800 150 dynaudio partner

2019 08 31 TST PSB Alpha T20 1

Kanadský výrobce reprosoustav PSB je neoddělitelně spjatý s jinou kanadskou třípísmennou hi-fi legendou - značkou NAD. Původně rodinná firma Paula a Sue Bartonových (odtud tedy PSB) se od založení roku 1972 značně rozrostla a dnes nabízí pestrou vestavných reprosoustav, subwooferů a dokonce i sluchátek. Dominantní ale samozřejmě zůstává klasické hi-fi, zastoupené vyšší a již dlouho přítomnou řadou Imagine a nově také menší a dostupnější sérií Alpha (tedy nově - jméno Alpha se objevilo v nabídce firmy již v roce 1991, nyní přichází ale nové modely).

V té aktuálně vládnou sloupky Alpha T20 - od pohledu klasické konzervativní sloupky. Na fotkách se snad mohou Alpha T20 zdát úplně běžné, ale osobně vás jistě ponejprv zaskočí jejich malé rozměry, však ozvučnice čistě pravoúhlého střihu mají na výšku jen 82,5 cm, byť ani půdorys 17 x 24,3 cm není nijak veliký. Ani s váhou 11,9 kg nevybočují Alpha T20 z "malé" kategorie.

Kabinet je vyrobený z MDF profilů tloušťky 1,5 cm, vpředu je ale přisazená další deska, díky níž celková tloušťka povyroste kolem reproduktorů až na 2,54 cm. Zmíněná přisazená deska je v černém matu, který prosvětlují jen decentní kovové kroužky kolem reproduktorů (mimochodem zasazených pěkně čistě bez viditelných šroubů, což podtrhuje dobrý estetický dojem z reprosoustav). Zbytek skříně je pokrytý vinylem, o kterém byste ale díky přesvědčivé barevnosti i strukturovanosti zprvu asi ani neřekli, že je umělotinou a ne pravou dýhou. Celá skříň stojí na čtveřici kulatých nožiček.

2019 08 31 TST PSB Alpha T20 2

Na zadní straně se nachází jen vanička s dvěma páry reproduktorových terminálů, spojená do jednoho celku s výdechem bassreflexového otvoru. To zásadní je ale samozřejmě vpředu - konkrétně vysokotónový a dva středobasové měniče.

Pod ochranným obloukem s logem firmy pracuje mírně zapuštěná v mělkém zvukovodu kopulka o průměru 1,9 cm. Navzdory černé barvě se jedná o hliník, motor je chlazený ferrofluidem a vybavený neodymovými magnety. Ani dvojice středobasů, respektive jejich 13 cm membrán, není tím, čím se zprvu zdá. Přes zřetelně texturovaný povrch nejde o papír ani kevlar, ale o polypropylen. Závěs je z měkké gumy.

2019 08 31 TST PSB Alpha T20 3

Frekvenční výhybka je nastavená na 2 500 Hz a používá prý velmi pokročilý Linkwitz-Riley akustický filtr pro snížení zkreslení v bodě přechodu mezi pásmy.

PSB udávají frekvenční rozsah modelu Alpha T20 na hodnotách 36 - 21 000 Hz (+/- 3 dB), v polovičním tolerančním pásmu 54 - 20 000 Hz. Nejnižší vyzářená hodnota pak má být s poklesem 10 dB 28 Hz. Udávaná citlivost je 88 dB / 2,83 V / m, jmenovitá impedance 8 ohm přiznává pokles na 6 ohm.

2019 08 31 TST PSB Alpha T20 4

PSB Alpha T20 jsme mohli poslouchat v pražském studiu Lepší Zvuk, jehož malá a spíše živější místnost dobře seděla k velikosti i ladění reprosoustav. Poslouchali jsme přes Bluesound Node 2i a Primare I25, případně přes Creek Evolution 100CD / Evolution 100P. Propojeno bylo vždy kabely Oehlbach základních kategorií a napájeno přes IsoTek EVO3 Sirius.

Když přišlo na hutné a bohaté basové pásmo ve "Way down deep" od Jennifer Warnes ("The Hunter" | 1992 | Private | 1005-82089-2), bylo zřejmé, že Alpha T20 dbají více o to, aby jejich bas byl znát a zněl příjemně, než aby nabídly audiofilsky utažené podání soustředěné hlavně na diferencování jednotlivých poloh. Bas je spíše vřelý, je kulatý a bohatý, příjemně měkký a trochu sametový. V menším prostoru ho ale bylo dost, nescházela mu hutnost a plnost a s ohledem na velikost i cenu byl celkově solidní.

2019 08 31 TST PSB Alpha T20 5

Decentně pak zní i střední pásmo, třeba zpěv Eleanor McEvoy v "Leaves me wondering" ("System Solution" | 2019 | Nordost). Je to opět díky takovému tomu měkčímu doteku jemnosti, který v reprodukci cítíte. Klidná hedvábnost odvíjí vokál s příjemnou bohatostí, vlastně až trochu nezávisle na kvalitě nahrávky či elektroniky, Alpha T20 zůstávají pořád ve snadno poslouchatelných polohách. A přesto je čitelnost nahrávky dobrá tak, jak diktují nároky dané cenové úrovně, vlastně už poměrně potichu vnímáte slušnou artikulaci i pocit plnosti, které s vyšší hlasitostí (ale zase ne příliš vysokou) jen rostou. Alpha T20 nabízí střední pásmo s jistou váhou a tělem, které si zaslouží zařazení do plnokrevné hi-fi třídy.

Cinkot vibrafonu v "Sex without bodies" od Dave´s True Story ("AUDIO Digital Masters I" | 2010 | AUDIO | 01-10) byl také lehce "svůj", tedy načechraný, lehčí a trochu zvonivý, jasnější, nicméně dostatečně krotký a kontrolovaný, aby nebyl ostrý nebo vulgární. Jen máte pocit, že výšek je o dýchnutí v energii více, aniž by akcentu bylo příliš. Navíc energičtější výšky podporují celkové zdání živosti, prosvětlují onu celkovou klidnou jemnost středobasové části spektra. Detaily jsou pak dobré, ačkoliv Alpha T20 rozhodně nepatří mezi analyticky hrající reprosoustavy, orientované na rozbor jemných nuancí.

2019 08 31 TST PSB Alpha T20 6

Plný a poměrně hutný zvuk pak působí dynamicky a ani reálný dynamický kontrast elektronických pasáží v "Love is gone" Davida Guetty ("Focal CD No. 8" | 2009 | Focal | 509999680442) nebyl špatný. S ohledem na klidnější a uvolněnější zvukové ladění byla výbušnost vlastně až překvapivě dobrá a třeba pevné hluboké pulsy mají kontrolu, disciplínu, rychlost i energii, která pozitivně překvapí. Jinými slovy, Alpha T20 dokážou slušně zatlačit, když je třeba a přesto zůstávají spíše uvolněné.

Už bylo řečeno, že Alpha T20 nejsou nijak zvlášť analytické a že zůstávají spíše na straně nekonfliktnosti. Platí to i v "A rose for me" od The Soundscapers ("FIM Super Sounds! III" | 2006 | FIM | FIM XR24 073), kde jednotlivé nástrojové linky vnímáte s dobrým oddělením, máte pocit přehlednosti a v celkově slušně kultivovaném přednesu není nic "zašmodrchaného". Pokud se ale vyžíváte v takových těch mikrodozvucích, delikátním zaznění echa nahrávacího prostoru nebo jiných nuancích, Alpha T20 je nijak nevytahují do popředí a vedou vás spíše k vnímání hudby jako celku. Čitelnost a čistota jsou ale dobré, opět zcela podle nároků bezmála dvacetitisícové kategorie.

2019 08 31 TST PSB Alpha T20 7

Hudební scéna v "Innocence" od Hoff Ensemble ("Polarity" | 2018 | 2L | 2L-145-SABD) měla dobré pravolevé rozprostření a lokalizaci nástrojů naprosto přiměřenou hi-fi standardům. Instrumenty nejsou na jedné hromadě, ačkoliv to není přímo holografická plasticita. Alpha T20 jsou ale poměrně dost nenáročné na to, jak je zrovna postavíte a nastavíte, není nutné jim věnovat celé odpoledne a posouvat je po centimetrech - s trochou nadsázky je stačí postavit jak se vejdou a hrát; pokud nepřeženete jejich rozteč, scéna drží pohromadě a stereo báze je bezproblémová.

I v plošší a zvukovou kvalitou kompromisní "That Man" od Caro Emerald ("Deleted Scenes from the Cutting Room Floor" | 2010 | Grandmono | 88697776142) hrály PSB Alpha T20 vysloveně hezky a tak nekonfliktně, že bylo jedno, zda hudba zní zrovna potichoučku nebo nahlas, žádná nepříjemnost z nahrávky nečišela a šlo se tak soustředit na její plynutí a rytmus. Přitom ale není žádný problém s čistotou, zvuku je dost, je plný a zábavně barevný, dobře organizovaný a vůbec nenáročný na poslech.

2019 08 31 TST PSB Alpha T20 9

Kompaktní sloupky PSB Alpha T20 navazují na zvukovou charakteristiku, která je blízká i firemním partnerům z NAD - tedy na příjemnost, plnost (snad s mírně důraznějším basovým pásmem) a celkovou zábavnost, byť ne nutně provázenou dokonalou frekvenční vyrovnaností nebo technickou brilancí. Hezký zážitek z hudby tu leží nad absolutní přesností a vlastně to vůbec není nepříjemné, zvláště když i technická stránka věci je objektivně vzato dobrá a hodná hi-fi standardů. Za rozumné peníze tak nabízí Alpha T20 od PSB více než pěkné hudební zážitky s všeobecnou nenáročností, které rozhodně nejsou schopné každé reprosoustavy. PSB by v tomto případě mohla klidně být zkratka pro Pohodové Sametové Bedny.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE + WATERFALL

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 12 metrů čtverečních, minimálním zatlumením (byť s několika akustickými panely), ale členitými stěnami a výrazným zaplněním audio technikou.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2019 08 31 TST PSB Alpha T20 m1

Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)

Na první pohled je vidět, že frekvenční odezva malých sloupků je "nakloněná" tak, aby více vyniklo basové spektrum a je skutečně překvapující, že v reálu se dočkáte klidně i frekvencí někde pod 40 Hz, byť zmíněných 28 Hz je hluboko, hluboko pod udávaným útlumem. Propady na 110 i 1 500 Hz patří více (ale nejen) akustice prostoru než reprosoustavám samotným. Zdůraznění mezi cca 40 a cca 200 Hz budí dojem plnějšího, většího a přítomnějšího zvuku, než by měl odpovídat takhle malé ozvučnici, celková vyrovnanost od této mety je pak přijatelná v dané cenové třídě, kovový tweeter pak lehce přidává energii v pásmu nad 4 kHz, ale není to nic nepřijatelného. Dobrá vyrovnanost obou křivek ukazuje na široké vyzařovací úhly reprosoustav a dobré zfázování pásem.

2019 08 31 TST PSB Alpha T20 m2

Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)

Sedlo na impedanci naznačuje ladící frekvenci bassreflexu kolem 40 Hz, jen poměrně vzácně pak křivka padá ke 4 ohm (ač i to je níž, než výrobce uvádí). Jen naprosto nepatrný náznak rezonance je vidět na 600 Hz, jinak je křivka prostá jakýchkoliv nectností a problémů. Ani průběh elektrické fáze nenaznačuje, že by Alpha T20 měly způsobovat nějaké "vycucání" byť i základních hi-fi zesilovačů.

2019 08 31 TST PSB Alpha T20 m3

Waterfall

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]

Kč 17 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ decentní provedení

+ nekonfliktní, hladký a kulatý přednes

+ měkce houpavý zážitek s pěkným, bohatým basem

+ dobrá čitelnost

+ tolerantnost k elektronice i nahrávkám

+ PSB = Pohodové Sametové Bedny

ZÁPORY

- prakticky nic za dané peníze, pokud vám nevadí, že hrají svým stylem

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Lepší Zvuk | www.lepsizvuk.cz 

DOVOZCE: AV Integra | www.avintegra.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio