2019 07 10 TST Oracle Paris mkV 1

Kanadský výrobce Oracle Audio vznikl koncem 70. let v hlavě Marcela Riendeaua a poměrně svižně se etabloval jako výrobce špičkových gramofonů. Firma hodně staví na tom, že - tak jak naznačuje řecký základ slova "oracle", což je v překladu "vidět" - hudební zážitek by měl být i vizuální zkušeností. Když se pak podíváte na produkty s touto značkou, svého motta se v Oracle drží skutečně důsledně. Platí to i pro pátou generaci gramofonu Paris.

Ten zprvu působí jako klasický, špetnou originálních křivek vylepšený gramofon jednoduchého střihu. Ale při bližším ohledání na něm najdete nápady a řešení, které se běžným konstrukcím vymyká. Základ tvoří šasi o půdorysu 47,5 x 36,3 cm, gramofon z běžných standardů nevyčuhuje ani svou 15 cm výškou nebo zhruba sedmi kilogramy váhy. Prvním jasně zřetelným nápadem, kterým se Paris MKV odlišuje, je zkosený pravý přední roh, okrášlený "podpisem".

Všechny prvky jsou pak nenápadně zapuštěné do základního tvaru. Schovaný je i samotný motor - jeho rychlost se ovládá dvojicí tlačítek v zadní části gramofonu, pohon se realizuje přes menší, ale masivní hliníkový talíř a plochý řemínek. Velký akrylový talíř je pak výtečně tlumený, jeho provedení zaručuje tlumení jak vlastní vahou, tak právě materiálem. Další tlumení pak má na starosti odpružený středový blok, v němž je vsazeno ložisko talíře a základna raménka - celá zásadní část je tak vlastně plovoucí, aniž by to ale dávala nějak zřetelně najevo. Přitom je tu použita kombinace dvou nosníků ze skleněného vlákna v sorbothanovém lůžku, což je velmi účinné tlumení.

2019 07 10 TST Oracle Paris mkV 2

Paris MKV je z výroby osazený raménkem Oracle, které jako základ používá uhlíkovou trubičku z raménka Pro-Ject 9CC. V Oracle si k němu vyvinuli silikonové tlumení a některé další jemné úpravy, opět zaměřené hlavně na absorpci vibrací.

Dalšími dvěma body, které mají zajistit maximální klid pro přehrávání vinylu, jsou robustní nožky a šroubovací středové závaží; to pomůže i srovnat zvlněné desky.

2019 07 10 TST Oracle Paris mkV 3

Při pohledu zezadu uvidíte pod raménkem malou krabičku s cinchovými výstupy a zemnícím kolíkem, na druhém konci šasi je atypický pětikolíkový konektor. Ten poslouží pro základní napájecí adaptér nebo pro větší externí box, který si můžete koupit jako upgrade pro čistší a přesnější držení otáček.

Paris MKV nabízí také velmi solidní možnosti seřízení, ač to opět nedává nijak okatě najevo. Můžete snadno srovnat rovinu talíře díky šroubovacím konektorům ve spodní části, můžete ale třeba jemně doladit za pomoci stroboskopu a dodávané šablony rychlost otáček - pro 45 i 33 otáček je vzadu maličký šroubovací potenciometr.

2019 07 10 TST Oracle Paris mkV 4

Oracle Paris MKV jsme poslouchali v pražském showroomu Voix, kde ho mají osazený přenoskou Benz-Micro MC Silver. Gramofon jsme porovnávali s vyšším modelem Delphi MK VI, ale i nižším Origine. Zkoušeli jsme phono předzesilovače Oracle Paris (který má výhodu "kompatibilního" designu) a Parasound JC 3+. Poslouchalo se přes D´Agostino Progression Preamplifier a Progression Stereo, propojeno bylo reprokabely MIT a signálovými kabley AudioArt IC-3SE nebo Genesis. Na konci řetězce stály analytické Wilson Audio Sasha DAW. Pevnou podložku pod gramofon zajišťoval rack od Bassocontinuo.

V "Heavy Duty Judy" Pierrejean Gauchera ("Zappe Zappa" | 1997 | Zappo Records | ZR001) nás gramofon hodně překvapil tím, jak až drze odspodu dokázal napumpovat do systému energii, jak velkou váhu baskytaře dal a jak měkce pružný charakter přes vší energii udržel. Velkou zásluhu na tom má i ono dobře provedené odtlumení plovoucího zavěšení raménka a talíře, neb třeba při poklepu na šasi i během poslechu prostě neslyšíte, že by se rezonance přenesly až k přenosce a tím do výsledného zvuku. Basa měla objem a pěknou čitelnost, byl to organizovaný zvuk, který je adekvátní vyšší cenové lize, kam Paris MKV spadá (a na kterou nicméně skutečně od pohledu nepůsobí).

2019 07 10 TST Oracle Paris mkV 5

Zpěv LP v její "Muddy Waters" ("Lost On You" | 2017 | Vagrant | 538284881) byl právě takový, jaký chcete od dobrého, možná trošku "hezkého" vinylu - bohatý, veliký, vstřícný a vřelý, požehnaný objemem i energií. Ale opět nás až zarazilo, jak pevně, zemitě a konkrétně gramofon hraje, s jak samozřejmou čitelností a autoritou, s jak dobrou definicí - není to tak rozhodně jen pěkný a jednoduchý gramofon, ale splňuje skutečně high-endová kritéria v čistotě a prokreslení nahrávky. Nicméně není to díky tomu všemu strohý zvuk - naopak je pěkně šťavnatý a trochu vřelý, prostě vybavený takovým tím echt vinylovým kouzlem příjemnosti, které tu ale není jen laciným efektem.

Trochu v pozadí nahrávky zapuštěný činel v Caveově "People Ain´t No Good" ("Live from KCRW" | 2013 | Kobalt | BS006V) gramofon nijak nezdůraznil a nevytáhl do popředí, nicméně ač vzadu, tak byl i pod vrstvami ostatních nástrojů, zpěvu a ruchu publika solidně čitelný. Hlavně ale vnímáte nejen jeho vysoký jasný tón, ale i velmi slušnou separaci jednotlivých cinknutí nebo jejich doznění a cinknutí je integrální součástí hudebního zážitku s čistou kovovostí, nezkreslenou pocitem plechovosti.

2019 07 10 TST Oracle Paris mkV 6

Plnotučný a šťavnatý byl pak zvuk "Modul 29_14" od Nik Bärtsch´s Mobile ("Continuum" | 2016 | ECM | 476 4790) - je zvláštní, nakolik byl zvuk svěží, tučný a měkký, aniž by ale ztratil pružnost a schopnost razantně se prosadit v dynamických špičkách. Ač celkově neuspěchaný a spíše krásně houpavý, nabízí gramofon Paris MKV obdivuhodnou dynamiku - je to i proto, že v tichých pasážích je mimořádně ticho a následný tón tak může snadno plně vyniknout. Ze nemalou částí úspěchu v tomto ohledu stojí dozajista i skutečně fantastická odolnost vůči vibracím a rezonancím, které přednes "nezanáší" a ten je tak pěkně pevný a konkrétní.

Díky tomu a také díky skutečnosti, že Gilmourova "Take a Breath" ("On An Island" | 2006 | Parlophone | 0946 3 55695 1 3) měla velký objem i proporce, byla i čitelnost nahrávky vysoko nad očekávaným standardem. Nemůžete si pomoct a od jednoduše vypadajícího těla gramofonu toho prostě moc nečekáte - ale klid a ticho, které jsou v pozadí nahrávky, vás nechají proniknout do ní a užít si jí. Líbilo se nám, s jakou jistotou a sebevědomím Oracle hraje, nenásilně, s nadhledem a se zjevnou chutí.

2019 07 10 TST Oracle Paris mkV 11

Ona nestísněnost a nadstandardní proporce vám předestřou také hlavní klavír v "Blanc" Sylvaina Chauveaua ("Nocturne Impalpable" | 2014 | Minorty Records | MIN33) s nebojácnou velikostí a jasností. Není to technicistní lokalizace, ale nicméně definice v pravolevém směru byla velmi dobrá a prostě nemáte pocit, že by zvuk nějak "plaval".

I poněkud průměrný a suchý vinylový master Kavinského "Nightcall" (a vlastně celé desky "Outrun" | 2013 | Record Makers | LC-15765) se díky šťavnatosti, bohatosti a měkčí vřelosti zvuku Oracle Paris MKV zřetelně uvolnil. Nadchlo nás, jakou energii dokázal gramofon vydolovat z elektronické basové linky, jak jí dokázal nechat pulsovat a hlavně to, jak hudba prostě pluje, jak se odlévá a s jakou pohodou se dá poslouchat.

2019 07 10 TST Oracle Paris mkV 7

Gramofon Oracle Paris MKV je bez diskuse gramofon zaměřený na design pro ty, kteří nechtějí složité technicistní konstrukce. A přestože na první pohled může působit jako naprosto obyčejný gramofon s šokující cenovkou, opak je pravdou - nenápadná technická řešení jsou zjevně funkční, odolnost šasi a raménka vůči vibracím je přímo excelentní a Paris MKV je tak skutečně excelentním řešením pro ty, kteří si žádají high-endový zvuk s notnou dávkou energie a objemu a kteří přitom chtějí cítit ono trochou vřelosti a měkkosti definované vinylové kouzlo a to vše mít v balení, které nepřekračuje hranice kompaktního a až archetypálně jednoduchého gramofonu. Oracle Paris MKV je velkým překvapením v tom, kolik hudby z vašich černých desek dokáže vydolovat.

Kč 91 490,- - včetně raménka

Kč 8 790,- - protiprachový kryt

Kč 10 490,- - přenoska Benz-Micro MC Silver

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ stylový design...

+ ...který ale skrývá dobře fungující koncept

+ překvapivě pevný zvuk

+ dobrý bas

ZÁPORY

- na první pohled rozhodně nebudí dojem technické brilance (byť jde prostě o designový produkt)

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Voix | www.voix.cz 

DOVOZCE: Soundstyle | www.soundstyle.cz 

XAVIAN Concerto - výročí 25 let založení firmy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

HiFi Studio TYKON

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

CPT Praha 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

  Studio Špalíček AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies