2018 08 30 TST Emotiva ERC 3 1

Formátu kompaktního disku byla už před lety s nástupem streamingu prorokována postupná smrt, ale jak se zdá (a jak mimo jiné třeba i příklad vinylu potvrzuje), hned tak k ní nedojde. Jakkoliv je produkce CD přehrávačů spíše na ústupu, stále ještě jsou firmy, které je ve svém katalogu mají a tak se nemusíte bát, že by vaše sbírka stříbrných kroužků zůstala ležet ladem. Svého hráče na šachovnici má i americká firma Emotiva, mladá a ambiciózní značka, která - jak říká - má chuť nabízet "hodně muziky za málo peněz".

V nabídce Emotivy jsou celkem dva přehrávače, ten levnější je nepřekvapivý a standardní, ten dražší s označením ERC-3 má ovšem nemalé ambice s ohledem na jeho stále ještě akceptovatelnou cenovku.

Příslušnost ERC-3 do rodiny Emotiva poznáte hned i bez pohledu na velké logo - jde o klasický komponent s šířkou 43 cm, hloubkou 35,5 cm a výškou 10 cm, čelní panel má pak pro tuto značku charakteristické náznaky "uší" jako v profi sektoru a také kulaté spínací tlačítko najdete prakticky na všech firemních přístrojích.

2018 08 30 TST Emotiva ERC 3 2

Nad spínacím tlačítkem a po jeho levé straně je celkem pět maličkých, výraznou modrou barvou podsvícených tlačítek pro základní ovládání funkcí, v levé půlce panelu je pak i jednoduchý displej s taktéž modrými znaky. V symetrické pozici na druhé straně jsou pak dvířka mechaniky s "kudrnatým" typovým označením.

Mechanika samotná působí standardně, ani tady si ale americká značka neodpustila svou charakteristickou modrou a po otevření se plastový šuplík zbarví září dvou silných diod. Když nic, je to minimálně praktické při poslechu v přítmí.

2018 08 30 TST Emotiva ERC 3 3

Strana zadní je pak vybavena nadstandardně - jsou tu analogové i digitální výstupy a 3,5 mm jacky vstupu a výstupu spouštěcího napětí (díky rozsahu 5 - 12 V můžete přehrávač včlenit do prakticky jakékoliv spínané sestavy). Analogové výstupy jsou tu v podobě symetrických XLR i nesymetrických RCA, digitální krom běžné optiky a koaxu zahrnují i málo vídaný "profi" AES/EBU (neboli symetrické XLR).

To důležité je však uvnitř - po sejmutí krytu vás určitě překvapí, kolik péče si výrobce dal s vnitřním uspořádáním (minimálně v kontextu dané třídy). Napájecí, digitální a analogové obvody jsou poctivě oddělené tlustými kovovými přepážkami, oblast s mechanikou je pak ještě dále stíněna vrchním krytem.

2018 08 30 TST Emotiva ERC 3 4

Napájení má na starosti nevelký toroidní transformátor, digitální a analogová část má vlastní pečlivě filtrované napájecí zdroje. Signál z mechaniky zpracovává Delta-Sigma čip AD1955, signálové obvody jsou navržené dle vzoru Differential Reference technologie, což mimo jiné znamená plně symetrické signálové cesty.

Přehrávač pracuje ve frekvenčním rozsahu 10 - 20 000 Hz (protože čte jen CD a HDCD) v toleranci +/- 0,04 dB, má odstup signálu a šumu 104 dB a více, celkové harmonické zkreslení nepřekračuje 0,015% v celém pásmu a intermodulační zkreslení je menší než 0,005%.

2018 08 30 TST Emotiva ERC 3 5

Emotiva ERC-3 jsme poslouchali v prezentační místnosti dovozce, kde mu společnost dělal předzesilovač XSP-1 a koncový stupeň XPA-DR2, porovnávat jsme mohli s OPPO UDP-205 a to vše na kabelech Nordost, tedy na vybavení blízkém tomu redakčnímu. Poslouchalo se přes Dynaudio Excite X44 nebo RIHA Mikro S Plus.

Zvuk obou nástrojů v Rossiniho "Duetu pro cello a kontrabas" ("The Absolute Sound Reference" | 2016 | STS Digital | STS-6111152) byl trochu měkčí, takový uhlazeně nepřehnaný, jeho kulatá kultivovanost ale nechala dobře vyniknout "dřevitost" nástrojů a jejich temné mroukání bylo férově čitelné, s uměřeně trefenou barevností. Emotiva má kultivovaný charakter, jemný a přitom objemově rozhodně ne skoupý. Má už i trochu takového toho správně luxusního přídechu, který provází cestu vzhůru ke skutečně high-endovému přednesu.

2018 08 30 TST Emotiva ERC 3 8

Hlas Doris Day v "Over the rainbow" ("Diamond Voices of the Fifties" | 2015 | STS Digital | STS-6111140) pak byl příjemně civilní - ne suchý, ne obyčejný, ale prostý nějakého zdůrazňování a na danou kategorii až nečekaně přesný a čistý, s dobře nadávkovanou jemností, která zkrotí některé příliš ostré okamžiky v nahrávce. Vokál tak nějak nenásilně splývá, aniž by ale byl přibarvovaný, nechybí mu už konkrétnost a detail je opět s ohledem na kategorii vlastně až výtečný a umírněné zvukové podání nijak neztěžuje jeho čitelnost.

Hladkost a decentnost provázela i cinkání mnohých perkusí ve Floexově skladbě "Prenatal Hunters" ("Extended Dynamic Experience 5" | 2017 | STS Digital | STS-6111158) - na to, kolik ERC-3 stojí, nabízí ale i přes svůj jemnější přístup k věci mimořádně dobrý vzhled do skladby a udrží velmi dobrou, organicky a nenásilně působící kontrolu nad jednotlivými cinknutími, separace je už velmi důstojná a nelze říct jediné nelichotivé slovo k celkové informativnosti nebo tonálnímu vyvážení. Činely jsou jednoduše už solidně přirozené.

2018 08 30 TST Emotiva ERC 3 13

Také dynamika velkého orchestru ve Stravinského "Ptákovi Ohnivákovi" ("Dynamic Experience Classics" | 2014 | STS Digital | STS-6111139) byla vlastně velmi dobrá; ano, dvaapůlkrát dražší OPPO dá zvuk větší tělo i větší razanci, ale s ohledem na to, že se ERC-3 vejde do kategorie "do dvaceti" má jeho přednes živost až neočekávanou a jistotu překračující běžné hi-fi standardy. Nemáte pocit, že hudba se dravě vrhá kupředu, ale spíše se tak nenásilně vlní a v tom okamžiku kdy má přijít výbuch, tak se zvuk rozhodně nadechnout umí.

Klasická "Pie Jesu" v podání Ellen van Zomeren ("Incredible Music Vol. 4" | 2014 | STS Digital | STS-6111130) působila úžasně hladkým, vyrovnaným a přehledným dojmem, přehrávač umí nabídnout překvapivě plnohodnotnou reprodukci, kdy je zvuk opravdu hezky rozvrstvený a dobře čitelný, hlas je jemný a snadno srozumitelný, vnímáte i takové ty jemné detaily, ty jemné zvuky v pozadí a dozvuky, které dávají najevo, že jde o nahrávku živě sejmutou v reálném kostelním prostoru. Emotiva se nehrne do zdůrazňování a vypichování detailů, ale až téměř high-endovým způsobem působí "normálně". Nedostanou se k vám naplno ty úplně nejjemnější jemnůstky a nuance, ale za své peníze si pořídíte příjemně analytický a přitom ne technicky znějící přehrávač.

2018 08 30 TST Emotiva ERC 3 15

Vzdušnost a uvolněnost je vůbec ERC-3 celkem vlastní - díky tomu působila "Dream About You" ("Eva & Stevie B." | "STS Test Demo CD Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS-6111134) tak nějak jednoduše, rozlila se do prostoru v pravolevém i předozadním směru, nástroje i zpěv mají své dobře definované místo a před vámi se rozevírá homogenní svět nahrávky, ne shluk do prostoru zavěšených bodů, ale skutečné trojrozměrné okno do světa hudby.

V dané kategorii prakticky bezkonkurenční je pak i muzikálnost a plynulost, s níž Emotiva ERC-3 odklepává rytmus "Aeró Dynamik" od Kraftwerk ("Extended Dynamic Experience 2" | 2015 | STS Digital | STS-6111149) - hluboké tóny s pěkně napnutou pružností šlapou a navazují na sebe, hudba je uvolněná a má už nadhled, který vás nenásilně vtahuje hlouběji a hlouběji do poslechu a už také nabízí takový ten nutkavý pocit zkusit jak hraje tohle, tamto a vůbec budí zvědavost znovu se pustit do své hudební sbírky a touhu poslouchat dál, dál a dál. Není to drtivě strhující intenzita, která by vám nasadila husí kůži, ale je to tak neúnavné a tak prosté čehokoliv únavného, že zbývá jen pozitivní nálada a radost z hudby.

2018 08 30 TST Emotiva ERC 3 16

Emotiva se do světa reprodukce zvuku pustila vskutku srdnatě a i když možná tak trochu slupka jejich přístrojů nekonvenuje s evropskými estetickými hodnotami, v kontextu adekvátní konkurence jde vlastně o velmi levné a tím výhodné řešení. Takový je pak i CD přehrávač ERC-3 - pokud jste v pohodě s jeho designem, pak jeho zvukem musíte za dané peníze být nadšeni. Jeho poctivá a promyšlená vnitřní konstrukce nabízí vyvážený, lehký, snadno poslouchatelný zvuk, v němž není nic, co by vám zkalilo nadšení z poslechu a to je za necelých dvacet tisíc opravdu hodně velké lákadlo. ERC-3 se vlastně nesnaží být nic víc než je - solidní CD přehrávač, který v některých ohledech překračuje i škatulku dobrého hi-fi směrem k high-endovému světu a nabízí harmonický, organický zvukový charakter, ctící v prvé řadě to, co hlásá už jméno firmy - emoce.

Kč 19 490,-

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI

--- --- --- --- ---

KLADY

+ univerzální konektivita

+ solidní čistota

+ rychlá a tichá mechanika

+ poctivá konstrukce

+ podpora HDCD

+ velmi pěkné podání prostoru

ZÁPORY

- vzhled je pro evropské estetické vnímání rozporuplný

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: WDQ | www.wdq.cz | www.avhifi.cz | www.emotivaaudio.cz 

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika