Jste pro nebo proti integrovanému provedení přístrojů třídy high fidelity? Ve skutečnosti je to jedno, protože tolik zmenšujících se a integrujících se řešní pro věrnou reprodukci hudby tento obor dosud nezažil, takže většina konzumentů bude patrně „pro". Budeme-li se bavit o vyšší třídě těchto přístrojů, mezi tahouny patří například Arcam nebo právě Naim, jejichž řada Uniti sbírá v posledních měsících jedno evropské ocenění za druhým.

Vlastně se tomuto vývoji není co divit, lidé stále více pracují, mají na hudbu a relax čím dál tím méně času a zážitky chtějí pokud možno intenizinvě, rychle a snadno. K tomu se v oblastni hudby nejlépe hodí přístroj, který stačí jen zapnout, navolit jeden z mnoha zdrojů zvuku a okamžitě dostat to, co chceme - žádné zahřívání, žádné zapojování více „krabic", žádné velké starosti. Toť trend poslední doby, u něhož nezbývá než doufat, že povede k vývoji skutečně konkurenceschopných přístrojů - soudě dle několika příkladů, které letos prošly redakčním testováním, se naděje splnit mohou.

Udělejme malý jazykový odskok. Qute [čti kjůt] čili přepis slova „cute", znamená v překladu z angličtiny roztomilý, šikovný nebo také chytrý. Uniti neboli „united" zase odkazuje ke spojitosti, jednotě a souladu. Tolik tedy vsuvka, nyní zpět k přístroji.

UnitiQute spojuje v jednom šasi integrovaný zesilovač, digitální i analogový tuner, síťový streamer drátový i bezdrátový, přípojný bod pro digitální signály a internetové rádio. Aby toho nebylo málo, jsou tu i cesty pro iPod a USB paměti, jsou tu analogové vstupy a je tu také možnost využít z UnitiQute také jen převodník a předzesilovač. K tomu dodaný jednoduchý a přehledý dálkový ovladač a máme tu (prozatím jen) papírově ideálně kombinaci.

V podstatě má technikou UnitiQute velmi blízko k vyššímu modelu Uniti, pochopitelně odečteme-li CD přehrávač a přihlédneme k nižšímu postavení v řadě. Díky tomu nemá integrovaný zesilovač, sdílející základy s Naim Nait5i, 50 Wattů na kanál do zátěže 8 Ohm, ale pouze 30 (respektive 45 do poloviční zátěži), ale to je rozdíl na první pohled nejmarkantnější. Pokud budete chtít dostat k tomuto zesilovači signál, vzhledem k zaměření přístroje patrně využijete wi-fi nebo lan připojení k domácí síti, odkud můžete streamovat jak data přehrávaná některým z kompatibilních přehrávačů na vašem počítači, nebo také datové toky internetových rádií (přístroj si po zapnutí stáhne seznam aktuálních dostupných stanic, české - jak lze z velikosti trhu tušit - nepatří rozhodně mezi často zmiňované). Můžete také využít přední USB vstup, k němuž primárně patří iPod (zařízení je certifikováno jako bezchybně kompatibilní) nebo flash paměť - s nimi je ovšem potřeba pečlivě vybírat typ, ne každá funguje optimálně. K tuneru přísluší standardní konektor pro AM / FM / DAB anténu. Jeden pár analogových RCA konektorů, dvojice digitálních optických a dvojice digitálních koaxiálních vstupů pak doplňuje sestavu možností, jakými lze signál dostat dovnitř. Ven jej pak lze vyvést buď digitálním koaxem nebo standardním analogovým pre-amp RCA výstupem.

Zpracovaný signál ze zesilovače vychází dvěma páry reproterminálů, schopných pojmout jen a pouze banánky. Zapuštění do přístroje v podobě čtyř úzkých otvorů je celkem logickou daní za malé rozměry přístroje, ale i tak jsou terminály zklamáním. Dostat do nich kloudným způsobem tlustý, špatně ohebný kabel s masivními koncovkami jako je například redakční KrautWire Awakening je skutečně problém a je třeba hodně obratně manévrovat, případně přizvat ku pomoci další pár rukou. Nebo používat ohebné kabely a cítit se trošku „méně hi-fi".

Extériér přístroje respektuje tradiční vzhled přístrojů Naim Audio - černá kov, masivní eloxovaný hliníkový čelní panel a velmi kompaktní rozměry 9 x 20 x 31 cm (v x š x h). Celý přístroj vážní jen o trochu víc než 5,5 kg. Veškeré nutné informace zobrazuje buď logo Naim (míněno stav On / Standby - mimochodem logo funguje také jako ovladač hlasitosti) nebo velký OLED displej, zabírající třetinu přední strany UnitiQute.

Tak jako sice na první pohled poznáte, že přístroj byl vyroben v továrnách Naim, ale přeci jen se od zavedených zvyklostí vizuálního stylu této značky poměrně výrazně liší, tak stejně dobře uslyšíte, že ačkoliv je to typický Naim i ve zvukovém projevu, také prošel sadou drobných změn oproti „standardnímu" firemnímu rukopisu. Všechno je trochu efektnější, trochu snazší na krátký poslech, trochu víc uzpůsobené očekávanému nasazení podobného druhu přístroje. Kdo si totiž chce koupit jednoduchého všeuměla, očekává patrně stejně jednoduchý přístup k hudbě - toho se mu dostane víc než dost.

Mezi prvními rozdrnčel své struny Johnny Cash v remasterované „Hey Porter". U hodně vysoké hlasitosti je znát přeci jen ne tak velký výkon a tím pádem počínající ztráta kontroly. Hovoříme ale o úrovních nepřijatelných pro zdravý sluch ani pro zdravé sousedské vztahy. Cashova produkce má ale v podání UnitiQute (vyzkoušeno jak přes připojený Naim CD5i i přes bezztrátově ripované disky na USB paměti) velmi barevný, měkký a příjemný zvuk, linoucí se bez stresu a s nečekaným objemem do poslechového prostoru.

Ačkoliv se to může zdát nepravděpodobné, UnitiQute dokáže předat svůj klid a pocit kontroly (byť jistě ne vycházející z přebytku výkonu) „prodat" i při reprodukci klasické hudby. Dvořákovo „Stabat Mater" z produkce Deutsche Grammophon pod taktovkou Rafaela Kubelíka zní tak libozvučně, tak muzikálně, jak by posluchač čekal od komponentů separovaných do několika krabic. Zvláště výšky jsou čistě prokreslené, celé frekvenční pásmo je sice mírně „nakloněné" směrem k basům (tedy k tomu, co o pár odstavců dříve bylo nazváno „líbivějším" charakterem), ale nedá se říct, že by to bylo špatně. Je to přesně tím decentním způsobem, aby to ani náročného posluchače neodradilo a příležitostné posluchače to zaujalo.

Podání prostoru v nahrávce „Like Minds" ze stejnojmenného alba legend v sestavě Burton, Corea, Metheny Haynes a Holland je sice o něco méně přesvědčivé, než u dělených komponentů, ale stále je to velmi uspokojivé, vezmeme-li v potaz cenovku a co všechno za jednotlivé součásti tato cenovka zahrnuje. Jednotlivé nástroje jsou čitelně oddělené, zvuková scéna je přesto velmi kompaktní a spojitá, umístěná mezi reprosoustavy, na danou úroveň s překvapivou hloubkou.

Ačkoliv ladění zvukového projevu je mírně do hutnosti, UnitiQute neselhává ani v transparentnosti přednesu. Vynikajícím příkladem je hlas Rebeccy Pidgeon na „Spanish Harlem" z testovacího disku Chesky Records. Její zpěv evokuje atmosféru prosluněného, teplého letního dne, čistého vzduchu a průzračnosti, volnosti. Barvy tónů svou bohatostí připomínají povedené lampové konstrukce, stejně tak příjemně poslouchatelná, neunavující vřelost.

Když své piano rozezní Heléne Grimaud v Brahmsově sonátě pro klavír číslo 3, jednotlivé transienty mohou být sice z absolutního hlediska pečlivěji prokreslené, aby však vyniklo to nejdůležitější - emoce z hudby, k tomu talent UnitiQute stačí víc než vrchovatě. Až se nechce věřit, že tak malý všeuměl dokáže hrát tak dobře a dospěle. Vlastně je to zvukově téměř identicky vyšší model Uniti, který lze nazvat plnohodnotným high-endem. UnitiQute umí přenést do poslechového prostoru také ambienci, pocit vibrujícího vzduchu z prostoru nahrávacího.

Naim UnitiQute je dalším z řady důkazů, dodávaných milovníkům dobrého zvuku jen pár společnostmi právě v čele s Nájmem, že budoucnost a pokrok nelze zastavit a jedním z vývojových trendů budou právě malé „mašinky" s mnoha funkcemi. Díky bohu nás UnitiQute učí a přesvědčuje, že to nemusí znamenat degradaci zvuku a emocionálního zážitku z hudby - jediné, co posluchače může od UnitiQute odradit jsou jen jeho osobní předsudky, zvuková kvalita je bez připomínek. Prostě kjůt...

Kč 43 000,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ kompaktní plnohodnotné řešení

+ cena adekvátní součtu separátních alternativ, či spíš lepší

+ počet konektorů přijatelný i pro větší sestavu přístrojů

+ jednoduchost a logičnost ovládání

+ jemný, zábavný a muzikální zvuk

ZÁPORY

- málo analogových vstupů

- výkon je při vysoké hlasitosti na hranici dostatečnosti

- přístroj se zahřívá, je třeba mu dát aspoň trochu prostoru k „dýchání"

- reproterminály nejsou úplně ideální pro tlusté a těžké reprokabely s rozměrnými konektory

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

KAS Audio

http://www.kasaudio.cz/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 602 406 436

200 300 xavian

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

200 200 tykon akce

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

200 200 avitsmart

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) DOSTUPNÁ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1]
Grandinote Shinai [4]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]
Cambridge CXA80 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71 [2]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
TelluriumQ Black [2]
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

En ten týky...

...dva špalíky, čert vyletěl z elektriky. I když ve známém dětském rozpočítadle se elektrikou myslí tramvaj, vlastně by se v našem malém, trochu zvláštním světě špičkové reprodukce zvuku dal čert najít leckdy i v té elektrice ve zdi a zásuvkách, budeme-li čertem rozumět nejproblematičtější (a patrně i kupodivu nejmasověji ignorované) místo většiny audio sestav.

Číst dál...

200 200 eurostar 12 200 200 audio visual 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq 18 200 200 avintegra 200 200 psg 20 200 200 wdq 

200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock 2019 200 200 htp

corner amarock studio