2023 10 31 TST SONY MDR MV1 1

Mistři zvuk (tedy ne ti gaučově-domácí, ale ti, kteří ráno vstanou a jdou se věnovat práci se zvukem) mají přes zdánlivou blízkost světu domácí audiofilie zcela jiné nároky a preference, stejně jako úplně odlišnou nabídku zařízení, skrze něž se mohou kochat věrnou reprodukcí. Proto je vždy zajímavé vyzkoušet si nějaký takový výrobek ve srovnání s hi-fi realitou. Krásným příkladem budiž monitorovací sluchátka MDR-MV1 od jedné z největších ikon profi světa – japonského giganta SONY.

Na pohled nejsou MDR-MV1 vlastně nic moc – tak už to ve studiovém světě bývá, že na krásu se nehraje. Jejich plastové tělo se vyznačuje nízkou hmotností a neunaví tak krční páteř ani po celodenní práci.

VIDEO

Týlní most s koženkovým potahem není ničím nápadný, má však dlouhý rozsah pro možnost pohodlného nastavení optimální polohy oválných, téměř až obdélníkových mušlí. Náušníky z měkoučké látky krásně přilnou k uchu a v kombinaci s otevřenou zadní stranou za chvíli téměř nevíte, že je máte na uších. Přívodní kabel vstupuje pouze do levé mušle, čímž se zvyšuje manévrovací svoboda, ačkoliv to zrovna v domácích podmínkách nehraje roli.

2023 10 31 TST SONY MDR MV1 6

V SONY říkají, že MDR-MV1 jsou primárně určena pro dokonalé monitorování prostorových informací ve vysokém rozlišení – proto mají „firemní certifikáty“ 360° Reality Audio a Hi-Res Audio. Elektrodynamické měniče s průměrem 4 cm poskytují garantovaný frekvenční rozsah 5 – 80 000 Hz.

Výrobce dále udává impedanci 24 ohm, citlivost 100 dB / mW a váha 223 gramů, to je ovšem všechno. Protože jde o výrobek z profesionální sféry, nikdo neřeší čistotu mědi v kabelech, exotičnost membrány nebo speciální tvar dírek, tvořících výdech mušlí. Jaksi se má za to, že cílem bylo dosažení nejlepších výkonů racionálními a měřitelnými cestami, bez esoteriky a jinotajů.

2023 10 31 TST SONY MDR MV1 7

Porovnávali jsme primárně na EverSolo DAC-Z8, zapojeném do IsoTek V5 Titan a krmeném po USB systémem Roon, a to s modely Focal Clear a Yamaha YH-5000SE.

„Ne quelque part“ v New Yorku žijící německé rodačky Ayo („Royal“ | 2020 | Wagram | 3596973757829) má bohatě zaznamenaný, sytý basový základ a sluchátka SONY ho zvládla vykreslit podstatně lépe, než by předznamenával jejich účelný vzhled nebo zařazení do cenové relace. Tóny se rozpínají překvapivě hluboko, hrají s plnou, měkce poddajnou vřelostí a pružností, která je navíc hezky čitelná. Není to tuhý zvuk, který byste si možná mohli chtít spojit s běžnou studiovou charakteristikou, ale definice nechybí a vlastně úspěšně překračuje očekávání dané hladiny. Síla i důraz jsou zde v naprosto příjemné úrovni a dokonce cítíte i napjaté mroukání – nemohli jsme se zbavit dojmu, že s ještě lepším sluchátkovým zesilovačem by mohla MDR-MV1 pokračovat ještě lépe.

2023 10 31 TST SONY MDR MV1 13

Sluchátka zvládla ve velké míře pojmout i mocný hlas Bryna Terfela v „Non Piu Andrai, Farfallone“, úryvku z Mozartovy „Figarovy svatby“ (The Metropolitan Opera Orchestra / James Levine | „Opernarien“ | 1996 | Deutsche Grammophon | 445 866-2). Čistota je překvapující, stejně jako absence jakékoliv techničnosti – je to organický, hladký, urovnaný přednes s ne dobrou, ale přímo skvělou čitelností. Srozumitelnost zpěvu je snadná, v dané ceně ba přímo skvostná, je to „snadný“ a lehký přednes s uspořádaností bez nucenosti.

Jadrná acid-jazzová nahrávka „South to Perpignon“ James Taylor Quartet („Room at the Top“ | 2002 | Sanctuary | SANCD117) vyznívá s celou svou řízností a břitkostí, aniž by však přitom brnkala na nervy. MDR-MV1 zvládají být na jedné straně velmi solidně informativní (ale netlačí na přednes tak, jako třeba Focal, takže to působí méně nápadně), ovšem halí celou reprodukci do nenásilné kultivovanosti. Zakládáte-li si však na audiofilském pídění se po detailech, nebudete nespokojeni – nic z běžné hi-fi sféry v obdobné ceně neumí hrát takhle čistě a s tak dobrým rozlišením.

2023 10 31 TST SONY MDR MV1 11

Zatlačte na schopnosti sluchátek komplexní a muzikantsky nesmírně složitou „Springsville“ od Milese Davise a Gila Evanse („The Complete Columbia Recordings“ | 1996 | nahráno 1957 | Columbia | 0827969092323) a SONY neukročí ani o píď ze své naprosto pohodové kontroly. Žádné tlaky, žádná nabušenost, žádné efekty nebo nadbytečné drama. Zvuk je takový, jaký je v nahrávce a vlastně vám poskytuje vhled do niterného života s nonšalantní intimitou. Definice nástrojů působí lehce a snadně, jistota je skvělá a protože je to spíše maličko měkčí zvuk, nemusí se to zdát hned patrné, ale i dynamický důraz nástrojů a celé nahrávky je interpretován mnohem lépe, než byste měli právo za 11 tisíc očekávat.

Totéž platí i u rozlišení, kde při poslechu „Kyrie“ z Palestrinovy nejprofláknutější „Missa Papae Marcelli“ (1992 | nahráno 1991 | Amadis | 21), která prakticky definovala žánr komplexní polyfonie 16. století. Primární vjem je hladká, nenucená uspořádanost, kdy přednes nepase po jednotlivostech, ale předkládá propracovaný, organický celek. Je to třeba pravý protiklad Focalu; zvuk je také čistý, je jasný, ale ne jako pod světly scény, ale jako za slunného jarního rána. Tak nějak hebce, tak příjemně a nenásilně. Bavíme se o přehlednosti a čitelnosti, která je srovnatelná se sluchátkovou ligou kategorie 30 – 40 tisíc a pokud chcete hlouběji bez technicistnosti, musíte sáhnout ke skutečně špičkovým sluchátkům. Ale tady jsme na ceně 11 tisíc korun.

2023 10 31 TST SONY MDR MV1 12

Uhlazená korektnost prezentace pomáhá i dobré orientaci v prostoru stereo báze, ač tam třeba soudě podle Bachova „Koncertu č. 1 v f dur, BWV 1046“ (Academy of St. Martin in the Fields / Neville Marriner | „Braniborské koncerty“ | 2001 | nahráno 1980 | Philips | 468 549-2) fungují spíše běžně. Nic nepřidávají, nesnaží se vyhnat hudební obraz různými triky s geometrií mimo vaše uši a podobně. Spokojí se v zásadě běžně velkou scénou, definovanou vašima ušima, ale bez problémů načrtávají asi i díky celkové korektní fázové a frekvenční odpovědi obraz scény s hloubkou a šířkou, v níž mají jednotlivé zvuky a nástroje dobře patrné místo. Mimo jiné jaksi nenásilně umí ukázat, že v nástrojové sekci sedí vícero hráčů, není to „stejnozvuk“ jednoho nástroje.

K nevíře je pak hlavně harmonie, síla, organičnost a pohodová samozřejmost, se kterou SONY hrají. Conteho „Coup de Théâtre“ („Psiche“ | 2008 | Platinum | 3000140) má silný, možná až příliš výrazně namixovaný kopák i basu, ale MDR-MV1 si s tím poradí, stejně jako dají hlasům čistý tón, ale zároveň „lidský rozměr“. Za dané peníze je reprodukce naprosto neuvěřitelná. Chuť hrát hudbu je tu veliká a všechno je tak nějak v pořádku. Neřešíte, jestli je toho víc, toho méně nebo cokoliv jiného – prostě posloucháte.

2023 10 31 TST SONY MDR MV1 5

Že profesionální audio vybavení má často při určité ceně vyšší objektivní kvality, nežli hi-fi, to je dáno prostě tím, že se v tomto segmentu investuje čistě směrem k účelnosti a nikoliv do krásy a luxusu, stejně jako obchodně se tu pracuje s naprosto jinou úrovní marží a podobně. Nicméně pro nás, jakožto hledače svatého grálu dobrého zvuku, tu občas může být velmi atraktivní produkt – jako jsou rozhodně sluchátka SONY MDR-MV1. Pod tuctovým zevnějškem totiž neleží myriády exotických řešení, ale zjevně racionálně zkonstruované zařízení, které umí přehrát hudbu. Nic víc, nic méně. Žádné efekty, žádné výmysly, žádný tlak nebo nutkavost. Prostě jen hudba. Plynoucí, harmonizujcí, barevná a poslouchatelná díky celkové kultivovanosti dlouhé, předlouhé hodiny. Sluchátka to nejsou nijak krásná, ale jsou pohodlná, navíc se nesmírně snadno rozehrávají a jejich zvuk je krásně organický, přirozený a kouzelně „snadný“. Zatopí pak třikrát i víckrát drahým hi-fi řešením, takže pokud nutně nepotřebujete dělat svými sluchátky parádu, ale hledáte co nejlepší zvuk za co nejvýhodnější peníze, SONY MDR-MV1 těžko porazit. Nemají nejhlubší bas nebo největší rozlišení (tedy, v dané cenové třídy určitě ano, jde spíše o celkové porovnání bez limitů), nicméně pokud chcete maximum muziky, tudy snadno proteče.

MĚŘENÍ – SLUCHÁTKA

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo pomocí systému miniDSP E.A.R.S. – nejedná se o referenční měřící hlavu, disponuje však kalibrovanými mikrofony s profily pro různé typy sluchátek. Měření probíhá v programu R.E.W. s aplikovanou kalibrací pro mikrofony vždy v pěti cyklech na každém kanále pro ověření těsnosti náušníků / nástavců, každé měření probíhá v mírně jiné poloze pro nalezení té optimální a to při akustickém tlaku 84 dB @ 300 Hz u velkých sluchátek a 94 dB @ 300 Hz u in-ear sluchátek. Zobrazené křivky jsou ty nejlepší.

Níže naleznete dvě sady měření frekvenční odezvy – první nemá aplikovanou žádnou korekci. Graf se může zdát obtížně čitelný a neintuitivní, ale žádná sluchátka na rozdíl od reprosoustav neměří vyrovnaně a ani by zvuk takových nebyl příjemný. Doporučujeme porovnávat s výsledky nejnovějších výzkumů a tvarem preferenční křivky Harman Research 2018. Pro snazší interpretaci grafu je k dispozici také verze s aplikovanou kompenzací – tady by se dalo říct, že čím vyrovnanější odpověď, tím lépe.

Pro základní orientaci jsou k dispozici měření Focal Clear, beyerdynamic DT1990 Pro, Koss BT330i, Koss Porta Pro CZ nebo Sennheiser IE 8.

2023 10 31 TST SONY MDR MV1 m1

Frekvenční odezva – bez aplikované kompenzace

2023 10 31 TST SONY MDR MV1 m2

Frekvenční odezva – s aplikovanou kompenzací

Na obou výše uvedených grafech je jasně vidět monitorový charakter, vcelku dosti vzdálený ideálům prezentovaným pro příjemnost poslechu. MDR-MV1 nemají převis basů či výšek, nemají žádné výrazné zvlnění v celém průběhu křivky vyjma toho typického a nevyhnutelného ve vyšší části spektra.

2023 10 31 TST SONY MDR MV1 m3

Zkreslení – levý kanál

2023 10 31 TST SONY MDR MV1 m4

Zkreslení – pravý kanál

Celkové harmonické zkreslení i jeho jednotlivé složky se drží příkladně nízko, v úrovních, které nebudou nijak zabarvovat váš poslech – přesně jak se na studiové monitory sluší a patří.

Kč 10 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ báječná, vůči výkonu směšně nízká cena

+ skvěle čistý, srovnaný zvuk

+ komfort nošení

+ citlivost a snadné rozehrávání prakticky čímkoliv

+ naladění na harmonickou realitu

ZÁPORY

- oproti komerční konkurenci jsou materiály průměrné

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Altei | www.altei.cz 

XAVIAN XN Virtuosa Anniversario

Perfect Sound Group

Marantz Hi-Fi / AV TradeUp

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Dream Audio

Mareka Audio

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

High-End Audio Studio

HIFI GUIDE

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Moon 250i v2
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
s314 Omicron

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
SOtM sPS-500 [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [3]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor HiFi ROSE - streamery Roth Audio Panter | dovozce značek Sennheiser a ProAc

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

HiFi Morava - Audiovector

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies