HIFIStyl

2018 12 21 TST KEF R5 1

Série R od britských KEF má za sebou velké úspěchy a vybudovanou pozici solidního high-endu - její nová inkarnace, která přišla oficiálně na svět v druhé polovině roku 2018, pak na jednu stranu na tradici svých předchůdců navazuje, na stranu druhou se snaží sjednotit firemní styl a vlastně se v konečném důsledku více blíží sérii Reference, než předchozí generaci řad R. Pro ty, kteří chtějí skladný sloupeček je v nabídce model R5 se štíhlým profilem.

V popisu série R se dočtete, že "R začíná s Reference" - a vlastně je to pravda, protože nové modely si svou vizuální podobu nezpochybnitelně vypůjčily právě odtamtud. R5 je třípásmový sloupek, který ve své moc pěkně zpracované skříni z MDF profilů s bohatým vnitřním vyztužením a tlumením ukrývá 27,3 kg hmoty - což je při výšce 107 cm (včetně čtveřice diagonálně vyčuhujících podstavců s velkými hroty), šířce 17,5 cm a hloubce 32 cm (což platí pro změnu jen pro samotnou ozvučnici) docela dost.

Pravoúhlá estetika a celková jednoduchost skutečně jako kdyby sérii Reference z oka vypadly. Na čelní stěně jsou pod sebou vyrovnány tři měniče v D´Appolito konfiguraci, uprostřed sedí Uni-Q v již dvanácté generaci - hlavní kónus středotónového měniče má 12,5 cm a v jeho srdci sedí kopulka s průměrem 2,5 cm, překrytá plátky "mandarinkové" rozptylky a vybavená v zadní části tlumenou trubicí. Středotónová membrána je vyztužená prolisy a celý měnič je obklopený mírně vypouklým kroužkem, který pomáhá nejen skrýt šrouby, ale i optimalizovat vyzařování.

2018 12 21 TST KEF R5 2

Dvojice basových membrána má obrácené závěsy, takže působí mimořádně čistě, opět je tu ten estetický+krycí kroužek kolem a oproti Uni-Q měniči mají oba basáky průměr 13 cm.

Základem všech reproduktorů, respektive jejich membrán, je hliník, přičemž u basových reproduktorů je to "hybridní hliník" - jde o základní tvar z papíru, na němž sedí hliníková druhá membrána, která díky tomu může být mnohem méně konkávní.

2018 12 21 TST KEF R5 3

Reproduktory mimochodem dostanete barevně sladěné s tónem ozvučnice. To jen tak, aby bylo jasné, kolik péče v celkovém sladění v KEF svým reprosoustavám věnují.

Že péče není jen o měničích, o tom svědčí i řešení obou bassreflexů, které se nachází na zadní straně a jsou mimo hlavní osy ozvučnic - to pomáhá minimalizovat nežádoucí slyšitelnost proudícího vzduchu. K tomu účelu slouží i vnitřní pružná část bassreflexového nátrubku.

2018 12 21 TST KEF R5 5

Reproduktorové terminály jsou pěkné, na destičce najdete dva páry a místo klasických můstků tu jsou otočné prvky, které spojují a rozpojují terminály pohyblivými prvky uvnitř. Z uživatelského hlediska je to geniální a jediným potenciálním negativem je to, že nemáte vizuální kontrolu nad tím, zda jsou pásma spojená nebo rozpojená.

KEF R5 jsou tedy koncipovány jako třípásmové s dělícími frekvencemi položenými na úrovni 400 Hz a 2 900 Hz, maj psaný frekvenční rozsah 38 - 50 000 Hz (-6 dB) s tím, že "v běžné místnosti" mají dosáhnout ve stejné toleranci až na 29 Hz (což je patrně myšleno tím, že budou blízko zdí). V klasicky přísné toleranci +/- 3 dB udává KEF rozsah 52 - 28 000 Hz.

Reprosoustavy mají jmenovitou impedanci 8 ohm (byť přiznávají propad na 3,2 ohmu) a charakteristickou citlivost 87 dB / 2,83 V / m.

2018 12 21 TST KEF R5 7

KEF R5 jsme poslouchali v pražském showroomu dovozce, pěkně akusticky ošetřeném výbavou od Sonitus Acoustic a ovládnutém systémem německého Burmesteru - přehrávač 089 předával signál předzesilovači 088 a ten řídil koncový stupeň 911 MK3. Propojeno bylo kabely Nordost Tyr 2 všude až na signálové kabely - ty dodal Burmester ze své Silver Line. Všechna elektronika byla uzemněna řešením Nordost Qkore 6 a v napájecí liště Nordost QB8 MkII byly krom přístrojů zapojeny i moduly Qv2 a Qk1. Srovnávali jsme primárně s modely nové řady R - R3, R7 nebo R11, ale třeba i s Reference 5.

Houpavá basová linka v "Pink Panther Theme" ("Test Demo CD Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS-6111134) už nabídla citelný bas, svižný a agilní, nicméně stále hlavně audiofilsky klidný a decentní. Ona neokázalá produkce se může zprvu jevit i jako jistý nedostatek bohatosti nebo tak trochu suchý charakter, ale vlastně respektuje bez efektů a přidávání to, co je v nahrávce zaznamenáno. Není to takový ten velký měkký nadýchaný basový polštář, ale spíše dobře utažená, pružná linka s pečlivou separací tónů a celkově důstojnou kontrolou. Není to bas pro přátele hřmotných spodků, ale ten, kdo ocení přesnost a konkrétnost, ten bude v této cenové hladině nadšený.

2018 12 21 TST KEF R5 13

Střední pásmo velmi příkladnou transparentnost a lehkost, vokál Julie Stone zněl v "I´m not yours" ("Groove Into Bits Vol. 2" | 2014 | STS Digital | STS-6111132) velmi bezprostředně, jasně a křehce, reprosoustavy jako kdyby nekladly hudbě na její cestě žádnou překážku, nic nepředstírají, nic neubírají, nic nepřidávají. Není to možná takové to bohaté, tučné "krásno", ale vokál překypuje detaily, jemnůstkami a dozvuky, celkově výtečná čistota a realistické proporce vám jednoduše postaví zpěvačku do místnosti, díky takovým těm drobnůstkám jako je krátký nádech tu tam to je už opravdu moc pěkně přesvědčivý přednes.

Ve stejně neefektním, realistickém a přitom atraktivním duchu se nesou i tóny nejvyšší - cinkot, šum a svist kovových perkusí v "The Drum Shop" ("The Absolute Sound Reference Vol. 2" | 2016 | STS Digital | STS-6111152) je výtečně rozlišený, zařezávající tón za tónem, činely mají strukturu a velmi přirozenou barvu, kov je už pěkně bohatý na ty jemňoučké nuance. Snad jen objemově jsou R5 zase o něco tenčí, respektive patrně hlavně nepřehnaně neokázalé. Pásmo vyzařované Uni-Q vykazuje až monitorovou přesnost a linearitu, ničeho není moc, ničeho není málo, je to velmi uměřený a po všech stránkách nepřehnaný, nevymýšlející si přednes.

2018 12 21 TST KEF R5 15

Energické rány v Coplandově "Gun Battle" ("Dynamic Experience Classics" | 2014 | STS Digital | STS-6111139) jsou pevné a konkrétní, byť ne tak úplně makrodynamicky působivé, zvuku není hodně, není to takový ten výbušný, "silný" zvuk, ale i tady je to hlavně o nepřehnané realističnosti, o ukázněnosti a o decentnosti. Pokud máte pocit, že potřebujete více energie, stačí ale otočit hlasitost směrem doprava. Nemáte pocit, že by reprosoustavy pod náporem dynamické špičky změkly, ale jde tu hlavně o čitelnost, o kontrolu a svižnost. R5 pak neztrácí jistotu a semknutou svižnost ani v nízkých poslechových úrovních.

Charakter KEF R5 pak lze rozhodně popsat jako analytický, v "Don´t cry it´s only rhythm" Grace Jones ("Extended Dynamic Experience 1" | 2015 | STS Digital | STS-6111143) byl přednes čistý a otevřený, transparentní a klidný - jako dělaný přímo na přehrabování se v detailech a vyžívání se v nuancích. I lehounký, tenounký cinkot činelu v pozadí zůstává zaostřený a konkrétní, má zřetelnou texturu a to bez ohledu na poslechovou úroveň. Přitom to ale není nutkavě technicistní, naopak zvuk zůstává uvolněný a nechybí mu nadhled, takže sloupky nepoutají pozornost na sebe, ale neokázale nechávají vyznít nahrávku.

2018 12 21 TST KEF R5 12

Výtečná je pak i prostorovost - scéna v "Thus saith my Cloris brite" v podání Renaissance Ensemble ("The Absolute Sound Reference Vol. 3" | 2017 | STS Digital | STS-6111164) byla skvěle zaostřená, trojrozměrná, přesahující pozici ozvučnic v pravolevém směru a nabízející působivou hloubku ve směru za reprosoustavami. Je tu spousta vzduchu, proporce nástrojů jsou nepřehnané, ale nejsou ani uťápnuté. Usazení nástrojů ve všech osách pak působí nenásilně, ale už samozřejmě. Je to celkově nekomplikovaně "srovnaný" zvuk.

Živelná a temná "Vuolgge Mu Mielde Bassivarrái" Mari Boine ("Extended Dynamic Experience 2" | 2015 | STS Digital | STS-6111149) byla v běžných hlasitostech pečlivě kontrolovaná, organizovaná a nepřehnaná, stačilo ale trošku vytočit hlasitost a v R5 chytly žhavé uhlíky, sloupky nahlas stále drží pěkně pohromadě a mají důraz, mají švih a díky své rychlosti ustojí důstojně i komplexní momenty. Je to také pozoruhodná absence pocitu jakéhokoliv zkreslení, která vás nechá cítit se blízko hudbě. Není to divoký emocionální příval, ale doširoka otevřená cesta k nahrávce, nechávající právě na ní a na zbytku systému, jak moc vás reprodukce osloví.

2018 12 21 TST KEF R5 8

Kompaktní sloupky KEF R5 zapadají po bok svým "sourozencům" z inovované série R - vizuální čistotu a solidnost zpracování provází čistota a solidní pevnost zvuková. Z obou pohledů jdou R5 nepřikrášlujícím způsobem přímo k tomu důležitému a přesto je na nich něco, díky čemu nejsou suché nebo nudné. Jejich zvuk je mimořádně organizovaný, detailní a trojdimenzionální, nepřehánějící zvuk může snad působit v porovnání s valnou částí konkurence zprvu trochu méně hlubokým dojmem, ale co dovnitř pošlete, to velmi důstojně R5 vydají zase ven s jen minimem vlastní stopy a prakticky nezkresleně, což je zřetelně cítit. Celkově jsou KEF R5 v menších a středních prostorách výtečnou volbou pro ty, kteří hledají detail, prostor a audiofilskou realističnost, nenakaženou techničností. Takhle nějak by prostě měly vypadat a hrát sloupky vyšší třídy.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose tweeteru a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 25 metrů čtverečních, nadstandardním zatlumením velkým množstvím absorpčních i difuzních prvků Sonitus Acoustic. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny co nejdále od stěn.

2018 12 21 TST KEF R5 m1

Ve volném prostoru nabízí R5 příkladně vyrovnané frekvenční chování od 70 do 20 000 Hz, snad krom v reálném světě o opravdový vlas větší energii v pásmu pod 400 Hz k nim nelze mít žádné připomínky. Reálně využitelná frekvenční odezva pak jen s drobným poklesem pokračuje až k nějakým 45 Hz - přisunutím blíže ke zdem se pak můžete dostat k ještě hlubším tónům. Celkově jsou R5 z pohledu měření vynikající.

2018 12 21 TST KEF R5 m2

Preciznost se odráží i na průběhu impedance (červená) - snad krom toho, že velká část křivky se nachází v pásmu 3 - 5 ohm, což bude vyžadovat opravdu kvalitní a opravdu stabilní elektroniku, která je koncipovaná na bezproblémovou práci se čtyřohmovou zátěží. Je zajímavé, že typické sedlo bassreflexu, které je zde kolem 50 Hz, tu prakticky není a vůbec až na kopec na úrovni 3 kHz je křivka výjimečně rovná. Navíc je tu křivka zcela čistá, prostá jakýchkoliv náznaků rezonancí nebo jiného nežádoucího chování. Elektrická fáze (černá) je také mimořádně spořádaná, zejména v nejkritičtějším pásmu pod 200 Hz patří R5 k reprosoustavám s výjimečně dobrým chováním a jediné co se po připojeném zesilovači vyžaduje, je zůstat stabilní i pod 4 ohmy.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ +/- ] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ +/- ]

Kč 63 980,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ překvapivě agilní reprosoustavy ve štíhlém profilu

+ až holografický prostor

+ lineární frekvenční odezva

+ celkově decentní a neokázalá reprodukce

ZÁPORY

- vlastně nic

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies