2017 09 19 TST McIntosh MC12KW 1

Možná, že existují i rozměrnější zesilovače, než jsou vrcholné modely tradičního amerického výrobce McIntosh z malého městečka Binghamton pár hodin jízdy na západ od New Yorku, ale zase tolik jich nebude. Nejmocnějším z těch hovících ještě v jednom jediném šasi je jednokanálový silák s názvem MC1.2KW, mající vše, co pravý McIntosh má mít - obrovský displej, obrovská madla, obrovské rozměry i obrovský výkon.

Že je koncový zesilovač MC1.2KW dílem dam a pánů z McIntosh, to pozná dost možná i ten, kdo má o kvalitní audio zájem jen velmi povrchní. Ten obrovský obdélník "budíku" v čelní stěně z půlpalcového skla, zářící do daleka tyrkysovým světlem LEDek, ty zelené popisky a logo vyvedené v gotickém písmu a ta obrovská madla, která jsou sama o sobě těžší, než lecjaký obyčejný integráček, to je podpis, který si není možné s ničím splést. Stejně tak i dva kulaté ovladače, z nichž tím vlevo řídíte co ukazuje displej a tím vpravo zesilovač zapínáte.

Jak obrovské tyhle monobloky jsou, to si uvědomíte pořádně až při osobním setkání - na papíře totiž šířka 45 cm, výška 31,3 cm a hloubka 55,9 cm nepůsobí jako kdovíjak dramatická čísla. Na druhou stranu váha bezmála 67 kg už je úctyhodná.

2017 09 19 TST McIntosh MC12KW 2

Elegantní a svébytný čelní panel skrývá robustní stavbu těla; hned v přední části jsou zapouzdřené obrovské transformátory, zbytek skříně pak tvoří víceméně chladiče. Kousek před koncem robustní základny přístroje kryty končí a otevírají tak prostor pro atypicky směrem vzhůru trčící šestici reproterminálů - jeden pár je pro zátěž 2 ohmy, druhý pro 4 ohmy a třetí pro 8 ohm. Na svislé části zadní strany najdete dvojici symetrických XLR a jeden nesymetrický cinch. Plus maličký přepínač, jímž volíte, který ze vstupů je aktivní a nahoře pak 5 V spoušť, která slouží k současnému sepnutí vícerop přístrojů v sestavě.

Dvojice symetrických XLR je tu proto, aby MC1.2KW mohl být zároveň třeba ve stereo a zároveň v A/V sestavě, navíc spodní z konektorů může sloužit i jako výstup, čímž lze signál v top-end sestavách dovést k dalšímu monobloku třeba pro bi-amping, tri-amping apod.

2017 09 19 TST McIntosh MC12KW 3

Vnitřní obvodová řešení jsou koncipována v Quad Balanced uspořádání, které slouží k maximálnímu možnému potlačení šumu a zkreslení. Díky technologii Autoformer je plný výkon tranzistorů převádět do reprosoustav do libovolné zátěže. A že výkonu je dost - plných 1 200 Wattů a neméně brutálních 200 Ampér.

Ani ostatní psané parametry ale rozhodně nejsou špatné - celkové harmonické zkreslení nepřekračuje 0,005% (bez udání podmínek), odstup signálu a šumu pak 124 dB, což je opravdu velmi dobré. Zesilovač pracuje v rozsahu 20 - 20 000 Hz (+0, -0,25 dB), respektive umí jít až na 10 a 100 000 Hz (+0, -3 dB). Jediné, co je poměrně nízké, to je tlumící faktor, který činí pouhých 40.

2017 09 19 TST McIntosh MC12KW 4

V obvodových řešeních se nalézá také firemní ochranná technologie Power Guard, omezující limitaci, nebo Sentry Monitor, který odpojuje výstupní část v případě přetížení. Je tady tedy docela dobrá šance, že zesilovač vám dlouho vydrží.

Zesilovač je postaven na zapojení Push-Pull, využívá v signálové cestě metalické svitkové odpory a svitkové kondenzátory. Symetrické signálové cesty se pak spojují v transformátorech (již zmíněných Autoformerech).

2017 09 19 TST McIntosh MC12KW 5

Tyto výjimečně muskulaturní monobloky jsme měli možnost poslouchat v nádherném dealerském centru dovozce v bohaté kombinaci sestav - zdrojem byl povětšinou SACD přehrávač McIntosh MCD550, regulaci hlasitosti zajišťoval (povětšinou) lampový McIntosh C2600. Pro srovnání tu byly k dispozici třeba McIntosh MC601, McIntosh MC452 a mnoho další elektroniky. Čisté napájení řešil filtr McIntosh MCP1500. Kabely byly z nejvyšších pater McIntosh a InAkustik. Poslouchalo se pak přes Sonus faber Homage sérii - Guarneri Tradition, Serafino Tradition i Amati Tradition, ale také přes Bowers&Wilkins 702 S2, 703 S2 a 705 S2 nebo Bowers&Wilkins 802 D3.

Ať už vnímáte značku McIntosh a její zvuk jakkoliv chcete, dva tři top modely jejich koncových stupňů patří k tomu nejlepšímu, co si jde koupit - MC1.2KW je mohutný fyzicky, stejně jako je neuvěřitelně robustní i zvukově. Lhostejno s jakými reprosoustavami, zesilovač si prostě jen tak "odkládal" libovolně složitou hudbu a ani v jedné chvíli nebyl limitujícím prvkem sestavy - třeba hřmot basové sekce ve "Wheel of Fortune" Hanse Zimmera ("Piráti z Karibiku - Truhla mrtvého muže" | 2006 | Walt Disney) byl suverénně kontrolovaný, řízený autoritativně, tvrdě a s famózní energickou výbušností. Je úplně jedno jak nahlas hrajete, brouknutí basové sekce je skálopevné, neuvěřitelně razantní a je to hotový příval basové energie, která svou silou dokáže rozvibrovat dům až do základů. Navíc se toho děje v této části spektra spoustu a MC1.2KW v klidu stíhá veškeré dění uřídit a utřídit.

2017 09 19 TST McIntosh MC12KW 10

Hlas Toma Jonese v "Did Trouble Me" ("Praise & Blame" | 2010 | Island Records) byl naprosto čistý, výjimečně pevný a konkrétní, překypující energií, byť podaný trochu s technickou precizností, spíše než s emocionální šťavnatostí - v tom se tak trochu promítá nevyčerpatelná studnice Wattů. Ta pevnost a vlastně dokonalá bezprostřednost, nezkreslenost a přímost působí až hypnoticky. S první slabikou se před vámi otevře velký hlas v až nadživotní velikosti, zaostřený, perfektně srozumitelný a famózně prokreslený. Nejzajímavější je, jak bez příkras a bez váhání tam zesilovač sází jedno slovo za druhým, Jonesův vokál má váhu, cítíte jak mu rezonuje v hrudníku a ani na okamžik neztrácí svou nadřazenou autoritu.

Pokud byste se díky opravdu obrovskému výkonu a jisté přímosti báli možné říznosti a útočnosti, není třeba - ač v některých kombinacích vyzněly nejvyšší tóny činelů v "Crying" Jamese Blood Ulmera ("Live at the Bayerischer Hof" | 1994 | In+Out Records) trochu tvrději, nikdy nebyl zvuk nepříjemně ostrý ani při vysoké hlasitosti. Zesilovač s nadhledem a neochvějnou jistotou perfektně vyřezal jeden každý úder paličky do činelu, načrtl s fantastickou přesvědčivostí texturu a udržel tón plynule a dlouho doznívající i ve veškerém okolním hudebním dění.

2017 09 19 TST McIntosh MC12KW 12

Zcela samostatnou kapitolou je pak dynamika - obrovské bubny v "Earth Drums" (He Xun-Tian | "Paramita" | 2002 | Wind Music) odprezentoval zesilovač s o kategorii vyšší jistotou a důrazem, než cokoliv dalšího. Tolik síly, tolik důrazu, taková výbušnost a taková autorita a kontrola, to vše tvoří velmi návykový koktejl. Ten pocit, když při velké hlasitosti ručička na displeji lízne kilowatt a máte pocit, že jste spolu s úderem tak nějak poskočili i se sedačkou dozadu, ten je fascinující. Obrovská rezerva v dynamice a obrovská jistota nicméně fungují i na opačném pólu hlasitosti - i potichoučku cítíte, jak bubny dýchají, jak zvuk umí "kopnout" a zůstává naprosto konkrétní.

MC1.2KW má rychlý, konkrétní přednes, díky čemuž výjimečně dobře rozlišuje i jemňoučké detaily a vše má své řádné místo v čase a prostoru, zesilovač už prostě vytáhne z nahrávky vše co v ní zvukař uložil. Zdánlivě jednoduchá "My Right Eye" Laurie Anderson ("Homeland" | 2010 | Nonesuch) přímo rozkvetla a krom hlavní vokální linky a syntetických zvuků se objevilo mnoho jemných elektronických zvuků v pozadí, vše nádherně a jistě rozvrstvené, naprosto přehledné, naprosto přirozené a snadno srozumitelné. Hudba v celé své komplexnosti je prezentována s klidem a nadhledem.

2017 09 19 TST McIntosh MC12KW 11

Prostor - už díky monofonní koncepci - v "Coal" Michaela Penna ("Free-for-all" | 1992 | BMG Music) byl excelentní. Zesilovače doslova "vytlačí" hudbu mimo ozvučnice, lokalizace je perfektní, pevná, konkrétní a proporce nástrojů jsou až lehce nadživotní. Pravolevý i předozadní prostor jsou jisté, je tu plno vzduchu, každý nástroj má jasně definované kontury i prostor kolem sebe, přitom je vše prostě a jednoduše propojené - tak jak má být.

McIntosh MC1.2KW neztrácí svou jistotu napříč nejen hlasitostmi, ale i hudebními žánry - navíc i tvrdá elektronika "Deeply Disturbed" od Infected Mushroom ("Converting Vegetarians" | 2003 | YoYo Records) zněla akčně, dramaticky, úderně a skvěle rytmicky a přitom ani tvrdé elektronické zvuky neotravují a netahají za uši. Naopak, hudba plyne snadno a energicky a je to čistá zábava.

2017 09 19 TST McIntosh MC12KW 9

Veliké monobloky McIntosh MC1.2KW jsou právě tím jedním důvodem, který byste si měli vybrat ze všech možných k tomu, abyste tuhle americkou značku měli rádi. V zásadě totiž už mají úplně všechno - fantastickou dynamiku, precizní rytmus, schopnost dodat své Watty kdykoliv a kamkoliv, robustní prvotřídní stavbu šasi, které se kupodivu ani příliš nepřehřívá. A estetika? Tu budete buď zbožňovat, nebo chtít zakrýt černou plachtou, nic mezi. Na druhou stranu i naše úvodní skepse k produktům McIntosh před lety doslova roztála právě za pomoci MC1.2KW - a za celá ta léta se na vtahujícím, hypnotizujícím a naprosto univerzálně zábavném přednesu vůbec nic nezměnilo. Tohle je prostě fenomenální zesilovač.

Kč 799 980,- / pár

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výrazná vizuální stránka (kterou budete zbožňovat nebo nesnášet)

+ skvělé výrobní provedení

+ mohutná rezerva výkonu, dynamiky,....

+ zcela dospělé s jakýmikoliv reprosoustavami

+ oproti mnoha "ultimativním" řešením vlastně ještě nikoliv nesmyslná cena

+ stabilní dostupnost výkonu bez ohledu na reprosoustavy

ZÁPORY

- v některých kombinacích může být zvuk tvrdší

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: E.P. Audio | www.epaudio.cz 

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika