Není zase tak moc známých jihokorejských výrobců audio techniky – mezi ty nejproslulejší (i když ne zrovna nejstarší) patří SOtM, neboli Soul Of the Music. Ta se specializuje na „počítačové“ audio, tedy primárně na streamingový řetězec a jejich nejoblíbenějším produktem je audiofilský switch sNH-10G. Ke svým produktům si pak vyrábí i kabeláž, krom datové / signálové mají také jeden jediný napájecí kabel.
Ten na první pohled nevypadá nijak ambiciózně, ale s ohledem na cenovku mu určitě věnuje ihned i druhý, zkoumavější pohled. SOtM říká, že základním kamenem dobrého zvuku je pro ně poskytnutí stabilního napájení přístrojům – a slovem „stabilní“ tu označují napájecí napětí bez šumu, napěťového kolísání a vysokofrekvenčního rušení.
Proto svůj kabel pCBL-SS8-F vybavili Korejci svou charakteristickou „krabičkou“, neboli filtračním blokem pro potlačení vysokofrekvenčního rušení. Ve středním pásmu prý redukuje zkreslení pomocí silikonové vrstvy, odolávající teplu a blíže nespecifikované „kontaminaci“.
Použitý vodič je z mědi, poskládaný z 1 600 jednotlivých vláken, což má dále přispívat ke snížení přenosu rušení. Průřez 10 mm2 je víc než dostatečný.
Samotný kabel je pak pěkně vyrobený, konektory jsou robustní, sám kabel je pevný, ale dostatečně pohodlně ohebný. Nutno ale říct, že žádné elegantní kousky nebo snahu o luxus tu neuvidíte, v praxi je to prostě nenápadný kabel.
pCBL-SS8-F jsme zkoušeli v kopřivnickém studiu dovozce a porovnávali s kabeláží Nordost – s modely Heimdall 2 a Frey 2 v ultimativní sestavě. Hrálo se přes Métronome DSS, Métronome c|AQWO a Vitus Audio SIA-30 do Rockport Technologies Avior II a to přes kompletní kabeláž Nordost Valhalla 2 či switche SOtM sNH-10G & sCLK-EX (s firemním lineárním napájecím zdrojem sPS-500, na němž bylo vždy vliv napájecího kabelu znát dosti) a kabely SOtM dCBL-CAT7. Sestava je dále podpořena Accuphase PS-520 a celou řadou příslušenství Nordost / QRT – Sort Kones, QPoint, QSource,…
Vliv kabelu jsme krom zmíněného zdroje SOtM sPS-500 zkoušeli také na Métronome DSS. Rozdíly byly velmi zřetelné a znatelné. Třeba na lineárním napájecím zdroji byl zvuk pCBL-SS8-F nejživější, co do detailů a dynamiky srovnatelný s Frey 2, ale expresivnější, Heimdall 2 přes vší svou kvalitu byl pocitově trochu plochý a málo živý. Ještě větší změny přineslo ale prohazování kabelů na transportu.
Ze všech zkoušených přinesl SOtM napájecí kabel nejrazantnější, nejautoritativnější bas v „Bílý den“ Anety Langerové („Dvě slunce“ | 2020 | Art Shock | AS002-2) – skvěle definované kontury jdou ruku v ruce s celkovou přesností, s basem utaženým a přesto plnokrevným. Oproti oběma Nordostům ubylo objemu, ale zato přibylo průbojnosti a švihu, je to jednoznačně výtečný bas; bylo to jako zapojit do řetězce nejen jiný kabel, ale i jiný napájecí filtr.
Také střední pásmo bylo při použití pCBL-SS8-F nejkonkrétnější – hlas Robina Gibba v „Mother of Love“ („My Favorite Christmas Carols“ | 2006 | edel records | 0177622ERE) byl výtečně prezentní, oddělený od hudebního pozadí snad i lépe než přes Frey 2, jako kdyby se zvuk o kousek vyčistil a vynikly lépe třeba jemné nuance a odstíny intenzity zpěvu, je to celé přehlednější a intenzivnější, SOtM jako kdyby vlil do sestavy více oktanů než Nordost.
V „Abandoned Masquerade“ Diany Krall („The Girl in the Other Room“ | 2004 | Verve | 0602498622469) pak pCBL-SS8-F zajistil nejlepší rozkrytí detailů a nejdelší doznívání činelů. Je to zvuk výtečně samozřejmý, dosti sebevědomý, výrazný, na výškách nebojácný, ne však agresivní. Jako kdyby napájecí kabel přivedl více energie (jakkoliv to samozřejmě není možné) nebo snad odfiltroval rušení a šum, přestože v systému bylo použito víc než důkladné napájecí filtrování.
Nejvíc tohoto těžko popsatelného „života“ v sobě měla i „Something Holy“ od Alice Phoebe Lou („Live at Funkhaus“ | 2020 | AWAL | APL010). Při zapojení pCBL-SS8-F bylo cítit největší důraz, nejvýraznější kopák a sytější basu – jako kdyby se celý zvuk vlastně nakopl, hrál snad i hlasitěji a plněji. Pokud dáte na velmi plnokrevnou dynamičnost, SOtM napájecí kabel ji umí nejen nechat vyznít, on ji snad až aktivně podporuje.
U Davisovy „Seven Steps to Heaven“ ze stejnojmenné desky (2005 | Columbia | COL 519509 2) byly detaily výtečně vykreslené a bylo cítit, že posloucháme špičkový systém z opravdového vrcholu nabídky. Zkoumání toho, zda více detailů do reprodukce přinese Frey 2 nebo pCBL-SS8-F je hrou pro dlouhé zimní večery, v praxi se zdá být SOtM o kousek nabušenější a expresivnější, ale reálný objem informací byl zcela srovnatelný, Nordost někdy poskytl asi i jemnější nuanci, ale v citelně vyšší cenové hladině. Už fakt, že jsou kabely v praxi srovnatelné mluví sám za sebe.
V čem byl Frey 2 ale až druhý, to byla stabilita a hlavně šířka prostoru hudební scény v „Rising Runner Missed by Endless Sender“ od Tangerine Dream („Cyclone“ | 1995 | Virgin | 7243 8 40251 20). Právě šířka byla u SOtM kabelu rozhodně lepší, větší – snad to souvisí s tím, že to je atribut stavící na přesnosti zvuku. A přesnost reprodukce dosti závisí právě na čistém a napájení. Zejména lokalizace přebíhajících zvuků a efektů byla už prostě excelentní.
pCBL-SS8-F nakonec působil nejzáživněji také v Kaempfertově „Swingin‘ Safari“ („Vinyl Classics Vol. 2“ | 2014 | stereoplay | 03-14) – byl to zvuk o kousek harmoničtější, než u Nordostu, prostě tak nějak pohodový a probouzející čistou radost z poslechu, tak jak je to ideální. Hudba plynula, vlnila se a objímala, aniž už by poutal pozornost technický rozměr reprodukce. Reprodukce nás naladila na tu správnou vlnu, kdy nebylo důležité „jak to hraje“, ale „co bude hrát dál“, chce se říct, že to bylo velmi muzikální.
Napájecí kabel SOtM pCBL-SS8-F byl původně mimo náš zájem a jeho vyzkoušení bylo spíše dílem náhody, aby se tato náhoda proměnila v dlouhé poslechové sezení s překvapujícím výsledkem. Za ne malé, ale rozhodně ne šílené peníze nabízí jihokorejská značka napájecí kabel, který prostě funguje – snad i díky integrovanému filtru, kterým je kabeláž SOtM proslulá. Při porovnávání s výrazně dražším konkurentem slovutnější značky Nordost vyšla povětšinou remíza, někdy ale také souboj skončil pozitivnějším dojmem z pCBL-SS8-F a už to samo by se mělo označit jako fantastický výsledek. Pokud tak hledáte „seriózní“ napájecí kabel pro své komponenty high-endové třídy, zařaďte si mezi proslulé stálice tohoto segmentu nově rozhodně také SOtM a jejich jediný kabel. Možná ušetříte dost peněz, aniž byste se ochudili o intenzitu hudebních prožitků (a možná že jich bude i víc) – pCBL-SS8-F se jednoznačně povedl.
Kč 29 500,- - 1 m
Kč 36 875,- - 1,5 m
Kč 44 250,- - 2 m
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/kabely-napajeci/3189-sotm-pcbl-ss8-f#sigProId864fbfd85e
--- --- --- --- ---
KLADY
+ zvukový výsledek srovnatelný s Frey 2
+ dobrá „manévrovatelnost“ kabelu
+ důvěryhodné provedení
ZÁPORY
- reálně nic zásadního v rámci kategorie a výkonu
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Amarock Studio | www.amarockstudio.cz
PRODÁVÁ: SOtM Audio | www.sotmaudio.cz