2020 02 20 TST Metronome cAQWO tAQWO 1

Jihofrancouzský výrobce Métronome se svou ultra luxusní odnoží Kalista vytváří svébytné kreace na poli (SA)CD přehrávačů a D/A převodníků již nějakých 30 let. V roce 2019 vykročila značka do světa SACD s modelem AQWO, na který navazuje a novou řadu komponentů tak utváří verze rozdělená na diskový transport a D/A převodník.

Jak transport, tak převodník jsou navíc ještě rozděleny do dvou nezávislých šasi, aby napájecí část byla od té signálové poctivě stíněna. Externí zdroj s poetickým názvem Elektra je navíc u každého zařízení navržen mírně odlišně co se týká vnitřní topologie a použitých součáste. Masivní, stabilní a pečlivě regulované zdroje jsou základním kamenem firemní filozofie.

Métronome t|AQWO

t|AQWO je klasicky působící komponent s horními posuvnými dvířky, pod nimiž se ukrývá SACD mechanika z dílen D&M s drobnými úpravami, ke které si nicméně Métronome navíc napsal kompletně vlastní ovládací software a vyrobil tlumící přítlačný puk z Delrinu. Pečlivost konstrukce tu podtrhuje mimo jiné uzemnění, vedoucí od povrchu roztáčeného kotoučku až k zemnícímu kolíku.

2020 02 20 TST Metronome cAQWO tAQWO 23

Na přední straně výrobce osadil velký dotykový displej pro elegantní ovládání, vzadu jsou pouze nezbytné digitální výstupní konektory s tím, že preference je pochopitelně HDMI IIS rozhraní, které dovolí i přenos kódovaného SACD signálu do některého z kompatibilních firemních převodníků.

Naddimenzovaný zdroj používá tři toroidní transformátory, filtry Schaffner a plných sedm nezávislých napájecích zdrojů. Bohatá dávka kondenzátorů tu slouží i jako ochrana před EMI a RFI rušením. Výrobce tvrdí, že díky zdroji Elektra nebude mít externí napájecí filtr žádný vliv.

2020 02 20 TST Metronome cAQWO tAQWO 2

Celá konstrukce je velmi poctivá, využívá neošizené, tlusté hliníkové profily a ačkoliv nejde o honosný luxus jako u sesterské značky Kalista, zpracování má úroveň hodnou odvážných cenovek.

Stroj (respektive oba boxy) rozkládá svou váhu na zašpičatělých nenápadných pucích z Delrinu, které ale slouží jako první linie anitivibrační obrany. Samotné šasi transportu ale absorbuje vibrace i pouhou hmotností 13,2 kg, což je při šířce 43 cm, výšce 12 cm a hloubce 42 cm poměrně dost. Připočtěte ještě zdroj, který stojí na stejném půdorysu, má ale výšku jen 8 cm a hmotnost ještě tučnějších 14 kg a máte masivní stroj.

2020 02 20 TST Metronome cAQWO tAQWO 3

Zajímavou funkcí je možnost nastavení upsamplingu nebo naopak downsamplingu načteného signálu. Je to atypické pro samotný transport (často to umí D/A převodník) a převzorkování je dostupné jak pro PCM 16 bit / 44,1 kHz, tak pro DSD64, tedy SACD signál.

Métronome c|AQWO

Logickým partnerem pro transport je v identickém vizuálním stylu i stejně velkých a stejně provedených šasi (jakkoliv u převodníku s hmotností 12 kg a u zdroje 12,7 kg) provedený D/A převodník c|AQWO. I tomu vládne vpředu multifunkční velký displej, na kterém lze nastavit mnoha zajímavého počínaje barvou uživatelského rozhraní, přes některý z šesti digitálních filtrů až po jedno ze tří napětí na výstupních konektorech (1,4 / 2,5 / 3 V).

2020 02 20 TST Metronome cAQWO tAQWO 15

Uvnitř pracují dva blíže čipy AK4497 od japonských AKM (mimochodem jediné komponenty, které nepochází z Francie), každý na jednom kanálu v dual-mono režimu. Díky nim převodník zvládá PCM (až 32 bit / 384 kHz) i DSD signály (až 22,5 MHz). Mimořádně působivé jsou technické údaje - fenomenální dynamický rozsah 175 dB nebo odstup signálu a šumu přes 140 dB.

Konektivita převodníku je pak dostačující - prim hrají USB a HDMI / I2S rozhraní, díky nimž si užijete plné rozlišení přístroje, ale jsou tu dva konektory AES/EBU, dva koaxiální a dva optické vstupy, takže c|AQWO zapadne dobře do jakékoliv sestavy. K tomu pomohou jak cinchové, tak symetrické XLR analogové výstupy.

2020 02 20 TST Metronome cAQWO tAQWO 16

Napájecí zdroj pro převodník je ještě komplexnější a využívá rovnou čtyř toroidů a jedenácti nezávislých napájecích linek. Ochranu před RFI a EMI rušením tu obstarává mohutná baterie 96 filtračních kondenzátorů.

Je u Métronome zajímavou tradicí, že se u zdrojových komponentů nabízí i příplatkový modul, který výstupní signál moduluje přes elektronky, byť sám výrobce říká, že to je volba "hezkého" na úkor "přesného a čistého". Pokud ale chcete, lze osadit dvě lampy JAN6922 a dvě ECC88, pracující v čisté třídě A, byť v tu chvíli klesne dynamika "jen" na 140 dB.

2020 02 20 TST Metronome cAQWO tAQWO 17

Sestavu přehrávače a převodníku jsme poslouchali v kopřivnické, akusticky optimalizované místnosti dovozce, kde mu společnost dělaly jako zdroj signálu Métronome AQWO pro porovnání a zesilovač Vitus SIA-03, jehož zvuk jsme mohli srovnávat se sestavou Pass XP-30 / X350.8. Vždy se poslouchalo na Rockport Avior II, kompletní kabeláži Nordost Valhalla 2 a řadě "optimalizačních" pomůcek od divize QRT amerického Nordost - od zemnících jednotek QKore, napájecích lišt Qb8, filtrů Qx4 a Qx2 až po harmonizační jednotky QPoint s lineárními napájecími zdroji.

Tóny kontrabasu v "I Can´t Stop Loving You" od Madeleine Peyroux ("The Blue Room" | 2012 | Univeral | 0602537242689) byly v podání děleného Métronome nádherně "masité", bohaté a ačkoliv v nich podle firemního stylu cítíte trochu vřelejší šmrnc, na rozdíl od ostatních přehrávačů Métronome i Kalista nabízí t|AQWO a c|AQWO zvuk jen s minimální vlastní stopou, urovnaný, hladký a byť nonšalantní, tak velmi realistický a přímý. Skvěle podaná byla váha a plnost nástroje, ten podvědomý vjem "dřevitosti" hlubokých tónů, kdy energii rezonující velkým hřejivým tělem. Parádní je ale i schopnou vykroužit jednotlivé tóny s mimořádnou elegancí, vystihnout jejich napnutý impuls a zároveň jim dát poddajnost i čitelnost.

2020 02 20 TST Metronome cAQWO tAQWO 21

Také bez okras nahraný vokál Renée Fleming v "Mandoline" Clauda Debussyho (""Night Songs" | 2001 | Decca | 467 697-2) kombinoval lehce přátelskou charakteristiku, vlastní všem komponentům Métronome, s expresivní přímostí, neutrálností a nepředstírající autenticitou, kdy dělený přehrávač nechává vyniknout až fantasticky jasně delikátní jemnůstky školeného hlasu, aniž by ale překročil ve své brilantnosti hranice potenciálně unavující technicistnosti. Zpěv zněl s lehkostí a živostí, energický a velmi konkrétní, odloupnutý z hudebního pozadí a přesto jasně zaintegrovaný.

V krásně bohatém a harmonickém stylu podal dělený přehrávač i nejvyšší frekvence, činely v "Midnight Voyage" Michaela Breckera ("Tales from the Hudson" | 1996 | Impulse | 051 191-2) cinkaly energicky, soustředěně a se skvostnou zaostřeností. Rozlišení je obecně skvělé, množství extrahovaných informací v nijak okázalém balení vám ukáže fantasticky plastickou plochu činelu, nechá vás vnímat dopad paličky i šíření tónu kovovou plochou, která je pořádným kusem kovu, žádným malým plíškem. Až analytický charakter ale ani tady nesklouzává k tvrdosti, byť označení neutrální je rozhodně na místě.

2020 02 20 TST Metronome cAQWO tAQWO 19

Parádní, nestísněná, naopak vlastně až velmi odvážná je dynamičnost projevu - klavír v "Piano Quintet in E-Flat major op. 44" Roberta Schumanna ("The Complete Piano Trios" | 1997 | Philips | 456 323-2) byl proporčně veliký, mocný a každý úhoz do klávesy doprovázelo slyšitelné klapnutí a okamžité zazvonění struny. Je to nejen zvuk nádherně komplexní a prokreslený, ale i razantní, suverénní a výbušný. Métronome stále hraje spíše o dýchnutí klidněji, ale umí zprostředkovat razanci velkého nástroje s jistotou a zřetelnou rezervou.

Fantastickou práci odvádí dělený Métronome v podání detailů, konkrétně v tom, jak naprosto jednoduše, elegantně, v jaké bohatosti a jak snadno nahrávkám dává řád, hloubku a rozčlenění. Úžasně bohatá a plná byla "Feeling Yourself Disintegrate" od The Bad Plus ("For All I Care" | 2008 | Emarcy | 0602517821644), pohlcující ve své rozlehlosti (či jak nazvat tu schopnost zaplnit celý poslechový prostor) a přitom famózně propracovaná. Jednotlivé nástrojové linky jsou s naprostým přehledem oddělené, na libovolný nástroj nebo hlas se můžete soustředit zcela bez obtíží a to jak úvodních harmonických pasážích, tak v kakofonické záplavě zvuků na konci skladby - ani v jedné poloze Métronome neztrácí nenucenou jistotu dokonalé organizace. I tady je cítit, že oproti ostatním firemním výrobkům jsou kontury svědomitě precizně zaříznuté, bez okolků se tu hraje na přesnost a absolutní čistotu.

2020 02 20 TST Metronome cAQWO tAQWO 13

Podání prostoru nahrávek, to je velká deviza jihofrancouzské značky a ani t|AQWO / c|AQWO (snadno vyslovitelné pojmenovávání produktů naproti tomu Francouzům moc nejde) není jiné. Ale vlastně trochu je - opět se totiž projevuje jako nestranný průvodce hudbou a přestože stále nabízí větší proporce nástrojů i scény, než je obvyklé, není to ten až rozmáchle nadživotní styl. Přesto byla "Over the Rainbow" od The Modern Jazz Quartet ("Fontessa" | 1956 | Atlantic Masters | 81227 3687-2) rozprostřena na opravdu velké ploše, s lokalizací nástrojů, která snese nejpřísnější měřítka a kde pravolevý a předozadní přirozeně vnímaný prostor utváří až překvapivě plastický, bezmála holografický vjem.

Jak už bylo řečeno, vrcholný dělené Métronome hraje velmi nestranně a nezkrášleně, ač v sobě zachovává tu špetku vstřícné příjemnosti. "Champs Elysées" od Zaz ("Paris" | 2014 | Warner Music | 0825646149216) byla díky tomu zároveň úžasně zábavná ve svém čirém hudebním nadšení, byla přesná a nezkreslení včetně třeba patrných limitů na vokálu a byla při tom všem úžasně plynulá, až tekutá a rytmicky houpavě strhující, takže jakékoliv slyšitelné limity a problémy snadno hodíte za hlavu a užíváte si podstatu hudebního zážitku.

2020 02 20 TST Metronome cAQWO tAQWO 20

SACD transport t|AQWO a D/A převodník c|AQWO francouzských Métronome je vskutku luxusní, prvotřídní produkt. Nejen tím, že je tento dělený přístroj vyráběný s vysokým podílem ruční práce z čistě francouzských zdrojů (tedy s čestnou výjimkou japonských čipů v převodníku a mechaniky v transportu), ale hlavně tím, jak luxusně a nádherně hraje, kolik hudby dokáže extrahovat z nenápadných kotoučků a jak snadno vás vtáhne do osidel hudebního prožitku a vzbudí ve vás chuť roztáčet další, další a další nahrávky, skrze něž plynou hodiny proposlouchaného času s fascinující rychlostí. Métronome se u svého top modelu vydal maličko jinou, mimořádně zvukově neutrální a přitom ještě preciznější, ještě dospělejší a ještě zábavnější cestou a přestože cenovka je stejně luxusní jako zvuk, tohle není přehrávač suchých jedniček a nul, tohle je přehrávač intenzivních emocí.

Kč 549 990,- - t|AQWO

Kč 529 990,- - c|AQWO

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ muzikálnost a plnost

+ možnost přizpůsobení (resampling, výstupní napětí,...)

+ jeden z nejlepších dělených SACD přehrávačů na světě

+ bytelné zpracování

+ na rozdíl od zbytku firemní produkce mimořádně vyrovnaný a nestranný zvuk

+ dobré odhlučnění mechaniky

ZÁPORY

- možná trochu ordinérní vzhled

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Amarock Studio | www.amarockstudio.cz 

XAVIAN Concerto - výročí 25 let založení firmy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

HiFi Studio TYKON

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

CPT Praha 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

  Studio Špalíček AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies