800 150 dynaudio partner

2018 02 28 TST ELAC Adante AF 61 1

Německý ELAC má předlouhou tradici výroby, místo sonarů a šicích strojů z dob svých začátků už se ale samozřejmě dlouhá desetiletí věnuje výrobě reprosoustav. Aktuálně značka prožívá období jisté dichotomie díky tomu, že část produkce se vymýšlí, navrhuje a vyrábí v německém domově v Kielu, část ale vymýšlí a navrhuje legendární designér Andrew Jones v teple svého jihokalifornského zázemí.

Jones začal svou práci pro ELAC pěkně od začátku, tedy návrhem nejdostupnější řady Debut a i té vtiskl svůj tradiční rukopis, byť v jednoduché podobě, kterou rozvedl v sérii Uni-Fi. "Opravdový Jones", to je ale až vyšší řada Adante, nejnovější přírůstek do firemní nabídky. Vrcholem této řady je sloupek AF-61.

A je to velký sloupek - skříň z MDF desek stojí na robustní nepravidelné kovové základně s neméně robustními hroty, měniče jsou zasazené v moc pěkně opracované hliníkové desce s až organickými prohlubněmi, v nichž sídlí zapuštěné reproduktory bez viditelného uchycení, což přispívá k celkově parádně čistému vzhledu.

2018 02 28 TST ELAC Adante AF 61 2

Ani na zadní stěně nic "neruší", pouze dole u základny najdete destičku s čtyřmi pěknými reproterminály. Zajímavým prvkem jsou lomené boční stěny, rozbíjející vizuálně až stroze pravoúhlý vzhled sloupků a také sloužící k rozbití stojatého vnitřního vlnění.

O bytelnosti ozvučnice napovídá něco hmotnost 45,8 kg při výšce 132,9 cm, šířce 24,4 cm a hloubce 39,8 cm. Za své peníze tak dostanete KUS hmoty.

2018 02 28 TST ELAC Adante AF 61 3

Co je na elegantních Adante AF-61 ale nejzajímavější, to je atypické řešení basové části. Tři reproduktory, které jsou vidět zvenku, jsou totiž pouze pasivními membránami, aktivní dynamické měniče jsou ukryté uvnitř skříně. Venku jsou tři membrány osmipalcové a hliníkové, ty skryté uvnitř jsou ze stejného materiálu, ale mají průměr jen 6,5 palce.

O středy a výšky - což je charakteristickým Jonesovým rukopisem - se stará koncentrický reproduktor ve vlastní komoře. Vnější část je tvořena hliníkovou středotónovou membránou o průměru 5,25 palce, v jejím prostředku za kovovou mřížkou připomínající ptačí hnízdo je skryta měkká kopulka s jednopalcovým průměrem.

2018 02 28 TST ELAC Adante AF 61 4

Adante AF-61 jsou koncipovány jako třípásmové, dělící frekvence na výhybce jsou nastaveny na 200 a 2 000 Hz. Výrobce uvádí pracovní frekvenční rozsah 39 - 35 000 Hz bez udávané tolerance, charakteristickou citlivost 87 dB / 2,83 V / m a jmenovitou impedanci 6 ohm.

ELAC Adante AF-61 jsme poslouchali v pražském studiu AV Center, kde jim společnost dělal systém primárně postavený kolem značky McIntosh - zdrojem signálu byl transport MCT450, regulaci hlasitosti a vstupy řídil C2800 a zesiloval koncový stupeň MC302 alternovaný monobloky MC601. Propojeno bylo kabely Cardas Cygnus, Nordston Heimdall 2 nebo InAkustik LS-1603 a NF-1603, k porovnání byly k dispozici Sonus faber Amati Tradition.

2018 02 28 TST ELAC Adante AF 61 5

Atypická koncepce reprosoustav s aktivními basáky uvnitř vytváří velmi audiofilské basové podání - hluboké tóny velkého kontrabasu v "How deep is your love" od The Bad Plus ("For All I Care" | 2008 | Emarcy | 0602517821644) měly solidní hloubku, ale hlavně parádní hladkost a klid, přednes je hodně kultivovaný, reprosoustavy už vám naznačí váhu nástroje, celkově velmi vyzrálý, neuspěchaný, klidný přednes nabízí tóny s poddajností, pružností a hlavně pocitem té utažené, avšak netechnické kontroly, bas se prostě line a houpe, není to opulentní mocnost, zato je to velmi přirozené a velmi nenásilné. Možná, že necítíte žádný obří objem nebo důraz, který by vás šokoval svou energií, tóny jsou však přesné, čisté a plynulé.

Rukopis Andrew Jonese je vždy znát na čistotě přednesu jeho koncentrického řešení, v Adante AF-61 umí reproduktor ve středním pásmu předat vokál Ann Hampton Callaway v "Blue Moon" ("Blues in the night" | 2006 | Telarc | CD-83641) - a samozřejmě vokály obecně - s velice nenásilnou lehkostí, i tady je spořádaná lehkost a klid, i tady je všechno neutrální a netechnické. Hlas má solidní, ale ne šokující míru detailnosti, má solidní konkrétnost, solidní živost a je to ten styl prezentace, kdy to prostě všechno plyne, bez překážek a bez stresu, bez pocitu tlaku hudba proniká k vám. Vokál měl přirozený objem i realistickou barvu, je tu nadhled i jistá delikátní jemnost, možná až lehká zdrženlivost, v níž ale exceluje hudba samotná - je to v tom nejlepším slova smyslu dospělé a kultivované audiofilské podání.

2018 02 28 TST ELAC Adante AF 61 6

Výšky se zdají, podle poslechu všemožných cinkátek, břinkátek, perkusí a strun v Methenyho "Spirit of the air" ("Orchestrion" | 2010 | Nonesuch | 7559-79847-3), živější, energičtější než zbytek pásma, jsou pronikavější, ale ani ony nemají žádnou "tlačící" tendenci. Ač vystupují do prostoru odvážněji, stále z nich cítíte klid a jakousi decentnost. Není tu ani stopa po efektu, ELAC hrají čistě, konkrétně, ale stále netechnicky, Adante AF-61 nevypichují jednotlivé detaily, nechávají vyznít celek, ale s onou audiofilskou nestranností a nezabarveností, ničeho není ani moc, ani málo, je to prostě velmi uměřeně akorát, vkusné a realistické.

Pokud chcete probudit plnou dynamiku ELAC Adante AF-61, musíte na ně maličko zatlačit co do hlasitosti, ale už na realistických úrovních zní Orffova "O Fortuna" z "Carmina Burana" (Riccardo Chailly + RSO Berlin | 1984 | Decca | 411 702-2) s velmi solidní kontrolou, s přehledností a s pocitem, že je všechno pod kontrolou, neuspěchaně organizované. Není to možná ohromující, opulentní makrodynamika, která možná skladbám tohoto typu docela sluší, ale umravněný přednes vlastně nemá žádný nedostatek, plně, dýchá, zvuku nejsou pocitově kladeny žádné překážky a tak ač by mohl být o kousek "tělesnější", je to zvuk, který z jeho pevnosti nerozhodí ani dynamický úder tympánu, který ačkoliv nezpůsobí tektonické posuvy zemské kůry, není ani zvadlý - celková "normálnost" zvuku se vlastně až těžce popisuje.

2018 02 28 TST ELAC Adante AF 61 7

Podobně je to u celkové detailnosti - Adante AF-61 vám ve "Pharaoh´s Dance" Milese Davise ("Bitches Brew" | 1999 | Columbia | C2K 65774) nerozkryjí (nebo spíše nenacpu až pod nos) ty nejjemnější detaily, ale na druhou stranu je hudba prezentovaná bez chaosu, bez nervozity, organizovaně a velmi čistě, je to nepřehnané, přehledné a jedním slovem přirozené. Z přednesu nic nečouhá, nic neschází, přednes je soudržný, integrovaný a pokud se sžijete s celkovým klidem, můžete bez stresu poslouchat dlouhé, předlouhé hodiny, hudba je snadno srozumitelná a ačkoliv nesrší, tak plyne.

Koncentrický koncept Andrew Jonese je znám i tím, jak výtečně funguje v oblasti podání prostoru - ani aplikace těchto principů v Adante AF-61 není výjimkou. "Waiting" od The Paperboys ("Closer to the music vol. 3" | 2009 | Stockfish | SFR 357.4009.2) se rozlila mimořádně nenásilným způsobem i kolem reprosoustav, můžete se naklánět sem a tam a ani ve vertikálním směru není citelná žádná dramatická směrovost. Reprosoustavy jako kdyby nebyly, hudba je kolem, mezi nimi, za nimi a zejména hloubka je parádní, stejně jako lokalizace, která je díky přesnému a čistému přednesu velmi snadná. Nástroje tam prostě jsou, mají realistické proporce, mají kolem sebe vzduch a mají své stálé místo - výsledkem je přirozený dojem otevřené a vzdušné scény s přehledností bez jakýchkoliv "ale".

2018 02 28 TST ELAC Adante AF 61 8

Možná chvilku trvá, než přivyknete tomu neefektnímu, vyzrálému zvukovému podání, které neohromuje, ale pak oceníte, jak sytý a emotivní je vokál Johnnyho Cashe v "Like a soldier" ("American recordings" | 1994 | american | 0602537351145), jak je "lidský", jak syrový je kov strun jeho kytary a jak naléhavé to celé je prostě tím, jak nevyumělkovaně to působí. Je to, chce se říci, velmi nekomerční zvukové ladění pro dospělé (a vyspělé) posluchače.

ELAC Adante AF-61 jsou velmi kultivované reprosoustav. Nic lepšího pro jejich označení není možné použít - jsou vyrovnané, drží pohromadě, hrají přirozeně, čistě a realisticky, mají mnohem menší "wow efekt" než je dnes zvykem a mají již dospělý, v žádném smyslu nepřehnaný, ale vlastně ani neomezovaný zvuk. Jsou stejně čisté, decentní a jednoduché (v dobrém slova smyslu) jako jejich vizuální stránka. Jejich audiofilské podání jako kdyby nechávalo technickou stránku ukročit stranou a nechat vyznívat hudbu - jsou reprosoustavy rozmáchlejší, dynamičtější, detailnější, jsou reprosoustav s větší (nebo možná přesněji řečeno snáze dostupnou) energií, ale celkové vybalancování zvuku Adante AF-61, jejich schopnost rozprostřít zvuk široko a hluboko a jejich dlouhodobá neúnavnost je pasuje do role skutečně audiofilského partnera pro nekonečně dlouhé poslechové zážitky, určené však primárně zkušeným uším, kterým lahodí přirozenost.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose koncentrického měniče a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 35 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, středně velké plochy sedaček, vysoký strop,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici.

2018 02 28 TST ELAC Adante AF 61 m1

Pomineme-li ostrý propad na 130 Hz, zjevně způsobený akustikou spíše živého poslechového prostoru s netypickými proporcemi (téměř čtvercový prostor s hodně vysokým stropem), jsou reprosoustavy velmi solidně vyrovnané. Od cca 160 Hz jsou vlastně středy a výšky bez propadu či zdůraznění až na vyšší energii patrnou kolem 10 kHz. Pod 160 Hz pak mají Adante AF-61 také více energie, byť nástup na slibovaných 39 Hz byl v reálu spíše mezi 45 - 50 Hz. Jde každopádně o solidní výsledky, ukazující na kvality koncentrického měniče z pera Andrew Jonese.

2018 02 28 TST ELAC Adante AF 61 m2

Křivka impedance (červená) se na 100 Hz dostává až lehounce pod úroveň 4 ohm, ale celkově nevykazuje žádné dramatické peaky či záchvěvy, které by ukazovaly na rezonanci ozvučnice. Spolu s průběhem elektrické fáze je vidět, že ELAC nebudou klást žádné nepřiměřené nároky na stabilitu elektroniky, byť samozřejmě i zde platí, že elektronika musí být poplatná cenové hladině reprosoustav. Nemusí to však nutně být systém za půl milionu, abyste dostali jejich zvuk bezpečně "ven".

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ × ] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ ✓]

Kč 160 000,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ decentní audiofilský zvuk

+ vyrovnané, kultivovaný podání

+ nesměrové

+ jsou velmi neutrální

ZÁPORY

- možná by mohly být o něco energičtější, respektive dostat z nich energii chce naddimenzovanou elektroniku

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: BaSys CS | www.basys.cz 

PRODÁVÁ: AV Center | www.avcenter.cz 

PRODÁVÁ: AudioEgo | www.audioego.com 

PRODÁVÁ: BaSys Net | http://basysnet.cz/#brno 

200 300 xavian

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

200 200 dynaudio roadshow

200 200 avitsmart

200 200 otevreni amarock

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) DOSTUPNÁ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1]
Grandinote Shinai [4]
Emotiva XPA-DR2 [2]
Cambridge CXA80 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71 [2]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]

GoldenEar SuperSub X [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home [2]
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Harmonii, švih a břink

Milí čtenáři,

čas letí, jak praví okřídlené přísloví, jako voda. Doufám, že rok 2018 pro vás byl ve znamení úspěchu a třeba i nalezení nějaké nové, skvělé zábavné cesty k dobrému zvuku. Takže vám všem ještě jedno přání všeho nejlepšího do nového roku a nechť je vše tak, jak si přejete.

Číst dál...

200 200 eurostar 12 200 200 audio visual 13 200 200 elfton 14 200 200 mareka 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq 18 200 200 avintegra 200 200 psg 20 200 200 wdq 

21 200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock studio 200 200 htp

corner amarock studio