HIFIStyl

2018 12 21 TST KEF R11 1

Nová série R od britských KEF, to je - přeložíme-li si volně slogan, který firma nové inkarnaci erkové řady přiřadila - prý "začátek série Reference". Nejvíce je to rozhodně znát na vrcholném sloupu R11, který je na první pohled tak nějak lehce zmenšenou verzí modelu Reference 5. Ostatně celá přepracovaná řada R si z nejvýše posazené Reference řady bere nestřídmými doušky - vizuální podobu, materiály i technologie.

KEF R11 jsou už poměrně velké sloupky, byť to celkem úspěšně maskují díky své štíhlosti - i tak jejich kabinety z MDF profilů s velmi příkladným povrchovým zpracováním dosahují výšky 129,5 cm (tedy včetně do stran vykukujících nožek s výraznými hroty), ozvučnice samotná pak má šířku jen 20 cm, byť je zato protažená do hloubky 38,4 cm. Aby bylo jasno, že sloupek má spoustu vnitřních výztuh a výrazné tlumení, je dobré zdůraznit hmotnost nestřídmých 37,7 kg.

Čistě pravoúhlé, minimalistické korpusy nejsou vizuálně narušeny co do čistoty ani pěticí vpředu pěkně seřazených měničů. Jsou tu celkem čtyři odvážné woofery, dva nad a dva pod Uni-Q středo-výškovým měničem (mimochodem v již 12. generaci), jak velí D´Appolito koncept. Ani zadní panel není narušen víc, než je nutné pro instalaci dvojice bassreflexových nátrubků, bytelných a posazených mimo vertikální osu, aby se zklidnilo proudění vzduchu. K tomu mimo jiné přispívá i pružná vnitřní část trubice.

2018 12 21 TST KEF R11 2

Ve spodní části skříně u zadní strany je vsazený panel s dvěma páry pěkných terminálů, mezi nimiž je otočný prvek, jímž lze snadno zrušit či zase vrátit jejich přemostění, takže není problém velmi komfortně vyměnit klasický reprokabel za bi-wiringový nebo třeba využít potenciálu bi-ampingu. Jedinou nevýhodou je nemožnost vizuálně zkontrolovat, zda je spojeno nebo rozpojeno.

Tím hlavním jsou ale samozřejmě reproduktory. Krom již zmíněné dvanácté inkarnace klasického koncentrického Uni-Q jsou tu čtyři zajímavě pojaté basové reproduktory, takže součet ploch membrán je už opravdu působivý.

2018 12 21 TST KEF R11 3

Uni-Q má hliníkovou středotónovou membránu z hliníku, membrána má po celé ploše patrné výztuhy. Hliníková je i 2,5 cm široká kopulka tweeteru, ukrytá za plátky rozptylky, která optimalizuje vyzařování energie. K tomu mimochodem slouží i lehce vypouklý krycí kroužek Shadow Flare, který mimochodem i esteticky zakrývá šrouby koše.

Výrazný bas mají na starosti čtyři identické woofery s membránami o průměru 16,5 cm. Membrány jsou "hybridní", jde tedy o poměrně mělký kónus z vrstvičky hliníku, pod nímž pracuje druhá membrána, výraznější co do kónického tvarování a vyrobená z klasického papíru.

2018 12 21 TST KEF R11 4

I přes nadprůměrné množství osazených měničů zůstávají R11 třípásmové (s dělícími frekvencemi na úrovni 400 a 2 900 Hz) - tak jako všechny modely v sérii R. Výrobce udává v běžné toleranci +/- 3 dB rozsah 46 - 28 000 Hz, což je možná překvapivě málo. Hned vedle se ale dozvíte, že s poklesem -6 dB a "v běžné místnosti" (tedy poblíž stěn, tak jak to bývá) se R11 zhoupnou až na 26 Hz, což je rázem posouvá do jiné třídy. K doplnění technické části je dobré zmínit i jmenovitou impedanci 8 ohm, která přiznává propad na 3,2 ohmu a charakteristickou citlivost pěkných 90 dB / 2,83 V / m.

Velké KEF R11 jsme mohli poslouchat v poslechových prostorách dovozce, kde je krmil systém Burmester 089 / Burmester 088 / Burmester 911 MK3, ale také Burmester 151. Propojeno bylo kabeláží Nordost Tyr 2, případně Burmester Silver Line, uzemněno systémem Qkore a napájení řešeno za pomoci příslušenství QRT. Porovnávat jsme mohli s modely R3, R5 nebo R7, ale i Reference 5.

2018 12 21 TST KEF R11 6

Nové generace reprosoustav KEF, zdá se, nabraly směr hlavně k precizní vyrovnanosti a audiofilské realističnosti. Ale ona určitá decentnost (byť správná) v basovém pásmu nemusí být po chuti každému - pak je tu řešení, R11. Ty totiž zvládnou místnost prakticky beze zbytku vyplnit energií hlubokých tónů v houpavém rytmu "Pink Panther Theme" ("Test Demo CD Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS-6111134) bylo požehnaně, prakticky neomezeně co do objemu, bas byl parádně suverénní a tekutý, ve správné chvíli ale dokázal prásknout tónem jako bičem, úderně, důrazně, fyzicky a soustředěně. A přitom to nebyl zvuk technicky studený nebo snad tvrdý, R11 mají nadhled a realistickou konkrétnost, je to barevně bohaté, výtečně a už samozřejmě vystihující všechny polohy a celý průběh tónů a ten rytmus, ten je opravdu působivý. Od tahle velké a takhle osazené reprosoustavy samozřejmě čekáte, že jí bude hodně a nabídne vysokou úroveň, ale do jaké míry sdílí kvality s násobně výše posazenými Reference 5 je nečekané.

Ona už opravdu dospělá charakteristika, kombinující frekvenční vyrovnanost, detailnost a tonální věrnost s živostí a úderností, je patrná i ve středním pásmu. Díky tomu zpěv Julie Stone v "I´m not yours" ("Groove Into Bits Vol. 2" | 2014 | STS Digital | STS-6111132) zní křehce a intimně, cítíte, jak famózně je v dané třídě přednes transparentní a konkrétní, jak bezprostředně a prostě nějakých okázalostí zní. Je to vynikající, realistický zpěv, jako kdyby zpěvačka byla skutečně na dosah ruky, slyšíte její proudící dech a spoustu jemných nuancí, všechno je tu seskládáno s nadhledem, s jistotu a s kontrolou, která se neprosazuje za každou cenu, zvuk prostě plyne do prostoru oproštěný od "krabicovitosti" nebo techničnosti a zůstává jen zpěvačka a její podmanivý hlas.

2018 12 21 TST KEF R11 8

Agilnost a s ní i transparentnost a detailnost dědí pak i nejvyšší pásmo, nerozpoznatelně integrované do celku. Ani příval cinkajících a břinkajících perkusí KEF R11 nerozhodí, vše zůstává klidné, samozřejmé a precizně čitelné bez ohledu na hlasitost, reprosoustavy jsou už schopné vykreslit i jemné, až filigránské detailíčky, dozvuky a ty myriády chřestění mají skvělou kontrolu, skvělé proporce a famózní neútočnost. Je to opět ten naprosto bezprostřední dojem chřestících, cinkajících a břinkajících nástrojů, neomezovaných v rozletu či energii.

Pocit omezenosti pak ale vzbuzuje dynamika - tedy pocit omezenosti místnosti, protože třeba v "Gun Battle" Aarona Coplanda ("Dynamic Experience Classics" | 2014 | STS Digital | STS-6111139) bylo cítit, že rychlé a energické údery vyplní s klidem i opravdu velké prostory a hlavně, že KEF R11 dýchají a mají sílu a schopnost dát vám zvuk fyzicky pocítit už při překvapivě nízkých poslechových úrovních. Jsou živé, jsou důrazné, jsou jadrné tam kde mají být a především jsou stále kontrolované, utažené a výbušné s takovým tím dospělým nadhledem. Při žádné realistické hlasitosti pak R11 neztrácí schopnost udržet pořádek v nahrávce, v tom velkém zvuku s mocným důrazem odspodu.

2018 12 21 TST KEF R11 15

Tak jak ale umí být energické, tak umí být i jemné a analytické - všechny ty drobné zvuky, tvořící "Don´t cry it´s only rhythm" od Grace Jones ("Extended Dynamic Experience 1" | 2015 | STS Digital | STS-6111143) byly poskládané bez stresu, bez násilí a bez techničnosti do mnoha vrstev, čitelnost je v dané třídě naprosto perfektní a zvuk jasný, křišťálově čistý a precizně zaostřený, servírující dozvuky, které vás nechají ponořit se do nahrávky až po kotníky a vychutnat si úplně všechno a to bez nutnosti otáčet hlasitost daleko doprava.

A pak samozřejmě co je velkou silou koaxiálního řešení Uni-Q, to je podání prostoru nahrávky. Scéna v "Thus saith my Cloris brite" v podání Renaissance Ensemble ("The Absolute Sound Reference Vol. 3" | 2017 | STS Digital | STS-6111164) zaplnila celou poslechovou místnosti v pravolevém směru, táhla se hluboko, hluboko za reprosoustavy a hlavně v ní stály perfektně oddělené jednotlivé nástroje s téměř realistickými těly a všude kolem byl vzduch a volnost. Celá hudba je naprosto nezávislá na ozvučnicích a nádherně trojdimenzionální - a ačkoliv R11 vyžadují trochu práce při natáčení, široké vyzařovací úhly Uni-Q z toho nedělají žádnou obrovskou vědu nebo dlouhé trápení. A všechno působí přirozeně trojrozměrným dojmem.

2018 12 21 TST KEF R11 13

Vší technická brilance, preciznost, čistota, dynamičnost, dobré zfázování a precizní rozlišení, to všechno se skládá do přirozeně vyznívajícího, komplexního a uvolněně samozřejmého celku - a s tím vás R11 přenesou třeba doprostřed živelného, energického, mocného a hypnotizujícího, až tělesně hříšného zážitku při poslechu "Vuolgge Mu Mielde Bassivarrái" Mari Boine ("Extended Dynamic Experience 2" | 2015 | STS Digital | STS-6111149), ten tlak, intenzita a hudební nářez tu jsou už od poměrně nízkých hlasitostí, hudba je prokreslená, pevná a autentická, jak to jen jde. Je to strhující, koncertní zážitek.

Moderní sloupky KEF R11 se jako královský model inovované série R projevily excelentně a svou pozici si naprosto zaslouží - těží totiž z "velké" série Reference nejen vizuálně, ale také v překvapivě velké míře i zvukově, což je s ohledem na vlastně realisticky nastavenou cenovku velmi dobrá zpráva. Zvuk je krásně vyrovnaný, čistý, bezprostřední a technicky brilantní po úplně všech stránkách, aniž by sklouzával k suché technicistnosti. Je to zvuk dospělý, zvuk audiofilsky přirozený, zvuk realistický a zvuk, kterému je snadné podlehnout. Ano, tohle je špičková úroveň reprodukce a za další kroky vzhůru budete muset zaplatit nemalé peníze navrch. KEF R11 jsou jednoduše skvělé.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose tweeteru a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 25 metrů čtverečních, nadstandardním zatlumením velkým množstvím absorpčních i difuzních prvků Sonitus Acoustic. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny co nejdále od stěn.

2018 12 21 TST KEF R11 m1

Na naměřené křivce frekvenční odezvy je vidět, že R11 se do poslechového prostoru téměř "nevešly". Je to patrné na frekvenčních pod úrovní 200 Hz a zejména na propadu na úrovni 100 Hz. Nástup reprodukce těchto velkých reprosoustav je v plné síle někde kousek nad 30 Hz, až do 1 000 Hz je energie více, v reálu je ale poměrně vyrovnaně dodávaná. Oproti pásmu 30 - 1 000 Hz je energie odtud až do 20 000 Hz méně o cca 2 - 4 dB, odpověď je ale i tady výtečně lineární. R11 jsou jako stvořené pro velkou místnosti, i v ní dokážou být rozhodně plnorozsahové a hlavně, troufneme si předpovídat, tam budou příkladně vyrovnané. I tak, odhlédneme-li od vlivu místnosti, jsou R11 v ose výtečné.

2018 12 21 TST KEF R11 m2

Impedance (červená) je také velmi příkladná, navíc se jen na několika místech dotýká úrovně 4 ohm, takže se zesilovačem, který se dá u takovéto cenové hladiny očekávat, by všechno mělo být v pořádku. Bassreflex je, zdá se, laděný lehce pod 40 Hz. Celkový průběh neukazuje na žádné rezonance, stojaté vlnění či jiné potenciálně problematické chování. I elektrická fáze (černá) se drží v mezích výtečné spořádanosti, byť mezi 30 a 70 Hz si reprosoustavy o svou dávku proudu rozhodně řeknou. Celkově je ale vidět, že jde o mimořádně spořádaný návrh.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ × ] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ +/- ] | VELKÁ (> 40m2) [ ✓]

Kč 132 980,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ až překvapivě mnoho kvalit z řady Reference

+ plnorozsahová prezentace

+ prostor

+ kontrola a detailnost reprodukce

ZÁPORY

- nic, pokud jim dáte adekvátní prostor ke hraní

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario

Perfect Sound Group

DENON SHOP | e-shop hi-fi a domácí kino

AV Center - hi-fi studio Praha Vinohrady

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

Mareka Audio

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

High-End Audio Studio

200 200 hifiguide

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

- [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
RME ADI-2 DAC FS [3]
Teac NT-503
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

- [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower (pro RME) [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
NEO HIGH END Tripod [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs 200 200 elfton 2021 200 200 rodel audio Roth Audio Panter | dovozce značek Sennheiser a ProAc

Musical Fidelity

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies