800 150 dynaudio partner

2017 10 06 TST Sonus faber Guarneri Tradition 1

Nejdražší sériově vyráběné regálové reprosoustavy na světě - to je prý dle Sonus faber jeden z pohledů na nové Guarneri Tradition z nejčerstvější série Homage Tradition. Italský výrobce jimi navazuje na koncept předchozích modelů Guarneri s historií dlouhou skoro tři dekády, ale posouvá je jemnými úpravami křivek do současnějšího designu.

Guarneri Tradition nicméně stále zůstávají středně velkými regálovými reprosoustavami, modernost je vidět ale třeba na dedikovaném stojanu, který je kompletně vyrobený z uhlíkových vláken. Elegantní ozvučnice měří 37,7 x 23,9 x 37,5 cm (v x š x h) a váží 16 kg a jsou vyrobeny z MDF profilů, jejichž povrch je zušlechtěn dýhou pod hlubokým lakem. Hrany a nejen je pak zdobí ještě hliníkové prvky.

Ozvučnice krom spodní a horní hrany nemá žádné souběžné stěny, zejména proto, že vypuklé bočnice se vzadu spojují téměř do špičky a tak tak, že se tam vejdou reproterminály. Přední stěna je tradičně pokrytá kvalitní kůží, v níž jsou v ještě dále odděleném poli usazeny vysokotónová kopulka a středobasový kónus. Přes ně je natažena řada pružných lanek, velmi elegantní náhrada za běžnou mřížku.

2017 10 06 TST Sonus faber Guarneri Tradition 2

Při pohledu shora pak objevíte kulatý prvek s logem Sonus faber, který tu je prostě proto, aby tu byl, ale tak nějak se k celkovému luxusnímu pojetí reprosoustav hodí.

Pohled zezadu odhalí jen velmi tenký profil z kovových žeber, působících tak trochu jako chladiče. Jde nicméně o systém, v němž je ukrytý systém para-aperiodického bassreflexového výdechu. K dispozici jsou dva páry firemních terminálů.

Výrobce říká, že kabinet sice respektuje původní "houslové" tvary modelů Guarneri, ale jemné nepravidelnosti v křivce bočnic zvětšují vnitřní pracovní objem v zadní části. Zmíněný bassreflexový výdech firma nazývá Stealth Ultraflex a vychází z technologií řady Olympica - systém nechává z ozvučnice vycházet vzduch, ale v otvorech jej uklidňuje a eliminuje turbulence.

2017 10 06 TST Sonus faber Guarneri Tradition 4

Osazení pochází z vlastních kapacit Sonus faber, o výšky se stará reproduktor XTR-04, což je kopulka o průměru 2,8 cm, zhotovená z měkkého hedvábí. Měnič má vlastní pracovní komoru s labyrintem. Středobasový kónus W15 XTR-04 má 15 cm membránu, o které se nic více nedozvíte; je ale poháněna systémem neodymových magnetů.

Sonus faber Guarneri Tradition pracují s frekvenčním rozsahem 40 - 35 000 Hz (bez udané tolerance), jejich dvě pásma se dělí na hranici 3 500 Hz. Lehce nadprůměrná citlivost 87 dB / 2,83 V / m a impedance 4 ohmy by neměla být překážkou pro žádný zesilovač.

Guarneri Tradition jsme poslouchali v dealerském centru E.P. Audio v té nejvybranější společnosti elektroniky McIntosh - hrálo se z SACD přehrávače MCD550 a přes předzesilovač C2600, kterým dodával šťávu filtr MPC1500. Konečné zesílení měly na starosti monobloky MC1.2KW, alternované dostupnější verzí MC601. Propojeno bylo kabely InAkustik z nejvyšších řad. Porovnávali jsme s ostatními modely Homage Tradition - jak Serafino Tradition, tak hlavně Amati Tradition, ale pro porovnání zde byly i Bowers&Wilkins 802D3 nebo Nautilus.

2017 10 06 TST Sonus faber Guarneri Tradition 5

Mohutná "Wheel of Fortune" Hanse Zimmera ("Piráti z Karibiku - Truhla mrtvého muže" | 2006 | Walt Disney) byla ve své basové záplavě přeci jen odspodu omezená, ale mohutný, razantní a energický zvuk byl výtečně čitelný, bez známek uvadání, s pevnými konturami a s výjimečnou konkrétností. Samozřejmě, že Guarneri Tradition nejsou určeny pro ozvučení velikých prostor, kde se prostě ve své kompaktnosti trochu ztrácí, zblízka však mají hluboké tóny razanci a fyzicky citelný impuls.

Ve středech pak už žádné omezení citelné není - Guarneri Tradition zformovaly vokál Toma Jonese v "Did trouble me" ("Praise & Blame" | 2010 | Island Records) s nádhernou bohatostí a až fyzickou hutností, plný a sytý, plný barev. Žádná měkká nadýchanost, prostě pevný a jadrný, živý, v hrudníku rezonující vokál, výtečně prokreslený, konkrétní, soustředěný tak jak se sluší a patří ne výtečnou dvoupásmovou koncepci.

Nejvyšších tónů je pak požehnané množství a jsou neupejpavě znělé, jasné a zřetelné - na činelech v "Crying" Jamese Blood Ulmera ("Live at the Bayerischer Hof" | 1994 | In+Out Records) byl znát pro firemní zvuk charakteristický letmý dotek hedvábné hladkosti, jinak ale jejich objemu, jejich texturám nebo barvě kovu nelze nic vyčítat. Každé ťuknutí paličkou do činelu se rozezní s lehkostí, kontrolou a pozvolna doznívá bez pocitu ztrácení se pod ostatními zvuky v nahrávce.

2017 10 06 TST Sonus faber Guarneri Tradition 6

Dynamikou patří Guarneri Tradition rozhodně k výjimečným reprosoustavám své velikosti - dokonce i velké bubny v "Earth Drums" od He Xun-Tian ("Paramita" | 2002 | Wind Music) byly pod kontrolou a i obrovská rána do masivního bubnu dokázala rozklepat stěny poslechové místnosti a dát fyzickou ránu do hrudníku. Samozřejmě, že oproti větším modelům ze stejné řady jsou tu limity, ale ona velká vnitřní jistota, ona konkrétnost a čitelnost jsou na regálovku působivé.

Stejně tak rozlišením jsou Guarneri Tradition tak působivé, jak byste právem čekali od tak drahého modelu. Prokreslení "My right eye" od Laurie Anderson ("Homeland" | 2010 | Nonesuch) bylo prostě skvělé, reprosoustavy jsou - ale to už se budeme opakovat - monitorově konkrétní, snadno čitelné a i když jsou jistě někteří konkurenti, kteří dají jaksi více najevo jeden každý detail, umí ho více zdůraznit, ale Guarneri Tradition umí jednotlivosti pospojovat do přirozeně soudržného, vrstevnatého a uvolněně nenásilného celku.

Vysloveně super je pak podání prostoru, byť podání tří dimenzí hudební scény v "Coal" Michaela Penna ("Free-for-all" | 1992 | BMG) funguje lépe spíše při bližším poslechu. Ustavíte-li si však poslechový trojúhelník tak, aby odpovídal proporcím vašeho prostoru a natočíte-li ozvučnice relativně výrazně směrem k sobě, možná ideálně ne úplně přímo osami na uši, pak dostanete obraz velmi stabilní v pravolevém směru, vytažený naprosto již z masy ozvučnic až za jejich hranice (což je působivé a návykové) a díky až překvapivě snadnému vnímání i předozadního prostoru včetně lokalizace hudebníků v tomto směru máte až holografický dojem. Takhle nějak mají hrát dobrou nahrávku opravdu dospělé, high-endové "skoro-monitory".

2017 10 06 TST Sonus faber Guarneri Tradition 11

Přes všechny technické klady mají Guarneri Tradition stále ono italské muzikální kouzlo, které je Sonus faber vlastní. Rytmická elektronika "Deeply Disturbed" od Infected Mushroom ("Converting Vegetarians" | 2003 | YoYo Records) měla šmrnc, údernost, důraz a i když tu zřetelně chyběly ty nejhlubší basové "kopance", kontrola a konkrétnost kontur byla excelentní.

Vrcholný kompaktní model firmy Sonus faber je důstojnou poctou jménu Guarneri - je jedno, jestli jménu houslaře, nebo jménu italských reprosoustav. Krásné zpracování se jaksi v této třídě očekává samozřejmě, elegantní punc Sonus faber je ale i v této hladině patří skutečně exkluzivní. Guarneri Tradition v sobě místí technickou preciznost high-endového zvuku s muzikálností a velice, velice zábavným charakterem, který ač možná nemá ty úplně nejhlubší basy, ve všem ostatním je to skutečně vášnivý, plnokrevný a barevný zvuk se zřetelnou radostí. Zažít chvilku s Guarneri Tradition je intenzivní muzikální zážitek, který za to stojí.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 35 metrů čtverečních, se zakázkově upravovanou akustikou. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny co nejdále od stěn to bylo možné.

2017 10 06 TST Sonus faber Guarneri Tradition m1

Z naměřených hodnot je vidět, že reprosoustavy se snaží kompenzovat svou velikost a z ní plynoucí limity v basové oblasti silnějším projevem v pásmu 200 - 300 Hz a špičkou na 150 Hz, bassreflex pak vydechuje někde kolem 70 Hz - v reálném menším prostoru se patrně využitelně dostanete ještě na cca 55 Hz; s ohledem na cenovou hladinu by tu mohlo být ještě trochu víc basu. Je tu také vidět větší zastoupení výšek, tedy vlastně "do hezka" laděné vyznění.

2017 10 06 TST Sonus faber Guarneri Tradition m2

Imepdanční křivka (červená) napovídá v kombinaci s elektrickou fází (černá) dost o nárocích na zesilovač - pod hladinou 100 Hz budete potřebovat skutečně skálopevný, stabilní zesilovače, aby reproustavy řádně "podržel". Nejnižší impedance něco kolem 3,5 ohm pak také napovídá něco o potřebné úrovni elektroniky.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]

Kč 369 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ nádherné zpracování

+ monitorově konkrétní poslech

+ muzikálnost

+ plnost a barevnost

ZÁPORY

- hlubokých basů s ohledem na cenovou hladinu trochu schází

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: E.P. Audio | www.epaudio.cz 

00 avs 2019

00 hfv produkt roku

02 200 300 xavian

03 200 200 eurostar

04 200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

08 200 200 horn

09 200 200 voice

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 hifihomeart lumin

200 200 voix

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Harmonii, švih a břink

Milí čtenáři,

čas letí, jak praví okřídlené přísloví, jako voda. Doufám, že rok 2018 pro vás byl ve znamení úspěchu a třeba i nalezení nějaké nové, skvělé zábavné cesty k dobrému zvuku. Takže vám všem ještě jedno přání všeho nejlepšího do nového roku a nechť je vše tak, jak si přejete.

Číst dál...

11 200 200 rpaudio 12 200 200 audio visual 13 200 200 elfton 14 200 200 mareka 

16 200 200 cpt 17 200 200 aq 18 200 200 avintegra 200 200 psg 20 200 200 wdq 

21 200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 audiostudio 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock studio 200 200 htp

1024 200 avspraha 2019

corner amarock studio