800 150 voix

2014 06 13 PRF Profimedia Opava 1

Severní Morava je kouskem naší vlasti, který by se dal prohlásit za zaslíbeným kvalitní reprodukci zvuku, respektive technice k tomu sloužící. Takovou koncentraci audiofilů, ale i prodejců a high-endových systémů najdete snad už jen v Praze. Jedním z těch trochu utajených, ale zato precizněji pojatých studií je také opavské Profimedia – firma, která se realizuje hlavně v oblasti profesionální audiovizuální techniky a která high-end pojímá s láskou, protože to všechny zúčastněné v čele s Edvardem Mamoňem, jednoduše baví.

HISTORIE

Firma Profimedia patří k nejtradičnějším firmám na českém trhu, jak už bylo řečeno, nejedná se však o klasické poslechové a prodejní studio, takže dost možná uniká pozornosti většina milovníků dobrého zvuku a obrazu. Přitom je to škoda, neb promítnutí zkušeností z profesionální sféry umožnilo v několika patrech v sídle firmy vytvořit skutečně okouzlující systémy, hodné označení „referenční".

AUDIO

2014 06 13 PRF Profimedia Opava 2

Když se tak budete procházet domem, zjistíte, že dobrý zvuk je tu úplně všude – třeba i v úzké chodbě umístěný Accuphase a Edgar v kombinaci s Bowers&Wilkins je zajímavě pojatý a ukazuje, že poslouchat můžete opravdu vždy a všude. A tak, že to bude stát za to.

2014 06 13 PRF Profimedia Opava 3

To nejdůležitější je ale samozřejmě v pečlivě vizuálně i akusticky upravených prostorách, prozrazujících až neuvěřitelnou pečlivost tvůrců. Třeba nejmenší poslechový prostor je vlastně velice malinký, a když uvidíte velké reprosoustavy, zbystříte a budete mít pocit, že TOHLE tedy rozhodně nikdy nemůže hrát dobře. Jenže nenápadné, vkusné akustické úpravy zaručují takovou kvalitu reprodukce, kterou by rozhodně měl mít doma každý, kdo to s hudbou myslí vážně. Zážitek z poslechu je věru jedinečný.

2014 06 13 PRF Profimedia Opava 4

O patro výš, ve výrazně větším prostoru, je umístěna multikanálová sestava s televizí Metz, reprosoustavami řady 800 od Bowers&Wilkins a elektronikou Classé a OPPO. Takhle nějak si představujeme referenční multikanál pro „běžné použití", elegance a jednoduchost tohoto řešení dává zapomenout na to, že je okolo vás nějaká technika, centrem dění se stává obraz a zvuk, tedy kýžený zážitek z nich. Promyšlené detaily, jako třeba elegantní zašupovací stěna, vytvářející z otevřeného pokoje akusticky optimální prostředí. Vlastně celá místnost na první pohled působí naprosto moderně, až syrově – dobrý zvuk a akustické úpravy tak zjevně nemusí vypadat jako ze scifi filmů.

2014 06 13 PRF Profimedia Opava 5

Pro milovníky staré dobré techniky je tu vyhrazena nevelká místnost, téměř do posledního kousku však vyplněná starou technikou, hlavně kotoučovými magnetofony, které pan Mamoň osobně zrestauroval. Nebo tu najdete třeba kompletní systém ReVox ze zlaté éry této značky – samozřejmě plně hrající.

VIDEO

Třešničkou na dortu je ale opravdové domácí kino. V jedné z nevelkých suterénních místností je totiž kinosál jak má být. A navíc – levnější, než byste patrně čekali. Jednoduchost a přímočarost přístupu firmy Profimedia na cestě za nejlepším možným za použití zdravého rozumu se projevuje i zde.

Za obyčejně vypadajícími dveřmi se skrývá klasický obdélníkový prostor, esteticky maximálně jednoduchý, ale opět zkrášlený zajímavými detaily, ať už je to množství bodových světelných zdrojů či originální povrch stěn. Okouzlující jsou i nasvětlené staré promítačky, jen decentně prosvítající u podlahy v rozích místnosti, skryté za průzvučnou látkou. Je to jednoduše paráda!

Vlastně nejvýraznějším prvkem je pětice velkých sedadel, za které by se nemuselo stydět žádné velké kino. Vlastně by se část velkých kinosálů měla stydět, protože jejich sedačky jsou pohříchu horší. Když si sednete, koukáte vlastně jen na černou látku před sebou, v níž je prohlubeň, napovídající, že právě tam brzy spatříte plátno.

A také ano – necelých 2,5 metru na zhruba 1,5 metru bohatě stačí na tu relativně krátkou vzdálenost. Projektor JVC za necelých 200 000,- tam díky nepřítomnosti oken snadno dosvítí a oproti valné většině prodejců projektorů a pláten se tu dozvíte jednoduchou poučku – není třeba stovek tisíc za plátno, není třeba exotických konstrukcí a materiálů. Plátno musí být bílé a čisté, tedy ve finále může být i zaplatitelné. A zjevně je to fakt – ostrost, barvy a kontrast tohoto systému je fascinující. Navíc v komorním, tichém prostředí je zážitek snad i lepší, než ten ve velkém kině.

Doslova šokující je ale ozvučení – zadní a boční kanály tvoří vestavné a nástěnné Bowers&Wilkins a drobné rozměry vás asi nepřekvapí. Vepředu jsme ale soudě podle zvuku, který se dynamikou, hlasitostí, kontrolou a vlastně i čímkoliv dalším dostává dokonce PŘED velké kinosály, čekali minimálně vestavnou řadu 800. Není tomu tak – využívají se CT 7.4 LCRS (jeden modul na každé straně a uprostřed), což jsou krabice s nejdelší hranou o délce 44 cm. Jejich výkon je ale naprosto neuvěřitelný. Snad za to může i podpora dvojice subwooferů B&W z instalační série.

2014 06 13 PRF Profimedia Opava 6

Přesnost, suchost a kontrolu zvuku by mohla tomuto kinosálu závidět lecjaká nahrávací studia, neunikne vám tu ani ten nejmenší detail a zážitek je jednoduše dokonalý. Přitom v Profimedia vybírali rozumem a komponenty v systému jsou vynikající, ale jednotlivě naprosto zaplatitelné (však třeba jeden modul CT 7.4 stojí necelých 30 000,-, což je oproti referenční řadě CT 8 DS za téměř čtvrt milionu vysloveně za hubičku.

Samozřejmě, sečte-li se pořizovací cena celého kinosálu, včetně sedaček, ozvučení, videa a povrchových úprav, dostaneme se někam na metu milionu a půl. To rozhodně není málo, ale kdo někdy uvažoval o takto koncipovaném opravdovém domácím kinosále, ten dobře ví, že tohle je dolní hranice, kolem které se většina projektů pohybuje. A mezi námi – ani referenční a mnohonásobně dražší domácí kino v anglické centrále Bowers&Wilkins vlastně nehraje pro reálné každodenní soužití lépe, což je jedinečné.

Pokud chcete vidět a slyšet výjimečně excelentní domácí kino, ale také skvěle zpracované příklady domácí dvoukanálové a vícekanálové sestavy, zkuste si domluvit návštěvu v Opavě. Takhle dobře a s takovou láskou a nadšením připravených prezentací audiovizuální elektroniky byste totiž v České republice napočítali možná tolik co prstů jedné ruky. A dost možná ani to ne...

Chcete-li vědět ještě víc, podívejte se také na www.bowers-wilkins.cz  nebo do fotogalerie níže

 

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio