2019 11 30 TST Oracle Origine 1

Kanadský Oracle má smysl pro originalitu svých zdrojů signálu, ať už jde o CD přehrávače nebo gramofony, které tvoří základ jejich nabídky. Je snad trochu zvláštní, že značka má vlastně dva základní modely s prakticky naprosto identickou cenovkou, ale významně jiným pojetím - na design (byť s technicky pokročilým obsahem) sází model Paris MKV, pro klasičtěji smýšlejícího milovníka vinylů je tu model Origine MKII.

Faktem ale je, že ani ten nemůžete obvinit z nedostatku estetického vkusu - oble tvarované šasi navíc můžete vybavit barevnými proužky akrylových prokladů, ve standardu v jedné vrstvě, za příplatek ale klidně i ve dvou nebo třech vrstvách. Vklady mohou být v různých barvách, které doplní základní černé nebo bílé šasi a můžete si tak stvořit vlastní originál. Pro fajnšmekry je možné objednat také LED lampu napájenou přes motor gramofonu, která zezadu prosvětluje tyto transparentní vrstvy a zdůrazňuje jejich barvu.

Oracle staví Origine MKII do role "základního, dostupného a kvalitně postaveného gramofonu od Oracle Audio". Gramofon se navrhuje, ale také vyrábí v kanadské továrně. Týká se to pěkně zpracovaného šasi na čtyřech opěrných nohách, které svým tvarem i velikostí v podstatě opisuje průměr vysokého talíře, ale týká se to také externího motoru nebo použitého raménka Origine.

2019 11 30 TST Oracle Origine 2

Gramofon je poměrně rigidně vyrobený, což ostatně potvrzuje i bezmála 8 kg hmotnosti při šířce 48,3 cm a hloubce 35,6 cm. Nejvýše položený bod gramofonu se nachází na raménku ve výšce 12,7 cm.

Krom šasi z akrylového sendviče posazeného na delrinových antivibračních nožkách, vycházejících z firemních CD přehrávačů, je dobré zmínit akrylový talíř odvozený z toho v modelu Paris MKV. Roztáčí ho zmíněný externí motor s velmi těžkou základnou přes řemínek, změna rychlosti otáčení se řeší klasicky posunutím řemínku do jiné drážky na motoru. Synchronní motor si bere energii z externího 18 V napájecího zdroje.

2019 11 30 TST Oracle Origine 3

Zásadní je také raménko - jde o hliníkovou trubičku s jednobodovým zavěšením, kdy je raménko již z továrny nastaveno dokonale vodorovně. Krom klasického protizávaží na konci trubičky je tu pak ještě "oliva", což je další závaží zhruba uprostřed délky raménka. Lze jím posouvat a není-li použita doporučovaná přenoska Ortofon MC-1 Turbo, můžete posunutím změnit a optimálně přizpůsobit efektivní hmotnost raménka pro precizní celkové vyvážení. Signál raménkem vedou kabely Cardas. Zvláštností raménka je ještě jeho ovládání přes otáčení kolečkem místo klasické páčky, na což je třeba si poněkud zvyknout. U raménka lze díky pečlivému manuálu seřídit VTA, antiskating, přesah, prostě všechno.

Dobrou zprávou je to, že již v základu je Origine MKII velmi blízko ideálnímu nastavení, takže stačí v podstatě jen správně posadit motor, aby plochý řemínek roztáčel talíř tak jak má a je hotovo. Tedy samozřejmě musíte nalít trochu maziva do ocelového ložiska, ale i tam stačí postupovat podle návodu.

2019 11 30 TST Oracle Origine 4

Oracle Origine MKII jsme poslouchali v pražském studiu Voix, kde hrál s přenoskou Ortofon MC-1 Turbo, na předzesilovači D´Agostino Progression Preamplifier a koncovém stupni D´Agostino Progression Stereo. Poslouchalo se přes Wilson Ausio Sasha DAW na kabelech od MIT. Napájeno bylo přes pračku PS Audio PowerPlant P20. Používali jsme phono předzesilovač Parasound JC 3+ nebo Oracle Paris PH200 či také vestavěné phono v předzesilovači Progression. Srovnávat jsme mohli s Oracle Delphi MKVI Classic nebo třeba Oracle Paris MKV.

První věcí, kterou stojí za to zmínit je skutečnost, že na takhle rigidním šasi s raménkem, které zjevně dobře funguje, bude dobré uvažovat o přenosce vyšší než zmíněný Ortofon; gramofon má klidně na třikrát nebo pětkrát tak drahou přenosku.

2019 11 30 TST Oracle Origine 6

I tak ale byl bas v "Heavy Duty Judy" Pierrejean Gauchera ("Zappe Zappa" | 1997 | Zappo Records | ZR001) pevný, spíše razantně a svižně podaný. Měl uměřený objem, podporující celkový dojem dobré kontroly, přes maličko poddimenzovanou přenosku dokázala "prodat" mručivý charakter baskytary, stejně jako už dobře separovat jednotlivé tóny, za což lze kladné body připsat celkově rigidnímu šasi s velkou odolností vibracím. Cítit je nicméně limit přenosky u různorodosti nejhlubších tónů, kdy suverénnost podání není taková, jaká by mohla být.

Spořádaný charakter reprodukce s celkově velmi slušnou přesností nabízel pěkné podání zpěvu LP v její "Muddy Waters" ("Lost on You" | 2017 | Vagrant | 538284881). Solidní transparentnost nechává hlas vyniknout, ani mohutná basová složka jej nezastře a zpěvu je dobře rozumět. Zvuk je spíše utažený, bez takové té "analogové" hřejivosti a jemnosti, je to zvuk spíše přesný, utažený a pevně kontrolovaný, přesto klidný a ne suchý.

2019 11 30 TST Oracle Origine 7

Jemný a poměrně dost v pozadí zasazený jemný cinkot činelu v "People Ain´t No Good" Nicka Cavea ("Live from KCRW" | 2013 | Kobalt | BS006V) zvládl gramofon pěkně definovat, kontroloval jednotlivá cinknutí, ač dojem stále zůstával spíše u ševelu v pozadí, než že by přenoska dokázala tóny vytáhnout do skutečně high-endového popředí. Tonalita a barva činelu byla ovšem pěkná, uvěřitelná, objem umírněně realistický a detail slušně konkrétní, opět hlavně díky tomu, že Origine MKII nemá ambice hrát "do hezka", ale zůstává nohama na zemi.

Spíše energický a pevný zvuk funguje dobře také z pohledu dynamiky, všemožné perkusní zvuky v "Modul 29_14" od Nik Bärtsch´s Mobile ("Continuum" | 2016 | ECM | 476 4790) byly důrazné, pevně vykreslené a celý zvuk je poměrně rychlý, nepřehání a zůstává konkrétní. Nechybí ani slušná, byť ne úplně ideální plnost (což ale vyřeší výměna přenosky za lepší, i cenou vhodnější ke stotisícovému šasi), prim hraje kontrola a autoritativnost.

2019 11 30 TST Oracle Origine 14

Že reprodukce je celkově dobře ukočírovaná, to prokázala trochu "zašmodrchaná" nahrávka "Take a Breath" Davida Gilmoura ("On an Island" | 2006 | Parlophone | 09463 55695 1 3). Linky nástrojů jsou slušně oddělené, sykavky nebyly ostré, přesto zůstaly výrazné a patrné, zvuk byl celkově trošku sušší a maličko tvrdší, spíše než prezentovaný s takovou tou příchutí analogové vláčnosti, ale nevedlo to ani po celém poslechovém odpoledni k únavě nebo otravnosti. I tady je cítit, že preferencí celkového ladění je kultivovaná čitelnost a přesnost spíše než líbivost. Rozlišení pak je slušné, limitované mnohem spíše ale přenoskou než šasi - to naopak nechává výtečně vyniknout právě možnosti přenosky a nahrávky díky působivě tichému pozadí bez vnikajících ruchů.

Zblízka sejmutý klavír Sylvaina Chauveaua v "Blanc" ("Nocturne Impalpable" | 2014 | Minority Records | MIN33) dokázal plasticky zabrat velký kus místnosti mezi reprosoustavami, byl spojitý, byť s mírně citelným těžištěm ve středu mezi reprosoustavami; v reprodukci bylo dost vzduchu a celková pevnost reprodukce byla velmi dobrá, pocit stereofonního prostru je solidní a opět - s lepší přenoskou se ještě posune.

2019 11 30 TST Oracle Origine 20

I opět trochu zvukově nedotažená nahrávka "Nightcall" od Kavinského ("Outrun" | 2013 | Record Makers | LC-15765) měla drajv, pevnost a konkrétnost. Gramofon zůstává s reprodukcí nohama na zemi, hraje klidně a kontrolovaně, spíše než vášnivě. Tvrdší a plošší zvuk nahrávky není zahlazen žádnou "analogovou hezkostí", Oracle hraje bezprostředně a autenticky, balancuje ale na hraně, kterou naštěstí směrem k ostrosti a únavnosti nepřekročí. Možná byste si u takových nahrávek přáli trochu šťavnatější přenosku s plnějším tělem.

Gramofon Oracle Origine MKII je variací kanadské firmy na dostupný (tedy dosti relativně) a designový gramofon, který ale nerezignuje na technická řešení na úrovni. Šasi je působivě odolné vibracím, motor má slušnou přesnost (jen to chce správně nastavit odstup od těla a napětí řemínku) a raménko pak má dobře vyřešené zavěšení a možnost jeho přesného vyvážení včetně "olivy" umožňuje jej příjemně přesně uzpůsobit pro jakoukoliv přenosku. To je pak - na rozdíl od šasi a raménka, které jsou prakticky bez připomínek - bod, nad kterým byste se měli zamyslet, protože v základu nabízené přenosky jsou možná rozumný základ, ale gramofon "snese" vložku klidně za 20 000,- Kč, aniž by jí "nestačil". I s tou základní je to ale zajímavý přístroj, který se nepřetvařuje, negeneruje "umělou analogovost" a hřeje čistě, pevně a konkrétně.

Kč 91 990,- - gramofon + raménko bez přenosky

Kč 2 490,- - další vrstva akrylového vkladu

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ kombinace designu a technicky smysluplných řešení

+ dobrá odolnost vibracím

+ pevný zvuk

+ možnosti seřízení

ZÁPORY

- osazená přenoska byla zřetelným bodem ke zlepšení

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Voix | www.voix.cz 

DOVOZCE: Soundstyle | www.soundstyle.cz 

XAVIAN Concerto - výročí 25 let založení firmy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

HiFi Studio TYKON

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

CPT Praha 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

  Studio Špalíček AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies