2015 09 10 TST CEC HD 53N 1

Japonští C.E.C. jsou známí zejména svými přehrávači kompaktních disků, založenými na technologii pohonu řemínkem, tedy takovými digitálními gramofony, dalo by se říct. Firma funguje už od roku 1954 a k řemínkům má vztah již od té chvíle - koneckonců se jedná o prvního výrobce gramofonů v Japonsku. Svého času byla firma C.E.C. také největším OEM dodavatelem gramofonů a CD přehrávačů pro třetí strany, konkrétně i pro velká jména jako SONY, Grundig, Marantz, Teac, Kenwood nebo Sharp.

Od té doby už ale uplynula spousta vody a od roku 1983, kdy firma vyrobila první CD přehrávač, se orientuje spíše tímto směrem, aby zaujetí pro stříbrné kotoučky vyvrcholilo v roce 1991 vytvořením prvního přehrávače s řemínkovým pohonem. Na tuto technologii má mimochodem C.E.C. také celosvětový patent. Možná ne úplně každý ví, že více než polovinu výrobního programu ale tvoří zesilovače a D/A převodníky.

2015 09 10 TST CEC HD 53N 2

Jedním z těchto pro firmu "netypických" produktů je i stolní sluchátkový zesilovač HD 53N s velmi dospělou konstrukcí. Tento nevelký přístroj navíc může fungovat i jako malý integrovaný zesilovač třeba pro stolní systémy.

C.E.C. HD 53N se ukrývá ve velmi pěkně vyrobeném šasi s velmi nízkým, podlouhlým profilem a výrazným hliníkovým čelním panelem. Bytelnost naznačuje hmotnost 3,2 kg při rozměrech 21,8 x 35,4 x 5,8 cm (š x h x v). Zhruba čtvrtinu výšky tvoří ještě masivní antivibrační nožky.

Na čelní stěně jsou dominantní dva smíšené konektory Neutrik, využitelné jak pro 6,3 mm jack, tak pro XLR konektory, to pro případ symetrického zapojení sluchátek. Konektory také nejsou identické, jejich výstup se liší impedancí a každý se tak hodí pro jiný typ sluchátek. Vlevo od těchto konektorů je spínací tlačítko, vpravo trojice malinkatých, pod sebou vyrovnaných tlačítek jak pro výběr vstupu, tak pro základní nastavení provozních parametrů (výstup na sluchátka nebo reprosoustavy a zisk). Maličký displej je díky sytým, kontrastním modrým znakům hezky čitelný a vyčtete z něj vše důležité. Velký, bytelný hliníkový ovladač pak slouží pro regulaci hlasitosti, jeho chod je příjemný a pomalý.

2015 09 10 TST CEC HD 53N 3

I na zadním panelu je plno, je tu dvojice analogových vstupů (jeden pár nesymetrických RCA a jeden pár symetrických XLR konektorů) a dva páry reproduktorových terminálů WBT, do nichž snadno vetknete banánky, lopatky i holý vodič. Je to velmi příjemný bonus, nutno říci. Pak už jen napájecí zásuvka.

Sice by se to dalo s ohledem na pořizovací cenu přístroje očekávat tak nějak samozřejmě, ale i tak potěší opravdu pečlivá a precizní konstrukce vnitřností. Základem je 50 Wattový toroid a bohatá baterie filtračních kondenzátorů. Kanály jsou od vstupu signálu až po výstup (sluchátkový i reproduktorový) provedeny plně symetricky. Obvody nemají žádnou zpětnou vazbu, hlasitost je vybavena technologií inteligentního řízení zisku, která by měla zajistit sytý zvuk v celém pásmu již při velmi nízkých poslechových hlasitostech. Je fakt, že reprodukce je zřetelná v libovolné pozici.

Tři páry výkonových tranzistorů na každém kanálu jsou namontovány na relativně velkých chladičích, ty pak přimykají přímo ke krytu přístroje, který tak slouží ještě jako dodatečný kanál pro odvod tepla.

2015 09 10 TST CEC HD 53N 4

Sluchátkový výstup je, jak již bylo řečeno, řešen dvojicí kombinovaných konektorů, optimální je pochopitelně použití symetrického připojení. Pokud ale chcete využít klasický velký jack, můžete si vybrat z rozdílných impedancí (10 Ohm a 120 Ohm) a ještě oběma výstupům nastavit míru zisku ve dvou polohách. Zvolený zisk se projevuje i na výstupních reproterminálech.

Obvody zesilovače pracují ve frekvenčním rozsahu 10 - 200 000 Hz v toleranci +/- 0,5 dB, což je rozhodně pěkné. 32 Ohmových sluchátkům umí dodat 1,15 Wattu na kanál (výstup s nízkou impedancí), respektive 0,25 Wattu (výstup s vysokou impedancí), v symetrickém režimu je to 4,7 Wattu na kanál. Do reprosoustav pak dává přístroj skromných 13 Wattů na kanál do 8 Ohm, respektive 18 Wattů do poloviční zátěže. K C.E.C. HD 53N můžete připojit sluchátka s impedancí od 16 do 2 000 Ohm.

Sluchátkový zesilovač jsme poslouchali primárně v této roli, reprosoustavy Xavian Perla živil jen chvíli, spíše ze zvědavosti. Ale třeba pro stolní řešení to skutečně není špatné řešení. Zdrojem signálu byly přehrávače Naim CD5si, Yamaha CD-S1000, a Cambridge CXC přes ASUS Xonar Essence One MUSES MK II, ten sloužil jako zdroj i sám o sobě. Signálové kabely měly značku TelluriumQ Black. Poslouchalo se také přes sluchátka Audeze EL-8, Sennheiser HD 26 Pro, Sennheiser IE 8 nebo Koss Porta Pro CZ a Klipsch Reference On-Ear.

2015 09 10 TST CEC HD 53N 5

Musíme hned na úvod říct, že s našimi vzorky sluchátek se nejvíce osvědčilo nastavení vysokého zisku na výstupu HI, tam byla kontrola nejlepší a zvuk nejživější, nejdynamičtější a nejlépe kontrolovaný. Také je nutno říct, že reproduktorové výstupy jsou fajn doplněk, ale pro roli hlavního domácího zesilovače se tohle C.E.C. prostě nehodí, nepůsobí při kontrole reprosoustav dost suverénně.

V "Hermitage" Charlieho Hadena ("Quartet West" | 1987 | Verve | 81 673-2) dokázal zesilovač protlačit kontury nástrojů i skrze nejednoduchá sluchátka typu Audeze EL-8, byť by si velký nástroj zasloužil trochu objemu navíc. Bas je nicméně solidně utažený a pevný, nástroj si při hře citelně brouká a má příjemný impuls, který vám zřetelně rozhýbe bubínek. Přesto cítíte, že kontrabas stojí oproti ostatním nástrojů o půl krůčku v pozadí, jakkoliv je jeho linka dobře čitelná. Basový fundament ale se nestydí a je ho prostě tak akorát a je spíše o něco sušší.

Precizní kontrola pomohla k vyniknutí středním tónům v čele s vokálem Shirley Horn v "Come Back to Me" ("You Won´t Forget Me" | 1991 | Verve | 847 482-2), kde hlas působil svěže a lehce, dobře zaostřený v celkově vzdušném, jasném podání. Díky nadstandardní transparentnosti vyniknou i malé detaily a hlas působí plasticky, až holograficky. Přes celkovou jasnost nejsou ani výrazné sykavky řezavé; jsou živé a nepřeslechnutelné, ale kultivované, posazené svou energií přesně na té rozumně neúnavné hraně. Hlas má jakési živé fluidum, přirozenou jiskru.

2015 09 10 TST CEC HD 53N 6

Skvěle se HD 53N popasoval s činely, respektive s tím, že v Davisově "So What" ("Kind of Blue" | 2005 | Columbia | CK 64935) byly slyšitelné a hlavně dobře rozlišené už od velmi nízkých hlasitostí, ve středních úrovních pak byly vysloveně excelentní. Čistý, znělý kovový charakter činelů si vychutnáte po dlouhou dobu, zesilovač je velmi sebejistý a zvládne velmi dobře udržet tón v celém jeho průběhu od přesného, svižného náběhu až po pozvolné rozplynutí v okolí. Výraznost a konkrétnost přitom není doprovázena pocitem umělého cinkání či zdůraznění.

Na složitějších sluchátkách bylo znát, že by zesilovač unesl ve velkých dynamických špičkách ještě kousek výkonu navíc, byť kontrola zůstává i tam vynikající. Třeba v Orffově "O Fortuna" ("Carmina Burana" | 1984 | Decca | 411 702-2) zněl orchestr skutečně velký, hrál odvážně a plně, ale kupříkladu u úderů velkého bubnu by hloubka a důraz mohly jít ještě dál. Ani špičky ale zesilovač nezahltí a zvuk se nezlomí a nezploští, jen k plnému uspokojení očekávání velké rány kousek, kousíček schází.

2015 09 10 TST CEC HD 53N 7

Co je naopak bez připomínek, jak by ostatně u docela drahého sluchátkáče mělo být, to je excelentní rozlišení. Watersovou "Every Strangers Eyes" ("The Pros and Cons of Hitch Hiking" | 1984 | Columbia | CK 39290) si můžete volně procházet, každá nástrojová linka má svůj jasný prostor a spoustu volného prostoru okolo, každý nástroj je jednoduše, naprosto přirozeně čitelný a jasný, dokonce i lehoučký triangl má jasný zvuk, velmi dobře oddělený od zbytku reprodukce. Každý tón je precizně artikulovaný a s dobrými, detailními sluchátky je informací skutečná záplava, navíc velmi dobře zorganizovaná.

Rozložení hudební scény ve Stingově "Perfect Love...Gone Wrong" ("...All This Time" | 2001 | A&M | 493 156-2) bylo bezproblémové v pravolevém směru, dokonce byla cítit i hloubka, byť ne úplně taková, jako je zachycená na nahrávce. Pravdou je, že zesilovač hudbu tak úplně nevytlačí až mimo vaše uši a mimo hmotu sluchátek, stále zůstává spíše mezi ušima, ale jak už bylo řečeno, s dobrým rozložením a pohodovou přehledností.

2015 09 10 TST CEC HD 53N 8

"Galerka" Davida Kollera ("Československo" | 2015 | BrainZone | 7128067) byla čistá, rychlá, snadno srozumitelná a vlastně spíše i muzikálně, radostně podaná, než striktně analytická. Zesilovač dokázal zahrát s energií a kontrolou, ale ne studiově chladně či studeně. Pokud se uvolníte, dokáže C.E.C. nechat zaznívat hudbu a zvuk tak trochu (patrně díky absenci nějakých zásadních nedostatků a nelinearit) přestává být důležitý, což je ideální dojem.

Nevelký a nepříliš vizuálně nápadný sluchátkový (no dobrá, také stolní integrovaný...) zesilovač C.E.C. HD 53N se nesnaží oslnit, je prostě takový, jaký by měl být a to rozhodně není málo. Má veškerou výbavu, kterou budete potřebovat, má bytelnou konstrukci a vysloveně excelentní regulaci hlasitosti, má tak akorát sil i pro složitější sluchátka, byť v některých chvílích by zasloužil ještě o kousek víc. Hraje ale jednoduše v tom nejlepším slova smyslu - čistě, přehledně, detailně, jasně a přitom zábavně a vlastně až muzikálně. Není to levný stroj, ale za své peníze v něm dostanete dospělý a zábavný univerzální stroj, který neobtěžuje, ale v podstatě výhradně jen baví. A co chtít víc?

Kč 35 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výbava

+ pevný, čistý zvuk

+ úžasně plynulá regulace hlasitosti s využitelnou skoro celou dráhou potenciometru

+ výrobní provedení

ZÁPORY

- u našich sluchátek byl mezi nesymetrickými výstupy kvalitativní rozdíl

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: High-End Audio Studio | www.highend.cz 

200 80 produkt roku 2017

200 300 chord

200 300 xavian

200 200 epaudio

200 200 tykon

200 200 soundstyle

200 200 rpaudio

200 200 wdq

200 200 audiofeel

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

ZenSati Authentica (XLR)
ZenSati Authentica (repro)
Nordost Heimdall 2 (repro)
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
Cardas High Speed SB USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
Nordost Red Dawn
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube
65" Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

200 80 produkt roku 2017

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Začněme od začátku...

Tak... Blíží se nám konec (roku) a tak je dobré zaměřit se na začátek. Jako první přijde na mysl začátek období, kdy se máme uvolnit, slavit a vůbec se mít dobře. To je začátek hezký a nenáročný - ostatně, tohle je také skvělá příležitost popřát vám, ať se nenecháte semlít vánoční mašinérií a ať si prostě užijete konec roku jak jen sami chcete (třeba tady, na našem webu).

Číst dál...

200 200 basys 200 200 horn 200 200 hifiguide 200 200 hifihomeart 200 200 mareka vanoce 

200 200 audio visual 200 200 chord 200 200 psg 200 200 ketos 200 200 grandinote 

200 200 yamaha 200 200 cptpraha 200 200 naimstudio 200 200 aq 200 200 spalicek 

200 200 4ce 200 200 htp 200 200 ibdczech 200 200 elfton 200 200 eurostar 

1024 200 audio video show praha