2026 05 31 TST QUAD Platina 1

Jen málokterá značka představuje tradičnější britské hi-fi nežli QUAD, založená v roce 1936. Během předlouhé existence firma uspěla hlavně s nezaměnitelnými kompaktními zesilovači, ale také elektrostatickými reprosoustavami. Na druhé straně nemá ve své nabídce jen podobné kousky, ale i hi-fi moderního střihu, do něhož bezesporu spadá i nová řada Platina, momentálně zahrnující integrovaný zesilovač, streamer a CD transport.

QUAD Platina Stream

Základním zdrojem signálu je Platina Stream, kombinující moderní síťovou konektivitu s klasickým D/A převodníkem, ale i možností regulace hlasitosti. Design šasi je jednoduchý, ale náležitě masivní a všechno je to navíc opravdu moc hezky zpracované. Jednoduchému obdélníku čelní stěny dominuje displej s navazující plochou, v níž najdete tři základní tlačítka, umožňující přístup k nastavením i přehrávání. Všechny úpravy pak probíhají v součinnosti s velkým otočným prvkem po pravé straně. Celkové vizuální pojetí i ovládací logika připomínají komponenty Audiolab, nakonec je to sesterská firma z koncernu IAG, takže není divu. Dopředu se pak vešlo ještě úzké a široké spínací tlačítko plus gravírované logo.

2026 05 31 TST QUAD Platina 2

Na streamer zajímavým prvkem jsou robustní boky, vybavené řádkou chladicích profilů, vypadá to, že šasi je vlastně krom zadní plochy identické s integrovaným zesilovačem.

Pohledem na zadní stranu objevíte, že ačkoliv Platina Stream fakticky může fungovat jako D/A převodník, má pouze USB-B vstup, a tedy jde skutečně primárně o streamer. Žádný koax, žádná optika, žádné HDMI, žádný Bluetooth. Síťová konektivita zahrnuje ethernet i Wi-Fi.

2026 05 31 TST QUAD Platina 3

Nicméně zato máte k dispozici širokou škálu výstupů – analogové RCA i XLR a digitální koax i optiku. Dále je tu USB port pro flash disky s aktualizací firmware, ale i možnost zasunout paměť s hudbou do druhého přítomného rozhraní.

Z praktického pohledu už jsou tu jen dva 3,5 mm jacky pro napěťové spouštění (vstup a výstup) a samozřejmě napájecí zásuvka, vybavená spínací kolébkou.

2026 05 31 TST QUAD Platina 4

Ovládání firemní streamovací platformy probíhá buď přes dedikovanou (trochu starosvětskou) aplikaci, případně skrze Roon, TIDAL Connect, Qobuz Connect a podobné. Nechybí ani AirPlay 2 či UPnP. Svou cestu si jistě najdete. Platforma QUAD nabízí i možnost kompilovat z dostupných zdrojů vlastní hudební knihovnu.

O zvukovou kvalitu se stará čip ES9038PRO s osmi kanály, paralelně spojenými do sterea za podpory zdvojeného systému hodin pro oba základní takty. Systém podporuje rozlišení až 32 bit / 768 kHz a DSD512. Výpočetní výkon dodává osvědčený ARM Cortex-A53 s čtyřmi jádry o taktu 1,8 GHz.

2026 05 31 TST QUAD Platina 5

Variabilní analogový výstup poskytuje napětí kdekoliv mezi 0 a 2,05 Vrms, linearitu v audio pásmu zachovává s tolerancí +/- 0,5 dB a celkové harmonické zkreslení při plném výstupu nepřesahuje 0,001%. Odstup signálu a šumu překračuje 116 dB u RCA, přes XLR je ještě o 4 dB lepší.

Zařízení má šířku 44,5 cm, hloubku 34,8 cm a výšku 13,4 cm. Váží 11,8 kg.

2026 05 31 TST QUAD Platina 6

QUAD Platina Integrated

Logické spojení pro Platina Stream představuje Platina Integrated. Vizuálně jsou k nerozeznání, nebýt informací na displeji a přítomného 6,3 mm výstupu na sluchátka poblíž regulace hlasitosti, neměli byste šanci. Stejné čelo, stejné chladiče, stejné rozměry (jen váha je zřetelnějších 17,1 kg).

Výraznou změnu pochopitelně objevíte vzadu. Že tu jsou po stranách vertikálně orientované reproduktorové terminály, je jasné, nakonec jde o zesilovač. Potěší pak široká paleta dostupných konektorů, rozdělených na pravý a levý blok kolem centrálně zasazené napájecí zásuvky.

2026 05 31 TST QUAD Platina 7

Vpravo je svět analogový. Jedno vstupní XLR, dva linkové cinchové a jeden gramofonový vstup, který zvládne jak MM, tak MC přenosky a jehož parametry si nastavíte přes přední displej. Nahoře nad vstupy jsou i výstupy – XLR i RCA s regulovanou úrovní pro budoucí připojení koncového stupně.

Potěší ale hlavně digitální rozhraní – dva koaxiální a dva optické vstupy doplňuje HDMI ARC a USB typu C, navíc máte po ruce i koaxiální a optický výstup. Dohromady to vytváří ideální kombinaci s tím, co je k dispozici v Platina Stream.

2026 05 31 TST QUAD Platina 10

Zesilovač má i spouštění pomocí 12 V napětí, najdete zde vstupní a výstupní rozhraní. Zbývá pak už jen USB port, kam vložíte flash disk s aktualizačními daty firmware.

Vnitřní uspořádání stojí na masivním stíněném zakázkovém 630 VA toroidním transformátoru, zakázkových velkých filtračních kondenzátorech Wurth Elektronik s kapacitou 44 000 uF na kanál a dual mono organizaci signálových obvodů. V analogové i digitální části najdete kaskádově uspořádané napěťové regulátory.

2026 05 31 TST QUAD Platina 11

Zesilovač třídy A/B staví na principech značky QUAD a dodává pěkných 200 Wattů do 8 ohm, potažmo 300 W / 4 ohmy na kanál. Regulace hlasitosti stojí na čtyřkanálovém aktivním řešení. Phono modul je postaven na JFET bázi.

Digitální část stojí na stejných základech jako Platina Stream, tedy čipu ES9038PRO a dvojitém systému hodinových generátorů. Vstupy zvládají teoreticky stejná maximální rozlišení jako u streameru, limit je jen ta která fyzická podoba a její vlastnosti. Zajímavostí je možnost upsamplingu na 384 / 352,8 kHz, stejně jako volby rekonstrukčních filtrů pro jemné ladění zvuku.

2026 05 31 TST QUAD Platina 13

Výrobce udává linearitu v audio pásmu s tolerancí +/- 0,1 dB, zkreslení nepřesahující 0,0004% a odstup signálu a šumu přes 110 dB (respektive 70 dB u MC a 78 dB u MM vstupu).

Set obou komponentů jsme poslouchali v prostorách pražského studia Rodel Audio, kde proběhlo spojení s KEF Reference 5 Meta nebo Dali Rubikore 6, ke srovnání jsme měli T+A MP 2000 R / T+A PA 2000 R nebo Eversolo DMP-A10 s AMP-F10.

2026 05 31 TST QUAD Platina 24

Produkce písniček Billie Eilish staví hodně na velmi, velmi výrazných basových notách, nejinak je tomu i ve „when the party’s over“ („When We Fall Asleep, Where Do We Go?“ | 2019 | Darkroom | 00602577427640). S jakou mocností se do toho duo QUAD opřelo, to bylo až šokující. Tučný, autoritativní bas se rozlévá do celé místnosti, prochází vámi až infrasonická energie, která je ale nejen účelově masivní, nýbrž zároveň pevně řízená. Snadno rozklepete okenní tabulky, ale přesto se nejedná o nějak přehnaně dominantní projev, těžký nebo díky spodním oktávám zastírající zbytek rozsahu. Je to prostě jen opravdu za ty peníze impozantní spodek, velkoobjemový a neupejpavý. Stále však v základu anglicky nonšalantní, bez pocitu, že vás zavaluje, pouze volně dýchající a velice bohatý.

To „Blue Monday“ od Flunk („Blue Monday“ | 2014 | Beatservice Records | 7035538882326) je podstatně méně dramatická a citelně jemnější skladba, přesto si ji s QUAD Platina vychutnáte neméně snadno a zábavně. Cosi ve zvuku nabízí příslovečnou anglickou příjemnost a pocit „lidskosti“, zároveň však všechno má tu energickou a šťavnatou formu, tvořící podstatu zvuku Platina Stream a Platina Integrated. Projev je přitažlivý, spíš energický a sytý než neutrálně audiofilský, všechno pruží, je zde vřelost a přesto je to dobře řízené – srozumitelné, pevné a konkrétní naprosto adekvátně dané třídě. Navíc lhostejno, s jakým typem reprosoustav, oba připojené páry set bez problémů zkrotil.

2026 05 31 TST QUAD Platina 23

Hudba Bonnie Raitt je ovlivněná blues, folkem i rockem, všechny tyhle vlivy vnímáte i ve „Fools Game“ („Silver Lining“ | 2002 | Capitol Records | 00724353181659). Živé a jadrné činely zvládl set QUAD v obou kombinacích s přehledem, bez ukřičenosti, čisté a tak akorát v objemu. Celkové vyvážení je možná nastavené maličko (ale skutečně ne přehnaně) ve prospěch basu, ale neznamená to, že by se nejvyšší frekvence nějak ztrácely. Jsou dobře strukturované, klidné a snadno rozčleněné, všechno už má hezký řád a dospělou samozřejmost.

„Muy Tranquilo“ je dynamicky pěkně našlápnutá skladba slovinského elektronického hudebníka jménem Gramatik („Street Bangerz, Vol. 3“ | 2010 | Cold Busted). QUAD jako sestava nabízí mocnou, šťavnatou houpavost, perkusní složka má ráz a působivou fyzickou důraznost, zvuk se do toho takzvaně nebojí opřít. Řekli bychom, že hudba přímo sálá energií, je to radostné, nefiltrované, prostě krásně živé a hudební drama. Překvapí hlavně až uchvacující rytmika, QUAD šlape a za dané peníze dostáváte věru strhující zvuk, kterému však nechybí ani formální disciplína.

2026 05 31 TST QUAD Platina 22

Zvuk sestavy Platina nicméně není zajímavý jen u dramatičtější muziky, i velmi komorní „Smyčcový kvartet č. 1 – Moonlight Love, Day of Love“ v podání Shigeru Kishida String Quartet („Works Vol. 1, Live in Kyoto“ | 2025 | Universal | 00602488069540) má poutavou podobu. Nejde o soustředěně analytickou záležitost, snažící se o perlivé detaily a co nejjemnější kresbu smyčců, přesto je výsledný obraz působivý – bohaté tělo, spousta energie a „normální“ čitelnost, vlastně výtečná v rámci dané kategorie. Zvuk je zároveň hezký, zábavný a kontrolovaný, QUAD si na nic nehraje, má bohatou podobu a přitom dostatek zřetelnosti, jak se na parádní hi-fi sluší a patří.

Ani s nároky na stereofonii nebyl žádný problém – kombinace Platina Stream s Platina Integrated nabídla Dessnerovu „St. Carolyn by the Sea“ (2014 | Deutsche Grammophon | 00028947924579) v přehledné podobě. Pravolevá osa je stabilní, s pevně rozloženými nástroji a pocitem konkrétnosti, hloubka je také zřetelná, i když ne obrovská. Víc QUAD preferuje takové ty celkové nadstandardní rozměry a pocit objímající velikosti.

2026 05 31 TST QUAD Platina 21

Zároveň umí však QUAD být i klidný, vyžaduje-li to hudba – třeba zasněná „I Walk A Little Faster“ od Beverly Kenney („Born To Be Blue“ | nahráno 1959 | UMG | 00602577072147). Přednes je tu prostě příjemný. Plný, barevný, jistý, rozhodně cítíte, že tu je k dispozici spousta energie, avšak dostatečná nonšalantnost zajišťuje, že to není nijak nepatřičné. Když přijde měkké basové brouknutí, tak se jím můžete s radostí kochat, hlas má jemnost a láskyplný dotek, všechno je fajn a za danou cenu až překvapivě dospělé.

Kombo QUAD Platina, tedy zdrojový komponent Platina Stream a zesilující Platina Integrated, utváří promyšlenou a funkční sestavu, dávající smysl právě a hlavně jako dvojice. Žádná další zkoušená kombinace nám tak „nezaklapla“, jako právě tahle – inu, je cítit, že jsou to produkty k sobě sladěné. Jako dvojice také nabízí pěknou kombinaci vstupů a výstupů, u zesilovače je znát mocný výkon a celkové ladění je velmi štědré v objemu, dynamice, váze, ale nakonec i v detailnosti. Za své peníze prostě dostanete pořádné moderní hi-fi s dotekem typického anglického stylu, hlavně však se zvukem, který prostě baví.

Kč 87 990,- - Platina Stream

Kč 102 990,- - Platina Integrated

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

POUŽITÝ PLAYLIST: https://tidal.com/playlist/2e9b2e59-2878-40b1-8355-660582365d88

--- --- --- --- ---

KLADY

+ kontrola a autorita nad očekáváním cenové relace

+ tvoří prakticky promyšlený a funkčně se doplňující celek

+ masivně energický a razantní drajv…

+ …pořád však v sobě má ten jaksi anglický nonšalantní základ

+ jako sada praktická kombinace konektivity

+ přehledné ovládání a možnosti nastavení (ač zjevně stavící na platformě Audiolab)

+ tučné basy, které snadno vybudí z prakticky jakýchkoliv reprosoustav

ZÁPORY

- bas má možná maličko navrch

- rozsah regulace hlasitosti je dlouhý a pozvolný, ale někdy může trvat dlouho, než se dostanete kam je třeba

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: RP Audio | www.rpaudio.cz 

PRODÁVÁ: Rodel Audio | www.rodel-audio.cz 

XAVIAN Unica | 30 let Xavian

Denon Home - skvělý Dolby Atmos zvuk

Perfect Sound Group

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

ASBIS

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Accuphase E-700 [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 Gen 2 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
Fosi Audio ZH3

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
+ Fyne Audio S-Trax [2]
XAVIAN Unica [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

AVID Relveo / Altus v2 [1]
+ Etsuro Urushi Bordeax [1]
+ Norma PH3 phono [1]
+ Nordost Heimdall 2 [1]
VPI Scout
+ Jelco SA-250 [2]
+ HANA ML [2]
+ VPI ADS [2]
+ IsoAcoustics Gaia III [2]
+ Grandinote Celio [2]
+ Jelco JAC-501 [2]
+ Happy Little Grounding Box [2]
+ Furman AC-210A E [2]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Frey 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1 + 3]
Vodoo Labs Dark Matter [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
EagleCable Condor Blue
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
STRANKA VERITAS SPDIF [3]
Lifatec optika [2]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB)
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Tempest 2 (LAN) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [2]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Dynamique Audio Neo 2 [2 + 3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
IsoTek V5 Syncro Uni 16 [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
SONY MDR-M1 [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
RDacoustic EVO-3 [1]
Nordost QSine [1]
Nordost QWave [1]
Ansuz Sortz LAN S3 [1]
Ansuz Sparkz [2]
Synergistic Research UEF LAN [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [2]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [1]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2] + [3]
AudioQuest Noise-Stoppers [1]
stojany Kudos S50 (vyplněné 15 kg písku) +
Soundcare SuperSpikes
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [1] + [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
Dirac Live [2]
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm dubového masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio

TIDAL playlisty

200 200 avs WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio High-End Audio StudioRoth AudioDiokAudio

Perfect Sound Group

 Studio Špalíček AQ Amarock Studio Studio Hifistyl

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista