2018 11 07 TST Denon AH D5200 1

Svět prémiových sluchátek se za poslední dekádu rozrostl ze skupiny pár vybraných výrobců na často až stěží uvěřitelné počty značek, které chrlí sluchátka v kategorii deset až sto tisíc (a někdy i více) v množství, v němž si prostě nutně musí to svoje najít každý. Jedním z těch, kteří se drží relativně při zemi a přitom už tradičně nabízí poměrně širokou sluchátkovou paletu je i japonský Denon - jeho nabídka audiofilských sluchátek s high-endovými ambicemi přes uši začíná modelem AH-D5200.

Sluchátka to jsou elegantní, klasická a dobře udělaná - Okrouhlé mušle ze dřeva zebrano mají plochou boční stěnu, je na nich jen decentní firemní logo a spolu s celkově zemitým barevným laděním působí až konzervativně. Hliníkový pásek dělí tento dřevěný kus od masivních a pěkně polstrovaných náušníků (jak jinak, opět v zemitě hnědé), navíc na něm drží vidlice pokračující do týlního mostu. Díky úchytu s otáčením ve dvou osách lze mušli usadit na hlavně pěkně poddajně.

Náušníky jsou pokryté měkkou kůží (stejně jako hlavový most) a vyplněné paměťovou pěnou - velká plocha dobře izoluje a zajišťuje mimo jiné i velký komfort nošení při delším poslechu. Pevnost týlního mostu zajišťuje bytelná kovová konstrukce ( i díky ní váží sluchátka 385 g), navíc se po ní dají sluchátka nastavit i pro opravdu, ale opravdu velkou hlavu (což dnes už není úplně automatické).

2018 11 07 TST Denon AH D5200 2

Signál do sluchátek je pak přiváděn do každé mušle zvlášť a to pěkně zpracovaným kabelem s opletem, který by měl zajistit dostatečnou životnost.

Uvnitř mušlí jsou měniče Free Edge s průměrem 5 cm, které zajišťují frekvenční rozsah 5 - 40 000 Hz a sluchátka díky nim mají velmi přátelskou impedanci 24 ohm. Měniče jsou vyráběny v Japonsku (ostatně jako celá sluchátka) a jejich konstrukce je zaměřená na potlačení rezonancí širokopásmové membrány a tím čistší a jasnější reprodukci - dosahuje se toho třeba použitím pryskyřice a dalších měkkých materiálů.

2018 11 07 TST Denon AH D5200 3

Sluchátka AH-D5200 jsme poslouchali primárně na Teac NT-503 s externími hodinami CG-10M, ale také na Apogee Groove nebo Chord Mojo / Poly. Srovnávat jsme mohli se vší redakční výbavou v čele s beyerdynamic Amiron Home a Sennheiser HD 26 Pro, ale i Koss Porta Pro Wireless, Porta Pro CZ nebo Sennheiser IE 8. Spolu s AH-D5200 přišla také sluchátka AH-D1200 ze stejné stáje.

Když se rozezněly oba nástroje v "Duetu pro cello a kontrabas" Gioacchina Rossiniho (The Absolute Sound Reference" | 2016 | STS Digital | STS-6111152), bylo znáte, že Denon si dal na naladění basu záležet. S jemně sametovým dotekem totiž umí jít velmi hluboko, je působivě důstojný a přitom zůstává kulatý a až vřelý. Tahle sluchátka vám už dají ochutnat opravdu velkou porci skutečnosti co se týká dřevěné "příchuti" nástrojů nebo jejich robustnosti. Zamručení smyčců po strunách provází příjemná hladkost, nezatajující ale rozličnost - ba naopak ve své bohatosti umí AH-D5200 už opravdu slušně a s jistotou načrtnout i proměnlivost a tvárnost basů.

2018 11 07 TST Denon AH D5200 4

Zpěv Doris Day v klasické "Over the rainbow" ("Diamond Voice of the Fifties" | 2015 | STS Digital | STS-6111140) byl trochu "do krásna" posazený - takový něžný, barevný a vlastně jemný a měkčí po okrajích; navzdory zjevné snaze hrát neanalyticky a spíše organicky, uvolněně, je tu solidní rozlišení a hladivě hebký vokál umí ve správném okamžiku zabrat a dát najevo patřičnou energii. Střední pásmo je netechnické, také lehce vřelejší, pěkně plnotučné a otevřené. Je ale fakt, že takový ten sluchátkový mikrodetail, takové to extrémně bezprostřední vnoření se do zvuku, to tu není a je to bližší pocit poslechu klasických reprosoustav ve smyslu zvukové celistvosti.

Na cinkotu mnohých činelů a dalších perkusí ve Floexově "Prenatal Hunters" ("Extended Dynamic Experience 5" | 2017 | STS Digital | STS-6111158) bylo znát, že objemově je výšek tak akorát, nikam se neženou (ostatně tak dobře zapadají do zbytku frekvenčního pásma) a sluchátka dokážou svižně reagovat a tím z chumlů cinkotu a chřestotu vylovit dobře zaostřené jednotlivé tóny - je to už natolik dospělý a samozřejmý zvuk, že dokonce vnímáte (tedy samozřejmě na správné elektronice, protože AH-D5200 nějak budou hrát i na mobilních telefonech) i odlišné velikosti jednotlivých činelů a takové nuance, jako je rozdílná intenzita dopadu paličky na jejich plochu, o jemnostech dlouhého dozvuku ani nemluvě. Výšky jsou jednoduše opravdu pěkné.

2018 11 07 TST Denon AH D5200 6

Na Stravinského "Ptákovi Ohnivákovi" v podání Utrechtsch Studenten Concert pod vedením Base Pollarda ("Dynamic Experience Classics" | 2014 | STS Digital | STS-6111139) jsme zase seznali, že AH-D5200 se drží jakéhosi "firemního ladění", tedy jsou vřelá a spíše uvolněnější, ale tam, kde to zabírající orchestr žádá, tam už umí zahřímat a nadechnout se působivým způsobem - prostě tak, jak si to již vysoký standard patnáctitisícové třídy žádá. Přednes má ale na dobrém systému solidní šmrnc a tah na bránu, ač to sluchátka nedávají ve svém měkčím stylu prvoplánově najevo, zvuk je velký a živý.

O tom, že sluchátka Denon jsou spíše neanalytická a snaží se o organické vyznění, o to jsme řeč už vedli - ve zdánlivě jednoduché, ale poctivě v reálném kostelním prostoru nahrané "Pie Jesu" se zpěvačkou Ellen van Zomeren ("Incredible Music Volume 4" | 2012 | STS Digital | STS-6111130) jsme seznali, že přestože sluchátka skutečně nijak nedávají najevo, že by měla kdovíjaké schopnosti, v neokázale "normálním" zvuku se objevuje už pěkná řádka detailů, zejména takové ty drobounké nuance jako nádech, zašustění tu a tam nebo ozvěna v prostoru jsou tu patrné - ne úplně výrazné, ale jsou tam a přes vší laskavost zvukového podání je můžete dobře vnímat.

2018 11 07 TST Denon AH D5200 7

Spíše nadprůměrně velký zvuk co do proporcí pak pomáhá celkem slušně vybudovat i iluzi prostoru hudební scény - v "Dream about you" ("STS Test Demo CD Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS-6111134) vytvořila AH-D5200 solidně spojitý prostor i s iluzí hloubky, nebyl to takový ten typicky natěsnaný sluchátkový poslech, ale už i pěkně vzdušná prezentace s lokalizací nástrojů ve třech osách, což je prostě moc pěkné.

Nu a taková napružená umělá "Aeró Dynamik" od Kraftwerk ("Extedend Dynamic Experience 2" | 2015 | STS Digital | STS-6111149) byla tažená pěkně odspodu, výrazné basové linky se vlnily snadno a důrazně, aniž by ale celý zvuk jakkoliv rezignoval na své spíše měkčí a vřelejší naladění. Díky tomu se totiž vlastně jakákoliv hudba velmi jednoduše poslouchá, protože prostě tak protéká - můžete klidně i úplně vypnout a nechat sluchátka šeptat a protože udrží strukturu zvuku, bude to pořád příjemné, můžete je ale také pěkně vytočit a to vás zaplaví hotová hudební cunami - a pořád to bude příjemné.

2018 11 07 TST Denon AH D5200 9

Jakkoliv dost možná nevnímáte japonský Denon jakožto výrobce sluchátek (a také to tak samozřejmě primárně není), daří se mu zejména ve vyšších kategoriích (tedy od plus mínus 10 000,- a výš) nabídnout zajímavá řešení i pro náročné zákazníky. Jednak je pro mnohé atraktivní konzervativní design s pojetím kvality materiálu podle starých dobrých měřítek, takže je tu pěkné dřevo, pěkný kov a pěkná kůže bez umělotin, jednak ona jistá konzervativnost a přirozenost dýchá i ze zvukového podání. To vyznává spíše dospělou organičnost před mikroskopickou analýzou a svůj zvuk si sluchátka zachovávají s nadhledem potichu i nahlas - takhle nějak mají vypadat dospělá, solidní sluchátka pro každodenní domácí poslech po dlouhá a dlouhá léta.

Kč 15 490,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ již opravdu příjemně dospělý zvuk

+ velmi pěkné zpracování

+ poddajný a laskavý bas

+ celkově muzikální

ZÁPORY

- někteří konkurenti nabízí více detailu i důrazu

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz 

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika