2015 07 28 TST Atlas Element SC USB 1

Může být rozdíl mezi USB kabely? To je jistě jedna z ožehavějších otázek, kdy puristé a ortodoxní čtenáři mnohdy řeknou, že "to jsou jen jedničky a nuly, takže ne". Jenže ona to tak úplně není pravda, koneckonců stačí vedle sebe postavit základní a špičkový CD přehrávač či streamer a další "jedna-nula" zařízení, kde je rozdíl naprosto jasný. V posledních letech se ozývá nemálo hlasů, které naopak říkají, že právě v digitálních kabelech jsou rozdíly ještě citelnější, než u kabelů analogových. To je téma na dlouhou diskusi, my jsme ale měli k dispozici několik sestav, kde rozdíly byly zřetelné a to i u kabelů v hladinách stovek korun až jednotek tisíc korun.

Jedním z účastníků našeho objevování USB byl i nejnovější kabel tohoto typu od skotských Atlas Cables, firmičky oblíbené pro příjemný zvuk a neúchylné cenovky. Atlas nenabízí kabely, které překonávají svou cenou i leckterou nemovitost, kdepak - většina katalogu se naopak pohybuje v dobře zaplatitelných sférách.

2015 07 28 TST Atlas Element SC USB 2

Ani Element USB není výjimkou. Je to jediný USB kabel v nabídce výrobce a řadí se k populární základní sérii Element. Samotný je pouze prozatím, během letošního roku by se měl objevit ještě naopak hodně vysoko posazený USB kabel ze série Mavros. Vnější podoba kabelu je jednoduchá, kabel je tlustý jen 5,5 mm v průměru, vyvedený ve světle béžové a zakončený černobílými, vcelku standardními konektory s pozlacením.

Zajímavější je ale jeho provedení. Uvnitř jsou dva páry vodičů s rozdílnými tloušťkami - datový pár používá vodiče 26 awg, napájecí pak 20 awg. Rozdílné jsou i použité materiály. Na datový pár je použita postříbřená bezkyslíkatá měď (stříbro činí 1,25% kabelu), napájecí pár je pak z běžné mědi, která je "uzavřena" v pouzdře z bezkyslíkaté mědi. Postříbření Atlas používá výhradně u digitálních kabelů, kde pomáhá správnému šíření nejvyšších frekvencí, naopak v analogové doméně je dle filozofie tohoto výrobce podobný efekt nežádoucí.

Kabel je také velmi důkladně stíněný. Datový pár vodičů je stíněn trojitou vrstvou mylarové folie a jako dielektrikum je použit pěnový polyetylen s velkým obsahem vzduchu, napájecí pár je pak v poloměkkém PVC. Díky tomu by izolace proti radiofrekvenčnímu a elektromagnetickému smogu měla být v podstatě dokonalá.

2015 07 28 TST Atlas Element SC USB 3

Zajímavostí je, že i v poměrně levném kabelu je použita technologie výroby Ohno Continuous Casting, díky které je ve výsledném měděném produktu znatelně menší množství krystalů a tedy znatelně menší množství přechodů a nečistot v takových místech - běžná bezkyslíkatá měď může sestávat na běžně používaných délkách z tisíců krystalů, kdežto měď zpracovaná postupem OCC jen z jednotek.

Referenčním "vstupním" kabelem se nám stal jen mírně lepší "tiskárnový" USB z běžného obchodu, kde třímetrový kousek koupíte asi tak za stokorunu. Výsledné posuny jsou tak vztaženy právě k němu. Poslouchalo se na kombinaci Naim Nait XS / ASUS Xonar Essence One MUSES MKII, T+A PA 2000 R / T+A MP 2000 R nebo třeba na Cambridge CXA80 / CXN. Do kombinací občas promlouval ještě zesilovač Yamaha A-S1100. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30 a Xavian Perla, propojeno bylo kabeláží TelluriumQ řad Black a Silver. Srovnávalo se i s kabely AudioQuest Pearl a AudioQuest Cinnamon.

Celkově zvuk působí lehce a měkce, příjemně. I kontrabas v "Imagination" z alba "Manhattan" od Hazeltina, Mraze a Drummonda (2006 | Chesky | FLAC | 24 - 96) zněl s mírnou sametovostí a nadýchaností, přitom ale solidní definicí, byť ne s plnou úderností. Naopak vynikající byl rytmus a pocit houpavé plynulosti, každé brouknutí bylo spíše pohlazením, než ranou našponovanou tětivou. Objemově byl bas zcela adekvátní, nástroj nezněl ploše, ale ani dominantě a přehnaně robustně.

2015 07 28 TST Atlas Element SC USB 4

Hebkost a klid obzvláště příjemně pomáhá podporovat střední pásmo, zejména pak u vokálů a akustických nástrojů. Cara Dillon a její klavír v "The Parting Glass" ("Live at the Grand Opera House" | 2010 | Bowers&Wilkins | FLAC | 24 - 48) přináší nádherný, až étericky lehký zážitek, ze kterého už vám začínají vstávat chloupky na rukou. Hlas se nedere dopředu, možná je až lehce opatrnější, ale na druhou stranu se nese s čistotou a hřejivostí, kterou byste u kabelu za takové peníze asi nečekali. Ve středním pásmu je patrná volnost a vzdušnost, trochu jako kdybyste někam do systému vložili slušně provedené elektronkové zařízení, tedy bez laciného "teplého" pozlátka.

Činely a kovové perkuse v "Misery" od Dave´s True Story ("Unauthorized" | 2010 | HD Tracks | FLAC | 24 - 96) jsou spíše trochu méně znělé, zato však není ani náznak zvonivosti a nacinkanosti. Kovové tóny jsou pevné, tenčí a přesné, přitom zůstávají jemné, neútočné, se zřetelnou kovovostí (tedy bez plechového efektu). Rozlišení je dobré, dává vám dobrou představu o průběhu tónu i jeho dozvuku, ale zvukový mikroskop Altas Element SC USB není.

Dynamika - opět s ohledem na to, že kabel stojí v základní délce nějakých sedmnáct stovek - vůbec není špatná, věrně zachycené nástroje v "Question & answer" Garyho Burtona ("Like Minds" | 2006 | HD Tracks | FLAC | 24 - 88,2) mají dynamické špičky podané bez stresu, samozřejmě a dění tak působí živě a uvěřitelně, byť takový ten poslední impuls, ta třešnička na dortu stoprocentně živoucí dynamiky tu schází - souvisí to jak s celkovým klidnějším charakterem zvuku, tak i s tím, že kousek energie tu jednoduše schází. Jako kdyby v té půlvteřině, kdy má přijít vyvrcholení, někdo najednou sundal nohu z plynu. Nemáte nicméně nikdy pocit, že by zvuk byl plochý, kontrola je zřejmá a velmi slušná.

2015 07 28 TST Atlas Element SC USB 5

Sboristé z Capella Nova v "Missa Brevis Kyrie" Jamese McMillana ("Tenebrae" | 2007 | Linn | FLAC | 24 - 88,2) poskytují svým hojným počtem a několika linkami zpěvu dostatečné množství detailů, které každý systém musí zvládnout přenést. Atlas opět zabodoval svou celistvostí a tím, že spojitý souzvuk sboru dokázal rozdělit na spoustu hlasů, ale nešel tak daleko, aby vás nechal spočítat, kolik sboristů vlastně zpívá a odrazy od kostelního prostoru a další "živé" detaily (tu vrzání, tam odkašlání,...) se přeci jen trošku ztrácí v pozadí a jsou na hranici rozlišitelnosti. Zpěvákům je ovšem rozumět, což u podobného druhu nahrávek nebývá standardem a rozlišení tak patří spíše k těm lepším. Nejsilnější stránkou přednesu Atlas Element je ovšem to, že na takové věci ani nemyslíte a zaměstnává vás hudba jako taková, jako nedílný celek.

Zajímavým zjištěním při porovnávání různých USB kabelů bylo, jak nakládají s prostorovou scénou. V rozložení nástrojů a jejich separaci v "Being Ben" Manu Katchého ("Third Round" | 2010 | Qobuz | FLAC | 24 - 88,2) byl naprosto zřetelný rozdíl, stejně jako v hloubce scény. Atlas jako jediný posadil scénu dozadu za reprosoustavy (což může podporovat i jeho výrazně klidnější a jemnější přednes, než u ostatních), šíře scény byla sice menší, hloubka už ale znatelná a nástroje se nepřekrývaly, byť pocit velké vzdušnosti mezi nimi také nepanoval. Celá hudební scéna byla však dostatečně přehledná a lokalizace instrumentů dostatečně přesná.

2015 07 28 TST Atlas Element SC USB 6

Přes všechnu svou jemnost a kultivovanost dokázal Atlas Element na okázale rozmáchlé skladbě "Perry Mason" Ozzyho Osbourna ("Ozzmosis" | 2014 | Qobuz | FLAC | 24 - 96), že umí zahrát i pěkně od podlahy. Hutná, rytmicky podmanivá a energická písnička byla plná energie a ani hodně nahlas nebylo stopy po hranách a ostrostech, stejně jako měl zvuk jasnou hloubku a plnost. Nesmetl nás velikostí a úderností basu nebo ostrostí kytar, ale švih hudbě rozhodně nescházel. Možná právě díky tomu, že celková říznost skladby i mixu byla zklidněna charakterem kabelu.

Vyplatí se investovat do kvalitního USB kabelu? Ano... Je velký rozdíl mezi USB kabely sto až tisícikorunových tříd? Ano... A ne. Záleží totiž velice na použitém systému. Třeba na zesilovači Cambridge CXA80 byly rozdíly ve sférách opravdových nuancí, odhalitelných jen opakovaným zkoumáním přesně definované části skladby, na ASUS už bylo rozeznání rozdílů celkem bezproblémové a na systému T+A bylo znát, že mezi kabely jednoduše rozdíl panuje. Všechny kabely bez výjimky pak přehrály supermarketovou šňůru v jednom každém ohledu - takže zpět k první otázce. Ano, koupit kvalitní USB kabel se vyplatí a pokud počítač není vaším primárním zdrojem signálu, nebo vaše sestava patří spíše víc směrem k levnějším sférám, pak v zásadě "už stačí" kabel z kategorie těchto základních. Z námi srovnávaných pak nejpříjemněji, nejmuzikálněji, nejuvolněněji a přitom nejvěrněji hrál právě Atlas Element SC USB, kterému můžete své uši svěřit na celý dlouhý den a nepocítíte nudu ani únavu, jakkoliv jeho klidný a velmi jemný, až trochu "analogový" charakter jde proti většině a možná nemusí každému vyhovovat.

Kč 1 690,- (1 m)

Kč 4 190,- (5 m)

--- --- --- --- ---

KLADY

+ patrně nejlepší zvuk v dané cenové kategorii

+ již čistý, příjemně vyrovnaný a hladký zvuk

+ přirozená uvolněnost

ZÁPORY

- zpracování není zrovna ohromující (ale adekvátní ceně ano)

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Smart HiFi | www.smarthifi.cz 

Audiohappening 2024

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

AAI - ultimativní audiofilské kabely

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Moon 250i v2
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
s314 Omicron

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
SOtM sPS-500
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [3]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

HiFi Morava - Audiovector

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audiohappening 204

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies