Není to tak dlouho, co se na stránkách Hi-Fi Voice objevil Harman / Kardon HK 3700, dvoukanálový receiver, patřící do té nejdostupnější třídy pod 10 000,- Kč. Pokud však máte doma nějaké zdroje signálu, které mají horší analogové výstupy, případně žádné (nabízí se třeba televize či některé Blu-ray přehrávače, herní konzole...), je tu ještě vyšší model HK 3770, nabízející na první pohled vlastně jen sadu digitálních vstupů. Už na první poslech je ale jasné, že se tady děje ještě něco víc.

Rozeznat HK 3700 od HK 3770 vlastně není možné, pokud nemáte opravdu dobrý postřeh a bystré oči. Zepředu je totiž odlišuje právě jen modelové označení. Harman/Kardon HK 3770 je tak také esteticky na výši, uzavřený v moderní skříni se spodní třetinou vyvedenou v podobě matného pásku, narušeného jen logem výrobce a zakrytou prohlubní s výstupem na sluchátka a USB vstupem. Horní dvě třetiny z lesklého plastu odděluje pás tenoučkých tlačítek s výběrem vstupů a kontrolou funkcí, který vlevo ukončuje decentně matně svítící stavová dioda, kopírující tvar tlačítek. Lesklou částí přímo ve středu prosvítá nevelký, ale velmi dobře čitelný displej, vpravo pak pro H/K charakteristický, téměř zapuštěný kruh pro regulaci hlasitosti, orámovaný tenoučkým světelným páskem s velmi decentním podsvícením. Vizualita Harmanu se nese v duchu decentní moderny.

Zadní stěna je pak jednoduchá – kromě zapuštěného napájecího kabelu tu dominují reprosvorky pro dva páry reprosoustav, vedle nich pětice linkových analogových vstupů, jeden vstup pro MM přenosky, jeden pár RCA konektory vyhrazených pro nahrávání a jeden monofonní subwooferový pre-out. O kousek výš najdeme konektor LAN s podporou protokolu DLNA 1.5 a přípojná místa pro FM a AM anténu. Rozdíl oproti HK 3700 najdeme kousek vpravo a nahoru směrem od reproterminálů – je tu jeden koaxiální a dvojice optických digitálních vstupů. Vlastně ještě uvnitř neviditelný je bluetooth pro snadné připojení mobilních zařízení. To vše doplňuje jednak výstup 12 signálové spouště, jednak vstup a výstup pro externí přijímač dálkového ovládání.

Samotný přístroj je díky spínanému zdroji skutečně lehoučký, však při standardních rozměrech 44 x 30 x 12,1 cm (š x h x v) váží zanedbatelných 6 kg. Harman/Kardon tu nehraje na masivní hliníková čela, obrovské nožky, gigantické toroidy a další „audiofilské" propriety, hraje na efektivitu a funkčnost v běžných domácích podmínkách. Nechápejte to ale tak, že by zpracování bylo problematické – naopak opracování plastů vůbec není špatné a přístroj nepůsobí levně. Jednoduše snad, levně ale nikoliv.

Harman/Kardon HK 3770 umí dodat díky dostatečně energickému spínanému napájecímu zdroji až 120 Wattů na kanál do zátěže 8 Ohm. Ve frekvenčním rozsahu 20 – 20 000 Hz Harman nezkreslí průchozí signál o víc, než 0,07%. Poradí si i s náročnějšími („hladovějšími") reprosoustavami díky schopnosti dodat vysoké proudy +/- 40 A. S tolerancí +0 / -3 dB pak HK 3770 nabízí rozhodně nadstandardní frekvenční rozsah 10 – 130 000 Hz, naznačující, že minimálně ve své třídě bude patřit tento Harman k rychlejším strojům.

USB port v přední části přístroje přijme jak Apple produkty pro přímé hraní, nebo jakoukoliv USB paměť – tam pak můžete přehrávat soubory MP3 a WMA v Red Book rozlišení, případně FLAC a WAV s rozlišením až 24 bit / 192 kHz; právě tolik zvládne zpracovat integrovaný D/A převodník. Zpracovává signál také ze síťových zdrojů, kde platí stejná omezení, jako v případě USB pamětí.

Tak jako HK 3700 jsme i vyšší model HK 3770 poslouchali v pražském studiu Cinema Shop, kde krom zmiňovaného druhého Harmanu stál ještě Advance Acoustic X-i60. Poslouchali jsme hlavně přes JBL Studio 280, chvílemi také přes JBL LS80 a Bowers&Wilkins CM10.

Docela nás překvapilo, jak se HK 3700 a HK 3770 zvukově liší, ač je dělí jen nevelká částka. Třeba u basů v „Eclipse" z „Dark Side of the Moon" od Pink Floyd (MFSL | UDCD 517) jsme cítili větší jistotu a konkrétnost, než u nižšího modelu. I tak je spodních oktáv dost. Naštěstí nezakrývají zbytek pásma, Harman neprezentuje zvuk stylem „bum-cink".

„Small Blue Thing" od Suzanne Vega („Tried and True" | 1998 | A&M | 540 945-2) zazněla čistě a přehledně, jak akustická kytara, tak vokál jsou na danou cenovou kategorii podané bezproblémově, s rozumným rozlišením. HK 3770 sice neprokreslí zvuk do dokonalosti, ale zvuk už není plochý a nepůsobí ploše. Tak jako níže postavený sourozenec i tento receiver hraje příjemně lehce a je z něj cítit kontrola digitálního řešení.

Výšky jsou oproti nižšímu modelu celkově klidnější, jemnější a také informativnější, pokud můžeme soudit. Nejvyšší polohy nástrojů v Čajkovského „Houslovém koncertu D dur op. 75", jemuž vévodí stradivárky Anne-Sophie Mutter, se snaží, co mohou působit autenticky a vůbec to není špatné. Je tu čistota, ale také klid – zvuk tak úplně netlačí na pilu a nespěchá kupředu, nedočkáte se ale zato ani ostrosti a hrubosti; to ani když otočíte hlasitost doprava. Určitě příjemné, že se Harman nesnaží prosadit a okouzlit prvoplánovým dojmem čistoty, který občas přehnaně intenzivní výšky umí vzbudit.

Také dynamika se zdá oproti nižšímu modelu být lepší – Mussorgského „Velká brána kyjevská" z disku „Crystal Cable Arabesque" (2009 | Crystal Cable | CC200901) je velmi slušná, v kontextu kategorie do takových 15 000,- pak rozhodně nadprůměrná. Třeba velký buben v závěru dá slušnou ránu, i když víte, že na nahrávce je zachycen ještě důrazněji. HK 3770 je také příjemně měkký, neútočný. Organizace orchestru je slušná, ale právě v takových náročných skladbách poznáte, že elektronika v této třídě má jednoduše své limlity. Přehled a čistota nejsou vůbec špatné, alespoň dokud nesáhnete třeba po zesilovači za 20 – 25 tisíc, který už umí jít i více do hloubky a odprezentovat hudbu blíže její opravdové komplexnosti.

Když Richter rozehrál Schumannovu „Fantazii v C dur" (2002 | EMI | 7243 5 75222 2 6), zjistili jsme, že lehký, čistý zvuk vyniknutí detailů v ničem nebrání. Detaily nejsou zahlazené, neztrácí se v přívalu zvuku a Harman jednoduše zvládne extrahovat slušné množství informací. Víte sice, že na nahrávce se skrývá rozhodně víc, ale už vámi nehlodá pocit, že nástroji něco vysloveně schází. Nedá nám nenavázat na to, že slušně se Harman vypořádá také s prostorovými informacemi – i zde je lehkost a jistota, kanály jsou dobře oddělené a nástroje tak získávají pevné obrysy a nesplývají. Ve vyšších třídách se dočkáte širší a hlavně plastičtější scény, pravolevý prostor je však slušný a i když se nedočkáte pocitu „dýchajícího vzduchu", dojem je dobrý.

Důležité je ale dojem, který jsme si odnesli při uvolněném poslechu, kdy bylo cílem jen poslouchat a ne hodnotit. Bowieho „Space Oddity" („Platinum Collection" | 2005 | EMI | 0946 3 44076 2 5) má rozhodně spád a rockový zvuk je tím pravým pro HK 3770. Velmi pěkně je podaný zejména Bowieho hlas, trochu výrazněji působí činely, ale celkově se to poslouchá jednoduše a díky lehkosti a jednoduchosti zvuku zapomenete i na drobné nedostatky, související s cenovou třídou. Tady jsme taky vyzkoušeli rozdíl mezi analogovým a digitálním vstupem – nutno říci, že o něco málo hladší a hlubší je analog.

Harman/Kardon HK 3770 nabízí příjemný poměr ceny a výkonu. Za nevelký přírůstek proti nižšímu modelu HK 3700 nabízí navíc digitální vstupy (ideální třeba pro televizi, herní konzoli nebo Blu-rayy přehrávač), ale také porci klidu a jistoty navíc, což je vzhledem ke stejnému technologickému základu nečekané. Je to nicméně tak – HK 3770 zvládly rozhýbat rozumně třeba i hladové a náročné Bowers&Wilkins CM10 (jakkoliv bylo jasné, že CM10 potřebují o hodně víc). Pěkné, neokázalé zpracování a hlavně výtečná cena nominují HK 3770 na originální moderní all-in-one řešení, které jednak pojme libovolný dostupný zdroj signálu, jednak také zahraje čistě a jasně i s náročnějšími reprosoustavami. Takhle nějak by měl vypadat komponent pro „normálního" člověka.

Kč 12 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ skvělá cena za povětšinou dostačující soubor funkcí a schopností

+ čistý a už poměrně dobře prokreslený zvuk

+ dostatek síly, aby „uhrál" i složitější reprosoustavy

+ dobře fungující rádio, síťové funkce i analog

+ šik lifestyle design

ZÁPORY

- digitální vstupy jsou tu hlavně pro pohodlí, zvukově o něco lépe funguje analog

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ:DSI Czech | www.edsi.cz 

00 avs 2019

00 hfv produkt roku

02 200 300 xavian

03 200 200 eurostar

04 200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

08 200 200 horn

09 200 200 voice

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 hifihomeart lumin

200 200 voix

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Harmonii, švih a břink

Milí čtenáři,

čas letí, jak praví okřídlené přísloví, jako voda. Doufám, že rok 2018 pro vás byl ve znamení úspěchu a třeba i nalezení nějaké nové, skvělé zábavné cesty k dobrému zvuku. Takže vám všem ještě jedno přání všeho nejlepšího do nového roku a nechť je vše tak, jak si přejete.

Číst dál...

11 200 200 rpaudio 12 200 200 audio visual 13 200 200 elfton 14 200 200 mareka 

16 200 200 cpt 17 200 200 aq 18 200 200 avintegra 200 200 psg 20 200 200 wdq 

21 200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 audiostudio 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock studio 200 200 htp

1024 200 avspraha 2019

corner amarock studio