2017 03 16 TST Audio Analogue Puccini Anniversary 1

Italská firma Audio Analogue vyrábí elektroniku výhradně ručně a výhradně ve své domovské továrně nedaleko Pisy už od roku 1996. Své výrobky pojmenovává - na italskou společnost nikoliv netradičně - po známých skladatelích klasické hudby - nejinak tomu je u integrovaného zesilovače Puccini Anniversary, kterýžto je oslavou dvacetiletého výročí firmy.

Integrovaný zesilovač Puccini Anniversary vznikal ve spolupráci s designérským studiem Airtech a je menším ze dvou modelů ve výroční modelové řadě. Že na jeho exteriér vztáhl ruku někdo, kdo rozumí křivkám, tvarům a proporcím je zjevné, přes zjevnou jednoduchost stoj dokáže vzbudit dojem elegance a jižanského šarmu.

2017 03 16 TST Audio Analogue Puccini Anniversary 4

Tlustý čelní panel je velmi pěkně opracovaný, přímo prostředkem prochází hluboká vertikální rýha, tvořící osu velikého kola, které slouží pro zapnutí / vypnutí, ovládání hlasitosti i přepínání vstupů s ohledem na to, jak dlouho na něj tlačíte. Aktivitu zesilovače oznamují maličké, ale o to intenzivněji svítící bílé diody - pětice vlevo ukazuje aktivní vstup, skupina šestnácti vpravo pak zase hlasitost (jakkoliv koncertní hlasitost v běžné místnosti s málo citlivými bednami se nachází někde uprostřed...), ještě o kousek dál doprava je do hloubky zapracované čidlo pro příkazy dálkového ovladače.

Značka výrobce i designového studia je krásně zapracována do horní hrany čelního panelu. Že zesilovač by asi neměl přijít někam do skříňky krom elegantního vzhledu naznačuje i opravdu hodně bohatě perforovaný horní kryt.

2017 03 16 TST Audio Analogue Puccini Anniversary 6

Ten přechází do již poněkud jednodušeji zpracovaného zadního panelu (ale i to se zdá v Itálii být častým jevem). Alespoň je ale udělaný velmi přehledně a to důležité, tedy konektory, jsou kvalitní - vstupy pro levý a pravý kanál se symetricky rozchází do stran směrem od středu, kde leží i napájecí zásuvka, čtyři mají formu RCA konektorů a jeden XLR. Reproduktorové terminály jsou pak fortelné křídlové matice, se kterými se fantasticky pracuje v kombinaci s jakýmkoliv kabelem.

Velmi solidní konstrukce je vidět i uvnitř - je tu mohutný toroidní transformátor s výkonem 700VA, na bocích vidíte mohutné chladiče, k nimž jsou přišroubovány tři výkonové tranzistory (na každém kanále) ON Semiconductor. Regulace hlasitosti je řešena digitálními potenciometry Analog Devices, na každém kanále jsou dva. Strmost hlasitosti je pak nastavitelná. Rozložení zesilovače ctí plně přístup dual mono, měděné signálové cesty jsou pro lepší vodivost pozlacené.

2017 03 16 TST Audio Analogue Puccini Anniversary 7

Zesilovač samotný není velký ani rozměry (15,5 kg při šířce 44,5, výšce 12 a hloubce 39 cm), ani výkonem (80 Wattů na kanál do 8 ohm, byť deklaruje stabilitu do 2 ohm, kde je výkon 300 Watt), přesto nabízí na integrované řešení naprosto férové parametry. Mimo jiné jde o pracovní rozsah 0 - 80 000 Hz při -3 dB nebo třeba o odstup signálu a šumu přes 110 dB.

Puccini Anniversary jsme poslouchali v rámci našich běžných sestav, tj. alternoval v sestavách Naim Nait XS + Naim FlatCap XS / Naim NAP250 / OPPO BDP-105D / VPI Scout / Harbeth Monitor 30, Norma Revo IPA-70B / ASUS Xonar Essence One MUSES MKII / Xavian Premio nebo Cambridge CXA80 / Cambridge CXC / Xavian Perla (kde jsme používali ASUS jako DAC). Poslouchalo se přes kabely ZenSati Authentica - další komponenty viz redakční výbava v pravém sloupci ->.

2017 03 16 TST Audio Analogue Puccini Anniversary 10

V rámci své kategorie a nejen v ní nás zesilovač hodně potěšil a vlastně i překvapil svou autoritou, kontrolou a jistotou v nejspodnějším pásmu. Kontrabas Charlieho Hadena v "No lonely nights" ("American Dreams" | 2002 | Universal Music | 064 096-2) byl mocný, mohutný a robustní, navíc napříč reprosoustavami výtečně kontrolovaný, tak plný, barevný a jistý, že byste to od integrovaného zesilovač snad ani nečekali. Nebyl ani trochu technický, naopak přirozeně hřejivý a s parádně vykreslenými a diferencovanými polohami. Každé brouknutí mělo jednak impuls, jednak ale i sirupovitou něhu a pružnost. Basové spektrum je tu možná o dýchnutí objemnější, ale rozhodně v sobě nese tu správnou signaturu dospělého, radostného high-endu.

Ona globální šťavnatost a radost z muziky je hodně patrná i ve středním pásmu, vokál Kurta Ellinga v "Undun" ("Nightmoves" | 2007 | Concord Jazz | 0888072302631) byl barevný, bohatý a velký, přitom ale příjemně hladký a vstřícně hezký, s lehoučkým nádechem tepla a přes absenci nějaké technické analytičnosti byl už i nádherně prokreslený, plastický, komplexní a živý. Zesilovač hraje velmi muzikálně, nabízí sytý přednes a až jakou fyzičnost, zemitou konkrétnost a plnokrevnou energii, která budí nejen v rámci kategorie zdání blízkosti zpěváka.

2017 03 16 TST Audio Analogue Puccini Anniversary 9

Ona semknutá energičnost pak pokračovala i skrze nejvyšší pásmo, kovové perkuse v Rollinsově "In a sentimenal mood" ("With Modern Jazz Quartet" | 1988 | Prestige | 00025218111126) nebyly přehnaně znělé nebo vypíchnuté, opět spíše zemité, ale velké, plné a jasné, se spoustou energie a zejména činel byl výtečně rozlišený, každý dopad paličky rozvibroval nádherně kovové tóny, rozsvítil se a pozvolna, s velmi dobrou kontrolou uhasínal. Předností je tu hlavně hladkost a barevnost, radostná reprodukce v jakékoliv poslechové hladině.

Spoustu energie dokáže Puccini Anniversary proměnit i do výtečné dynamiky - na integrovaný zesilovač dokázal Dvořákově "Novosvětské" v podání České filharmonie a Václava Neumanna (1994 | Denon | CO-78828) udělit famózní dynamiku, dynamické špičky mají sílu bouracího kladiva a úžasnou, nakažlivou samozřejmost. Dynamická jistota je obdivuhodná a velký orchestr je prostě velký, jistý a požehnaně energický. Výbuchy tympánů jsou pravými orgiemi plnosti a dramatu, i přesto zesilovač zůstává měkčí, "pohodlný" a vysloveně krásně hrající.

2017 03 16 TST Audio Analogue Puccini Anniversary 11

Své rozlišení nedává Pucinni Anniversary nijak okázale najevo, je to prostě jeden z jeho samozřejmě působících atributů, ale i tady na poměry své třídy funguje výtečně - v "Bang Bang Bang" Tracy Chapman ("Collection" | 2001 | Elektra | 7559-62700-2) působil zvuk velmi přirozeně a klidně, vše bylo nádherně snadno čitelné, nenásilné, beze stopy tlaku a nástroje měly kolem sebe spoustu vzduchu, každá linka byla jasná a přirozená, vokál vpředu spolu s kytarou, ostatní kousek vzadu a i když asi najdete o kousek analytičtější stroje, které umí zdůraznit ještě jemnější nuance, ta vyvážená autenticita a komplexnost u Audio Analogue je prostě parádní.

Pevný, jistý přednes dobře podtrhuje i podání prostoru v hudební scéně - "Don´t say a word" od Phantom Limb ("Phantom Limb" | 2009 | Naim Audio | naimcd120) nabídla nástroje s realistickými proporcemi, pěkně rozprostřené na scéně v pravolevém směru s pořádnou porcí vzduchu a prostoru mezi nimi a skálopevným usazením a lokalizací. Hloubka je tu férová, byť úplně trojrozměrný hologram Puccini Anniversary nekreslí. Organizace a pevnost je nicméně parádní.

2017 03 16 TST Audio Analogue Puccini Anniversary 12

Audio Analogue Puccini Anniversary má ale rozhodně nejsilnější trumf v nakažlivé, vášnivé muzikálnosti, s níž se vkládá do libovolné hudby. Cavevova "Dig, Lazarus, Dig!!!" ze stejnojmenné desky (2008 | Mute | CDSTUMM277) byla jednoduše jízda - s úžasnou snadností zesilovač zkrotil trochu divoké syntezátorové linky, aniž by jim ale ubral naléhavost nebo zřetelnost, poskládal obraz divoké hudby s klidem a jistotou a zafungoval jako zesilovač muzikálnosti a radosti z poslechu - prostě se naprosto v pohodě, naprosto nekonfliktně a naprosto úžasně snadno poslouchá potichu i nahlas, po první skladbě i po pátém cédéčku...

Integrovaný zesilovač Audio Analogue Puccini Anniversary se nebývale povedl. Decentní vzhledem, adekvátní výbavou, ale fantastický zvukem - tak muzikální, tak plný, dospělý, živý a nakažlivě muzikální zvuk abyste v této cenové hladině pohledali. Pokud pátráte po integrovaném stroji, který prostě umí hrát, který možná není striktně perfekcionistickým studiovým nástrojem, ale plnokrevným muzikantem a jehož zvuk dokáže do vašeho krevního řečiště vyplavit adrenalin, endorfin a bůhvíjaké další štěstí, pak jste na správné adrese. Puccini Anniversary je výjimečně zábavný a krásný, nic dalšího říkat netřeba.

Kč 99 000,-

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI

--- --- --- --- ---

KLADY

+ bas a jeho kontrola a objem

+ celková muzikálnost a podmanivost

+ dynamika

+ pěkné zpracování

ZÁPORY

- v některých kombinacích může být basu i trochu víc

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Mareka Audio | www.marekaaudio.cz 

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika