrétní. Otevřené DT 1990 Pro jsou citelně měkčí a zvuk poddajnější, gumovější. I tady je váha o kousek menší, ale basu je víc, je i hlubší a hutnější. I tady byla výtečně vystižená barva tónů a charakter nástroje, byť vše bylo podáno jaksi uvolněněji, nadýchaněji - v porovnání s konkurencí jde ale v obou případech o sluchátka s neutrálním přednesem.

Vokál Vanessy Fernandez v "Use me" ("Use me" | FLAC | 24 - 176,4) byl v podání DT 1770 Pro pěkně konkrétní a velmi pěkně prokreslený, sice trochu technický, tenčí a maličko světleji laděný, nicméně skvěle srozumitelný, detailní a super transparentní. Je cítit, že s těmihle sluchátka skutečně ve studiu pracovat můžete. Přednes DT 1990 Pro je volnější, vzdušnější, méně technický, ale přitom ne méně detailní, méně transparentní. Hlas je také o kousíček živější.

2018 01 09 TST beyerdynamic dt1770 dt1990 pro 5

Ve svém maličko tenčím, hodně utaženém zvukovém pojetí s technickou brilancí pokračovala DT 1770 Pro i v pásmu nejvyšších frekvencí. Jasné cinkání vibrafonu a ševel činelů v "Misery" od Dave´s True Story ("Unauthorized" | FLAC | 24 - 96) jsou objemově spíše akorát, ale jasné, precizně zaostřené a energické. Jsou to přímé, jasné tóny, dávající jasně najevo kvalitu nahrávky (v tomto případě příkladnou - ale u špatných nahrávek umí být výšky jedovaté, věrné jednoduše kvalitě záznamu). U DT 1990 Pro bylo objemu právě akorát, skvělé bylo ale také prezentování textur činelu, ten štěteček na činelu, kde můžete sledovat každý pohyb, ta celková detailnost, ale přitom kultivovaný přednes, který neakcentuje ostrost, to je skvělá kombinace. DT 1990 Pro jsou skvělé pro audiofila-analyzátora.

V "Poloveckých tancích" z Borodinova "Knížete Igora" ("Focal CD No. 8" | FLAC | 16 - 44,1) se ukázala dynamická solidnost obou modelů. Zvuk z DT 1770 Pro musíte trochu více dolovat, chce více výkonu, více energie a autoritativnější elektroniku, aby se rozmáchl a předal tu mohutnou dynamičnost orchestrální skladby. Pokud ale maličko otočíte volume doprava a hrajete ze solidního systému, odmění se DT 1770 Pro utaženým, přesným, svižným a energickým zvukem, který může být snad o trošku sušší, ale jeho brilance je s ohledem na cenu ohromující. Otevřené DT 1990 Pro jsou o něco plnější, o dýchnutí, jen maličko méně důrazné, ale přesto celkově působí výbušněji, že zvuk je snazší a vychází z mušlí nenuceněji.

2018 01 09 TST beyerdynamic dt1770 dt1990 pro 20

Obě verze sluchátek beyerdynamic pak mají společnou jednu věc - jsou to skutečně analyticky založené nástroje, dělající pídění se po detailech nesmírně snadným. V "How it feels" od Sophie Zelmani ("The Dali CD Volume 3" | FLAC | 16 - 44,1) bylo cítit až nekompromisní upřímnost DT 1770 Pro, umí jít hodně hluboko do nahrávky, ale činí tak technicky, precizně a bez příkras. Zvuk je velmi transparentní a konkrétní, ale zcela jasně vás informuje o každé kompresi, o každém příliš ostrém tónu nebo o každém zkreslení, což je třeba u velké části popových a metalových nahrávek trochu nepříjemný zážitek. I DT 1990 Pro vám přenesou do uší snad i svorku na papír co spadla zvukaři v druhé místnosti, ale činí tak přeci jen lehce nadýchaněji a klidněji. I tady jsou sice třeba sykavky hodně řízné a je to rozhodně stále velmi analytický zvuk, ale všechno je trošku vetší a vzdušnější.

V podání prostoru jsou DT 1990 Pro díky svému vzdušnějšímu charakteru rozhodně lepší, než DT 1770 Pro - v "Darkest Dark, Brightest Bright" Amber Rubarth ("HDTracks sampler 2014" | FLAC | 24 - 96) nabídl uzavřený model v pravolevém směru přehledný, ale nijak oslnivě široký a hluboký prostor. Nástroje jdou dobře lokalizovat, ale máte pocit, že jste tak trošku na maličkém klubovém pódiu. Po přehození na DT 1990 Pro zvuk jako kdyby ztratil pravolevé omezení a vystoupí vám ven z hlavy, všechno je o něco větší a vytvoří se jednoduše ten správný 3D efekt nejen s pravolevou, ale i předozadní lokalizací. Více vzduchu, více prostoru...

2018 01 09 TST beyerdynamic dt1770 dt1990 pro 22

Whiteova "Just One Drink" z desky "Lazaretto" (FLAC | 24 - 96) byla v podání uzavřených DT 1770 Pro našlapaná, dravá, drajv a důraz či kontrola jsou pro danou cenovou třídu vzorem. Pravda, řízný zvuk má tendenci být trochu moc řízný, je to nekompromisní podání, ale rytmické a intenzivní. Ani DT 1990 Pro nemají nouzi o energii, zvuk je však šťavnatější, usazenější a přitom nepostrádá tempo a suverénnost, je to nicméně o kousíček tolerantnější přednes.

Oba vzorky sluchátek z "profi" části katalogu německých beyerdynamic představují skvělý příklad toho, jak mají vypadat analytická sluchátka, která si koupíte za zhruba polovinu průměrné české výplaty (což se dá považovat za dostupné, byť to už nejsou lidová sluchátka). Je z nich cítit jejich studiový původ, zejména DT 1770 Pro jsou prostě brilantními nástroji pro rozbor zvuku, slyšíte všechno, syrově, přímo a (téměř) bez limitů. Pokud jim přidáte adekvátní elektroniku a vyladíte jejich řízné zvukové podání, které navíc potřebuje podpořit energií v basovém spektru, pak získáte ultra rovná, čistá a transparentní sluchátka. Pokud pak chcete v podstatě stejně "studiový" zvuk, ale v trochu kultivovanějším a tolerantnějším balení (tedy se zvukem bližším hi-fi ideálům), pak určitě sáhněte po otevřených DT 1990 Pro - nabízí totiž v praxi tytéž klady, ale s o kousíček měkčím, větším a hutnějším zvukem. Pokud tedy hledáte sluchátka s cenovkou kolem 15 000,-, za nás jsou (zejména) DT 1990 Pro jasným tipem - alespoň pro ty, kteří se nebojí zvukové úrovně své hudební sbírky.

Kč 15 990,- - DT 1770 Pro

Kč 15 990,- - DT 1990 Pro

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ perfektní izolace od okolí (DT 1770 Pro)

+ komfort nošení pro dlouhé hodiny poslechu

+ autentická čistota a věrnost signálu (což může být i nevýhoda)

+ holografické podání prostoru (DT 1990 Pro)

ZÁPORY

- trochu ztuha se rozehrávají, nestačí jakýkoliv zdroj (DT 1770 Pro)

- maličko měkčí zvuk (DT 1990 Pro)

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: BaSys CS | www.basys.cz 

XAVIAN Concerto - výročí 25 let založení firmy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

HiFi Studio TYKON

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

CPT Praha 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

  Studio Špalíček AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies