Není to tak dlouho, co se na stránkách Hi-Fi Voice objevil Harman / Kardon HK 3700, dvoukanálový receiver, patřící do té nejdostupnější třídy pod 10 000,- Kč. Pokud však máte doma nějaké zdroje signálu, které mají horší analogové výstupy, případně žádné (nabízí se třeba televize či některé Blu-ray přehrávače, herní konzole...), je tu ještě vyšší model HK 3770, nabízející na první pohled vlastně jen sadu digitálních vstupů. Už na první poslech je ale jasné, že se tady děje ještě něco víc.

Rozeznat HK 3700 od HK 3770 vlastně není možné, pokud nemáte opravdu dobrý postřeh a bystré oči. Zepředu je totiž odlišuje právě jen modelové označení. Harman/Kardon HK 3770 je tak také esteticky na výši, uzavřený v moderní skříni se spodní třetinou vyvedenou v podobě matného pásku, narušeného jen logem výrobce a zakrytou prohlubní s výstupem na sluchátka a USB vstupem. Horní dvě třetiny z lesklého plastu odděluje pás tenoučkých tlačítek s výběrem vstupů a kontrolou funkcí, který vlevo ukončuje decentně matně svítící stavová dioda, kopírující tvar tlačítek. Lesklou částí přímo ve středu prosvítá nevelký, ale velmi dobře čitelný displej, vpravo pak pro H/K charakteristický, téměř zapuštěný kruh pro regulaci hlasitosti, orámovaný tenoučkým světelným páskem s velmi decentním podsvícením. Vizualita Harmanu se nese v duchu decentní moderny.

Zadní stěna je pak jednoduchá – kromě zapuštěného napájecího kabelu tu dominují reprosvorky pro dva páry reprosoustav, vedle nich pětice linkových analogových vstupů, jeden vstup pro MM přenosky, jeden pár RCA konektory vyhrazených pro nahrávání a jeden monofonní subwooferový pre-out. O kousek výš najdeme konektor LAN s podporou protokolu DLNA 1.5 a přípojná místa pro FM a AM anténu. Rozdíl oproti HK 3700 najdeme kousek vpravo a nahoru směrem od reproterminálů – je tu jeden koaxiální a dvojice optických digitálních vstupů. Vlastně ještě uvnitř neviditelný je bluetooth pro snadné připojení mobilních zařízení. To vše doplňuje jednak výstup 12 signálové spouště, jednak vstup a výstup pro externí přijímač dálkového ovládání.

Samotný přístroj je díky spínanému zdroji skutečně lehoučký, však při standardních rozměrech 44 x 30 x 12,1 cm (š x h x v) váží zanedbatelných 6 kg. Harman/Kardon tu nehraje na masivní hliníková čela, obrovské nožky, gigantické toroidy a další „audiofilské" propriety, hraje na efektivitu a funkčnost v běžných domácích podmínkách. Nechápejte to ale tak, že by zpracování bylo problematické – naopak opracování plastů vůbec není špatné a přístroj nepůsobí levně. Jednoduše snad, levně ale nikoliv.

Harman/Kardon HK 3770 umí dodat díky dostatečně energickému spínanému napájecímu zdroji až 120 Wattů na kanál do zátěže 8 Ohm. Ve frekvenčním rozsahu 20 – 20 000 Hz Harman nezkreslí průchozí signál o víc, než 0,07%. Poradí si i s náročnějšími („hladovějšími") reprosoustavami díky schopnosti dodat vysoké proudy +/- 40 A. S tolerancí +0 / -3 dB pak HK 3770 nabízí rozhodně nadstandardní frekvenční rozsah 10 – 130 000 Hz, naznačující, že minimálně ve své třídě bude patřit tento Harman k rychlejším strojům.

USB port v přední části přístroje přijme jak Apple produkty pro přímé hraní, nebo jakoukoliv USB paměť – tam pak můžete přehrávat soubory MP3 a WMA v Red Book rozlišení, případně FLAC a WAV s rozlišením až 24 bit / 192 kHz; právě tolik zvládne zpracovat integrovaný D/A převodník. Zpracovává signál také ze síťových zdrojů, kde platí stejná omezení, jako v případě USB pamětí.

Tak jako HK 3700 jsme i vyšší model HK 3770 poslouchali v pražském studiu Cinema Shop, kde krom zmiňovaného druhého Harmanu stál ještě Advance Acoustic X-i60. Poslouchali jsme hlavně přes JBL Studio 280, chvílemi také přes JBL LS80 a Bowers&Wilkins CM10.

Docela nás překvapilo, jak se HK 3700 a HK 3770 zvukově liší, ač je dělí jen nevelká částka. Třeba u basů v „Eclipse" z „Dark Side of the Moon" od Pink Floyd (MFSL | UDCD 517) jsme cítili větší jistotu a konkrétnost, než u nižšího modelu. I tak je spodních oktáv dost. Naštěstí nezakrývají zbytek pásma, Harman neprezentuje zvuk stylem „bum-cink".

„Small Blue Thing" od Suzanne Vega („Tried and True" | 1998 | A&M | 540 945-2) zazněla čistě a přehledně, jak akustická kytara, tak vokál jsou na danou cenovou kategorii podané bezproblémově, s rozumným rozlišením. HK 3770 sice neprokreslí zvuk do dokonalosti, ale zvuk už není plochý a nepůsobí ploše. Tak jako níže postavený sourozenec i tento receiver hraje příjemně lehce a je z něj cítit kontrola digitálního řešení.

Výšky jsou oproti nižšímu modelu celkově klidnější, jemnější a také informativnější, pokud můžeme soudit. Nejvyšší polohy nástrojů v Čajkovského „Houslovém koncertu D dur op. 75", jemuž vévodí stradivárky Anne-Sophie Mutter, se snaží, co mohou působit autenticky a vůbec to není špatné. Je tu čistota, ale také klid – zvuk tak úplně netlačí na pilu a nespěchá kupředu, nedočkáte se ale zato ani ostrosti a hrubosti; to ani když otočíte hlasitost doprava. Určitě příjemné, že se Harman nesnaží prosadit a okouzlit prvoplánovým dojmem čistoty, který občas přehnaně intenzivní výšky umí vzbudit.

Také dynamika se zdá oproti nižšímu modelu být lepší – Mussorgského „Velká brána kyjevská" z disku „Crystal Cable Arabesque" (2009 | Crystal Cable | CC200901) je velmi slušná, v kontextu kategorie do takových 15 000,- pak rozhodně nadprůměrná. Třeba velký buben v závěru dá slušnou ránu, i když víte, že na nahrávce je zachycen ještě důrazněji. HK 3770 je také příjemně měkký, neútočný. Organizace orchestru je slušná, ale právě v takových náročných skladbách poznáte, že elektronika v této třídě má jednoduše své limlity. Přehled a čistota nejsou vůbec špatné, alespoň dokud nesáhnete třeba po zesilovači za 20 – 25 tisíc, který už umí jít i více do hloubky a odprezentovat hudbu blíže její opravdové komplexnosti.

Když Richter rozehrál Schumannovu „Fantazii v C dur" (2002 | EMI | 7243 5 75222 2 6), zjistili jsme, že lehký, čistý zvuk vyniknutí detailů v ničem nebrání. Detaily nejsou zahlazené, neztrácí se v přívalu zvuku a Harman jednoduše zvládne extrahovat slušné množství informací. Víte sice, že na nahrávce se skrývá rozhodně víc, ale už vámi nehlodá pocit, že nástroji něco vysloveně schází. Nedá nám nenavázat na to, že slušně se Harman vypořádá také s prostorovými informacemi – i zde je lehkost a jistota, kanály jsou dobře oddělené a nástroje tak získávají pevné obrysy a nesplývají. Ve vyšších třídách se dočkáte širší a hlavně plastičtější scény, pravolevý prostor je však slušný a i když se nedočkáte pocitu „dýchajícího vzduchu", dojem je dobrý.

Důležité je ale dojem, který jsme si odnesli při uvolněném poslechu, kdy bylo cílem jen poslouchat a ne hodnotit. Bowieho „Space Oddity" („Platinum Collection" | 2005 | EMI | 0946 3 44076 2 5) má rozhodně spád a rockový zvuk je tím pravým pro HK 3770. Velmi pěkně je podaný zejména Bowieho hlas, trochu výrazněji působí činely, ale celkově se to poslouchá jednoduše a díky lehkosti a jednoduchosti zvuku zapomenete i na drobné nedostatky, související s cenovou třídou. Tady jsme taky vyzkoušeli rozdíl mezi analogovým a digitálním vstupem – nutno říci, že o něco málo hladší a hlubší je analog.

Harman/Kardon HK 3770 nabízí příjemný poměr ceny a výkonu. Za nevelký přírůstek proti nižšímu modelu HK 3700 nabízí navíc digitální vstupy (ideální třeba pro televizi, herní konzoli nebo Blu-rayy přehrávač), ale také porci klidu a jistoty navíc, což je vzhledem ke stejnému technologickému základu nečekané. Je to nicméně tak – HK 3770 zvládly rozhýbat rozumně třeba i hladové a náročné Bowers&Wilkins CM10 (jakkoliv bylo jasné, že CM10 potřebují o hodně víc). Pěkné, neokázalé zpracování a hlavně výtečná cena nominují HK 3770 na originální moderní all-in-one řešení, které jednak pojme libovolný dostupný zdroj signálu, jednak také zahraje čistě a jasně i s náročnějšími reprosoustavami. Takhle nějak by měl vypadat komponent pro „normálního" člověka.

Kč 12 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ skvělá cena za povětšinou dostačující soubor funkcí a schopností

+ čistý a už poměrně dobře prokreslený zvuk

+ dostatek síly, aby „uhrál" i složitější reprosoustavy

+ dobře fungující rádio, síťové funkce i analog

+ šik lifestyle design

ZÁPORY

- digitální vstupy jsou tu hlavně pro pohodlí, zvukově o něco lépe funguje analog

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ:DSI Czech | www.edsi.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio