Sám sebe jsem se ptal, jestli má vůbec cenu zkoušet testovat přijímač rozhlasového vysílání v prostředí s tak typicky nevalnou kvalitou vysílaného materiálu jako je naše kotlina. Došel jsem k jednoduché odpovědi – v zásadě nemá, protože podobně vysoká finanční investice pro poslech BBC je nesmyslná a hudba z éteru stojí často za houby s octem (alespoň mé dosavadní smýšlení takové bylo). Nicméně protože v produkci mnoha výrobců existuje, navíc například u Yamahy hned ve třech různých řadách a variantách, zřejmě o tyto přístroje stále bude dostatečně velký zájem a tak jsem přesvědčil sám sebe k zapojení do sestavy a naladění některé z toho mála stanic, které vlastně v Čechách znám.

Ačkoliv tuner T-S500 má jiné číslené označení, v zásadě patří do jedné sestavy s povedenou základní sedmistovkou řadou Yamahy, jejíž modely A-S700 a CD-S700 nedávno prošly našima rukama. Poznáte to podle stejného hliníkového čelního panelu, ovládacích prvků ve znamení hrany či masivního potenciometru i celkového retro vzhledu. Jednoduchost přední strany, kde dominantním prvkem je jednoduchý displej, zobrazující všechny důležité údaje včetně RDS jasnými, hranatými bílými znaky, které přečtete i z dálky a mají tak reálný smysl - mnoho tunerů má dost diskutabilní kvalitu displeje a zprávy na něm promítané jsou tak jen obtížně využitelné. Displej dále ještě informuje o stavu naladěné stanice - zda je signál dostatečně silný, zdali je pouze v jednom či v obou kanálech a podobně.

Na čelním panelu pak najdete hlavně velký potenciometr pro citlivé ladění stanic - je s ním možno velmi snadno poskakovat po maličkých krůčcích u manuálního ladění. Řada čtvercových tlačítek pak slouží pro vše ostatní - ukládání stanic, přepínání údajů na displeji atd. atd. Zadní strana pak hostí napevno připojený napájecí kabel, pár nezlacených analogových RCA výstupů a konektory pro AM i FM anténu. Toť vše. V balení s tunerem samozřejmě naleznete i obě zmiňované antény, které svou kvalitou ve velkém městě bez problémů postačí.

Co se technických specifikací týká, u tuneru není ani zde mnoho co popisovat. T-S500 ukrývá AM i FM modul, takže pokryje všechny stanice, které ve svém okolí můžete nachytat. Žádný DAB, žádné internetové rádio - prvního se stejně jen tak nedočkáme, druhé je ovšem škoda, ačkoliv pro poslech proudu z celosvětové sítě lze využít i jiné přístroje, takže ani zde se tragédie nekoná. Z dalších parametrů lze z uživatelského manuálu opsat snad jen odstup signálu a šumu 75 dB (což je slušná hodnota - u mnoha i podstatně dražších tunerů jsem dohledal třeba hodnoty kolem 65 - 70 dB).

Základním a v zásadě jediným důležitým talentem k zhodnocení je u tuneru schopnost naladit požadovanou stanici bez přeslechů a bez rozlaďování. Budiž tedy... Protože nejsem příznivcem poslechu radiových vln, chvilku mi trvalo, než jsem si vybavil nějaké rozumné stanice, jejichž naladěním bych mohl posoudit zvukové kvality tohoto přístroje. Nakonec volba padla na Radio Beat, Evropu 2, BBC a Rock Zone pro FM pásmo a za AM pásmo se mi v mém dosahu podařilo vybrat jen poněkud pofidérní Country Rádio. Samozřejmostí pak bylo připojení tuneru přímo do integrovaného zesilovače Yamaha A-S700 - signál vedl KrautWire Guru S, ale ani přes Monster Cable M1000i, ani přes Eagle Cable Condor Blue MC 3.1 nebyl rozdíl ve zvukové kvalitě slyšitelný, takže je asi svého druhu trošku jedno, čím bude tuner ke zbytku sestavy připojen.

Samotné naladění i uložení jednotlivých stanic do paměti proběhlo naprosto bez problémů, ačkoliv doporučuji před jakýmikoliv pokusy prostudovat manuál pro správný postup. Je sice jednoduchý a logický, ale typicky mužské „manuál až v nouzi nejvyšší" by patrně vedlo k pár frustrujícím chvilkám. Všechny stanice jsem dokázal naladit několika otočeními hlavního ovladače, přístroj sám doladil k přesnému a čistému signálu, takže přijímací část je dostatečně citlivá a dobře nastavená. Uložení na pár stisků je příjemné a vrací mne k jediné výraznější výtce k tomuto přístroji - v této cenové kategorii už rozhodně mohl být přítomen dálkový ovladač. Je sice pravdou, že tuner si patrně koupíte spolu s řadou 700 a tehdy již můžete k ovládání použít i „dálku" od integrovaného zesilovače A-S700, i tak to považuji za malé mínus.

Celodenní poslech BBC, Rock Zone a Evropy 2 ukázal na dvě věci - v první řadě na kvalitu tuneru Yamaha T-S500, který ani jednou nezašuměl, nezapraskal a neuhnul od čistě naladěné stanice, v řadě druhé na stěží průměrnou kvalitu lokálního vysílání. Zvláště poněkud zahuhlané a umělé lidské hlasy jsou jasným znakem, že je třeba na rádiovém vysílání ještě pracovat. Z osobní zkušenosti mohu porovnat s Londýnem a jeho lokální radiovou scénou, které se sice místy podobá té naší, ale celkový průměr kvality je značně výš - tam pak lze tuner typu Yamahy považovat z plnohodnotný zdroj hi-fi signálu.

Jestliže poslech rádia je vaší touhou a potřebou, pro české podmínky pravděpodobně není potřeba ničeho kvalitnějšího než je T-S500, který je nejen pohledným, ale i dobře udělaným, snadno použitelným přístrojem, jehož kvality české vysílání nevyužívá ani z poloviny. Jedinou reálnou výtkou při praktickém soužití pak zůstává diskutabilní absence dálkového ovládání, bez nějž při lovení oblíbené hudby či mluveného slova z éteru určitě nějaký ten kilogram neustálým docházením k přístroji shodíte. Celkově ale palec nahoru a „éterické" hudbě zdar.

Kč 7 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ slušné výrobní provedení

+ jednoduchá obsluha

+ dostatek prostoru pro uložení předvoleb

ZÁPORY

- snad cena by mohla být o jednu či dvě tisícovky nižší, ale pokud chcete tuner, stejně tu cenu zaplatíte

- vzhledem k ceně maličké drobnůstky ve výrobní kvalitě - třeba tlačítka, která nejsou úplně přesně uprostřed výřezů v čelním panelu

- nepřítomnost dálkového ovládání (ačkoliv lze použít to od A-S700)

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

K+B Progres

http://www.yamaha-hifi.cz/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 272 122 222

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika