2021 06 30 TST SOtM pCBL SS8 F 1

Není zase tak moc známých jihokorejských výrobců audio techniky – mezi ty nejproslulejší (i když ne zrovna nejstarší) patří SOtM, neboli Soul Of the Music. Ta se specializuje na „počítačové“ audio, tedy primárně na streamingový řetězec a jejich nejoblíbenějším produktem je audiofilský switch sNH-10G. Ke svým produktům si pak vyrábí i kabeláž, krom datové / signálové mají také jeden jediný napájecí kabel.

Ten na první pohled nevypadá nijak ambiciózně, ale s ohledem na cenovku mu určitě věnuje ihned i druhý, zkoumavější pohled. SOtM říká, že základním kamenem dobrého zvuku je pro ně poskytnutí stabilního napájení přístrojům – a slovem „stabilní“ tu označují napájecí napětí bez šumu, napěťového kolísání a vysokofrekvenčního rušení.

Proto svůj kabel pCBL-SS8-F vybavili Korejci svou charakteristickou „krabičkou“, neboli filtračním blokem pro potlačení vysokofrekvenčního rušení. Ve středním pásmu prý redukuje zkreslení pomocí silikonové vrstvy, odolávající teplu a blíže nespecifikované „kontaminaci“.

2021 06 30 TST SOtM pCBL SS8 F 2

Použitý vodič je z mědi, poskládaný z 1 600 jednotlivých vláken, což má dále přispívat ke snížení přenosu rušení. Průřez 10 mm2 je víc než dostatečný.

Samotný kabel je pak pěkně vyrobený, konektory jsou robustní, sám kabel je pevný, ale dostatečně pohodlně ohebný. Nutno ale říct, že žádné elegantní kousky nebo snahu o luxus tu neuvidíte, v praxi je to prostě nenápadný kabel.

pCBL-SS8-F jsme zkoušeli v kopřivnickém studiu dovozce a porovnávali s kabeláží Nordost – s modely Heimdall 2 a Frey 2 v ultimativní sestavě. Hrálo se přes Métronome DSS, Métronome c|AQWO a Vitus Audio SIA-30 do Rockport Technologies Avior II a to přes kompletní kabeláž Nordost Valhalla 2 či switche SOtM sNH-10G & sCLK-EX (s firemním lineárním napájecím zdrojem sPS-500, na němž bylo vždy vliv napájecího kabelu znát dosti) a kabely SOtM dCBL-CAT7. Sestava je dále podpořena Accuphase PS-520 a celou řadou příslušenství Nordost / QRT – Sort Kones, QPoint, QSource,…

2021 06 30 TST SOtM pCBL SS8 F 3

Vliv kabelu jsme krom zmíněného zdroje SOtM sPS-500 zkoušeli také na Métronome DSS. Rozdíly byly velmi zřetelné a znatelné. Třeba na lineárním napájecím zdroji byl zvuk pCBL-SS8-F nejživější, co do detailů a dynamiky srovnatelný s Frey 2, ale expresivnější, Heimdall 2 přes vší svou kvalitu byl pocitově trochu plochý a málo živý. Ještě větší změny přineslo ale prohazování kabelů na transportu.

Ze všech zkoušených přinesl SOtM napájecí kabel nejrazantnější, nejautoritativnější bas v „Bílý den“ Anety Langerové („Dvě slunce“ | 2020 | Art Shock | AS002-2) – skvěle definované kontury jdou ruku v ruce s celkovou přesností, s basem utaženým a přesto plnokrevným. Oproti oběma Nordostům ubylo objemu, ale zato přibylo průbojnosti a švihu, je to jednoznačně výtečný bas; bylo to jako zapojit do řetězce nejen jiný kabel, ale i jiný napájecí filtr.

Také střední pásmo bylo při použití pCBL-SS8-F nejkonkrétnější – hlas Robina Gibba v „Mother of Love“ („My Favorite Christmas Carols“ | 2006 | edel records | 0177622ERE) byl výtečně prezentní, oddělený od hudebního pozadí snad i lépe než přes Frey 2, jako kdyby se zvuk o kousek vyčistil a vynikly lépe třeba jemné nuance a odstíny intenzity zpěvu, je to celé přehlednější a intenzivnější, SOtM jako kdyby vlil do sestavy více oktanů než Nordost.

2021 06 30 TST SOtM pCBL SS8 F 4

V „Abandoned Masquerade“ Diany Krall („The Girl in the Other Room“ | 2004 | Verve | 0602498622469) pak pCBL-SS8-F zajistil nejlepší rozkrytí detailů a nejdelší doznívání činelů. Je to zvuk výtečně samozřejmý, dosti sebevědomý, výrazný, na výškách nebojácný, ne však agresivní. Jako kdyby napájecí kabel přivedl více energie (jakkoliv to samozřejmě není možné) nebo snad odfiltroval rušení a šum, přestože v systému bylo použito víc než důkladné napájecí filtrování.

Nejvíc tohoto těžko popsatelného „života“ v sobě měla i „Something Holy“ od Alice Phoebe Lou („Live at Funkhaus“ | 2020 | AWAL | APL010). Při zapojení pCBL-SS8-F bylo cítit největší důraz, nejvýraznější kopák a sytější basu – jako kdyby se celý zvuk vlastně nakopl, hrál snad i hlasitěji a plněji. Pokud dáte na velmi plnokrevnou dynamičnost, SOtM napájecí kabel ji umí nejen nechat vyznít, on ji snad až aktivně podporuje.

U Davisovy „Seven Steps to Heaven“ ze stejnojmenné desky (2005 | Columbia | COL 519509 2) byly detaily výtečně vykreslené a bylo cítit, že posloucháme špičkový systém z opravdového vrcholu nabídky. Zkoumání toho, zda více detailů do reprodukce přinese Frey 2 nebo pCBL-SS8-F je hrou pro dlouhé zimní večery, v praxi se zdá být SOtM o kousek nabušenější a expresivnější, ale reálný objem informací byl zcela srovnatelný, Nordost někdy poskytl asi i jemnější nuanci, ale v citelně vyšší cenové hladině. Už fakt, že jsou kabely v praxi srovnatelné mluví sám za sebe.

2021 06 30 TST SOtM pCBL SS8 F 5

V čem byl Frey 2 ale až druhý, to byla stabilita a hlavně šířka prostoru hudební scény v „Rising Runner Missed by Endless Sender“ od Tangerine Dream („Cyclone“ | 1995 | Virgin | 7243 8 40251 20). Právě šířka byla u SOtM kabelu rozhodně lepší, větší – snad to souvisí s tím, že to je atribut stavící na přesnosti zvuku. A přesnost reprodukce dosti závisí právě na čistém a napájení. Zejména lokalizace přebíhajících zvuků a efektů byla už prostě excelentní.

pCBL-SS8-F nakonec působil nejzáživněji také v Kaempfertově „Swingin‘ Safari“ („Vinyl Classics Vol. 2“ | 2014 | stereoplay | 03-14) – byl to zvuk o kousek harmoničtější, než u Nordostu, prostě tak nějak pohodový a probouzející čistou radost z poslechu, tak jak je to ideální. Hudba plynula, vlnila se a objímala, aniž už by poutal pozornost technický rozměr reprodukce. Reprodukce nás naladila na tu správnou vlnu, kdy nebylo důležité „jak to hraje“, ale „co bude hrát dál“, chce se říct, že to bylo velmi muzikální.

2021 06 30 TST SOtM pCBL SS8 F 6

Napájecí kabel SOtM pCBL-SS8-F byl původně mimo náš zájem a jeho vyzkoušení bylo spíše dílem náhody, aby se tato náhoda proměnila v dlouhé poslechové sezení s překvapujícím výsledkem. Za ne malé, ale rozhodně ne šílené peníze nabízí jihokorejská značka napájecí kabel, který prostě funguje – snad i díky integrovanému filtru, kterým je kabeláž SOtM proslulá. Při porovnávání s výrazně dražším konkurentem slovutnější značky Nordost vyšla povětšinou remíza, někdy ale také souboj skončil pozitivnějším dojmem z pCBL-SS8-F a už to samo by se mělo označit jako fantastický výsledek. Pokud tak hledáte „seriózní“ napájecí kabel pro své komponenty high-endové třídy, zařaďte si mezi proslulé stálice tohoto segmentu nově rozhodně také SOtM a jejich jediný kabel. Možná ušetříte dost peněz, aniž byste se ochudili o intenzitu hudebních prožitků (a možná že jich bude i víc) – pCBL-SS8-F se jednoznačně povedl.

Kč 29 500,- - 1 m

Kč 36 875,- - 1,5 m

Kč 44 250,- - 2 m

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ zvukový výsledek srovnatelný s Frey 2

+ dobrá „manévrovatelnost“ kabelu

+ důvěryhodné provedení

ZÁPORY

- reálně nic zásadního v rámci kategorie a výkonu

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Amarock Studio | www.amarockstudio.cz 

PRODÁVÁ: SOtM Audio | www.sotmaudio.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

Audio Video Kino Bratislava 2024

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Pure Sound Karlovy Vary

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies