ProAc - partner

2022 12 31 TST Moon Voice 22 1

Když se před více než 40 lety zrodila v Kanadě značka Sima Electronics, jejím cílem bylo nabídnout alternativu k masově vyráběným komponentům. Victor Sima v městečku St. Hubert (dnes čtvrť města Longueuil) v Quebecu zvolil strategii racionálního audia a během prvních deseti let výroby našel cestu, jak se prosadit i v podstatně prémiovějších segmentech audio elektroniky – a také přetransformoval jméno na Sim Audio, aby záhy vešlo do všeobecného povědomí jako Moon, což byla původně jen jedna z firemních výrobních řad.

Dnes je Moon etablovaným high-endovým producentem s mimořádně širokým záběrem. V roce 2016 nabídl výrobce all-in-one systém ACE, aby reflektoval poptávku po malých, ale dobře hrajících řešeních. A v roce 2022 primárně k tomuto systému nabídl kompaktní regálovky Voice 22 – tato dvojice vytváří jakousi první vstupenku do světa Moon by Simaudio.

Na první pohled nejsou Voice 22 nijak extravagantní. Jejich ozvučnice je vyrobená z MDF profilů, dostupná v černém nebo bílém lesku a je klasicky „hranatá“, což usnadňuje umístění v běžných obývácích.

2022 12 31 TST Moon Voice 22 2

Vpředu jsou dva reproduktory s překrývajícími se koši, vzadu pak nahoře nevelký bassreflexový průduch s jednoduchým zaoblením vnější strany, vertikálně orientovaný obdélník se zakulacenými konci jej spojuje s jediným párem reproduktorových terminálů.

Je zajímavé, že se Moon nijak zvlášť (s ohledem na cenu a očekávané umístění) nesnažil třeba zakrýt šrouby košů apod. Neznamená to ovšem, že by do konstrukce nebyla vložena invence – uvnitř je jedna horizontální vzpěra a panely boků mají z vnitřní strany vyfrézovaný jakýsi hadovitý ornament, tvořící technologii CGD (Curved Groove Damping). Díky tomuto zdánlivě jednoduchému řešení mají panely lépe odbourávat nežádoucí rezonance.

2022 12 31 TST Moon Voice 22 3

Co ovšem rozhodně je zajímavé, to je odnímatelná magneticky přichycená základna s tlumící gumou na spodní části. Moon tomuto řešení říká Hover Base, neboli „vznášecí základna“. Už podle toho je jasné, že cílem je utlumit vibrace a vyčistit přednes tam, kde nebudou Voice 22 na dedikovaném stojanu – který mimochodem krásně zapadne do výřezu ve spodní straně ozvučnice, jakmile odloupnete základovou desku. A nutno říci, že řešení je to funkční – je tu jak měřitelný, tak poslechový rozdíl.

Výšky vyzařuje 2,9 cm široká měkká látková kopulka, která je zapuštěná do vcelku výrazného zvukovodu. Tímto řešením zvýšená účinnost prý umožnila hlavně snížení přechodové frekvence dvoupásmového systému.

2022 12 31 TST Moon Voice 22 4

Středy a basy zpracovává membrána s velmi výraznou vlnkou závěsu. 15,5 cm kónus je vyroben z mineralizovaného polymeru.

Frekvenční výhybka je připevněna k zadní straně a osazena solidními, byť ne luxusními součástkami na dvouvrstvé desce plošných spojů. Dělící kmitočet systému leží na úrovni 1 500 Hz.

2022 12 31 TST Moon Voice 22 5

Ve standardním tolerančním pásmu +/- 3 dB hrají Voice 22 od 55 do 24 000 Hz, s tolerancí -6 dB si sáhnou na 45 Hz a 30 000 Hz. Jejich citlivost je lehounce nadstandardních 89 dB / 2,83 V / m a jmenovitá impedance činí 6 ohm.

Voice 22 jsme poslouchali ve dvou standardních redakčních sestavách – primárně na Métronome DSC1 / Norma Revo SC-2 LN / Norma Revo PA 160 MR, kde se srovnávalo s Xavian Quarta Evoluzione a propojeno bylo mixem kabelů Nordost Valhalla 2, Nordost Heimdall 2, VYDA Laboratories ORION a KrautWire Super Symetric Gold. V přiměřenější sestavě se hrálo s Cambridge CXC / Teac NT-503 / Cambridge CXA81 a to zejména na kabelech Dynamique Audio Horizon 2. Zde jsme měli ke srovnání Fischer & Fischer SN-70 z obdobné cenové třídy. Podrobnosti o podložkách, napájení a dalších doplňcích najdete v pravém sloupci -->.

2022 12 31 TST Moon Voice 22 9

Zvuk basy ve „Fine and Mellow“ od Billie Holiday v interpretaci Luboš Andršt Acoustic Set a Evy Svobodové („Kaleidoskop“ | 2022 | Audio Video Show Praha | AVS2022) byl prezentovaný v rozumném množství a síle s ohledem na regálovou podobu reprosoustav. Bylo zároveň cítit ladění pro širší veřejnost s takovým tím efektnějším „ducnutím“ každého tónu, které produkuje bassreflex. Je to příjemný, kulatý a v zásadě klidný bas, ale pokud chcete větší hutnost a objem, stojí za to mít ozvučnice u zdi. Jednotlivé tóny působí slušně oddělené i artikulované, už mezi nimi rozeznáte rozdíly a není to stejnobas, nicméně třeba rána kopáku má zjevný přídech v síle, což je ono výše zmiňované efektnější ladění.

Velmi příjemné pak jsou i střední frekvence, třeba zpěv Štefana Margity v „Dalla sua pace“ z Mozartovy opery „Don Giovanni“ („Kaleidoskop“ | 2022 | Audio Video Show Praha | AVS2022). Pronikavost hlasu je zjevně záměrně trochu potlačená a zakulacená, jako kdyby celý vokální rozsah měl i lehounce sladší a vřelejší styl, takže i případné průměrné a horší nahrávky nebudou otravné, i když za to platíte daň v podobě méně analytického přednesu. Vyznění je spíše jemnější, zato takové syté a podle pocitu z Moon ACE vyladěné právě k suššímu charakteru tohoto komponentu.

2022 12 31 TST Moon Voice 22 13

I na vyšších částech spektra je znát nekonfliktnost a výšky jsou dobré, slušně čitelné, ale ničím výjimečné v kontextu dané třídy – cinkavá „Morgan“ v koncertním záznamu od Laca Decziho („Kaleidoskop“ | 2022 | Audio Video Show Praha | AVS2022) má nádherně řízné a jasné činely, Voice 22 je přeci jen trochu změkčí, zároveň ale jako kdyby nástroje získaly tělo a výraznější rozměr. Na jednu stranu může jít o skutečnost, že Voice 22 mají velmi nízké zkreslení a hrají tak neutrálně, že se zdají až lehce „nudné“, nebo jde skutečně o záměrné vyklidnění přednesu, aby Moon ACE se svým jadrnějším zvukem na výškách vytvořil optimálně vyváženou kombinaci.

Dynamicky vyzývavou „Agnus Dei“ z „Reqiuem in C minor“ od V.J. Tomáška v podání Pražské filharmonie a Kühnova sboru a sólistů („Kaleidoskop“ | 2022 | Audio Video Show Praha | AVS2022) přednesly Voice 22 se lehkým efektem, způsobeným oním bassreflexovým rytmickým zdůrazněním, ale zato dokázaly nabídnout mírně nadstandardní pocit váhy a hmotnosti, takže cítíte, že orchestr je velký a má dost energie. Reprosoustavy také vydrží slušnou hlasitost, takže pokud máte rádi silný zvuk, Moon ho umí, i když i tam zůstávají klidnější. Respektive ten pohodový charakter mají od tichých až po vysoké hlasitosti.

2022 12 31 TST Moon Voice 22 14

Kytara Ivana Koreného v „Ellias“ („Kaleidoskop“ | 2022 | Audio Video Show Praha | AVS2022) je pěkně sejmutá a reprosoustavy dokázaly hrát tak, abyste si čistotu nahrávky užili – nicméně i tak je cítit, že tóny jsou jakoby lehce zakulacené, takže ani naopak méně povedený záznam nebude nepříjemný. Voice 22 mají dostatečnou zřetelnost, ale zdá se, že pro optimální vyniknutí a takový ten modernější přednes s vyšším drajvem by vyžadoval spojení s tvrdší a jiskrnější elektronikou. Samy o sobě hrají reprosoustavy s pocitem celkové spojitosti, nesnaží se nijak vypichovat detaily, je to „neaudiofilské“, což však není míněno jako negativum. Jasná snaha nabídnout příjemný celek spíše než jednotlivé detaily pak znamená, že si můžete pustit libovolnou hudbu ráno a večer bude poslech pořád ještě komfortní.

Velmi dobré pak bylo podání prostoru, jakkoliv bylo maličko cítit rozdíly mezi natočením přímo na uši a kolmo ke zdi (v takříkajíc lifestyle ustavení); celkově jsou ale Voice 22 v zásadě nesměrové a nekomplikované na umisťování. „Concerto No. 2 in G minor“ z cyklu Vivaldiho „Čtyř ročních období“ v podání Oldřicha Vlčka a jeho Virtuosi di Praga („Kaleidoskop“ | 2022 | Audio Video Show Praha | AVS2022) ukázalo, že malilinko difúzní zvuková charakteristika pokryje vlastně dobře čitelným obrazem velkou část vašeho pokoje, takže se můžete příjemně rozložit tam, kde je vám doma dobře a poslouchat. Lokalizace jednotlivých nástrojů a struktura skladby jsou pak dobře čitelné, Voice 22 určitě patří do světa prémiového hi-fi.

2022 12 31 TST Moon Voice 22 12

Moon Voice 22 jsou super ve chvíli, kdy chcete, aby vaše hudba jen tak hrála – jemné a veselé rytmy klavíru Jana Hřivnáče a rytmiky Karla Turnovského v „Romantic Piano – Foxtrot“ („Kaleidoskop“ | 2022 | Audio Video Show Praha | AVS2022) zněly prostě mile. Reprodukce měla možná trochu menší intenzitu, tak nějak si plavala, ale rytmus samotný byl dobrý, takže to není úplně taková ta anonymní nenápadnost, ale v zásadě kultivovaný a komfortní přednes s hezkým basovým akcentem.

Kanadský Moon je specialistou na elektroniku, ale zdá se, že i první výlet do světa reprosoustav jim vyšel velmi dobře – pokud se na Voice 22 budeme dívat optikou člověka, který primárně není audiofil a neočekává high-endové finesy, ale prostě jen dobrý zvuk v hezkém moderním balení, které se prakticky a snadno zakomponuje do běžné domácnosti. Reprosoustavy se nekomplikovaně rozehrávají a udržují si příjemný, řekněme tolerantní charakter za prakticky všech okolností. Je cítit, že jsou šité na míru zejména pro Moon ACE (soudě podle opravdu zábavné zkušenosti z výstavy v Mnichově), s jinou elektronikou mohou nicméně vyznít trochu obyčejně. Pokud ale chcete vstoupit do světa prémiového zvuku s dobře technicky navrženou a univerzálně fungující reprosoustavou, představují Voice 22 sice neaudiofilský, ale zato příjemný a komfortní způsob.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (basové pasti a absorpčně-difúzní panely Sonitus Acoustics, koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií. Měří se v referenční ose při průměrné úrovni akustického tlaku 80 dB / 1 m.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2022 12 31 TST Moon Voice 22 m1

Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)

Na frekvenční odpovědi je vidět, že reprosoustavy začínají hrát kolem 50 Hz, ale také to, že jejich středobas poměrně jednoznačně hraje o pár dB hlasitěji, než jejich tweeter. Přesto jsou oba měniče relativně rovně vyladěné. Tweeter v přímé ose na konci pásma nabízí až trochu moc energie, zatímco pod úhlem přeci jen trochu málo a tak bude natočení relativně důležité. Pomineme-li však propad na 180 Hz, způsobený souhrou postavení reprosoustav a pozice v místnosti, tak jsou Voice 22 relativně „na rovinu“ nastavené.

2022 12 31 TST Moon Voice 22 m2

Frekvenční odezva – v ose (červená) a vertikálně pod úhlem 30° pod osou (žlutá) a 30° nad osou tweeteru (zelená)

2022 12 31 TST Moon Voice 22 m3

Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli

2022 12 31 TST Moon Voice 22 m4

Frekvenční odezva na poslechovém místě (FFT) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)

2022 12 31 TST Moon Voice 22 m5

Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)

2022 12 31 TST Moon Voice 22 m6

Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) – celý pár

2022 12 31 TST Moon Voice 22 m7

Celkové harmonické zkreslení (zelená linka)

2022 12 31 TST Moon Voice 22 m8

Zkreslení 2. (žlutá) a 3. (oranžová) harmonickou

2022 12 31 TST Moon Voice 22 m9

Waterfall

2022 12 31 TST Moon Voice 22 m10

Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru

2022 12 31 TST Moon Voice 22 m11

Step response @ 1 m v ose tweeteru

2022 12 31 TST Moon Voice 22 m12

Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)

2022 12 31 TST Moon Voice 22 m13

CSD z výstupu akcelerometru v polovině výšky bočního panelu @ 2,83 V – se základnou

Důvod, proč se tento graf instinktivně zdá „horší“ (barevnější) je to, že tu výrazně více vystupuje šumové dno akcelerometru, tedy naměřené hodnoty jsou v abosolutních hodnotách výrazně nižší, než bez antivibrační základny. Základna také výrazně sníží rezonanční peaky mezi 500 a 2 000 Hz a posune hlavní rezonanční kmitočet níže, takže bude méně zaznamenatelný.

2022 12 31 TST Moon Voice 22 m14

CSD z výstupu akcelerometru v polovině výšky bočního panelu @ 2,83 V – bez základny

2022 12 31 TST Moon Voice 22 m15

Srovnání frekvenční odezvy v kritickém pásmu – se základnou (červená) a bez základny (zelená)

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ +/- ] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]

Kč 87 400,- - reprosoustavy Voice 22

Kč 12 500,- - stojany Stand 22

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ objektivně velmi dobré technické provedení a parametry

+ praktická a fungující antivibrační základna

+ čistý vzhled

+ skvěle fungují k elektronice Moon

+ zdálo se, že solidně zvládají tichou reprodukci

ZÁPORY

- trochu postrádají univerzální zábavnou jiskru a chtějí vyladit sestavu

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Mareka Audio | www.marekaaudio.cz 

XAVIAN XN Virtuosa Anniversario

Perfect Sound Group

Marantz Hi-Fi / AV TradeUp

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Dream Audio

Mareka Audio

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

High-End Audio Studio

HIFI GUIDE

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Moon 250i v2
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
s314 Omicron

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
SOtM sPS-500 [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [3]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor HiFi ROSE - streamery Roth Audio Panter | dovozce značek Sennheiser a ProAc

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

HiFi Morava - Audiovector

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies