2014 06 13 PRF Profimedia Opava 1

Severní Morava je kouskem naší vlasti, který by se dal prohlásit za zaslíbeným kvalitní reprodukci zvuku, respektive technice k tomu sloužící. Takovou koncentraci audiofilů, ale i prodejců a high-endových systémů najdete snad už jen v Praze. Jedním z těch trochu utajených, ale zato precizněji pojatých studií je také opavské Profimedia – firma, která se realizuje hlavně v oblasti profesionální audiovizuální techniky a která high-end pojímá s láskou, protože to všechny zúčastněné v čele s Edvardem Mamoňem, jednoduše baví.

HISTORIE

Firma Profimedia patří k nejtradičnějším firmám na českém trhu, jak už bylo řečeno, nejedná se však o klasické poslechové a prodejní studio, takže dost možná uniká pozornosti většina milovníků dobrého zvuku a obrazu. Přitom je to škoda, neb promítnutí zkušeností z profesionální sféry umožnilo v několika patrech v sídle firmy vytvořit skutečně okouzlující systémy, hodné označení „referenční".

AUDIO

2014 06 13 PRF Profimedia Opava 2

Když se tak budete procházet domem, zjistíte, že dobrý zvuk je tu úplně všude – třeba i v úzké chodbě umístěný Accuphase a Edgar v kombinaci s Bowers&Wilkins je zajímavě pojatý a ukazuje, že poslouchat můžete opravdu vždy a všude. A tak, že to bude stát za to.

2014 06 13 PRF Profimedia Opava 3

To nejdůležitější je ale samozřejmě v pečlivě vizuálně i akusticky upravených prostorách, prozrazujících až neuvěřitelnou pečlivost tvůrců. Třeba nejmenší poslechový prostor je vlastně velice malinký, a když uvidíte velké reprosoustavy, zbystříte a budete mít pocit, že TOHLE tedy rozhodně nikdy nemůže hrát dobře. Jenže nenápadné, vkusné akustické úpravy zaručují takovou kvalitu reprodukce, kterou by rozhodně měl mít doma každý, kdo to s hudbou myslí vážně. Zážitek z poslechu je věru jedinečný.

2014 06 13 PRF Profimedia Opava 4

O patro výš, ve výrazně větším prostoru, je umístěna multikanálová sestava s televizí Metz, reprosoustavami řady 800 od Bowers&Wilkins a elektronikou Classé a OPPO. Takhle nějak si představujeme referenční multikanál pro „běžné použití", elegance a jednoduchost tohoto řešení dává zapomenout na to, že je okolo vás nějaká technika, centrem dění se stává obraz a zvuk, tedy kýžený zážitek z nich. Promyšlené detaily, jako třeba elegantní zašupovací stěna, vytvářející z otevřeného pokoje akusticky optimální prostředí. Vlastně celá místnost na první pohled působí naprosto moderně, až syrově – dobrý zvuk a akustické úpravy tak zjevně nemusí vypadat jako ze scifi filmů.

2014 06 13 PRF Profimedia Opava 5

Pro milovníky staré dobré techniky je tu vyhrazena nevelká místnost, téměř do posledního kousku však vyplněná starou technikou, hlavně kotoučovými magnetofony, které pan Mamoň osobně zrestauroval. Nebo tu najdete třeba kompletní systém ReVox ze zlaté éry této značky – samozřejmě plně hrající.

VIDEO

Třešničkou na dortu je ale opravdové domácí kino. V jedné z nevelkých suterénních místností je totiž kinosál jak má být. A navíc – levnější, než byste patrně čekali. Jednoduchost a přímočarost přístupu firmy Profimedia na cestě za nejlepším možným za použití zdravého rozumu se projevuje i zde.

Za obyčejně vypadajícími dveřmi se skrývá klasický obdélníkový prostor, esteticky maximálně jednoduchý, ale opět zkrášlený zajímavými detaily, ať už je to množství bodových světelných zdrojů či originální povrch stěn. Okouzlující jsou i nasvětlené staré promítačky, jen decentně prosvítající u podlahy v rozích místnosti, skryté za průzvučnou látkou. Je to jednoduše paráda!

Vlastně nejvýraznějším prvkem je pětice velkých sedadel, za které by se nemuselo stydět žádné velké kino. Vlastně by se část velkých kinosálů měla stydět, protože jejich sedačky jsou pohříchu horší. Když si sednete, koukáte vlastně jen na černou látku před sebou, v níž je prohlubeň, napovídající, že právě tam brzy spatříte plátno.

A také ano – necelých 2,5 metru na zhruba 1,5 metru bohatě stačí na tu relativně krátkou vzdálenost. Projektor JVC za necelých 200 000,- tam díky nepřítomnosti oken snadno dosvítí a oproti valné většině prodejců projektorů a pláten se tu dozvíte jednoduchou poučku – není třeba stovek tisíc za plátno, není třeba exotických konstrukcí a materiálů. Plátno musí být bílé a čisté, tedy ve finále může být i zaplatitelné. A zjevně je to fakt – ostrost, barvy a kontrast tohoto systému je fascinující. Navíc v komorním, tichém prostředí je zážitek snad i lepší, než ten ve velkém kině.

Doslova šokující je ale ozvučení – zadní a boční kanály tvoří vestavné a nástěnné Bowers&Wilkins a drobné rozměry vás asi nepřekvapí. Vepředu jsme ale soudě podle zvuku, který se dynamikou, hlasitostí, kontrolou a vlastně i čímkoliv dalším dostává dokonce PŘED velké kinosály, čekali minimálně vestavnou řadu 800. Není tomu tak – využívají se CT 7.4 LCRS (jeden modul na každé straně a uprostřed), což jsou krabice s nejdelší hranou o délce 44 cm. Jejich výkon je ale naprosto neuvěřitelný. Snad za to může i podpora dvojice subwooferů B&W z instalační série.

2014 06 13 PRF Profimedia Opava 6

Přesnost, suchost a kontrolu zvuku by mohla tomuto kinosálu závidět lecjaká nahrávací studia, neunikne vám tu ani ten nejmenší detail a zážitek je jednoduše dokonalý. Přitom v Profimedia vybírali rozumem a komponenty v systému jsou vynikající, ale jednotlivě naprosto zaplatitelné (však třeba jeden modul CT 7.4 stojí necelých 30 000,-, což je oproti referenční řadě CT 8 DS za téměř čtvrt milionu vysloveně za hubičku.

Samozřejmě, sečte-li se pořizovací cena celého kinosálu, včetně sedaček, ozvučení, videa a povrchových úprav, dostaneme se někam na metu milionu a půl. To rozhodně není málo, ale kdo někdy uvažoval o takto koncipovaném opravdovém domácím kinosále, ten dobře ví, že tohle je dolní hranice, kolem které se většina projektů pohybuje. A mezi námi – ani referenční a mnohonásobně dražší domácí kino v anglické centrále Bowers&Wilkins vlastně nehraje pro reálné každodenní soužití lépe, což je jedinečné.

Pokud chcete vidět a slyšet výjimečně excelentní domácí kino, ale také skvěle zpracované příklady domácí dvoukanálové a vícekanálové sestavy, zkuste si domluvit návštěvu v Opavě. Takhle dobře a s takovou láskou a nadšením připravených prezentací audiovizuální elektroniky byste totiž v České republice napočítali možná tolik co prstů jedné ruky. A dost možná ani to ne...

Chcete-li vědět ještě víc, podívejte se také na www.bowers-wilkins.cz  nebo do fotogalerie níže

 

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika