2023 10 31 TST Yamaha YH 5000SE 1

Drahá sluchátka, to je trend posledních let, jdoucí ruku v ruce s rostoucí sortou lidí, kteří mají spoustu peněz na hračky. Ne že by tu už dekády nebyly drahé modely jako STAX nebo původní Sennheiser Orpheus, nicméně to byly bílé vrány, dnes značka, která nemá velká sluchátka za desítky či rovnou stovky tisíc jako kdyby neměla dostatečnou prestiž. Do rozjetého vlaku se pustila také japonská Yamaha s modelem YH-5000SE.

Jde o sluchátka se zřetelně technickým designem, kombinujícím jakousi futurističnost s účelností. Nenajdete tu žádné luxusní prvky nebo perličky a ornamenty – top model Yamaha jde přímo k věci.

VIDEO

Nejvýraznější jsou samozřejmě mušle – jsou kulaté, otevřené a tvořené soustřednými kovovými kruhy s tenkými radiálními žebry. Na zadní straně najdete na každé mušli vstup pro signálový kabel – ten je mimochodem pěkný, spletený jako severský cop, krásně ohebný a dodávající té industriální jednoduchosti špetku vizuálního zajímavosti. Vodiče z bezkyslíkaté mědi mají vnější postříbření a na výběr je 6,3 mm nebo 4,4 mm koncovka.

Měkké, nijak obrovské náušníky (v balení jsou dva druhy – semiš nebo kombinace umělé a ovčí kůže) mají perforaci pro udržení vašich uší v komfortním klimatu i při dlouhém poslechu. Tomu napomáhá též jednoduchý týlní most s plynule posuvnou regulací výšky a velký kožený oblouk, rozkládající váhu sluchátek (nijak velkou – 320 gramů, protože konstrukce je primárně z hořčíku) pohodlně na vaši hlavu. Na vršku oblouku z nerezové oceli je vygravírované sériové číslo.

2023 10 31 TST Yamaha YH 5000SE 7

Celkové zpracování sluchátek je moc pěkné – vznikají při ruční montáži v továrně v Kakegawě spolu s top modely elektroniky řady 5000 a také proslulými velkými piany.

Uvnitř mušlí se nachází moderní variace na ortodynamický (někdy též isodynamický, v zásadě magneto-planární) měnič, s nímž firma přišla kdysi v 70. letech. V podstatě jde o princip reproduktoru filmovou folií na ploché cívce, díky čemuž je energie distribuována prakticky optimálně po celém povrchu membrány. I tady tedy najdete tenounký film, pokrytý vzorkem z kovového drátku. Napětí a pevnost udržuje kroužek po obvodu membrány. Měnič pracuje v komoře optimalizované pro úplnou eliminací zadních odrazů a rezonancí pro minimalizaci zkreslení. Výdechy na zadní straně mušle jsou provedené přes jistý filtr v podobě kovové planžety, tkanou se strukturou holandské vazby. To udržuje jednak optimální tlak uvnitř mušlí a zároveň umožňuje volné proudění vzduchu.

2023 10 31 TST Yamaha YH 5000SE 10

Yamaha udává u YH-5000SE frekvenční rozsah 5 – 70 000 Hz, citlivost 98 dB / mW / 1 kHz a impedanci 34 ohm.

Top model Yamaha jsme sice poslouchali i na redakčním EverSolo DAC-Z8, ale protože to rozhodně nebylo dostačující, měli jsme možnost vyzkoušet je i na Ferrum ERCO & HYPSOS nebo Topping D70 Pro / A70 Pro. Srovnávali jsme se ZMF Caldera, SONY MDR-MV1 nebo Focal Clear.

2023 10 31 TST Yamaha YH 5000SE 12

„Ne quelque part“ („Royal“ | 2020 | Wagram | 3596973757829) v Německu narozené Newyorčanky Joy Olasunmibo Ogunmakin, známější jako Ayo, má opravdu moderně a populárně naladěnou basovou složku – bohatou, barevnou, sytou a šťavnatou. Yamaha mnohem víc než tuto objemnost prezentuje utaženou ultra přesnost. Objemu je stále přiměřeně, cítíte, že je to výraznější bas, ale fascinující, naprosto špičková a úžasná je pevnost a konkrétnost, famózní ohraničení a jednoduchost, s níž toho YH-5000SE dosahují. Artikulace a zaostření basu jsou naprosto prvotřídní, byť zvuk sám má tedy lehce sušší charakteristiku. Sluchátka pak můžete zatížit jak z pohledu komplexnosti, tak hlasitosti jak jen chcete – rozehrávají se nesmírně snadno, bas je řízený už od velmi nízkých hlasitostí a pokračuje odvážně kamkoliv ho pošlete a to až do úrovní naprosto neslučitelných se zachováním sluchu.

Velký velšský basbaryton Bryna Terfela dominuje árii „Non Piu Andrai, Farfallone“ z mozartovské klasiky „Figarova svatba“ (The Metropolitan Opera Orchestra / James Levine | „Opernarien“ | 1996 | Deutsche Grammophon | 445 866-2). Sluchátka mu udělají pevnou půdu a nechají ho znít s vší jeho energií, je to dokonale konkrétní přednes, ovšem má v sobě jakousi vznosnost, ne strohost nebo technicistnost. Jinými slovy, zvuk je krásně přirozený, absolutně organizovaný; v čitelnosti a rozlišení je limitem rozhodně použitá elektronika, ne měniče. Čistota, otevřenost a projasněnost je na úrovni už opravdu drahého hi-fi systému.

2023 10 31 TST Yamaha YH 5000SE 13

Poměrně řízná acid-jazzová jízda „South to Perpignon“ James Taylor Quartet („Room at the Top“ | 2002 | Sanctuary | SANCD117) byla zpracována naprosto samozřejmě, ostré tóny jsou řádně břitké, ale posazené perfektně na hraně, protože sluchátka působí zcela soustředěně, jistě, přesně a super čistě. Je to vrcholně analytický zvuk, technicky brilantní a přesto není ani únavný, ani studený, ani odtažitý – prokreslení nejvyšších tónů je mimořádné, délka dozvuků posune každého, kdo dbá na audiofilské nuance do sedmého nebe.

YH-5000SE jsou sluchátka schopná rozvrstvit každou skladbu s naprostou jistotou a nechají vás objevit i ty nejhlubší vrstvy. Stejně tak má jejich pevný a skvěle rychlý zvuk vynikající dynamiku. Hudebně prý jedna z nejnáročnějších skladeb moderní historie, „Springsville“ Milese Davise a Gila Evanse („The Complete Columbia Recordings“ | 1996 | nahráno 1957 | Columbia | 0827969092323), byla čistá a jasná jako čerstvě napadaný sníh. Slyšíte nejen každý Davisův nádech a každý šramot ve studiu, ale sluchátka zvládají odstupňovat naprosto přesvědčivě i sílu jednotlivých zvuků, takže zvuk je úžasně realistický. Navíc ale umí udržet i skvěle tepající a šlapající rytmus, kontrolují dynamické výbuchy s naprostým přehledem a všechno je pohromadě v mimořádně vybalancované formě. Jde o tak přesný, čistý a konkrétní zvuk, že už působí naprosto netechnicky – jako z reprosoustav s milionovými cenovkami.

2023 10 31 TST Yamaha YH 5000SE 4

Skladba, která definovala polyfonní standard 16. století, to je „Kyrie“ z „Missa Papae Marcelli“ Giovanniho Pierluigi da Palestriny (1992 | nahráno 1991 | Amadis | 21). V podání YH-5000SE můžete dokonce počítat hlasy ve sboru. Přes vrcholnou analytičnost projevu ale umí být Yamaha naprosto kultivovaná – přestože jde o záznam s poměrně ostrým echem tvrdého kamenného nahrávacího prostoru, neměli jsme ani při vyšší hlasitosti pocit palčivosti a pichlavosti. Je tu klid, nadhled, rezerva, čistota. Zavřete-li oči, máte pocit, že jste opravdu skoro „tam“.

První Bachův „Koncert v f dur, BWV 1046“ z šestidílného cyklu Braniborských koncertů v podání Nevilla Marrinera a Academy of St. Martin in the Fields (2001 | nahráno 1980 | Philips | 468 549-2) byl podaný s krásně otevřenou a vzdušnou stereofonní scénou. Jestliže si něco ve sluchátkách zaslouží přídomek 3D, pak jsou to právě YH-5000SE. Možná, že proporce nejsou největší, ale hudba je úplně přehledná, maximálně vzdušná a i díky otevřeným mušlím nestísněná. Protože sluchátka hrají s lehkostí a maximální možnou organizovaností, všechno má řád a v pravolevé i předozadní ose je to snadno čitelné, nebudete se cítit technikou nijak limitováni.

2023 10 31 TST Yamaha YH 5000SE 18

YH-5000SE také pevně zkrotila zvýrazněný bas v Conteho středomořím nasálké „Coup de Théâtre“ („Psiche“ | 2008 | Platinum | 3000140). Není již hromový a hutný, ale naprosto kontrolovaný a zřetelný, stejně jako typický zpěvákův hlas. Všechno působí nesmírně snadno, přirozeně – je to takový malý soukromý koncert u vás v hlavě, kde omezujícím faktorem už je jen a pouze sám záznam a do jisté míry i kvalita použitého řetězce. Jen těžko najít něco, co by přes top model Yamaha nevyznělo naplno.

Špičková sluchátka vždy byla a asi i budou vlastně levnou cestou k perfektnímu zvuku. Za zlomek ceny velkých audio sestav můžete dostat bezmála dokonale načrtnutý hudební obraz s absolutním vhledem do nahraného děje. Yamaha YH-5000SE patří na tento vrchol a spojíte-li je s adekvátně dimenzovaným řetězcem, budete ve sluchátkové nirváně – jsou tu všechny detaily, které si jen můžete představit, je tu pevnost, přesnost, otevřenost i prostor, je tu rychlost, údernost a výbušnost a to vše navíc v nijak technickém, byť odhodlaně autoritativním balení. Míříte-li na vrchol a toužíte-li ochutnat zvuk top sluchátek, tak zrovna tahle si zaslouží nejvyšší možnou pozornost.

MĚŘENÍ – SLUCHÁTKA

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo pomocí systému miniDSP E.A.R.S. – nejedná se o referenční měřící hlavu, disponuje však kalibrovanými mikrofony s profily pro různé typy sluchátek. Měření probíhá v programu R.E.W. s aplikovanou kalibrací pro mikrofony vždy v pěti cyklech na každém kanále pro ověření těsnosti náušníků / nástavců, každé měření probíhá v mírně jiné poloze pro nalezení té optimální a to při hlasitosti 84 dB @ 300 Hz u velkých sluchátek a 94 dB @ 300 Hz u in-ear sluchátek. Zobrazené křivky jsou ty nejlepší.

Níže naleznete dvě sady měření frekvenční odezvy – první nemá aplikovanou žádnou korekci. Graf se může zdát obtížně čitelný a neintuitivní, ale žádná sluchátka na rozdíl od reprosoustav neměří vyrovnaně a ani by zvuk takových nebyl příjemný. Doporučujeme porovnávat s výsledky nejnovějších výzkumů a tvarem preferenční křivky Harman Research 2018. Pro snazší interpretaci grafu je k dispozici také verze s aplikovanou kompenzací – tady by se dalo říct, že čím vyrovnanější odpověď, tím lépe.

Pro základní orientaci jsou k dispozici měření Focal Clear, beyerdynamic DT1990 Pro, Koss BT330i, Koss Porta Pro CZ nebo Sennheiser IE 8.

2023 10 31 TST Yamaha YH 5000SE m1

Frekvenční odezva – bez aplikované kompenzace

Je vidět, že YH-5000SE mají poctivě široký frekvenční rozsah, který jde takřka bez poklesu až ke skutečně hlubokým tónům, na druhou stranu je tu relativně větší pokles energie v pásmu kolem 2-3 kHz.

2023 10 31 TST Yamaha YH 5000SE m2

Frekvenční odezva – s aplikovanou kompenzací (semišové náušníky)

2023 10 31 TST Yamaha YH 5000SE m3

Frekvenční odezva – s aplikovanou kompenzací (kožené náušníky)

Rozdíl mezi oběma druhy náušníků je pouze drobný, reálně až neznatelný.

2023 10 31 TST Yamaha YH 5000SE m4

Zkreslení – levý kanál

2023 10 31 TST Yamaha YH 5000SE m5

Zkreslení – pravý kanál

Kč 129 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ lehkost a komfort nošení

+ skvělá vzdušnost

+ parádní rozlišení

+ pevná a konkrétní artikulace

ZÁPORY

- cena je velmi vysoká

- značně technicistní designové pojetí není pro každého

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: K+B Expert | www.yamaha-hifi.cz 

XAVIAN XN Virtuosa Anniversario

Perfect Sound Group

Marantz Hi-Fi / AV TradeUp

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Dream Audio

Mareka Audio

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

High-End Audio Studio

HIFI GUIDE

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Moon 250i v2
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
s314 Omicron

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
SOtM sPS-500 [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [3]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor HiFi ROSE - streamery Roth Audio Panter | dovozce značek Sennheiser a ProAc

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

HiFi Morava - Audiovector

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies