800 150 dynaudio partner

2018 02 14 TST NHT C 4 1

Historie západoamerických NHT (Now Hear This) není nijak plná efektních zvratů, dramat a zázraků - jde zkrátka o (zejména na domácím trhu) úspěšnou značku, která si drží svou cestu již od roku 1986. Jejich katalog je poskládaný s ohledem na splnění moderních nároků (od vestaveb, přes ozvučení exteriérů až po domácí kino s Dolby Atmos), ale v sérii C (jako Classic) má firma také klasicky koncipované hi-fi.

Vrcholným modelem této řady (a tedy i celého katalogu) je sloupek C-4. Ozvučnice je poměrně štíhlá a vysoká, její horní třetina v zadní části prudce ubíhá směrem dopředu, což vytváří atypickou a lehce spornou estetiku, nicméně v běžném prostředí při pohledu zepředu ten zvláštní tvar vnímat nebudete. Skříň z MDF profilů s bytelným vnitřním vyztužením a výškou 104,2 cm, šířkou 19 cm a hloubkou 29,8 cm váží 21 kg a její stabilitu zajišťuje "kříž" nožiček. Jako celek to není ani přes slušný klavírní lak úplně poplatné evropské estetice, na to jsou C-4 jaksi příliš industriální (či jak to přesněji říct).

V zadní části reprosoustav najdete jen vaničku s jedním párem terminálů, i proto je důležité to, co je vpředu. Uzavřená skříň hostí pět měničů ve čtyřpásmové koncepci. O nejvyšší tóny se stará jednopalcová kopulka z hliníku, její dvoupalcový sourozenec se stará o středy. Nižší středy pak vyzařuje klasičtější kónus s polypropylenovou membránou a nejhlubší tóny pak přizvukují dva woofery - také s šest a půl palce širokou polypropylenovou membránou.

2018 02 14 TST NHT C 4 2

Výrobce udává u C-4 frekvenční rozsah 45 - 20 000 Hz, jmenovitou impedanci 6 ohm s propadem na 4 ohm a charakteristickou citlivost 86 dB / 2,83 V / m. Důležité je nepřehlédnout, že výrobce doporučuje výkonné zesilovače s minimálně 75 Watty na kanál, lépe pak klidně i 250 Watty na kanál.

NHT C-4 jsme poslouchali v Záběhlickém zámečku, kde má svou poslechovou místnosti HIFI CZ. Společnost modelu C-4 dělal jednak menší regálový model C-3, ale také Magnat Signature 1105. Signál dodával přehrávač Magnat MCD 750, zesiloval Magant MR 780 nebo Magnat RV-4 poslední generace. Propojeno bylo vyššími modely kabelů Wireworls - Gold Eclipse 6 a Eclipse 6.

2018 02 14 TST NHT C 4 3

Dramatickou Zimmerovu "Wheel of Fortune" ze soundtracku k "Pirátům z Karibiku - Truhle mrtvého muže" zvládl sloupek překvapivě jistě, ale bylo potřeba reprosoustavám trochu "naložit". Tak nějak po americkém způsobu je jim totiž bližší lehce se rozjet, než potichu šeptat. Je cítit, že jsou také trošku hladové. Co ale americké není, to je spořádanost, s níž vykreslují kontury nebo utaženost, s níž celkově hrají. Je to přesný a konkrétní bas, je cítit důraz lehce sušší realističnost, spíše než hřmotnou efektnost.

Střední pásmo pak má naopak až překvapivě vřelou signaturu, hlas Toma Jonese v "Did Trouble Me" z desky "Praise & Blame" byl hlaďounký, vstřícný a měkce poddajný, bylo cítit lehoulince rozvolněnější, ale lehce hrající, přirozeně objemné a snadno srozumitelné podání vokálního rozsahu. NHT C-4 jsou i docela dosti transparentní, takže do nich snadno proniká charakteristika elektronika i kabelů. To sice možná znamená trochu práce s laděním sestavy podle vkusu, ale neměli jsme pocit, že by do jakékoliv z použitých kombinací C-4 nesedly. C-4 nejsou vysloveně analytické, ale už máte pocit, že vokál je dobře prokreslený.

2018 02 14 TST NHT C 4 4

Nejvyšší tóny v "Crying" z "Live at the Bayerischer Hof" Jamese Blood Ulmera byly pak v kontextu dané třídy vysloveně super - kovové zvuky činelu byly lehoulince tenčí, ale výrazné, energické, byla tu dobře vykreslená struktura nástroje i průběh tónu. Dozvuk je pak zřetelný. Je cítit, že právě oblast kolem činelů a dalších cinkátek je energičtější než pásma nižší. Není to nepříjemné zdůraznění, spíše posouvá všechny tyto nástroje jaksi do popředí.

Aby C-4 daly plnou razanci a odevzdaly působivou dynamiku, potřebují přeci jen trošku "popostrčit". Buď výkonným zesilovačem (protože Wattů zužitkují C-4 v podstatě kolik jim jen pošlete), nebo hlasitostí. I při vyšších poslechových úrovních pak zůstávají reprosoustavy pevné, razantní a spořádané. Ve správné konstelaci vám pak neservírují i hutný zvuk orientálních bubnů v "Earth Drums" z desky "Paramita" od He Xun-Tian s notným švihem, který rozvibruje podlahu. Zvuk není mohutný, je spíše autoritativní a dravý, semknutý a soustředěný.

2018 02 14 TST NHT C 4 7

Ani přístup k podání detailů není typicky americký - v jednoduché "My Right Eye" z alba "Homeland" od Laurie Anderson se C-4 chovaly spíše jako monitor se subwooferem, jednotlivé zvuky byly vypíchnuté a zaříznuté, velmi konkrétní a analyticky propracovaný. Není to ale nucený či nervózní přednes, NHT hrají sice lehounce techničtěji, ale v klidu a s nadhledem.

Podání hudební scény v "Coal" z nahrávky "Free-for-all" Michaela Penna sice ještě nebylo úplně zbaveno pocitu přítomnosti ozvučnic v místnosti, ale v pravolevém směru byla reprodukce usazená a přehledná. I tady se C-4 chovají více jako menší bedny se subwooferem vzhledem k celkové zaostřenosti a pevnosti, ale spíše komornějším celkovým proporcím.

2018 02 14 TST NHT C 4 8

Pokud si chcete NHT C-4 řádně užít, buďte v klidu - stačí jen vybrat pevný a výkonný zesilovač a ony zahrají. I dravá elektronika "Deeply Disturbed" z desky "Converting Vegetarians" od Infected Mushroom hraje tak, že vás bude bavit ji poslouchat. Potichu cítíte ještě onu mírně technickou spořádanost reprodukce, ale pořád je to čisté a kontrolované, když však hlasitost zvýšíte, přednes se utrhne ze řetězu, je našlápnutý a razantní, můžete otáčet volume doprava kolik jen snesou sousedé a akustika prostoru a NHT pořád statečně drží.

Sloupky NHT C-4 možná nejsou vrcholem estetiky podle evropských měřítek (což vcelku vyřeší ponechání krycí mřížky na místě) a možná se do jejich transparentního zvuku vkrádá trocha technicistní stopa (což zase poměrně dobře vyřeší volba vhodné elektroniky), ale jejich schopnost poskládat hudbu do snadno srozumitelného celku, jejich průzračnost a analytické schopnosti, jejich schopnost ustát se ctí v podstatě libovolnou rozumně vysokou hlasitost, to vše se snoubí do neutrálního celku, v němž umí řádně bouchnout saze. Není-li vaší prioritou úplně tichý poslech a naopak si rádi užijete přednes energický a "odpíchnutý", určitě si dejte tu práci a s NHT se někde potkejte - zejména (ale nejen) pro elektrifikované žánry a obecně hudbu, kde se energie počítá, jsou C-4 zábavnými nástroji.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeteru a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 25 metrů čtverečních, bez upravené akustiky. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti, zejména pak rezonance na 100, 150... Hz. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici.

2018 02 14 TST NHT C 4 m1

Frekvenční odezva velkého sloupového modelu byla - trochu překvapivě - v místnosti vyrovnanější, než odezva kompaktních regálovek C-3. Nástup mají C-4 zhruba na 55 Hz (stejně jako C-3), ale neprovází ho velký peak, naopak je tu malý propad na 160 Hz a jinak je frekvenční odezva rozumně, byť ne dokonale rovná. Je tu vidět peaky na 280 a 700 Hz ale nejsou tak dramatické, aby to nebylo v rámci cenové hladiny tolerovatelné. I tady je cítit výrazný přídech energie v oblasti nad 5 kHz.

2018 02 14 TST NHT C 4 m2

I průběh impedance (červená) a elektrické fáze (černá) je zřetelně klidnější, než u modelu C-3. Impedance je prostá náznaků rezonancí i dalších nežádoucích příznaků. Vše je v poklidu.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]

Kč 53 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ férová analytičnost a konkrétnost

+ energie a drajv

+ snesou v podstatě libovolnou hlasitost a zůstávají pevné

ZÁPORY

- není to úplně vzor evropských estetických standardů

- chtějí energičtější elektroniku

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: HIFI CZ | www.hificz.cz 

DOVOZCE: HIFI GUIDE | www.hifi-guide.cz 

Ortofon přenosky

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

Supra Cables

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio