2015 09 22 TST AudioQuest USB Pearl Cinnamon 1

Může USB kabel ovlivnit zvuk? Zdá se, že jde o extrémně žhavé téma, kdy většina lidí vyjadřuje spíše až pohrdavě negativní názor. Jenže když se ohlédnete deset, dvacet, třicet let nazpět, úplně stejně se mnozí tvářili na rozdíly mezi CD přehrávači, mezi D/A převodníky, mezi signálovými, reproduktorovými a zejména napájecími kabely, ale i jinými komponenty. Jenže my si myslíme, že každý prvek ovlivňuje výslednou reprodukci a pokud to není zřejmé, pak možná jen sestava nemá dostatečné rozlišení a dostatečnou schopnost postihnout rozdíly, které mohou být v závislosti na komponentech a prostředí i relativně subtilní (což třeba u USB kabelů platí zejména ve třídě stokorunových a tisícikorunových modelů).

Je to trochu paradox, protože malé rozdíly u levných modelů tak úplně nevyzní na levnějších sestavách, ke kterým ale tak nějak přirozeně podobné kabely patří. Nicméně dle empirických zkušeností se stačí přiblížit zhruba k metě 2 000,- Kč / metr a změny začnou hned být zřetelnější. To ovšem tak trochu platí i pro libovolný jiný druh kabelů, no ne?

2015 09 22 TST AudioQuest USB Pearl Cinnamon 2

Měli jsme možnost trochu si pohrát s rozdíly mezi těmi nejzákladnějšími USB kabely, proti supermarketovému drátu jsme porovnávali dva hráče ze stáje amerického AudioQuestu - úplně základní model Pearl a ob řadu vyšší model Cinnamon.

AudioQuest Pearl

Pearl je tvořen měděnými vodiči typu solid-core s dlouhými krystaly. Izolace je řešena polyetylenovým pláštěm. Konektory jsou pak zlacené.

AudioQuest Cinnamon

AudioQuest tvrdí, že zásadní je pro ideální přenos digitálního audia postříbření vodiče, respektive použití čistě stříbrného vodiče. Postříbření ale prý stačí, praví firemní materiály, protože signál po USB kabelu cestuje prý téměř výhradně po povrchu vodiče (a tam se tedy nachází stříbrná vrstva) - lze tedy při konstrukci do určité míry ušetřit a použít kombinaci mědi a stříbra. I Cinnamon je vybaven polyethylenovým opláštěním a zlacenými koncovkami, v podstatě je tak krom vodičů technologicky shodný s nižším modelem Pearl.

Jen tak mimo hlavní téma - AudioQuest celkem aktivně publikuje i edukační materiály, doporučujeme tak na dlouhé zimní večery třeba oficiální standardy pro USB Audio (ale pozor, mají nějakých 130 stran): http://www.audioquest.com/resource_tools/LearningMods/audio10.pdf  . Bez zajímavosti by jako názor nemusel být ani "manuál" k počítačovému poslechu: http://www.audioquest.com/pdfs/Computer-Audio-Demystified-WhitePaper-EN-R2.pdf . A teď zpět k Pearl a Cinnamon.

2015 09 22 TST AudioQuest USB Pearl Cinnamon 3

Oba kabely jsme měli možnost poslouchat zejména na T+A PA 2000 R / T+A MP 2000 R, ale také na redakčních sestavách Naim Nait XS / ASUS Xonar Essence One MUSES MK II a Cambridge CXA80, kde zdrojem signálu pro kotoučky byly přehrávače Naim CD5si a Cambridge CXC. S ASUSem pak hrála také sestava Rogue Audio RP-5 a Rogue Audio M-180. Srovnávali jsme jak s "tiskárnovým" USB kabelem, tak třeba s Atlas Element USB či MIT StyleLink USB. Poslouchalo se přes redakční Harbeth Monitor 30 a Xavian Perla, ale i GoldenEar AON 3 a GoldenEar Triton Three, propojeno bylo reprokabely TelluriumQ Silver. Napájení zajišťovaly filtry ProPower, GigaWatt a kabely KrautWire Omega III.

V "Imagination" Hazeltinea, Mraze a Drummonda ("Manhattan" | 2006 | Chesky | FLAC | 24-96) dokázal levnější z kabelů přinést trochu klidu a zvuk o něco lehce změkčit, byť objemově proti ostatním nabízel spíše adekvátní míru nejnižších tónů a spíše menší pocit hloubky, do které se basa pouštěla.Oproti standardnímu kabelu, na kterém je nejdražší vytištění cenovky v obchodě, však zejména na sestavě T+A byl cítit krůček směrem k lepší definici. Po zapojení vyššího modelu se ale ovšem bas už trochu více rozvášnil, objevil se v něm náznak dýchání a impulsu, také do objemu Cinnamon něco málo přifoukl, takže celkově působilo pásmo vyrovnaněji a přirozeněji, stejně jako definice již byla slušná.

2015 09 22 TST AudioQuest USB Pearl Cinnamon 4

Tendence ke změkčení a zjemnění zvuku základního modelu Pearl byla zřejmá i v "The Parting Glass" Cary Dillon ("Live at the Grand Opera House" | 2010 | B&W | FLAC | 24-48). Přednes vokálu byl poněkud opatrnější, neprokreslil hlas oproti ostatním tolik do hloubky a nevypíchl jej plasticky před nástroje, v porovnání se základním no-name kabelem ovšem byl zvuk o něco čistší. Vliv byl nejzřejmější při připojení nepříliš dobře uzemněného stolního PC staršího data, naopak u notebooku byl rozdíl v čistotě menší (i když opakované přehazování no-name / Pearl i zde ukázalo drobné posuny). Naopak u Cinnamon už byl posun poznat vcelku jednoduše, zejména na tom, že hlas byl o kus zaostřenější a přeci jen celkem oddělený od nástrojů. I tady bylo znát měkčí, zjemnělejší podání, doprovázené ale zároveň pocitem jakéhosi zlidštění. Díky větší čistotě šlo také otočit hlasitost více doprava bez nutkání zase ji rychle vracet. Panuje tu poměrně slušný klid a pocit, že reprodukce na vás netlačí, v čemž je nejvýznamnější přínos kabelu Cinnamon.

Už i základní Pearl zvládl o něco zklidnit nejvyšší frekvence, zbavit výrazné perkuse a činely v "Misery" od Dave´s True Story ("Unauthorized" | 2010 | HD Tracks | FLAC | 24-96) části jejich ostřejších špiček, čímž také více vynikla jejich kresba. Rozdíl to nebyl úplně velký, přesto opět - po chvíli poslechu tam byl. Objemově ani zde Pearl příliš nehýřil, zvuku je o něco méně, avšak je o něco přesnější, než s no-name drátem. Cinnamon pak konkrétnost popotáhne zase o kousek dál, přibude objem činelu a samotný jeho zvuk je více slyšet, je snazší ho vnímat; proměna je nenápadná a chvíli jí musíte hledat, ale pročištění každého tónu je znát, stejně jako o něco delší dozvuk. Pokud ale máte rádi výraznější přednes, možná se nedočkáte toho "svého" zvuku, Cinnamon totiž třeba vibrafon celkem dost uklidnil a trochu také změkčil.

2015 09 22 TST AudioQuest USB Pearl Cinnamon 5

Dynamika nástrojů i skladby jako celku v Burtonově "Question & Answer" ("Like Minds" | 2006 | HD Tracks | FLAC | 24 - 88,2) se v podání Pearl příliš nezměnila, šlo spíše o nuance. Zvuk byl sice poměrně živý, ale se zřetelným akcentem na celek; ne plochý, ale stále s rezervami, což si ale uvědomíte spíše až při přímém přehazování různých kabelů. Cinnamon dodal nástrojům již větší hloubku a konkrétnost, měly najednou zřetelněji vnímatelné proporce. Stále platí, že i do dynamiky přináší Cinnamon spíše klid, takže tóny nevybuchují a nepůsobí dravě, přesto už se začíná objevovat možnost vnímat i mikrodynamické dění a hudba samotná je jednoduše živější.

V "Missa Brevis Kyrie" Jamese McMillana v podání Capella Nova ("Tenebrae" | 2007 | Linn | FLAC | 24 - 88,2) se dostavilo už po připojení AudioQuest Pearl slyšitelné zlepšení v rozlišení sboru, bylo o něco málo snazší se ve zpěvu orientovat, i když ve chvíli, kdy sboristé začnou zpívat hlasitěji, jsou stále cítit rezervy. Opět ale malý krok správným směrem Pearl přináší. Cinnamon už umí lépe oddělit jednotlivé vokály, udržet ve sboru slušnou, byť ne špičkovou organizaci. Znatelně detailnější přednes pak už ukáže i náznaky echa prostoru a celkově je slovům snáze, byť ne perfektně rozumět.

2015 09 22 TST AudioQuest USB Pearl Cinnamon 6

Nástroje v "Being Ben" (Manu Katché | "Third Round" | 2010 | Qobuz | FLAC | 24 - 88,2) srovnal Pearl spíše do jedné linie vedle sebe a scéna měla stále slyšitelné těžiště uprostřed, přesto se daly najít kontury jednotlivých instrumentů a nešlo o zmatené zvukové klubko, byť to tak úplně nebylo ani s úplně obyčejným kabelem. Pokud už Pearl něco změnil, bylo to lehké rozšíření zvukové scény, byť přímo mezi hráče vás rozhodně nepřenese. Cinnamon přinesl do reprodukce pocit větší vzdušnosti a hlavně prostoru mezi nástroji, rozdíl byl rozhodně citelný. Všichni hráči jako by se také posunuli o kus dozadu a kousek od sebe, dění se zklidnilo a bylo přehlednější, zmizel pocit, že vaši pozornost táhne cosi do středu mezi reprosoustavy.

Ozzyho "Perry Mason" ("Ozzmosis" | 2014 | Qobuz | FLAC | 24 - 96) zazněl v podání Pearl s trochu menším tahem na branku, přesto spíše tvrději a řízněji, přínos byl cítit v lehkém zlepšení údernosti. Chvílemi si ale přejete, aby hudba měla větší impuls a drajv. Asi největší přínos k atmosféře poslechu znamenal Cinnamon v oblasti rytmiky, která byla přesnější a hudba více tepala, ale bylo cítit i celkově čistší, nebo možná spíše zřetelnější přednes. Začala také být více cítit celková váha a hloubka zvuku, oba kabely též ubírají ze zvuku jakousi špatně popsatelnou patinu nervozity a trochu zklidňují říznost, bránící v opravdu hlasitém poslechu.

2015 09 22 TST AudioQuest USB Pearl Cinnamon 7

USB kabely AudioQuest ze základních pater katalogu jsou přesně takové, jak napovídá jejich cenovka (což je rozdhodně v pořádku). V porovnání s běžným "tiskárnovým" drátem i nižší Pearl něco zlepší, byť jeho přínos není zřetelný vždy a všude a pořídit si ho je tak trochu otázka dobrého pocitu, podobně jako pořízení základního "high fidelity" analogového signálového kabelu, který vyměníte z "tkaničky" dodávané s mnoha přístroji. Je nutno rozhodně vyzkoušet, zda investice do něj má smysl, přestože těch pár stovek je skutečně nevelkou cenou, i kdyby přínosy byly skutečně malé. S přihlédnutím k tomu, že vyšší Cinnamon už rozdíly skutečně přináší a jeho cena je sice téměř trojnásobná, stále ale dost nízká, bychom rozhodně doporučili zamířit alespoň směrem k němu; nejenže dává už na omak a pohled pocit větší hodnoty, ale jednoduše už je s ním zvuk čistší, zřetelnější a dospělejší, jakkoliv jde stále jen o začátek dlouhé cesty vzhůru k dokonalé reprodukci.

Kč 699,- - Pearl (0,75 m)

Kč 1 819,- - Cinnamon (0,75 m)

--- --- --- --- ---

KLADY

+ oproti supermarketovým modelům zlepšení, zejména u Cinnamon

+ rozumná cena

+ Cinnamon vypadá hezky

+ rozumně čistý a vyrovnaný zvuk, u Cinnamon komplexnější

ZÁPORY

- levnější z kabelů je tak trochu "pro pocit" a rozdíly jsou malé

- rozdíly nejsou slyšet na každé sestavě (třeba u Atlas Element USB jsou zřetelnější)

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: AQ | www.aq.cz 

Ortofon přenosky

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

Supra Cables

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio