Nikdy jsem neměl obzvláště kladný vztah k analogu, bral jsem ho spíš jako zpestření svých poslechových zážitků. Ať už proto, že pocházím z generace, která gramofony nezažila jako hlavní zdroj hudby v domácnosti, nebo proto, že jsem prostě líný udělat si doma tu pohodu a věnovat se cele opravdu jen všem těm nezbytným rituálům s elpíčky, které jsou složitější než kdejaký korunovační ceremoniál. Tím víc a raději si ale užívám ony občasné schůzky s analogem, ať už je to s mým prastarým NAD 5120 (alias exportní Tesle) nebo – tak jako dnes – s high-end přístroji u vyznavačů černých desek.

V pražském KAS Audiu jsem k VPI Classic přišel zcela náhodou. Jednoho krásného dne jsem šel vracet přístroj zapůjčený k předchozímu testu a místo gramofonu, který horní polici racku obýval dosud při všech mých návštěvnách, jsem spatřil asi tak dvojnásob velký přehrávač LP desek, oblečený do černého dřevěného oblečení. Ani už si nevzpomenu čím mne tak na první pohled zaujal, ale považoval jsem ho za zboží ležící někde v řádu set tisíců, na které je hezké se podívat, ale dál o něm neuvažovat. Do redakčního plánu testů jsem ho ale zařadil přesně v okamžiku, kdy jsem se dozvěděl rozumnou cenu na úrovni dvaceti tisícovek pod stotisícovou hranicí.

A tak jsem jednoho dne sebral těch několik málo vinylů, které znám natolik, abych z jejich reprodukce dokázal udělat alespoň nějaký kloudný závěr, ještě naposledy jejich části poslechl na svém systému a vyšel vstříc novému zážitku. Abych se v dojmech utvrdil, celou návštěvu i s přípravu jsem pak ještě dvakrát zopakoval.

Jak už ostatně z výše uvedeného vyplývá, poslouchalo se sice v jediné místnosti, ale na dvou různých sestavách, z nichž komponenty jedné jsem měl tu čest slyšet již vícekrát a dovolím si ji tak považovat za referenční. Vztahovat své závěry k ní mě ostatně opravňuje i cenová hladina, kdy kompletní analogový systém vyjde na nějakých 300 000,-, což je přesně to, co by asi mělo odpovídat při této pořizovací ceně samotného gramofonu. První systém tak tvořil VPI Classic 30 (číslovka v názvu občas uváděna je a občas není, odkazuje každopádně na to, že se jedná o výroční model k oslavě třiceti let existence firmy) s předzesilovačem Nagra BPS. Dál šel signál do integrovaného skvělého tranzistorového zesilovače ATC SIA2-150 a vše bylo zakončeno reprosoustavami ProAc Response D18. Kompletní kabeláž od A do Z obstaraly modely KrautWire. Druhou, poněkud „luxusnější“ sestavu pak tvořil opět (samozřejmě) popisovaný gramofon, Nagra VPS jakožto phono předzesilovač, linkový předzesilovač Pass Labs XP-20, koncové monobloky Pass Labs X600.5 a reprosoustavy Quad ESL 2905. Kabeláž byla opět od stejného výrobce. Na doplnění je ještě třeba zmínit, že přenoskou zde byla Lyra Dorian a raménkem pak firemní model 10.5i SE.

Když se podíváte na VPI Classic, zaujme vás velmi originální design, kombinace mezi moderním a „vintage“ vzhledem, pro oko ale vesměs příjemným. Stejně tak je velice přitažlivý i pocit, že za své peníze opravdu dostanete „kus gramofonu“. Velkou část více než 20ti kilogramů váhy tvoří unikátní hliníkový talíř, tvořící obecně hlavní „atrakci“ celého gramofonu. Celý systém motoru, talíře a raménka je navíc uložen na zvláště rigidním ocelovém celku navíc potaženém gumou a VPI se chlubí, že i když je přístroj položen na dřevěném racku mezi dvěma 15“ subwoofery, nijak to jeho zvuk neovlivňuje. Netuším nakolik toto může být pravda, přesto je faktem, že i při manipulaci působí Classic ještě lepším dojmem než na pouhý pohled.

Gramofon má samozřejmě všechny ty potřebné kompenzace a všechna ta nastavení typu antiskatingu nebo VTA, vše je zaměřené hlavně na snadné nastavení, aby i ti, kteří si neříkají „analogový guru“, mohli bez obtíží doladit svůj přístroj. To umožňují i nově vyvinuté nožičky, kdy regulací výšky každé z nich lze celý gramofon uvést do přesně vodorovné polohy, což je obzvláště potřebné kvůli přesnému chodu přenoskového raménka.

Nejvíce dojmů jsem získal na několika takzvaně audiofilských LP, zejména se pak jednalo o „poněkud jiné Bee Gees“ a sice jejich album „Odessa“ na labelu ATCO (S02-782), další album též kapely „Trafalgar“ od MOFI (Original Master Recordings, special edition 0973), famózní a poněkud méně audiofilské (i když rozhodně ne technicky tragické) „The Sensual World“ od Kate Bush z produkce Popronu (50 060-1), naopak famózní a velmi audiofilský Peter Gabriel se svým „Birdy“ (Classic Records, PG 6-200G) a nakonec Pink Floyd a jejich „Dark Side of the Moon“ (EMI, EMILPI1362). V KAS Audiu dále měli k dispozici nádhernou nahrávku „Also Sprach Zarathustra“ od Richarda Strausse ve verzi s Vídeňskými filharmoniky dirigovanými legendárním Karajanem (Ace of Diamonds, SDD2102), která prověří možnosti i těch nejlepších systémů a „From this moment on“ od jazzové divy Diany Krall (Classic Records, B0007323-1-200G).

Když jsem se poprvé zaposlouchal do rytmu velkého bubnu v jeho velké chvíli na „Trafalgaru“, nedokázal jsem si vzpomenout, že bych ho kdy slyšel tak přesně a plně reprodukovaný, tak úderný, ačkoliv analog je v mé mysli spojen spíše s tím, že stejná nahrávka má oproti digitálu bas a průraznost menší a zvuk je obecně jemnější.......prostě analogovější. Ambience, míra detailu, ale i rytmus jsou v podání Classic na úrovni digitálních zdrojů hudby.

Jemný a křehký vokál Kate Bush na – pro mě – její nejlepší nahrávce, kde se spojuje mladická energie, vyzrálé muzikanství a jakási snově poetická nálada, zní opravdu jako hlas. Na jako zdroj zpěvu zavěšený kdesi ve vzduchu, ale jako v hmotném těle vzniklý, prožitý a prodýchaný hlas. Zvuk plyne, odsýpá a šlape přesně tak jak má, jeho plynulost je tím nejvýraznějším artiklem, jaký VPI Classic do reprodukce přináší.

Na „Odesse“, kde Bee Gees poprvé zapojili do své tvorby i velký orchestr, pak ale přijdete při důkladné zvukové pitvě na to, že VPI Classic nemá zase takovou hloubku tónů a takovou sametovost jako některé jiné podobně velké modely typu Clearaudio Solution, který jsem shodou okolností také slyšel v roce 2009 (byť krátce) s přenoskou Lyra (i když to nebyl model Dorian). Přesto i zde lze snadno vnímat lehkost reprodukce a absolutní kontrolu gramofonu nad zvukem.

Velkolepá „Also sprach Zarathustra“ pak daný dojem jen potvrzuje, ale ukáže i to, že i velká symfonická skladba s masivním kotlem a energickou žesťovou sekcí je reprodukována s úderností a strhující rytmikou, navíc i s mírou detailu pro analog neočekávanou – nebál bych se plně je srovnat s dojmem z téže nahrávky na digitálním nosiči. Fouknutí do žesťů má tu správnou kovovou příchuť, úder do činelu zajiskří vysokými tóny a palička, která přistane na bláně bubnu zní opravdu jako úder do blány bubnu, jehož velikost lze přímo cítit.

Třešničkou na dortu pak byla Diana Krall a její lehce koketní projev, hrající si s posluchačem, když ho s přehledem vede svými skvělými skladbami a nápady v nich. Tak obtížně reprodukovatelný klavír zní velmi přirozeně, jednotlivým tónům nechybí přesné ohraničení ani správná délka doznívání, na obou systémech pak vyniká skvělá dynamika.

VPI Classic mě přesvědčil o svých kvalitách takovou měrou, že nemám důvod jej nedoporučit, zvlášť za jeho cenu. Ocenění si mu netroufám dát jen z toho důvodu, že jsem neměl možnost delšího poslechu ve vlastních prostorách, ale nepochybuji, že je horkým kandidátem minimálně na naše „Hi-Fi Voice doporučuje“. Zůstane-li to mezi námi, dovolím si dokonce říct, že nikdo a nikdy, snad s výjimkou těch nejzarytějších příznivců černých desek, nebude potřebovat jiný gramofon než tento. Kdokoliv se pak chce přidat k moderní vlně oživování vinylů, měl by si jít VPI Classic minimálně poslechnout.

Kč 79 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ skvělé výrobní provedení

+ poměr ceny a hodnoty

+ retro design, který má styl

+ zvuk na úrovni gramofonů s cenovkou i přes 100 000,-

ZÁPORY

- retro design, který nemusí vyhovovat všem

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

KAS Audio

www.kasaudio.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 602 406 436

00 avs 2019

00 hfv produkt roku

02 200 300 xavian

03 200 200 eurostar

04 200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

08 200 200 horn

09 200 200 voice

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 hifihomeart lumin

200 200 voix

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Harmonii, švih a břink

Milí čtenáři,

čas letí, jak praví okřídlené přísloví, jako voda. Doufám, že rok 2018 pro vás byl ve znamení úspěchu a třeba i nalezení nějaké nové, skvělé zábavné cesty k dobrému zvuku. Takže vám všem ještě jedno přání všeho nejlepšího do nového roku a nechť je vše tak, jak si přejete.

Číst dál...

11 200 200 rpaudio 12 200 200 audio visual 13 200 200 elfton 14 200 200 mareka 

16 200 200 cpt 17 200 200 aq 18 200 200 avintegra 200 200 psg 20 200 200 wdq 

21 200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 audiostudio 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock studio 200 200 htp

1024 200 avspraha 2019

corner amarock studio