ROTEL Michi zesilovače

2021 07 30 TST NAD C 316BEE 1

I když už nějakou dobu není tak úplně pravda, že NAD je synonymem pro dostupnou elektroniku velmi konzervativního střihu, u které se veškeré investice soustředí do toho co je uvnitř, nikoliv do povrchního pozlátka, stále v nabídce značky najdete klasickou linii produktů, reprezentující právě toto (chce se říct zlaté) dědictví původně londýnské, dnes kanadské firmy. Zářným příkladem je to nejlevnější, co nese firemní logo – integrovaný zesilovač C 316BEE V2.

Konzervativní je patrně nejvhodnější slovo, které tento přístroj popisuje. Jednoduchý (v neurážlivém slova smyslu) by také sedělo – C316BEE V2 má typickou čistotu a „prázdnotu“ designu, kterou NAD proslul od svých začátků. Je to standardně široký, velmi nízký a poměrně mělký komponent, který nezapůsobí ani nijak překvapivou váhou (43,5 x 9 x 28,5 cm / 5,5 kg) – to je plně v souladu se standardy a nároky třídy.

Zesilovač má nicméně přes svou jednoduchost jistou dávku technické elegance – prvky na čelním panelu jsou příkladně srovnané, ať už jde o elektronické spínací tlačítko, linii tlačítek pro přímou volbu vstupů, na níž navazuje sluchátkový výstup nebo o blok důvěryhodně velkých potenciometrů pro tónové korekce, případně o poměrně velký a rozumně „chodící“ ovladač hlasitosti. Vůbec celý přístroj působí, že je na svou cenu zpracovaný velmi korektně.

2021 07 30 TST NAD C 316BEE 2

Zadní panel je jednoduchý, ale ničemu to nevadí, vešlo se na něj všechno, co si základní zesilovač žádá – čtyři sady cinchových linkových vstupů doplňuje jeden pár konektorů pro připojení gramofonu s MM přenoskou (právě to je důvod, proč je za názvem v současné verzi V2), to vše doplněné o do jedné horizontální linky zarovnanou standardní porci reproduktorových terminálů, které přesahují očekávání základní úrovně hi-fi. Limitem je pak napevno integrovaná přívodní šňůra, nicméně patrně se neočekává, že byste investovali v této kategorii do nějakých extra doplňků.

C316BEE V2 staví na firemním obvodovém řešení PowerDrive – to je v podstatě zesilovač klasické třídy A/B, čerpající energii z nadprůměrně dimenzovaného napájecího zdroje s chytrou regulací podle provozních podmínek a používající jednoduché, ale dobře zvolené komponenty. PowerDrive najdete mimo jiné i ve statisícových firemních komponentech řady Masters. NAD nabízí solidní výkon 40 Wattů na kanál do 8 ohm, přičemž dynamicky (tedy krátkodobě) umí nabídnout bezmála 100 Wattů – to už jsou velmi solidní hodnoty.

2021 07 30 TST NAD C 316BEE 9

Solidní jsou ale technické parametry celkově – hodnota celkového harmonického zkreslení napříč celým slyšitelným spektrem i celým spektrem výkonu nepřekračuje 0,03%, odstup signálu a šumu je lepší než 95 dB a tlumící faktor dosahuje na 200 (1 kHz / 8 ohm). Odstup mezi kanály je pak lepší než 70 dB. Celkově jsou parametry ze světa běžného hi-fi, spíše než z ranku toho základního.

NAD C316BEE V2 jsme poslouchali v běžných redakčních sestavách – hrál hlavně s Fischer&Fischer SN-70 místo Cambrige CXA81, přičemž společnost mu dělal Cambridge CXC a Teac NT-503 na kabelech Dynamique Audio Horizon 2. Chvíli ale hrál také, původně spíše pro zajímavost, na Xavian Quarta Evoluzione spolu s OPPO UDP-205 a Métronome DSC1, na kabeláži Nordost Heimdall 2 a filtru GMG Power Harmonic Hammer 3000P se vystířdal s Norma Revo SC-2 LN a Norma Revo PA 160 MR.

2021 07 30 TST NAD C 316BEE 4

Když zazněl baskytarový riff v „Ptáci jsou hloupí“ Ondřeje Soukupa („Válka barev“ | 1995 | Monitor Records | 660365-2331), zůstali jsme jen zírat. Takovou kontrolu že může mít zesilovač za 10 tisíc?? Není možná! Ale přesto – basa krásně brnká, je ochotná, sice nepřetéká objemem nebo silou, ale bas je plný, je už cítit a má dobrou artikulaci, na tu cenu je to prostě skvělá reprodukce, pěkně tepající, srdečná, vřelá a tak mile, nenásilně okouzlující.

Hezky – trochu hebce a trochu vřeleji – zněl také hlas Tracy Chapman v „Subcity“ („Crossroads“ | 2008 | Warner Music | 8122-79908-9). Čistota je celkově dobrá, už je to opravdové hi-fi, pojaté vlastně trochu konzervativně – žádné spektakulární snahy o prokreslení každičké nuance, žádné tlačení na pilu, žádné výbuchy energie, hudba prostě plyne, hlas se line a má svou příjemnou plnost, vnitřní harmonii a veskrze pozitivní účinek. Rozlišení vlastně odpovídá základní třídě, ale je o moc krásněji zabalené, než bývá zvykem.

2021 07 30 TST NAD C 316BEE 5

Výšky v „Silent Night“ od Yellowjackets („Peace Round“ | 2003 | Heads Up | HUCD 3090) zněly – opět v souladu s pozicí v množině základního hi-fi – trochu opatrněji, v menším objemu. Není to takový ten čerstvý, jasný zvuk s hezkou znělostí, spíše jemné ševelení, ale přitom férově čisté a dobře přehledné. I tady je patrný takový příjemný tón a celková kultivovanost bez efektů.

Zato v ohledu dynamiky, tam je malý, štíhlý a nijak dramaticky výkonný zesilovač třídy „za pár peněz“ opět až úsměvně dobrý na to co stojí. Ráznost a živost „Sea Nature“ (Steve Hillage | „Green“ | 1990 | Virgin | 0777 7 87279 2 7) proudila do místnosti překvapivě nebojácně a šťavnatě. Je to takový ten „bytelný“ NAD zvuk, má robustní hlubokotónový základ, ale kupodivu i dobrou kontrolu a dokázal nečekaně solidně ovládnout i velké Quarta Evoluzione a to i při trošku vyšší hlasitosti. Cítíte, že pocit dynamiky stojí nemalou měrou na trochu těžším basovém základu, ale je to skutečně dobře vyladěný zvuk.

2021 07 30 TST NAD C 316BEE 7

Když přišla na řadu „Sly“ Herbieho Hancocka („Head Hunters“ | 1997 | Columbia | CK 65123), potvrdil NAD, že přeci jen patří do sféry základního, vstupního hi-fi – ale to není žádná hana nebo ostuda, je to naprosto odpovídající standard. Zvuk je tak trošku kulatější, ale přehlednost není špatná, dokonce obstojí se ctí ve třídě do 20 000,- Kč, což je vlastně parádní pochvala. Je to poklidný, kultivovaný, lehce jemnější zvuk.

„Ario“ Davea Hollanda („Overtime“ | 2005 | Dare2 | 982 714 2) možná nebyla vypnutá jako malířské plátno, scéna byla nicméně podaná v pravolevé ose solidně a naprosto relevantně k cenové kategorii. Proporce jsou standardní, možná i krapet menší, nicméně skladba prostoru a lokalizace nástrojů je dobrá.

2021 07 30 TST NAD C 316BEE 12

Co je ovšem excelentní a poměrně vysoce nad „platovou třídu“ C 316BEE V2, to je prostě pohoda, s kterou hraje – napříč žánry. To potvrzuje i šlapající rocková „Mind Reader“ od Silverchair („Young Modern“ | 2007 | eleven | elevencd63), její rytmus odklepává srdnatě a s chutí, hudba se valí, možná tak nějak kulatěji a měkčeji, ale přesto s velkou dávkou zábavnosti. Je to bohatý, šťavnatý zvuk a má dostatečnou „páru“.

Že NAD uměl a umí udělat levné zesilovače, které přitom nezklamou a jsou už opravdovým hi-fi, to potvrzuje celá firemní historie – a díky C 316BEE V2 také současnost. Velmi levný a vlastně jednoduchý přístroj má navíc třeba i rozumně fungující phono předzesilovač, který zvládne i o kousíček víc, než jen základní gramofony. Vzhledem k ceně si vlastně není vůbec nač stěžovat. Není tu odnímatelný napájecí kabel? Je tu jen několik vstupů? No a co! To důležité – tedy zvuk – tady totiž funguje a v kontextu ceny excelentně. Dokonce tak dobře, že by to byl přijatelný standard i ve chvíli, kdy by u přístroje svítila dvojnásobná cenovka a to je něco nevídaného. C 316BEE V2 je snad až příliš dobrý na to, kolik stojí – je trochu svůj (a který NAD není?), nicméně přináší opravdový požitek z hudby a stojí za každou korunu, kterou do něj investujete.

Kč 10 990,-

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI

--- --- --- --- ---

KLADY

+ fantasticky kompetentní zvuk za dané peníze

+ dost pravděpodobně nejdůstojnější zesilovač s cenou kolem 10 000,-

+ neurazil by ani za 15 – 20 tisíc

+ rozumný (byť základní) gramofonový předzesilovač

+ dobrá razance a kontrola i u neproporčně drahých beden

ZÁPORY

- v kontextu není vůbec nic ke stížnostem

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: AV Integra | www.avintegra.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

Audio Video Kino Bratislava 2024

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies