800 150 dynaudio partner

2017 07 18 TST PMC Twenty5 22 1

Britskou firmu PMC založil v roce 1991 Peter Thomas (který odešel z BBC) a Adrian Loader (který odešel z FWO Bauch, firmy distribuující audio). Původně značka vyráběla reprosoustavy zejména pro profesionály z audio oboru (kde je úspěšná i dnes), časem ale přidala i modely pro domácí poslech. Základní domácí řadou je pak Twenty, respektive její nové generace Twenty5.

Druhým základním modelem v této řadě jsou pak regálovky 22 (pod nimi jsou ještě menší 21). Už od pohledu je patrná příslušenost tohoto modelu k rodině PMC - zejména díky dozadu zakloněnému kabinetu s malou šířkou a o to citelnější hloubkou, nebo díky výdechu transmission line, který se otevírá pěkně vepředu dole.

Korpus z MDF desek je pěkně ostře řezaný a konstruovaný z MDF desek, stejně jako vnitřní výztuhy. Ačkoliv Twenty5.22 nejsou dramaticky obrovské, jsou poměrně velké - výška 41 cm, šířka 19,2 cm a hloubka 37,3 cm se už jen tak nepřehlédnou. S váhou 10 kg to ale stále nejsou žádná monstra.

2017 07 18 TST PMC Twenty5 22 2

I v této nové generaci tvoří základ a to nejdůležitější ATL, neboli Advanced Transmission Line, což je patentované firemní řešení interního tlumeného zvukovodu, odvádějícího vzduch od zadní strany membrán labyrintem o celkové délce 2 metry. Řada Twenty5 má také upravený výdech (a nazývá ho Laminair), který už od pohledu působí mnohem dynamičtěji. Místo pouhého otvoru tu jsou totiž klenutá žebra, díky nimž vycházející vzduch produkuje méně turbulencí a tedy i menší slyšitelné rušení. Za tímto návrhem stojí Oliver Thomas, který se dříve piloval aerodynamiku vozů formule jedna.

Nad výdechem ATL najdete jeden středobasový reproduktor a nad ním tweeter za ochrannou mřížkou, na zadní straně je pak velká a lesklá kovová deska, z níž vystupuje jediný pár velkých reproterminálů.

2017 07 18 TST PMC Twenty5 22 3

O vysoké frekvence se stará měkká kopulka o průměru 2,7 cm. Materiálem je měkká látka SONOLEX, reproduktor je chlazený ferrofluidem a vyrábí jej na zakázku SEAS. Středy a basy pak vyzařuje kónus o průměru 17 cm, membrána je z materiálu g-weave, neboli skelných vláken a firma si ho vyrábí sama.

Výhybka dělí frekvenční pásmo na úrovni 1 800 Hz, celkový frekvenční rozsah činí 39 - 25 000 Hz (bez udané tolerance). S nominální impedancí 8 ohm patří Twenty5.22 k běžným, citlivost 89 dB / W / m je pak z těch vyšších.

2017 07 18 TST PMC Twenty5 22 4

PMC Twenty5.22 jsme poslouchali v místnosti dovozce ve Zlíně a to s elektronikou Audionet s několika příměsemi. Zdrojem byla mechanika Yamaha CD-S3000, jejíž signál převáděl do analogu Auidonet DNC se zdrojem EPS, regulaci hlasitosti řídil Audionet PRE G2 a koncové stupně MAX zajišťovaly dostatečnou kontrolu a dynamiku. Filtraci zdrojových a řídících komponentů zajistil IsoTek EVO3 Aquarius a rozvod proudu pak kabely IsoTek EVO3 Elite a EVO3 Optimum. K signálovému propojení i silovému vedení sloužil kabel Cardas Clear Reflection. Porovnávalo se pak s několika modely Bowers&Wilkins, zejména ale s CM6 S2.

Zejména na kontrabasu Charlieho Hadena v "Noche de Ronda" ("Nocturne" | 2001 | Universal Music | 013 611-2) bylo cítit, že nová generace Twenty se skutečně posunula nejvíce kupředu v basovém projevu. Ten už je velmi jistý a také rychlý. I když díky svému objemu nepojmou Twenty5.22 kontrabas celý, jeho nejhlubší polohy spolu s celkovou váhou tónů a plností zvuku už vám ale dají ochutnat. Kontrola byla velmi slušná (ještě aby ne s takovou elektronikou), bylo také cítit, že transmission line se snaží vší silou předat do prostoru i hutnost nástroje. Brnknutí struny provázelo už ono temné, hluboké zamručení, s dřevitou "příchutí". Celkově nehrají Twenty5.22 nijak tvrdý bas, spíše sází na měkčí, jemnější podání.

2017 07 18 TST PMC Twenty5 22 5

Velmi dobře snesou, zdá se, Twenty5.22 i méně audiofilskou nahrávku, jako je "Hallelujah" od René Fleming ("Dark Hope" | 2010 | Mercury | 2739699), kde vokál přeci jen trošku nepříjemně tlačí na pilu. PMC umí předat zvuk hodně naléhavě, hodně energicky a přesto ne vysloveně hrubě - přes ostré sykavky je vokál velmi soustředěný a napjatý, hodně dravý a energický. Přednesu rozhodně neschází transparentnost, slyšíte opravdu hodně detailů a vše pěkně odsýpá a zařezává v až studiové konkrétnosti.

Kovové nástroje jako činely a další perkuse v "Dreaming" z "Live in Berlin" od Art Ensemble of Chicago (West Wind | WW2051) byly opět hodně svižné a hlavně hodně výrazné, objemově i jaksi svou znělostí. Zejména pak činel, kdy každý úder do něj doslova zasvítil prostorem, ač to neprovázel pocit říznutí do ucha nebo tvrdosti - prostě zazněl velký, zřetelný a jasný tón, až překvapivě posazený kupředu. Mohutnější kovové perkuse provází stejný charakter, znělý, až zvonivý, s dlouhým, jasným dozvukem. Jednotlivé údery jsou pak dobře rozlišené a vedené s jistotou a pevností.

2017 07 18 TST PMC Twenty5 22 8

Přestože PMC Twenty5.22 nejsou úplně největší, umí poskytnout solidní, byť trochu suše věcnou dynamiku - i "Mefistofela" z Lisztovy "Faustovské symfonie" (1995 | Denon | CO-78826) zvládly reprosoustavy dobře a jistě, skoro máte pocit, že čím hlasitěji hrajete, tím je jim lépe a zkonkrétňují se. Ustojí i opravdu vysoké úrovně, byť úplně popůlnoční šepot jim zase tak vlastní není. Reprosoustavy se svým rychlým přednesem umí vcelku položit do dění a předat do místnosti spousty energie, nástroje jsou sice trochu proporčně menší a zvuku je obecně objemově spíše akorát, nicméně důraz a gradaci skladby zvládají dobře, nahlas pak až působivě dobře.

Pocitově výtečně si sedl charakter PMC s koncertním záznamem "Not too late" Lindsey Buckinghama ("Live at the Bass Performance Hall" | 2008 | Reprise | 9362-49903-1). Ta syrovost a autenticita v jejich podání opravdu funguje. Suché, přesné, jadrné a informativní podání s hodně dopředným tlakem, švihem a energií prostě působí jako "live". Z toho pak plyne i to, že aktivní zvuk si nenechává detaily pro sebe, naopak je artikuluje tak jasně jak se jen dá. Je to i zásluhou elektroniky, ale bylo slyšet už i to, jak daleko má Buckingham zrovna ústa od mikrofonu, jak se jemně při hraní kolébá.

2017 07 18 TST PMC Twenty5 22 10

Výtečně pak kreslí Twenty5.22 prostor, respektive výtečně a sugestivně vám předestřou hudební scénu, jednotlivé hudebníky i tichý prostor mezi nimi. V "The Foggy Dew" od The Cheiftains ("The Wide World Over" | 2002 | rcaVictor | 09026639172) měl každý nástroj svou neměnnou pozici i jasné ohraničení, vše pevně a konktréně "posazené na zadku". PMC umí být velmi holografické, navíc jak je vše pevné a konkrétní, nemáte problém si představit hudebníky před sebou. Nedostanete to však zadarmo, Twenty5.22 se mění skoro s každým centimetrem a s každým úhlovým stupněm, o které s nimi pohnete. Jejich citlivost na vzdálenost, natočení a vůbec pozici v místnosti je poměrně velká a rozhodně tak stojí za to věnovat náležitý čas jejich jemnému ladění, protože teprve s pomalou a jemnou péčí zaostříte scénu právě tak, jak má být a tak, aby držela pevně a čitelně v pravolevém i předozadním směru.

A co třeba zvukově průměrná nahrávka, jako je "Song to say goodbye" od Placebo ("Meds" | 2006 | 0602537175369)? Pokud se oprostíte od hledání jakýchkoliv vlastností a budete chtít jen poslouchat, nebudou vám zážitek Twenty5.22 nijak dramaticky komplikovat přílišnou hrubostí, byť dají jasně najevo, kde jsou limity (ty nahrávky, ne ty jejich). Rytmus a pevnost spolu s dravostí pak ženou nahrávku dopředu natolik svižně, že si možná ani pořádně neuvědomíte, zda je někde to či ono zvukově nedobře, podobně jako na koncertě. Oproti minulé generaci hodně dělá i zlepšený důraz a drajv na basech.

2017 07 18 TST PMC Twenty5 22 12

Nová generace PMC Twenty5.22 si zaslouží zatleskat za to, kam se posunula - zvuk je výrazně pevnější, energičtější a "koncertnější", dá-li se to tak říct. Pokud máte rádi zvuk, který má švih a "šlape" a pokud máte rádi poměrně vyvážený charakter s příklonem ke studiové přímosti, avšak bez přílišné nekompromisnosti, jsou PMC velmi zajímavé. Mají své nároky jako třeba potřebu opravdu dobré elektroniky, aby se rozehrály, nebo třeba času věnovaného jejich posouvání, otáčení, natáčení a podobně, ovšem to už tak nějak k přesným nástrojům patří. Zejména pro ty (ale ne JEN pro ty), kteří ale rádi reprodukci "osolí" jsou to velmi zajímaví kandidáti na to, jak přenést živou produkci do obývacího pokoje.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 25 metrů čtverečních, standardním zatlumením kobercem, pěnovými panely a realizovaným akustickým stropem. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny co nejdále od stěn na koberci.

2017 07 18 TST PMC Twenty5 22 m1

Protože propad na úrovni 3 000 Hz lze připsat spíše charakteristice místnosti tlumené rozlehlými pěnovými plochami, dá se o Twenty5.22 říct, že jsou velice slušně vyrovnané. Nastupují v klidu na hranici 50 Hz a basové a střední pásmo jsou velmi solidně vyrovnané.

2017 07 18 TST PMC Twenty5 22 m2

Impedanční křivka (červená) je poměrně divoká a pro tyto PMC rozhodně budete muset zvolit to nejstabilnější a nejenergičtější, co zvládnete koupit - propad až ke 3 ohm pod 50 Hz a dokonce ke 2 ohm na 200 Hz a nad 6 kHz dají zabrat v podstatě jakékoliv audiotechnice, takže byste rozhodně měli lovit v high-endových vodách mezi zesilovači, které umí dodat hodně proudu. Průběh křivky elektrické fáze (černá) se alespoň v basové části drží "přátelských" hodnot, byť řečené stále platí - Twenty5.22 nejsou jednoduché.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]

Kč 87 990,- - oficiální cena

Kč 78 990,- - cena dle "Brexit" ceníku

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výrazně konkrétnější a hlubší zvuk oproti minulé generaci

+ pěkné podání prostoru

+ čistý, pevný přednes

+ solidní dynamika

ZÁPORY

- vyšší bas energií trochu upozaďuje nižší basy

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Luxusní Elektronika | www.l-e.cz 

Přenosky Ortofon

XAVIAN Prague

GMG Power

Perfect Sound Group

200 200 epaudio

AV Center

Focal powered by Naim

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

maranz model30

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

RP Audio

Rodel Audio

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Kinki Studio EX-P7 [1] + [4]
Kinki Studio EX-B7 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [1]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [3]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [1]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

Amarock Studio

 

Dynaudio Contour i 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

Mitchell Acoustics uStream One Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio