800 250 loewe

OPRAVDOVÉ domácí kino. To je to, co vás napadne při otevírání krabic s Philips HTR9900. Jsou tři a dohromady váží úctyhodně nepříčetných 100kg, díky čemuž se při vynášení kamkoliv nad úroveň prvního patra značně protáhnete. Měli jsme možnost okusit schopnosti verze HTR9900/12, v níž krom A/V receiveru s celkem očekávatelnou podporou nejnovějších formátů zvuku a obrazu naleznete dva páry sloupových reprosoustav pro poslech zepředu a z boků, dvě regálovky pro pokrytí prostoru za posluchačem, centrální reproduktor pro zacílení zvuku směrem k televizi a nakonec subwoofer, který by díky své masivní konstrukci a rozměrům mohl sloužit i jako nápaditá moderní židle. To vše v designu elegantní černé, nenápadně zakulacených tvarů a krásného, ale děsivě nepraktického laku, na němž je vidět snad i to, že projdete okolo.

Domácí kina konfigurace 7.1 jsou určena především majitelům větších poslechových prostor a hlavně těm, kteří chtějí mít co nejdynamičtější poslech a být doslova zaliti zvukem. Inu, prostě jako v opravdovém kině. Jakožto očekávaný středobod domácího audia a vida má receiver v sestavě HTR9900 mnoho a mnoho možností konektivity. Ať už jsou to koaxiální konektory pro TV, CD či další zdroje signálu, čtveřice HDMI vstupů a jeden výstup, komponentní video vstupy i výstup, anténní vstupy pro rádio, několik malých portů typu spouštěcího 12V triggeru pro externí zařízení či dálkové ovládání, výstup pre-out, kdy bude tento receiver fungovat jen jako předzesilovač a nakonec samozřejmě mnoho klasických RCA vstupů, výstupy na reprosoustavy a prostě a jednoduše všechno co pro domácí poslech a video můžete kdy potřebovat a to v množství větším než dostatečném. Připojíte snadno, rychle a úplně všechno naprosto bez problémů.

Receiver zatím nechme stranou a pojďme věnovat bližší pohled ručně vyráběným (!) reprosoustavám. Nejprve sloupové varianty pro přední a boční umístění. Vysoké, štíhlé a elegantní provedení jsme již zmínili, notnou váhu také (tipuji tak 15 kg na ks). Pěkným gestem jsou také integrované hroty, ovšem upozorňuji majitele plovoucích podlah, že dojde k jejich velmi snadnému poškrábání pouhým postavením. Z vlastní zkušenosti vím, že ač hroty nevypadají zase tak ostře, jsou to skutečně HROTY. Nicméně po umístění působí reprosoustavy dostatečně důvěryhodně i na to, abych jim uvěřil schopnost hrát plnohodnotné stereo v menších prostorách. Tři přítomné měniče s prostředním určeným pro vyšší frekvence jsou vyrobeny z polypropylenu, mají velmi solidně provedený závěs a celkově krom svého průměru působí dostatečně mohutně. Zadní strana (všech) reprosoustav pak hostí vždy jeden pár velmi masivních zlacených terminálů, do nichž ale nelze po hříchu zasunout žádný banánek a vzhledem k jejich velmi nepraktickému náklonu a zasazení cca 3 cm směrem do ozvučnice, navíc v těsné plastové vaničce, je téměř vyloučeno i použití vidliček a bude třeba vystačit s holým vodičem, což by v této cenové kategorii už mohlo být vyřešeno lépe. Alespoň že otvor pro drát pojme i poměrně průměrově mocné kusy, není tedy problém použít ani vysloveně audiofilský vodič s průměrem poctivého biče. Poblíž spodní hrany všech reprobeden krom centrální je pak také přítomen poměrně mohutný bassrefelxový otvor, takže je třeba dbát i této skutečnosti při umisťování v prostoru. Dodávané kabely jsou dostatečně dlouhé, pevné, ale i dost ohebné na to, aby reprosoustavy mohly být rozmístěny ideálně i ve velkém poslechovém prostoru a přitom mohla být kabeláž schována u stěn či v jiném vhodném úkrytu.

Regálové reprosoustavy jsou vlastně obdobou sloupových sestřiček, jen jako kdyby jim někdo „ušmikl“ spodní dvě třetiny. Jediné, čím se tak oboje reprosoustavy liší je vnitřní objem a s ním související mohutnost zvuku a přítomnost, respektive nepřítomnost nejnižších frekvencí. Středová reprosoustava pak maličko pokulhává, protože už od pohledu je poznat, že není vyrobena ze stejně masivního materiálu jako zbytek sestavy – nicméně nijak zvlášť to nevadí. Tak trochu plastovým vzhledem se ostatně hodí k televizím a přes zmíněnou „plastikovost“ není jeho vzhled laciný. Jinak se jedná o stále stejné rozložení i koncepci reproduktorů, tedy tři měniče s uprostřed umístěným výškovým reproduktorem.

Posledním bodem k zastavení pak je subwoofer, opravdu masivní a velmi pevný a těžký kvádr, na jehož spodní straně se nalézá 8“ reproduktor a uvnitř 200W zesilovač. Celkově se jedná o na pohled jeden z nejefektnějších subwooferů, s nimiž jsem se měl tu čest u domácího kina kdy setkat a je téměř škoda jej schovávat někam do rohu. Jedinou nevýhodou je fakt, že stejně jako na malých reprosoustavách je na lakovaném černém povrchu vidět naprosto všechno, takže si téměř koleduje o zakrytí ozdobnou dečkou...

Po zapojení celé sestavy HTR9900 jsem připojil jako zdroj signálu též testovaný Pioneer Blu-ray a jako televizi LCD panel z produkce LG o úhlopříčce 32“. Dalo by se říct, že (dobrá, bez té televize) se jedná o papírově nejlepší dostupnou komerční sestavu pro domácí kino, která je momentálně k dispozici. Můžete mít jiný vkus, ale pokud si nepřipravíte částku v řádech set tisíc, nemáte šanci najít spektakulárnější, tak nějak „kinovější" domácí kino. Těch pár večerů, které jsem měl HTR9900 doma na zápůjčku jsem věnoval výhradně Blu-ray filmům s maximální kvalitou obrazu i zvuku. Pár chvil zbylo i na poslech klasického sterea, ale věnovat mu budeme jen málo prostoru – už proto, že to není účelem domácího kina. Nebo minimálně ne tohoto.

První, co je na HTR9900 skvělé, že ho můžete propojit téměř s čímkoliv a můžete zkombinovat až osm přístrojů, které budou sloužit jako zdroj signálu pro A/V receiver. Připojit pak – jak bylo již opakováno – můžete sedm reprosoustav a subwoofer, což už dohromady uspokojí bezpochyby úplně každého. Receiver dokáže reprodukovat nejnovější standardy DTS-HD a Dolby TrueHD, navíc ještě provádí převzorkování video signálu na 1080p/10bitů a adekvátní převzorkování zvuku na 24bit / 192kHz. Tím se dostáváme i k tomu, že jakékoliv přehrávače či další zdroje audiovizuálního signálu nemusí být naprosto high-end a pro běžnou reprodukci z nich dokáže Philips „vytřískat“ to nejlepší. Ale nyní již přejděme k dojmům z přehrávání.

Co je nutno říci hned na začátku je fakt, že HTR9900 dokáže stvořit skutečně velmi explozivní zvuk. Masivní, obrovský zvuk. Se správným filmem a dobrou náladou máte opravdu pocit, že jste součástí dění. Krásným příkladem je Blu-ray Jurský Park, kdy v jedné ze scén oznamuje temné dunění příchod Tyranosaura na scénu, voda v loužích se klepe a ačkoliv moc dobře víte, co se v následujících vteřinách stane, mocné zařvání a dupnutí, které přeruší tiché předchozí chvíle vás vyleká, jako kdyby dinosaurus vyskočil přímo za sedačkou. Stejné je to u všech filmů, kde se takzvaně „něco děje“, pointa prostorového domácího kina se tak trochu ztrácí u konverzačních komedií či filmů poklidných, bez explozí, zvuků zvěře či přírody a dalších. Ale nutno říct, že ani nijak nevadí, zvuk prostě je a je příjemný, čistý a dostatečně důrazný, takže nikde nemizí žádná část zvukové stopy. Musím také říct, že převzorkování obrazu do zmiňované kvality 1080p je poměrně imponující – zkoušel jsem sice jen staré DVD Matrix a navíc jen pár scén, přesto byl jeho obraz téměř na úrovni průměrných nových Blu-ray disků.

Nyní přichází chvíle na čisté stereo – jak jsem již říkal, není to prioritou této sestavy a podle toho také vše zní. Zvuk je sice čistý a dynamický, přesto je jeho posazení příliš temné a hutné, basová složka je zdůrazněna, aby poslech byl dostatečně efektní a chytlavý bez nutnosti strávit posloucháním delší čas. Ale i tak je to v pořádku a třeba rocková hudba dokáže být, odhlédneme-li od toho, že není nijak zvlášť rozlišená či cokoliv jiného, velmi strhující, takže jako sestava k televizi s občasným poslechem hudby je HTR9900 velmi dobrou volbou.

Shrňme si tedy dojmy z HTR9900 do pár krátkých vět. Philips HTR9900 nabízí za svou cenu opravdu hodně a jak již bylo řečeno, nemáte-li rozpočet v řádech stovek tisíců (řekl bych tak alespoň 150 – 200 tisíc), není příliš důvod hledat cokoliv jiného. Mohutný zvuk, který dokáže dokonale vyplnit jakoukoliv místnost až po tu největší, zvuk, který množstvím detailů, efektností i dynamikou stačí i těm nejdramatičtějším filmovým scénám, zvuk, který neobtěžuje a dokáže dát domácím filmovým zážitkům téměř kinosálový rozměr. Nepraktická povrchová úprava je bez dalšího vyvážena kvalitou provedení i celkově dobře promyšleným návrhem, kdy všechny části sestavy bez problémů pasují do kteréhokoliv poslechového prostoru. Ať už se vaše sbírka filmů sestává ze starých dobrých DVD disků nebo nejnovějších Blu-ray, HTR9900 dokáže staré obrazově i zvukově rozsvítit a nejnovější bez ztráty kytičky přehrát v nejvyšší kvalitě. Osobně si myslím, že Philips odvedl dobrou práci a HTR9900 je vzorem toho, jak by mělo vypadat vrcholné domácí kino z kategorie „pro každého“.

Cena: Kč 69 990,-

Přenosky Ortofon

XAVIAN - ručně vyráběné reprosoustavy

GMG Power

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

AV Center

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [2]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Quarta [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Aquarius
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5
iMac 27" (2020) + Audirvana [2]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 1.5
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

 

Všechny nepravidelníky

HiFiGram

Dynaudio Contour i 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Amarock Studio