2018 08 30 TST Emotiva ERC 3 1

Formátu kompaktního disku byla už před lety s nástupem streamingu prorokována postupná smrt, ale jak se zdá (a jak mimo jiné třeba i příklad vinylu potvrzuje), hned tak k ní nedojde. Jakkoliv je produkce CD přehrávačů spíše na ústupu, stále ještě jsou firmy, které je ve svém katalogu mají a tak se nemusíte bát, že by vaše sbírka stříbrných kroužků zůstala ležet ladem. Svého hráče na šachovnici má i americká firma Emotiva, mladá a ambiciózní značka, která - jak říká - má chuť nabízet "hodně muziky za málo peněz".

V nabídce Emotivy jsou celkem dva přehrávače, ten levnější je nepřekvapivý a standardní, ten dražší s označením ERC-3 má ovšem nemalé ambice s ohledem na jeho stále ještě akceptovatelnou cenovku.

Příslušnost ERC-3 do rodiny Emotiva poznáte hned i bez pohledu na velké logo - jde o klasický komponent s šířkou 43 cm, hloubkou 35,5 cm a výškou 10 cm, čelní panel má pak pro tuto značku charakteristické náznaky "uší" jako v profi sektoru a také kulaté spínací tlačítko najdete prakticky na všech firemních přístrojích.

2018 08 30 TST Emotiva ERC 3 2

Nad spínacím tlačítkem a po jeho levé straně je celkem pět maličkých, výraznou modrou barvou podsvícených tlačítek pro základní ovládání funkcí, v levé půlce panelu je pak i jednoduchý displej s taktéž modrými znaky. V symetrické pozici na druhé straně jsou pak dvířka mechaniky s "kudrnatým" typovým označením.

Mechanika samotná působí standardně, ani tady si ale americká značka neodpustila svou charakteristickou modrou a po otevření se plastový šuplík zbarví září dvou silných diod. Když nic, je to minimálně praktické při poslechu v přítmí.

2018 08 30 TST Emotiva ERC 3 3

Strana zadní je pak vybavena nadstandardně - jsou tu analogové i digitální výstupy a 3,5 mm jacky vstupu a výstupu spouštěcího napětí (díky rozsahu 5 - 12 V můžete přehrávač včlenit do prakticky jakékoliv spínané sestavy). Analogové výstupy jsou tu v podobě symetrických XLR i nesymetrických RCA, digitální krom běžné optiky a koaxu zahrnují i málo vídaný "profi" AES/EBU (neboli symetrické XLR).

To důležité je však uvnitř - po sejmutí krytu vás určitě překvapí, kolik péče si výrobce dal s vnitřním uspořádáním (minimálně v kontextu dané třídy). Napájecí, digitální a analogové obvody jsou poctivě oddělené tlustými kovovými přepážkami, oblast s mechanikou je pak ještě dále stíněna vrchním krytem.

2018 08 30 TST Emotiva ERC 3 4

Napájení má na starosti nevelký toroidní transformátor, digitální a analogová část má vlastní pečlivě filtrované napájecí zdroje. Signál z mechaniky zpracovává Delta-Sigma čip AD1955, signálové obvody jsou navržené dle vzoru Differential Reference technologie, což mimo jiné znamená plně symetrické signálové cesty.

Přehrávač pracuje ve frekvenčním rozsahu 10 - 20 000 Hz (protože čte jen CD a HDCD) v toleranci +/- 0,04 dB, má odstup signálu a šumu 104 dB a více, celkové harmonické zkreslení nepřekračuje 0,015% v celém pásmu a intermodulační zkreslení je menší než 0,005%.

2018 08 30 TST Emotiva ERC 3 5

Emotiva ERC-3 jsme poslouchali v prezentační místnosti dovozce, kde mu společnost dělal předzesilovač XSP-1 a koncový stupeň XPA-DR2, porovnávat jsme mohli s OPPO UDP-205 a to vše na kabelech Nordost, tedy na vybavení blízkém tomu redakčnímu. Poslouchalo se přes Dynaudio Excite X44 nebo RIHA Mikro S Plus.

Zvuk obou nástrojů v Rossiniho "Duetu pro cello a kontrabas" ("The Absolute Sound Reference" | 2016 | STS Digital | STS-6111152) byl trochu měkčí, takový uhlazeně nepřehnaný, jeho kulatá kultivovanost ale nechala dobře vyniknout "dřevitost" nástrojů a jejich temné mroukání bylo férově čitelné, s uměřeně trefenou barevností. Emotiva má kultivovaný charakter, jemný a přitom objemově rozhodně ne skoupý. Má už i trochu takového toho správně luxusního přídechu, který provází cestu vzhůru ke skutečně high-endovému přednesu.

2018 08 30 TST Emotiva ERC 3 8

Hlas Doris Day v "Over the rainbow" ("Diamond Voices of the Fifties" | 2015 | STS Digital | STS-6111140) pak byl příjemně civilní - ne suchý, ne obyčejný, ale prostý nějakého zdůrazňování a na danou kategorii až nečekaně přesný a čistý, s dobře nadávkovanou jemností, která zkrotí některé příliš ostré okamžiky v nahrávce. Vokál tak nějak nenásilně splývá, aniž by ale byl přibarvovaný, nechybí mu už konkrétnost a detail je opět s ohledem na kategorii vlastně až výtečný a umírněné zvukové podání nijak neztěžuje jeho čitelnost.

Hladkost a decentnost provázela i cinkání mnohých perkusí ve Floexově skladbě "Prenatal Hunters" ("Extended Dynamic Experience 5" | 2017 | STS Digital | STS-6111158) - na to, kolik ERC-3 stojí, nabízí ale i přes svůj jemnější přístup k věci mimořádně dobrý vzhled do skladby a udrží velmi dobrou, organicky a nenásilně působící kontrolu nad jednotlivými cinknutími, separace je už velmi důstojná a nelze říct jediné nelichotivé slovo k celkové informativnosti nebo tonálnímu vyvážení. Činely jsou jednoduše už solidně přirozené.

2018 08 30 TST Emotiva ERC 3 13

Také dynamika velkého orchestru ve Stravinského "Ptákovi Ohnivákovi" ("Dynamic Experience Classics" | 2014 | STS Digital | STS-6111139) byla vlastně velmi dobrá; ano, dvaapůlkrát dražší OPPO dá zvuk větší tělo i větší razanci, ale s ohledem na to, že se ERC-3 vejde do kategorie "do dvaceti" má jeho přednes živost až neočekávanou a jistotu překračující běžné hi-fi standardy. Nemáte pocit, že hudba se dravě vrhá kupředu, ale spíše se tak nenásilně vlní a v tom okamžiku kdy má přijít výbuch, tak se zvuk rozhodně nadechnout umí.

Klasická "Pie Jesu" v podání Ellen van Zomeren ("Incredible Music Vol. 4" | 2014 | STS Digital | STS-6111130) působila úžasně hladkým, vyrovnaným a přehledným dojmem, přehrávač umí nabídnout překvapivě plnohodnotnou reprodukci, kdy je zvuk opravdu hezky rozvrstvený a dobře čitelný, hlas je jemný a snadno srozumitelný, vnímáte i takové ty jemné detaily, ty jemné zvuky v pozadí a dozvuky, které dávají najevo, že jde o nahrávku živě sejmutou v reálném kostelním prostoru. Emotiva se nehrne do zdůrazňování a vypichování detailů, ale až téměř high-endovým způsobem působí "normálně". Nedostanou se k vám naplno ty úplně nejjemnější jemnůstky a nuance, ale za své peníze si pořídíte příjemně analytický a přitom ne technicky znějící přehrávač.

2018 08 30 TST Emotiva ERC 3 15

Vzdušnost a uvolněnost je vůbec ERC-3 celkem vlastní - díky tomu působila "Dream About You" ("Eva & Stevie B." | "STS Test Demo CD Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS-6111134) tak nějak jednoduše, rozlila se do prostoru v pravolevém i předozadním směru, nástroje i zpěv mají své dobře definované místo a před vámi se rozevírá homogenní svět nahrávky, ne shluk do prostoru zavěšených bodů, ale skutečné trojrozměrné okno do světa hudby.

V dané kategorii prakticky bezkonkurenční je pak i muzikálnost a plynulost, s níž Emotiva ERC-3 odklepává rytmus "Aeró Dynamik" od Kraftwerk ("Extended Dynamic Experience 2" | 2015 | STS Digital | STS-6111149) - hluboké tóny s pěkně napnutou pružností šlapou a navazují na sebe, hudba je uvolněná a má už nadhled, který vás nenásilně vtahuje hlouběji a hlouběji do poslechu a už také nabízí takový ten nutkavý pocit zkusit jak hraje tohle, tamto a vůbec budí zvědavost znovu se pustit do své hudební sbírky a touhu poslouchat dál, dál a dál. Není to drtivě strhující intenzita, která by vám nasadila husí kůži, ale je to tak neúnavné a tak prosté čehokoliv únavného, že zbývá jen pozitivní nálada a radost z hudby.

2018 08 30 TST Emotiva ERC 3 16

Emotiva se do světa reprodukce zvuku pustila vskutku srdnatě a i když možná tak trochu slupka jejich přístrojů nekonvenuje s evropskými estetickými hodnotami, v kontextu adekvátní konkurence jde vlastně o velmi levné a tím výhodné řešení. Takový je pak i CD přehrávač ERC-3 - pokud jste v pohodě s jeho designem, pak jeho zvukem musíte za dané peníze být nadšeni. Jeho poctivá a promyšlená vnitřní konstrukce nabízí vyvážený, lehký, snadno poslouchatelný zvuk, v němž není nic, co by vám zkalilo nadšení z poslechu a to je za necelých dvacet tisíc opravdu hodně velké lákadlo. ERC-3 se vlastně nesnaží být nic víc než je - solidní CD přehrávač, který v některých ohledech překračuje i škatulku dobrého hi-fi směrem k high-endovému světu a nabízí harmonický, organický zvukový charakter, ctící v prvé řadě to, co hlásá už jméno firmy - emoce.

Kč 19 490,-

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI

--- --- --- --- ---

KLADY

+ univerzální konektivita

+ solidní čistota

+ rychlá a tichá mechanika

+ poctivá konstrukce

+ podpora HDCD

+ velmi pěkné podání prostoru

ZÁPORY

- vzhled je pro evropské estetické vnímání rozporuplný

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: WDQ | www.wdq.cz | www.avhifi.cz | www.emotivaaudio.cz 

200 300 xavian

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

200 200 tykon akce

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

200 200 avitsmart

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) DOSTUPNÁ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1]
Grandinote Shinai [4]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]
Cambridge CXA80 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71 [2]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
TelluriumQ Black [2]
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

En ten týky...

...dva špalíky, čert vyletěl z elektriky. I když ve známém dětském rozpočítadle se elektrikou myslí tramvaj, vlastně by se v našem malém, trochu zvláštním světě špičkové reprodukce zvuku dal čert najít leckdy i v té elektrice ve zdi a zásuvkách, budeme-li čertem rozumět nejproblematičtější (a patrně i kupodivu nejmasověji ignorované) místo většiny audio sestav.

Číst dál...

200 200 eurostar 12 200 200 audio visual 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq 18 200 200 avintegra 200 200 psg 20 200 200 wdq 

200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock 2019 200 200 htp

corner amarock studio