800 250 loewe

Audiovizuální receivery v druhé dekádě jedenadvacátého století nabízí úchvatné možnosti reprodukce videa i zvuku – nikdy nebylo snazší a finančně dostupnější přenést filmový zážitek z kinosálu do vlastního obývacího pokoje. Jedním z nemnoha úspěšných výrobců audiovizuálních receiverů, které tvoří základ domácího kina, je i americký Harman/Kardon. Model AVR 161, ač umístěný téměř na samém základu produktového katalogu, by již měl být dle svých specifikací schopen pokrýt všechny základní potřeby milovníků filmů.

Přestože dnes jsou k dispozici již A/V receivery, schopné zpracovat signály až s konfigurací 11.2, u filmové produkce zůstává dominantním formátem staré dobré 5.1. Právě Harman/Kardon AVR 161 zůstává puristickým nástrojem pro reprodukci pěti kanálů a i v té nejpřijatelnější cenové třídě, byť k základním funkcím přidává i některé nadstandardní.

Vnější podoba AVR 161 zcela odpovídá firemnímu katalogu – jednoduchý, moderní vzhled, čelní panel se zaoblenými hranami se dělí na dvě poloviny a i u levného přístroje je cítit snaha o masivnost (tedy alespoň vizuální) a hodnotné provedení. Horní dvě třetiny čelního panelu zabírá lesklá „prosklená" část, jejíž hloubi se skrývá přehledný a dobře čitelný displej, ale hlavně kruhové ovládací tlačítko – černou hmotu ovládacího prvku obkružuje poměrně masivní okruží s LED podsvícením, sloužící zároveň zčásti jako indikační.

Pod touto lesklou částí najdeme uzoučký a pro dotek až nepraktický pás umělohmotných tlačítek s tak tak přijatelným zdvihem, byť si stále ještě můžete být jisti tím, co jste vlastně stiskli. V matné dolní třetině najdete už jen výstup na velký sluchátkový jack o průměru 6,3 mm a vedle USB konektor pro připojení jednotek s datovými soubory. Levý roh pak z pohledu zepředu zabírá uzoučká stavová LEDka.

Zadní panel vás až zaskočí svou jednoduchostí, vezmeme-li v úvahu běžnou přebujelou výbavu A/V receiverů. AVR 161 pokrývá jen základní, ale pro drtivou většinu konzumentů naprosto dostatečnou porci vstupně-výstupních konektorů. Základem je určitě celkem pět párů obyčejných, byť dostatečných šroubovacích terminálů, nad nimi pak dokonce pět HDMI vstupů – jeden je dokonce vybaven nejmodernějším standardem MHL, takže ke slovu přijdou i vaše mobilní zařízení. HDMI výstup je pouze jeden. K videu jsou tu ještě dva kompozitní vstupy a jeden výstup.

Audio oblast zastupují dva analogové RCA vstupy, subwoofer pre-out a z digitálních tu pak jsou zastoupeny jedním kusem koaxiální i optický vstup. Na přítomnost radiového tuneru upozorňují konektory jak pro anténu AM, tak FM formátu. K síťovým službám pak zase odkazuje LAN konektor, byť tu není ani stopa po Wi-Fi. Je to škoda, modul bezdrátového spojení jistě není zase tak nákladný a pohodlí pro koncového uživatele je určitě větší.

Dle dokumentace je AVR 161 zcela standardním AVR své cenové třídy – v pásmu 20 – 20 000 Hz nabízí pro impedanci 6 – 8 Ohm minimální výkon 85 Wattů při zkreslení 0,1%. Odstup signálu a šumu patří také k těm lepším, stejně jako celková pracovní frekvenční odezva v toleranci 0 / -3 dB 10 – 130 000 Hz. Maximální rozptyl proudového zatížení činí +/- 29 A, to určitě není špatné, stejně jako rychlost přechodu 40V/s. Minimálně v cenové kategorii +/- 10 000,- Kč je vše v mírách dobrých mravů.

Dostupný FM tuner je fajn, když už najde signál, tak je čistý a zřetelný – jeho schopnost vyhledat ale slaboučké, rušené signály je malá, stejně jako rychlost není z největších. K použití v běžném domácím provozu ale všechno bohatě dostačuje a veškeré potenciální problémy v této části zajistí amplifikovaná anténa pro příjem.

Fantastická je pak podpora formátů – i takhle levné zařízení dnes podporuje rozlišení 4K a tím pádem otevírá bránu ke skutečně high-endovému obrazu. Totéž platí i pro audio stránku - nejen, že si užijete internetové rádio, ale i DLNA stream po síti (což znamená pohodlně dostupnou kvalitu, máte-li vhodné soubory), navíc zvukové podání právě vašim podmínkám přizpůsobí uživatelsky jednoduchá a dobře fungující kalibrace přes dodávaný mikrofon. Už samozřejmostí se zdá v příjemné výbavě možnost přes USB připojit iOS zařízení či ovládat do sítě připojený receiver pomocí mobilní aplikace, což vychází vstříc hlavně mladým (či mladě smýšlejícím) uživatelům.

Harman/Kardon AVR 161 jsme měli možnost posoudit ve společnosti Denon AVR-X4000, ale také stereo zesilovačů NAD C370, Naim Nait XS, Musical Fidelity M8 č soulution 530. Dominantním zdrojm signálu byl Pioneer BDP-LX71, zobrazovačem pak Philips 47PFL5008K/12. Poslech se konal na Vivid Audio GIYA G3, Harbeth Monitor 30, Xavian Bonbonus či Pioneer S-CN301-LR. Kabely dodaly Eagle Cable, Monster Cable, KrautWire ProAc a QUAD, ale také Nordost s modely Tyr 2 a Valhalla.

Harman/Kardon si nehraje na žádné hogofogo, soustředí se na maximální možnou čistotu v dostupné třídě. Na druhou stranu právě tenhle přístup se osvědčil. Základní optimalizaci zvukového podání provedete pomocí jednoduchého a srozumitelného průvodce, který se v podstatě neliší od osvědčených řešení všech značek na trhu (nač taky objevovat kolo?). Možnosti audiovizuálních nastavení nejdou do nejmenších detailů, ale pro běžného konzumenta je celková jednoduchost.

Obrazové podání je dobré, Harman nijak neovlivňuje průchozí signál a dostanete přesně to, co přes jeho porty pustíte. Zvukové podání je pak překvapivé – je totiž zcela civilní, nepřehnané a čisté. Navzdory tomu, že 85 Wattů nepůsobí na první pohled jako nijak dramatická hodnota, Harman umí hrát subjektivně velmi energicky. Třeba náraz auta v jedné z úvodních scén Blu-ray disku „Constantine" je brilantní, tříštící se sklo je jiskrné a zvuk je digitálně přesný a řízní, ale rozhodně ne agresivní.

Stejně tak hudební stopa zní dobře – nemáte sice pocit rafinovanosti a hloubky high-endových výšin, ale není tu ani žádná deka; zvuk je velmi čistý a směle se může porovnat s jakýmkoliv integrovaným zesilovačem cenové třídy do 10 tisíc. Zvláště dobře umí Harman rockovou hudbu, třeba losangeleští L.A.Guns s jejich „Psychopatic Eyes" z alba „Waking the Dead" mají správný rockový říz a šťávu, i když zvláště kopák má trochu menší objem a působí zmenšeně, zato však velmi kontrolovaným dojmem.

Podobně ani u Cohenova hlasu v „By the rivers dark" z disku „Cabasse La Collection" nemůžete očekávat rozpitvání práce hlasivek, ale vše je srozumitelné, nevulgární, dobře konturované a přehledné. Navíc umí Harman svou živostí do jakékoliv skladby v jakémkoliv okamžiku vnést světlo a energii, která baví a přitom se nemusí uchylovat k nadbytku basu a nacinkaným výškám, kteréžto zvukové atributy občas najdeme i ve vyšší cenové třídě.

Pokud hledáte jednoduchou cestu k zábavnému obrazu i zvuku v tom nejlepším slova smyslu, pokud navíc nechcete sahat příliš hluboko do peněženky a stačí vám jednoduchá, ale pro většinu filmů stále plně dostačující výbava, není v ceně kolem 12 tisíc lepšího kandidáta, než právě AVR 161. U ostatních značek najdete sice širší výbavu, ale více než 5.1 stejně málokdo a málokdy využije, jediným opravdovým hendikepem tak zůstává absence bezdrátového připojení do sítě. Oproti drtivé většině konkurentů umí navíc Harman svým kultivovaným laděním, plným života nabídnout zážitek objektivně vzato mírně kompromisní co do jemnosti a komplexnosti, subjektivně však na druhou stranu vtahujícím způsobem živý, zábavný a energický. Harman/Kardon AVR 161 nás pozitivně překvapil a potěšil.

Kč 11 890,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ přímý, čistý, rychlý zvuk

+ za daný výkon velmi férová cena

+ příjemně se poslouchá a nenáročně ovládá

ZÁPORY

- mít tak wi-fi, je v dané ceně dokonalý

- pomalý a méně citlivý FM tuner

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: DSI Czech | www.edsi.cz 

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Acoustic Energy AE1 Active [2] / [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio