800 150 dynaudio partner

2019 09 30 TST Fyne Audio F501 1

Poněkud stagnující tradiční skotský výrobce Tannoy už dost dlouho hledá sám sebe a proto jej také před pár lety opustila skupina návrhářů a obchodníků, kteří se s takovou situací nechtěli smířit. A protože to shodou okolností byla ta skupina, která definovala tvář moderní podoby Tannoy, tak se jen tak lehce nevzdali a založili vlastní značku - Fyne Audio si pak během jen několika málo let stihla vydobýt pozici respektované alternativy právě k více než stoletému Tannoy.

Velkou měrou za to může dozajista i prostřední série F500. V jejím prostředku je kompaktní sloupek F501, který už od pohledu budí dojem, že jste něco takového prostě už někde viděli. Nejde jen o vzhled kabinetu s pravou dýhou jako takového, ten skutečně je tradiční, byť díky detailům jako je mírné vyklenutí přední stěny nebo pěkně zpracovaný podstavec s mřížováním a robustními nožkami působí moderně a příjemně hodnotně.

Ono déjà vu ale mnohem více stojí na estetice dvou měničů s kovovými, trochu technickými rámečky a hlavně na tom, že u toho horního vidíte koncentrickou konstrukci toho nezaměnitelně skotského stylu.

2019 09 30 TST Fyne Audio F501 2

Obejděte ozvučnice kolem dokonale a celkový dojem čisté práce nebude porušený - i vzadu jsou vlastně jen u paty skříně dvě páry terminálů vyšší kvality s decentním popiskem a nic víc. Je to i tím, že bassreflex míří směrem dolů a je ukrytý za již zmíněnou mřížkou na podstavci. Když se skrz ni podíváte, uvidíte směrem vzhůru k nátrubku bassreflexu mířící trn, který pomáhá hladce rozprostřít energii hlubokých tónů do všech směrů.

Když to vezmeme od podlahy, basům se věnuje 15 cm membrána ze směsi různých vláken v klasickém kónickém tvaru. Tak jako středo-výškový reproduktor, i basák má závěs Fyneflute, což není nic jiného než pevná gumová vlnka s mnoha průřezy, které její chování výrazně zlepšují. Když už jsme u basů, uvnitř je ozvučnice rozdělená do dvou komor, ta spodní samozřejmě pak ústí do již zmíněného systému BassTrax.

2019 09 30 TST Fyne Audio F501 3

Středům a basům je vyhrazena taktéž 15 cm membrána, materiálem i tvarem identická s tou basovou. Jen uprostřed ní není fázový nástavec, ale vložený zvukovod pro kopulku kompresního výškáče z titanu, která má průměr 2,5 cm. Tento koncentrický reproduktor nazývá výrobce IsoFlare.

Fyne Audio uvádí u F501 dvou a půl pásmovou koncepci s přechodovými frekvencemi na úrovni 250 a 1 700 Hz, frekvenční rozsah 36 - 34 000 Hz (-6 dB pro "typickou odezvu v místnosti") nebo třeba impedanci 8 ohm a citlivost 90 dB / 2,83 V / m. Trvalá zatížitelnost činí jen 75 Wattů, takže pozor na vysoké hlasitosti v kombinaci s hodně výkonnými zesilovači.

2019 09 30 TST Fyne Audio F501 4

F501 má poměrně dost poctivou konstrukci, váží bezmála 19 kg při výšce 98,4 cm, šířce 20 cm a hloubce 32 cm.

Fyne Audio F501 jsme poslouchali v místnosti dovozce, která je pečlivě ošetřená akustickými panely Sonitus Acoustics a kde jsme měli k dispozici buď elektroniku Burmester 089 / Burmester 911 MK3 nebo Creek Evolution 100CD / Creek Evolution 100A, alternativně Creek Evolution 100P. Propojeno bylo přes kompletní řešení Nordost a QRT včetně systému Qkore, kabely pocházely z řady Tyr 2 nebo Frey. Porovnávat jsme mohli s dalšími modely Fyne Audio (F702, F500, F502, F303,...), tak třeba s KEF R3, KEF R7 nebo KEF R11 a Reference 5.

2019 09 30 TST Fyne Audio F501 5

Přestože nejsou F501 žádné obří reprosoustavy, kontrabasu Avishai Cohena v "Nu Nu" ("Continuo" 2006 | Razdaz | RD 4603) bylo dost a byl energeticky odvážný, takže pokud máte rádi takový ten dojem až "kopajícího", soustředěného basu, který se nebojí ozvat, F501 jsou minimálně pro menší a střední prostory dostatečně výrazné. Budete možná mít pocit, že právě nejhlubší frekvence až trochu tlačí kupředu, ale není to nemístné zdůraznění. Špatná vzhledem k ceně není ani definice a pocit celkové konkrétnosti basů, byť rozmáchlý objem a živá, tuhá, pulsující energie tu hrají prim.

Pěkný objem a už zřetelný pocit těla měly vokály zpěváků z tělesa The Singers Unlimited v jejich "Sweet Georgia Brown" ("Masterpieces" | 1994 | MPS | 523 521-2). F501 jim dává také velmi solidní pocit tahu na branku, nešetří energií, spíše naopak až vybuchuje a snaží se o maximální živost. Rozhodně to není audiofilsky decentní, jemný přednes, spíše koncertní živost, snad až živelnost, která má slušnou kontrolu a přehlednost, ale právě atribut tryskající energie klade na první příčku svých hodnot.

2019 09 30 TST Fyne Audio F501 7

Ani cinkot vibrafonu Garyho Burtona v "Children´s Song" ("Crystal Silence" | 2009 | ECM | 176 8057) se příliš nesnažil o nějakou uhlazenost, spíše o jasný, znělý a přítomný pocit, pocit energičnosti - a nutno říct, že úspěšně. Nejde o vulgárně cinkající pásmo nejvyšších tónů, ale rozhodně se prosazuje, je zřetelné a cinkot se neztratí, stejně jako vám dají F501 pocítit hranu velmi přímo sejmutého kovového tónu vibrafonu - ale ještě to není tak, abyste museli stáhnout v kritickém okamžiku hlasitost, jakkoliv "napřímo" to reprosoustavy podají.

Na elektronicky pulsující "Eden" Stéphane Pomapugnaca ("Hotel Costes Vol. 11" | 2008 | Pschent | WAG 384) bylo skvělé, s jakou chutí hrají F501 pěkně odspodu, jak "táhnou" a jak dynamicky působí - čím lepší elektroniku s převisem výstupního výkonu jim dáte, tím samozřejmější to bude (a že si F501 zaslouží dobře zapojit), navíc nejsou tak úplně stavěné na tichoučké noční ševelení, ale prostě vyzývají k vytvoření koncertní atmosféře i vyšší hlasitostí, kde se teprve naplno probudí. Pak má ale reprodukce drajv a sebejistotu (ale zase není to nekontrolovaně splašený hudební příval). Z relativně kompaktních rozměrů pak dokážou F501 vyzářit opravdu poctivou porci energie.

2019 09 30 TST Fyne Audio F501 16

Fyne Audio se nesnaží být arbitrem provedení nahrávek, ani se nesnaží rozpracovat i ty nejjemnější nuance, mnohem více nabízí interpretaci energie a ducha hudby - ve "Feeling yourself disintegrate" od The Bad Plus ("For All I Care" | 2008 | Emarcy | 0602517821644) tak bylo patrné, že hudba je přehledná a čitelná naprosto adekvátně standardům třídy, nicméně pokud byste snad chtěli takové ty nejjemnější dozvuky činelů nebo perfektní konturování a doznívání kontrabasu, tak to není tak úplně základní stavební kámen charakteru F501. Přesto třeba vokál už umí oddělit a je slušně jasný a lehce znějící, abyste jej nemuseli "lovit". Možná je to i tím, že celý zvuk F501 je trošku "dopředu", takže nemáte pocit nedostatečného prokreslení nebo nutkavou potřebu hledat každé cinknutí.

V čem jsou - už díky svému konceptu koncentrické středo-výškové sekce - pak tyhle sloupky vysloveně excelentní, to je podání prostoru nahrávek s excelentním pocitem spojitosti, velikosti a vlastně i vzdušnosti. Třeba v "Ruby, My Dear" Thelonia Monka a Johna Coltranea ("Monk with Coltrane" | 2010 | OJC Remasters | 0888072319899) je cítit i moc pěkná hloubka s dobře lokalizovanými jednotlivými instrumenty, máte pocit, že před vámi je skutečně prostor se vším všudy. Nicméně F501 nejsou úplně nesměrové, takže je dobré si s jejich umístěním v konkrétní akustice trošku vyhrát.

2019 09 30 TST Fyne Audio F501 10

Řízná "Murder Song (5, 4, 3, 2, 1)" od Aurory ("All my Deamons Greeting Me as a Friend" | 2016 | Decca | 0602547370778) byla pěkně plná, dramatická, efektně velká a tlačící se dopředu. Příval živelné energie a divokosti byl tím správným způsobem fascinující a dokonce i elektronické hluboké tóny už měly pěknou váhu, takže dokázaly pěkně zatřást podlahou (ačkoliv i tady bylo cítit, že oproti ideální vyrovnanosti je trochu více energie směrováno do nižších frekvencí). Pokud vás ale baví koncertní bezprostřednost a nevadí vám až syrové podání některých jadrnějších momentů, tak pulsující drajv F501 působí rozhodně zábavně.

Kompaktní sloupek Fyne Audio F501 je skvělým nástrojem pro ty, kteří mají rádi energii a živost, kterou se necháváme okouzlovat při živých vystoupeních - právě směrem k téhle bezprostřednosti ladění sloupků míří. Pěkná ozvučnice s kompaktním půdorysem se snadno "vejde", ale nenechte se zmást - vzhledem k odvážnému basovému rozsahu snadno zaplní i střední místnosti. Okouzlí vás pak prostorem nahrávek a pokud zvolíte správný zesilovač (tedy přeci jen s vyšším výkonem) a naladíte alespoň střední úroveň hlasitosti, kde to F501 šlape nejlépe, dostane se vám živého, zábavného zážitku s koncertní jiskrou a přímočarým tahem na branku.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE + WATERFALL

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose tweeteru a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 25 metrů čtverečních, nadstandardním zatlumením velkým množstvím absorpčních i difuzních prvků Sonitus Acoustic. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny co nejdále od stěn.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2019 09 30 TST Fyne Audio F501 m1

Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)

Jak je vidět, naměřená frekvenční křivka F501 je přeci jen "nakloněná" směrem k basům, kde trošku dominuje pásmo 50 - 100 Hz, naopak nejvyšší tóny od 2 kHz výše mají energie méně. Propad na 120 Hz je artefaktem poslechového prostoru a pravidelná zvlnění od 2 200 Hz výše zase působí jako vlastnost zvukovodu výškového reproduktoru. Nicméně zásadní střední pásmo, respektive práce středotónového reprodukotoru, je tu pěkně vyrovnané, s lehkým akcentem na vokální rozsah. V reálu se od sloupků dočkáte cca 40 Hz a celkem výrazný propad na výškách při měření pod úhlem ještě více nabádá k tomu, abyste F501 správně natočili. Celkově není výsledné měření žádný zázrak, výtečná naměřená vyrovnanost nicméně nikdy nebyla cílem ani u Tannoy a zjevně ani u Fyne Audio.

2019 09 30 TST Fyne Audio F501 m2

Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)

Na naměřené impedanční křivce napovídá první sedlo o naladění bassreflexu někam ke 30 Hz. Impedance se sice propadá mezi 80 a 90 Hz až ke 3 ohm (takže onen přebytek výkonu u zesilovače, respektive celková stabilita je určitě žádoucí i vzhledem k tomu, že je dobré hrát spíše hlasitěji), jinak se ale drží v bezpečných vodách. Nejsou tu žádné náznaky rezonancí nebo jiného nežádoucího chování. Také elektrická fáze se drží v přijatelných mezích, ani mírný přesah do kladných a záporných hodnot ve středo-výškové oblasti nebude nic kritického. Celkově jsou F501 mírně náročnější, nicméně nijak kriticky.

2019 09 30 TST Fyne Audio F501 m3

Waterfall

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ +/- ] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]

Kč 36 980,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ pěkné zpracování

+ hodně zvuku z kompaktního půdorysu

+ energie "od podlahy"

+ velmi pěkné podání prostoru nahrávek

+ celková bezprostřední živost

ZÁPORY

- mírná směrovost

- není jim vlastní úplně tichoučký poslech

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio