2017 01 29 TST AVM CS 2 2 1

Německá firma Audio Video Manufaktur se, jak už název napovídá, zabývá ruční výrobou elektroniky pro reprodukci zvuku a obrazu. AVM sází na kompletní výrobu (téměř) všech komponentů ve vlastní továrně v městečku Malsch na francouzsko-německých hranicích kdesi mezi Karlsruhe a Štrasburkem. Ty komponenty, které AVM vyrobit neumí, pak odebírá od firem doslova jen pár kilometrů vzdálených, což je v dnešní době poměrně unikátní přístup.

Katalog AVM je na nevelkou značku dosti široký a dopočítáte se téměř tří desítek komponentů ve třech řadách. V základní Inspiration Line je pak nejzajímavějším produktem kompaktní all-in-one CS 2.2. Plně vybavený dvoukanálový receiver je velice pěkně zpracovaný, i díky bytelnému šasi z hliníkových profilů váží při rozměrech 34 x 35 x 9,2 cm (š x h x v) celých 10 kg. Čistě pravoúhlé tvary odlehčuje zaoblení levého dolního rohu. Celkové zpracování je pak perfektní.

2017 01 29 TST AVM CS 2 2 2

Čelnímu panelu dominuje štěrbina mechaniky, vlevo od ní je nevelký, ale férově informativní stavový displej s ultra jemnou kresbou, vpravo pak kolo s prolisem pro prst, kterým se upravuje poslechová úroveň. Vedle je trojice až neprakticky malých tlačítek pro přepnutí vstupů a vysunutí disku, plus pod nimi 3,5 mm jack sluchátkového výstupu. Dalších pět tlačítek je pod displejem a plní funkci, která se zrovna zobrazuje na displeji. Zaoblení vlevo dole koresponduje s křivkou elektronického spínacího tlačítka.

Pohled na zadní stranu odhalí bohatou konektivitu, byť jednotlivé konektory mají kolem sebe přeci jen poměrně málo místa, jak už to tak s ohledem na rozměry musí být. Najdete tu celkem čtyři páry cinchů analogových vstupů, jeden z nich je spolu se zemnícím kolíkem dedikován pro gramofonové přenosky standardu MM i MC. Hned vedle je konektor FM antény, v okolí pár centimetrů je ještě ethernetový konektor a anténa pro bezdrátové připojení do sítě, USB port pro připojení datových pamětí a miniaturní tlačítka pro spuštění aktualizace firmware a reset síťového modulu. Pro update je určen další samostatný USB port pro flash disk.

2017 01 29 TST AVM CS 2 2 3

Pokud byste časem snad chtěli receiver vylepšit, je k dispozici dvojitý signálový výstup - jeden pre-out s regulací úrovně, druhý výstup má pevně nastavenou linkovou úroveň. Signál lze vyvést i v digitální podobě a to jak koaxiálním, tak optickým konektorem, stejnou sadu pak přístroj nabízí i pro vstupy, typicky třeba pro připojení televize apod.

S ohledem na úsporu místa jsou reproterminály řešeny jen jako "díry", použít tak můžete výhradně jen banánky, z hlediska komfortu použití je to pak stejně nejlepší řešení, naprosto logické i vezmeme-li v potaz koncept přístroje.

2017 01 29 TST AVM CS 2 2 4

Osazená mechanika je klasická, schopná přečíst výhradě CD a její blok je usazený na pružinách. Po síti pak CS 2.2 podporuje kromě internetových rádií nebo TIDALu také výhradně PMC signály a to až do rozlišení 24 / 192. Všechny digitální signály pak přístroj automaticky upsampluje právě do tohoto rozlišení.

Kompaktní stroj umí díky koncovým stupňům pracujícím ve třídě D dodat až 165 Wattů na kanál do 4 Ohm, respektive 110 Wattů do 8 Ohm. Zesilovač pracuje v rozsahu 5 - 50 000 Hz, má tlumící faktor 200 a odstup signálu a šumu 96 dB.

2017 01 29 TST AVM CS 2 2 5

AVM CS 2.2 jsme poslouchali jako samostatnou sestavu a porovnávali jsme s tradičními firemními kombinacemi - Naim Nait XS + Naim FlatCap XS / Naim NAP250 / OPPO BDP-105D, Norma Revo IPA-70B / ASUS Xonar Essence One MUSES MKII nebo Cambridge CXA80 / Cambridge CXC. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30, Xavian Premio, Xavian Perla a Vienna Acoustics Haydn Grand a to přes kabely ZenSati Authentica nebo TelluriumQ Silver a Black. Další použité komponenty najdete v pravém sloupci ->.

Kompaktní stereofonní receiver vlastně nemá špatnou kontrolu basu, zejména díky svižným reakcím koncových stupňů drží celkem slušné kontury, byť v "No Sanctuary Here" Chrise Jonese ("Vinyl Classics vol. 2" | 2014 | stereoplay) snad mohlo kontrola a autorita být vzhledem k ceně ještě o něco lepší. Ze spodních tónů je cítit jistá uvolněnost, spíše trošičku měkčí a snad až maličko do vřela naladěný charakter - je to zajímavé, je to charakter zcela protichůdný tomu, jaký si většina lidí spojuje s "digitálem". Objemově bylo spodních tónů akorát, ani příliš, ani málo, proporčně seděl bas dobře ke zbytku pásma. Bas nemá takový ten dýchající, pružný charakter, který znáte z velkých, naddimenzovaných zesilovačů, je spíše trochu utažený, byť dostatečně pevný.

2017 01 29 TST AVM CS 2 2 8

Malý CS 2.2 si zaslouží pro ideální otevření nastavit alespoň střední hlasitost, při takovém tom úplně nočním šepotu se vše trochu moc semkne. Při běžném poslechu byl ale hlas Leonarda Cohena v "By the rivers dark" ("Cabasse La Collection" | 2011 | SONY Music | 88691918262) už moc pěkně čistý, velmi konkrétní a velmi soustředěný, aniž by ale ani tady byla cítit nějaká techničnost nebo neosobnost - naopak i tady je vše trošičku vřelejší. Hlasy v nahrávce měly také solidně velké proporce, byl tu cítit nadhled a laskavost. Dokonce i rozlišení je velmi dobré, opět máte pocit svižných reakcí, byť zvuk sám o sobě je naopak spíše uvolněnější a neuspěchaný.

Trochu energičtější a střídmější než zbytek pásma pak byly nejvyšší tóny ve "Wolkenmeer" Beo Brockhausena ("Closer to the Music vol. 3" | 2009 | Stockfish | SFR 357.4009.2). Přednes oproti trochu vřelejším basům a středům působil naopak spíše přímě a věcně, ale i přes jasnost, znělost a čistotu nesklouznul ani při vyšších hlasitostech CS 2.2 přes čáru ostrosti.

2017 01 29 TST AVM CS 2 2 12

Líbilo se nám, jak si kompaktní přístroj poradil s dynamikou v Orffově "O Fortuna" z "Carmina Burana" (1984 | Decca | 411 702-2); ne snad, že byste se přímo posadili na zadek s otevřenou pusou, ale velmi svižně reagující koncové stupně zjevně stíhají udržet kontrolu a je to lepší, než byste od malého stroje mohli čekat. Je pravda, že třeba při vysoké hlasitosti jsou tu cítit limity v autoritě zejména ve spodním pásmu, celková výbušnost je ale dobrá a dynamické špičky férově zvládnuté, dokonce se tu objevuje i nějaký ten impuls při úderu do bubnu. Celkově je zvuk naladěný spíš klidněji.

Trochu klidnější, uvolněnější charakter byl vlastně cítit i v "Love is the drug" od Roxy Music ("The Best of" | 2001 | Virgin | 7243 8 10395 2 6); AVM se zjevně snaží znít maximálně netechnicky a neanalyticky. To je celkem dobře daří, byť špetka autority navrch by prospěla čitelnosti drobných nuancí, takhle se přeci jen musíte trošku zaposlouchat, abyste se propracovali k hlouběji položeným vrstvám informací. Zvuk je vlastně pěkně propracovaný, byť se při rozebírání zvuku budete tu a tam muset víc soustředit, abyste zaslechli ty drobnosti, jinak CS 2.2 dává jasně přednes souvislému celku.

2017 01 29 TST AVM CS 2 2 10

Vangelisovu "Losing Sleep" z desky "Voices" (1995 | Warner Music | 0630 12786 2) malý přístroj udržel pod férovou kontrolou a s dobře usazeným, pevným pravolevým prostorem, byť třeba lokalizace není úplně autoritativně holografická. Zvuk byl trochu nadýchaný, lehký, s nenásilnou přehledností a spíše s cílem rozvinout hudbu všude okolo vás, ne s cílem poskytnout monitorovou dokonalost.

Co ale funguje u AVM CS 2.2 výborně, to je jakási schopnost zahrát hudbu plynule, propojeně, s neuspěchaným, ale nepolevujícím tempem a schopnost zahrát takhle úplně cokoliv. Možná to není efektní a možná to není zvuk, který si vás získá za prvních pět vteřin, ale je to rozhodně zvuk, který vám může dělat stále stejně zábavnou společnost napříč celým dnem i celou hudební sbírkou. I Nohavicova "Dlouhá tenká struna" z desky "Babylon" (2003 | Columbia | 511001 2) tak byla zahraná příjemně, uvolněně, přitom čistě a stejně snadno se poslouchala s plnou soustředěností, kterou nebylo nijak těžké udržet, ale i jen tak kulisově, ať už doma děláte co chcete.

2017 01 29 TST AVM CS 2 2 9

Kompaktní systém AVM CS 2.2 není pro každého, to si řekněme rovnou - na místní poměry totiž působí zejména jeho cenovka dost odvážným dojmem, byť když spočítáte cenu za jednotlivé komponenty, které vám otevřou stejné možnosti, pravděpodobně to nebude jiné, zejména budete-li vybírat komponenty ručně vyráběné v Německu. Díky rychlým digitálním zesilovačům nabízí i přes svou kompaktnost solidní rozlišení a solidní kontrolu, nabízí příjemnou konektivitu a může se snadno stát nenápadným, byť elegantním lifestylovým domácím audio centrem, které nabídne pokrytí všech audio potřeb, nabídne snadnou ovladatelnost a nezkalme vlastně v žádném ohledu - není to typicky audiofilské řešení, ale je to rozhodně vynikající all-in-one se zvukem, který jde poslouchat dlouhé hodiny.

Kč 129 564,- - chromovaný čelní panel

Kč 110 699,- - matný čelní panel

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ solidní rozlišení

+ velmi slušná výbava

+ moc dobrá kvalita výroby

ZÁPORY

- cena za tak kompaktní řešení je přeci jen vysoká

- nepodporuje DSD

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Mareka Audio | www.marekaaudio.cz 

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Budoucnost a minulost

Tak nám začal další nový rok... Je čas zhodnocování věcí minulých a odhodlaného plánování věcí budoucích, jak je dobrým zvykem. V prvé řadě ale hlavně vše nejlepší do nového roku, snad jste do něj vstoupili pravou nohou.

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studio spalicek

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika