2018 11 07 TST Denon AH D5200 1

Svět prémiových sluchátek se za poslední dekádu rozrostl ze skupiny pár vybraných výrobců na často až stěží uvěřitelné počty značek, které chrlí sluchátka v kategorii deset až sto tisíc (a někdy i více) v množství, v němž si prostě nutně musí to svoje najít každý. Jedním z těch, kteří se drží relativně při zemi a přitom už tradičně nabízí poměrně širokou sluchátkovou paletu je i japonský Denon - jeho nabídka audiofilských sluchátek s high-endovými ambicemi přes uši začíná modelem AH-D5200.

Sluchátka to jsou elegantní, klasická a dobře udělaná - Okrouhlé mušle ze dřeva zebrano mají plochou boční stěnu, je na nich jen decentní firemní logo a spolu s celkově zemitým barevným laděním působí až konzervativně. Hliníkový pásek dělí tento dřevěný kus od masivních a pěkně polstrovaných náušníků (jak jinak, opět v zemitě hnědé), navíc na něm drží vidlice pokračující do týlního mostu. Díky úchytu s otáčením ve dvou osách lze mušli usadit na hlavně pěkně poddajně.

Náušníky jsou pokryté měkkou kůží (stejně jako hlavový most) a vyplněné paměťovou pěnou - velká plocha dobře izoluje a zajišťuje mimo jiné i velký komfort nošení při delším poslechu. Pevnost týlního mostu zajišťuje bytelná kovová konstrukce ( i díky ní váží sluchátka 385 g), navíc se po ní dají sluchátka nastavit i pro opravdu, ale opravdu velkou hlavu (což dnes už není úplně automatické).

2018 11 07 TST Denon AH D5200 2

Signál do sluchátek je pak přiváděn do každé mušle zvlášť a to pěkně zpracovaným kabelem s opletem, který by měl zajistit dostatečnou životnost.

Uvnitř mušlí jsou měniče Free Edge s průměrem 5 cm, které zajišťují frekvenční rozsah 5 - 40 000 Hz a sluchátka díky nim mají velmi přátelskou impedanci 24 ohm. Měniče jsou vyráběny v Japonsku (ostatně jako celá sluchátka) a jejich konstrukce je zaměřená na potlačení rezonancí širokopásmové membrány a tím čistší a jasnější reprodukci - dosahuje se toho třeba použitím pryskyřice a dalších měkkých materiálů.

2018 11 07 TST Denon AH D5200 3

Sluchátka AH-D5200 jsme poslouchali primárně na Teac NT-503 s externími hodinami CG-10M, ale také na Apogee Groove nebo Chord Mojo / Poly. Srovnávat jsme mohli se vší redakční výbavou v čele s beyerdynamic Amiron Home a Sennheiser HD 26 Pro, ale i Koss Porta Pro Wireless, Porta Pro CZ nebo Sennheiser IE 8. Spolu s AH-D5200 přišla také sluchátka AH-D1200 ze stejné stáje.

Když se rozezněly oba nástroje v "Duetu pro cello a kontrabas" Gioacchina Rossiniho (The Absolute Sound Reference" | 2016 | STS Digital | STS-6111152), bylo znáte, že Denon si dal na naladění basu záležet. S jemně sametovým dotekem totiž umí jít velmi hluboko, je působivě důstojný a přitom zůstává kulatý a až vřelý. Tahle sluchátka vám už dají ochutnat opravdu velkou porci skutečnosti co se týká dřevěné "příchuti" nástrojů nebo jejich robustnosti. Zamručení smyčců po strunách provází příjemná hladkost, nezatajující ale rozličnost - ba naopak ve své bohatosti umí AH-D5200 už opravdu slušně a s jistotou načrtnout i proměnlivost a tvárnost basů.

2018 11 07 TST Denon AH D5200 4

Zpěv Doris Day v klasické "Over the rainbow" ("Diamond Voice of the Fifties" | 2015 | STS Digital | STS-6111140) byl trochu "do krásna" posazený - takový něžný, barevný a vlastně jemný a měkčí po okrajích; navzdory zjevné snaze hrát neanalyticky a spíše organicky, uvolněně, je tu solidní rozlišení a hladivě hebký vokál umí ve správném okamžiku zabrat a dát najevo patřičnou energii. Střední pásmo je netechnické, také lehce vřelejší, pěkně plnotučné a otevřené. Je ale fakt, že takový ten sluchátkový mikrodetail, takové to extrémně bezprostřední vnoření se do zvuku, to tu není a je to bližší pocit poslechu klasických reprosoustav ve smyslu zvukové celistvosti.

Na cinkotu mnohých činelů a dalších perkusí ve Floexově "Prenatal Hunters" ("Extended Dynamic Experience 5" | 2017 | STS Digital | STS-6111158) bylo znát, že objemově je výšek tak akorát, nikam se neženou (ostatně tak dobře zapadají do zbytku frekvenčního pásma) a sluchátka dokážou svižně reagovat a tím z chumlů cinkotu a chřestotu vylovit dobře zaostřené jednotlivé tóny - je to už natolik dospělý a samozřejmý zvuk, že dokonce vnímáte (tedy samozřejmě na správné elektronice, protože AH-D5200 nějak budou hrát i na mobilních telefonech) i odlišné velikosti jednotlivých činelů a takové nuance, jako je rozdílná intenzita dopadu paličky na jejich plochu, o jemnostech dlouhého dozvuku ani nemluvě. Výšky jsou jednoduše opravdu pěkné.

2018 11 07 TST Denon AH D5200 6

Na Stravinského "Ptákovi Ohnivákovi" v podání Utrechtsch Studenten Concert pod vedením Base Pollarda ("Dynamic Experience Classics" | 2014 | STS Digital | STS-6111139) jsme zase seznali, že AH-D5200 se drží jakéhosi "firemního ladění", tedy jsou vřelá a spíše uvolněnější, ale tam, kde to zabírající orchestr žádá, tam už umí zahřímat a nadechnout se působivým způsobem - prostě tak, jak si to již vysoký standard patnáctitisícové třídy žádá. Přednes má ale na dobrém systému solidní šmrnc a tah na bránu, ač to sluchátka nedávají ve svém měkčím stylu prvoplánově najevo, zvuk je velký a živý.

O tom, že sluchátka Denon jsou spíše neanalytická a snaží se o organické vyznění, o to jsme řeč už vedli - ve zdánlivě jednoduché, ale poctivě v reálném kostelním prostoru nahrané "Pie Jesu" se zpěvačkou Ellen van Zomeren ("Incredible Music Volume 4" | 2012 | STS Digital | STS-6111130) jsme seznali, že přestože sluchátka skutečně nijak nedávají najevo, že by měla kdovíjaké schopnosti, v neokázale "normálním" zvuku se objevuje už pěkná řádka detailů, zejména takové ty drobounké nuance jako nádech, zašustění tu a tam nebo ozvěna v prostoru jsou tu patrné - ne úplně výrazné, ale jsou tam a přes vší laskavost zvukového podání je můžete dobře vnímat.

2018 11 07 TST Denon AH D5200 7

Spíše nadprůměrně velký zvuk co do proporcí pak pomáhá celkem slušně vybudovat i iluzi prostoru hudební scény - v "Dream about you" ("STS Test Demo CD Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS-6111134) vytvořila AH-D5200 solidně spojitý prostor i s iluzí hloubky, nebyl to takový ten typicky natěsnaný sluchátkový poslech, ale už i pěkně vzdušná prezentace s lokalizací nástrojů ve třech osách, což je prostě moc pěkné.

Nu a taková napružená umělá "Aeró Dynamik" od Kraftwerk ("Extedend Dynamic Experience 2" | 2015 | STS Digital | STS-6111149) byla tažená pěkně odspodu, výrazné basové linky se vlnily snadno a důrazně, aniž by ale celý zvuk jakkoliv rezignoval na své spíše měkčí a vřelejší naladění. Díky tomu se totiž vlastně jakákoliv hudba velmi jednoduše poslouchá, protože prostě tak protéká - můžete klidně i úplně vypnout a nechat sluchátka šeptat a protože udrží strukturu zvuku, bude to pořád příjemné, můžete je ale také pěkně vytočit a to vás zaplaví hotová hudební cunami - a pořád to bude příjemné.

2018 11 07 TST Denon AH D5200 9

Jakkoliv dost možná nevnímáte japonský Denon jakožto výrobce sluchátek (a také to tak samozřejmě primárně není), daří se mu zejména ve vyšších kategoriích (tedy od plus mínus 10 000,- a výš) nabídnout zajímavá řešení i pro náročné zákazníky. Jednak je pro mnohé atraktivní konzervativní design s pojetím kvality materiálu podle starých dobrých měřítek, takže je tu pěkné dřevo, pěkný kov a pěkná kůže bez umělotin, jednak ona jistá konzervativnost a přirozenost dýchá i ze zvukového podání. To vyznává spíše dospělou organičnost před mikroskopickou analýzou a svůj zvuk si sluchátka zachovávají s nadhledem potichu i nahlas - takhle nějak mají vypadat dospělá, solidní sluchátka pro každodenní domácí poslech po dlouhá a dlouhá léta.

Kč 15 490,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ již opravdu příjemně dospělý zvuk

+ velmi pěkné zpracování

+ poddajný a laskavý bas

+ celkově muzikální

ZÁPORY

- někteří konkurenti nabízí více detailu i důrazu

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz 

XAVIAN Concerto - výročí 25 let založení firmy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

HiFi Studio TYKON

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

CPT Praha 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

  Studio Špalíček AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies