2021 06 30 TST SOtM pCBL SS8 F 1

Není zase tak moc známých jihokorejských výrobců audio techniky – mezi ty nejproslulejší (i když ne zrovna nejstarší) patří SOtM, neboli Soul Of the Music. Ta se specializuje na „počítačové“ audio, tedy primárně na streamingový řetězec a jejich nejoblíbenějším produktem je audiofilský switch sNH-10G. Ke svým produktům si pak vyrábí i kabeláž, krom datové / signálové mají také jeden jediný napájecí kabel.

Ten na první pohled nevypadá nijak ambiciózně, ale s ohledem na cenovku mu určitě věnuje ihned i druhý, zkoumavější pohled. SOtM říká, že základním kamenem dobrého zvuku je pro ně poskytnutí stabilního napájení přístrojům – a slovem „stabilní“ tu označují napájecí napětí bez šumu, napěťového kolísání a vysokofrekvenčního rušení.

Proto svůj kabel pCBL-SS8-F vybavili Korejci svou charakteristickou „krabičkou“, neboli filtračním blokem pro potlačení vysokofrekvenčního rušení. Ve středním pásmu prý redukuje zkreslení pomocí silikonové vrstvy, odolávající teplu a blíže nespecifikované „kontaminaci“.

2021 06 30 TST SOtM pCBL SS8 F 2

Použitý vodič je z mědi, poskládaný z 1 600 jednotlivých vláken, což má dále přispívat ke snížení přenosu rušení. Průřez 10 mm2 je víc než dostatečný.

Samotný kabel je pak pěkně vyrobený, konektory jsou robustní, sám kabel je pevný, ale dostatečně pohodlně ohebný. Nutno ale říct, že žádné elegantní kousky nebo snahu o luxus tu neuvidíte, v praxi je to prostě nenápadný kabel.

pCBL-SS8-F jsme zkoušeli v kopřivnickém studiu dovozce a porovnávali s kabeláží Nordost – s modely Heimdall 2 a Frey 2 v ultimativní sestavě. Hrálo se přes Métronome DSS, Métronome c|AQWO a Vitus Audio SIA-30 do Rockport Technologies Avior II a to přes kompletní kabeláž Nordost Valhalla 2 či switche SOtM sNH-10G & sCLK-EX (s firemním lineárním napájecím zdrojem sPS-500, na němž bylo vždy vliv napájecího kabelu znát dosti) a kabely SOtM dCBL-CAT7. Sestava je dále podpořena Accuphase PS-520 a celou řadou příslušenství Nordost / QRT – Sort Kones, QPoint, QSource,…

2021 06 30 TST SOtM pCBL SS8 F 3

Vliv kabelu jsme krom zmíněného zdroje SOtM sPS-500 zkoušeli také na Métronome DSS. Rozdíly byly velmi zřetelné a znatelné. Třeba na lineárním napájecím zdroji byl zvuk pCBL-SS8-F nejživější, co do detailů a dynamiky srovnatelný s Frey 2, ale expresivnější, Heimdall 2 přes vší svou kvalitu byl pocitově trochu plochý a málo živý. Ještě větší změny přineslo ale prohazování kabelů na transportu.

Ze všech zkoušených přinesl SOtM napájecí kabel nejrazantnější, nejautoritativnější bas v „Bílý den“ Anety Langerové („Dvě slunce“ | 2020 | Art Shock | AS002-2) – skvěle definované kontury jdou ruku v ruce s celkovou přesností, s basem utaženým a přesto plnokrevným. Oproti oběma Nordostům ubylo objemu, ale zato přibylo průbojnosti a švihu, je to jednoznačně výtečný bas; bylo to jako zapojit do řetězce nejen jiný kabel, ale i jiný napájecí filtr.

Také střední pásmo bylo při použití pCBL-SS8-F nejkonkrétnější – hlas Robina Gibba v „Mother of Love“ („My Favorite Christmas Carols“ | 2006 | edel records | 0177622ERE) byl výtečně prezentní, oddělený od hudebního pozadí snad i lépe než přes Frey 2, jako kdyby se zvuk o kousek vyčistil a vynikly lépe třeba jemné nuance a odstíny intenzity zpěvu, je to celé přehlednější a intenzivnější, SOtM jako kdyby vlil do sestavy více oktanů než Nordost.

2021 06 30 TST SOtM pCBL SS8 F 4

V „Abandoned Masquerade“ Diany Krall („The Girl in the Other Room“ | 2004 | Verve | 0602498622469) pak pCBL-SS8-F zajistil nejlepší rozkrytí detailů a nejdelší doznívání činelů. Je to zvuk výtečně samozřejmý, dosti sebevědomý, výrazný, na výškách nebojácný, ne však agresivní. Jako kdyby napájecí kabel přivedl více energie (jakkoliv to samozřejmě není možné) nebo snad odfiltroval rušení a šum, přestože v systému bylo použito víc než důkladné napájecí filtrování.

Nejvíc tohoto těžko popsatelného „života“ v sobě měla i „Something Holy“ od Alice Phoebe Lou („Live at Funkhaus“ | 2020 | AWAL | APL010). Při zapojení pCBL-SS8-F bylo cítit největší důraz, nejvýraznější kopák a sytější basu – jako kdyby se celý zvuk vlastně nakopl, hrál snad i hlasitěji a plněji. Pokud dáte na velmi plnokrevnou dynamičnost, SOtM napájecí kabel ji umí nejen nechat vyznít, on ji snad až aktivně podporuje.

U Davisovy „Seven Steps to Heaven“ ze stejnojmenné desky (2005 | Columbia | COL 519509 2) byly detaily výtečně vykreslené a bylo cítit, že posloucháme špičkový systém z opravdového vrcholu nabídky. Zkoumání toho, zda více detailů do reprodukce přinese Frey 2 nebo pCBL-SS8-F je hrou pro dlouhé zimní večery, v praxi se zdá být SOtM o kousek nabušenější a expresivnější, ale reálný objem informací byl zcela srovnatelný, Nordost někdy poskytl asi i jemnější nuanci, ale v citelně vyšší cenové hladině. Už fakt, že jsou kabely v praxi srovnatelné mluví sám za sebe.

2021 06 30 TST SOtM pCBL SS8 F 5

V čem byl Frey 2 ale až druhý, to byla stabilita a hlavně šířka prostoru hudební scény v „Rising Runner Missed by Endless Sender“ od Tangerine Dream („Cyclone“ | 1995 | Virgin | 7243 8 40251 20). Právě šířka byla u SOtM kabelu rozhodně lepší, větší – snad to souvisí s tím, že to je atribut stavící na přesnosti zvuku. A přesnost reprodukce dosti závisí právě na čistém a napájení. Zejména lokalizace přebíhajících zvuků a efektů byla už prostě excelentní.

pCBL-SS8-F nakonec působil nejzáživněji také v Kaempfertově „Swingin‘ Safari“ („Vinyl Classics Vol. 2“ | 2014 | stereoplay | 03-14) – byl to zvuk o kousek harmoničtější, než u Nordostu, prostě tak nějak pohodový a probouzející čistou radost z poslechu, tak jak je to ideální. Hudba plynula, vlnila se a objímala, aniž už by poutal pozornost technický rozměr reprodukce. Reprodukce nás naladila na tu správnou vlnu, kdy nebylo důležité „jak to hraje“, ale „co bude hrát dál“, chce se říct, že to bylo velmi muzikální.

2021 06 30 TST SOtM pCBL SS8 F 6

Napájecí kabel SOtM pCBL-SS8-F byl původně mimo náš zájem a jeho vyzkoušení bylo spíše dílem náhody, aby se tato náhoda proměnila v dlouhé poslechové sezení s překvapujícím výsledkem. Za ne malé, ale rozhodně ne šílené peníze nabízí jihokorejská značka napájecí kabel, který prostě funguje – snad i díky integrovanému filtru, kterým je kabeláž SOtM proslulá. Při porovnávání s výrazně dražším konkurentem slovutnější značky Nordost vyšla povětšinou remíza, někdy ale také souboj skončil pozitivnějším dojmem z pCBL-SS8-F a už to samo by se mělo označit jako fantastický výsledek. Pokud tak hledáte „seriózní“ napájecí kabel pro své komponenty high-endové třídy, zařaďte si mezi proslulé stálice tohoto segmentu nově rozhodně také SOtM a jejich jediný kabel. Možná ušetříte dost peněz, aniž byste se ochudili o intenzitu hudebních prožitků (a možná že jich bude i víc) – pCBL-SS8-F se jednoznačně povedl.

Kč 29 500,- - 1 m

Kč 36 875,- - 1,5 m

Kč 44 250,- - 2 m

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ zvukový výsledek srovnatelný s Frey 2

+ dobrá „manévrovatelnost“ kabelu

+ důvěryhodné provedení

ZÁPORY

- reálně nic zásadního v rámci kategorie a výkonu

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Amarock Studio | www.amarockstudio.cz 

PRODÁVÁ: SOtM Audio | www.sotmaudio.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Terza Evoluzione

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power UNITque

AV Center

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE 200 200 amarock studio Kinki Studio

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

PASS LABS Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio