2016 03 07 IB Yamaha MusicCast 1

Domácí audio-video ekosystém MusicCast přivedla na svět japonská Yamaha v reakci na stále rostoucí počet multiroom řešení v dostupných cenových kategoriích. Většina výrobců řeší tuto problematiku zvláštními řadami produktů, určenými právě primárně pro multiroom nasazení, tedy ozvučení více místností v domě s možností přenosu hudby z jedné místnosti do druhé s centralizovaným ovládáním, většinou v nějaké aplikaci pro mobilní zařízení.

Yamaha na to šla méně obvyklou (ale zase ne úplně netypickou) cestou. Do systému MusicCast totiž zařadila i velkou část svých klasicky koncipovaných produktů, stačí aby měly podporu sítových služeb. Je také fakt, že Yamaha má dlouhou tradici i v tomto oboru a jako jedna z prvních značek nabídla přístroje s bezdrátovou konektivitou před tím, než se z ní stala v podstatě neodmyslitelná část moderního hi-fi.

2016 03 07 IB Yamaha MusicCast 2

Systém MusicCast je vlastně ovládáním sdruženým v aplikaci pro mobilní zařízení s iOS a Android operačními systému, díky němuž lze kontrolovat a třeba i do jednoho celku spojovat produkty Yamaha v jedné domácnosti - ať už je to soundbar v obýváku, velké hi-fi v poslechové místnosti, A/V receiver v domácím kině nebo produkty stylové a určené právě zejména pro toto multiroom nasazení, jako jsou aktivní reproduktory.

Aplikace MusicStyle tak slouží jednak jako komfortní dálkové ovládání, jednak jako styčný bod, skrze něj můžeme hudbu a zvuk obecně posílat v domácnosti z jedné zóny do druhé.

2016 03 07 IB Yamaha MusicCast 3

Kamenem úrazu mnoha výrobců s podobnými řešeními je právě aplikace, která snadno méně zkušené či méně trpělivé uživatele nutností klikání a nastavování odradí či po čase minimálně otráví. MusicCast patří mezi aplikacemi k nejlepším svou přehledností, ale zejména velkou rychlostí a uživatelsky logickým rozhraním.

Jednak stačí za pomoci tlačítka na přístroji tento přidat do aplikace bez nutnosti zdlouhavých nastavování), jednak vám MusicCast dovolí rovnou ho zařadit do libovolně pojmenované místnosti, k níž můžete přidat i fotku pro snazší orientaci, jednak je výběr zdroje signálu otázkou vteřin a jednak samotné přehrávání funguje na jedničku, bez výpadků a problémů a vystačíte tak všeho všudy s třemi, čtyřmi obrazovkami a tedy nemáte potřebu neustále někde něco překlikávat.

2016 03 07 IB Yamaha MusicCast 4

Každý přístroj s podporou MusicCast tak může jak vysílat, tak přijímat. Jinými slovy pokud chcete přenést třeba zvuk z domácího kina (soudbaru či A/V receiver) na chvíli přenést do kuchyně, koupelny, ložnice či jiné místnosti, kde se nachází třeba některý z malých aktivních reproduktorů Yamaha, stačí na to zhruba tři kliknutí v aplikaci. Stejně snadno můžete šířit stream nebo zvuk CD z malých i velkých komponentů od "věžiček" po stereo receivery jako je R-N602 a další.

Velkým kladem je pak podpora vysokého rozlišení včetně DSD formátu, takže umí-li některý z vašich komponentů tento signál zpracovat, vy ho můžete šířit dál do libovolného dalšího. Výhodou je také to, že každý komponent s podporou MusicCast má svůj vlastní vysílač, určený právě pro tento ekosystém a tak zůstává multiroom spojení stabilní a - prakticky ověřeno - funguje i přes několik zdí starého cihlového domu.

2016 03 07 IB Yamaha MusicCast 5

Aplikace samotná pak umožňuje ovládání jednotlivých přístrojů (v každé zóně jiná hudba), případně jejich sdružení do celku. To dává v praktickém životě nekonečné množství kombinací, abyste v běžné domácnosti mohli všude využít všech schopností všech přístrojů, které doma máte a nebyli nadále vázání tím, že streamer máte pouze v hlavní sestavě či naopak bluetooth pouze v kuchyni a podobně - ostatně právě to je hlavní kouzlo moderního multiroomu.

Dálkové ovládání pomocí aplikace umožňuje pochopitelně regulovat také poslechovou úroveň a to jak nezávisle, tak hromadně. Pokud to přístroj umožňuje, najdete u něj v aplikaci také tónové korekce.

2016 03 07 IB Yamaha MusicCast 6

Protože aplikace MusicCast umožňuje pracovat i s Bluetooth jako zdrojem signálu, nabízí se i možnost využití výrobků s tímto typem připojení, aniž by nutně musely podporovat standard MusicCast. Samotná aplikace pak zvládá i internetová rádia (takže nemusí být schopnost jejich přehrávání integrovaná přímo v přístroji), Spotify Connect nebo TIDAL, spíše pro zahraniční trhy jsou validní i další služby.

Yamaha MusicCast představuje aplikaci (a při širším pohledu vlastně celý ekosystém přístrojů), která ničím úplně konkrétním neoslní, ale co je na ní výjimečného je absence chyb a problémů - vše je naprosto snadné, jednoduché, rychlé, logické a nenáročné i pro člověka, který nikdy podobný systém nepoužíval. Možná už je tak čas začít zvolna zahazovat klasické dálkové ovladače a těšit se, že komfortní budoucnost je doslova na dosah prstu.

Kč 0,- - zdarma ke stažení pro iOS i Android

--- --- --- --- ---

KLADY

+ komfort

+ rychlost

+ možnost ovládat skoro vše od Yamahy

+ logické rozvržení

ZÁPORY

- nic, patří na špičku komfortu multiroom / síťového ovládání

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: K+B Expert | www.yamaha-hifi.cz  | facebook icon

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio