HIFIStyl

2015 07 28 TST Dexon Largo 130 1

Není to dlouho, co jsme psali o rozumných regálovkách z produkce severomoravského Dexonu. V řadě Largo jsou mimo nich ale i výrazně větší sloupky s modelovým označením 130. Ty sdílí základní designové charakteristiky se svými regálovými sourozenci Largo 70, jsou ale podstatně mohutnější ve všech významech toho slova. A co víc, spadají do kategorie, kde takhle rozměrný sloupek koupíte jen velmi obtížně.

Dexon Largo 130 narostly do výšky 104,5 cm, což spolu s šířkou 21 cm a hloubkou 31 cm (u základny, protože celá přední stěna se zaklání) tvoří už zřetelný kus nábytku v prostoru. Navíc díky ozvučnici z 2 cm tlustých MDF desek s poměrně výrazným množstvím vnitřních výztuh váží docela značných 22,1 kg. Je to znát i na celkové rigiditě - bočnice s dekorem třešňového dřeva i vinylovou imitací černé koženky potažená přední, horní a zadní stěna jsou i při vyšších hlasitostech vcelku klidné.

2015 07 28 TST Dexon Largo 130 2

Vpředu najdeme celkem tři reproduktory, u paty kousek nad základovou deskou pak ještě zapuštěný plastikový bassreflexový nátrubek. Druhý je zhruba v úrovni tweeteru i na zadní straně. Dvojice bassreflexů je tu proto, že kabinet je nad basovým reproduktorem rozdělen příčkou, čímž vzniká dvojice samostatných komor. Na zadní stěně, poměrně vysoko, těsně pod bassreflexem, se nachází vanička s dvěma páry reproduktorových terminálů. Jsou rozumně dimenzované a bez problémů pojmou libovolný typ zakončení kabelu.

2015 07 28 TST Dexon Largo 130 3

Všechny měniče jsou vlastního návrhu firmu, vyráběny jsou ale na Tchaj-wanu. Tweeter je klasická hedvábná kalota, obkroužená poměrně velkým hliníkovým rámečkem, její průměr činí běžných 2,5 cm. Jen o kousek níže je středobas s průměrem membrány 16,5 cm. Kónus membrány je vyroben z polypropylenu a vprostřed se o lepší šíření tónů stará výrazný "trn". Závěs je gumový, měkký a docela velký. Basový reproduktor je identický, jedinou odlišností je střed, kde je běžná kopulka prachovky. O pohon všech reproduktorů se starají standardní feritové magnety.

Výrobce koncipoval Largo 130 jako 2,5 pásmové, basový měnič tak část svého pracovního rozsahu sdílí se středobasem. Výhybka je nastavena na úrovně 580 a 3 900 Hz. Zajímavější je vstřícná citlivost 92 dB / W / m a nominální impedance 4 Ohmy, takže i entry level elektronika s nižším výkonem je nebude mít problém rozehrát. Byť patří v dané ceně Largo 130 spíše k větším sloupkům, stejně by bylo hezké znát toleranci k udávané hodnotě frekvenčního rozsahu 32 - 20 000 Hz.

2015 07 28 TST Dexon Largo 130 4

Dexon Largo 130 jsme poslouchali jak se základní sestavou Naim Nait XS / Naim CD5si, tak s novým redakčním přírůstkem Cambridge CXA80 / CXC, tak se systémem Musical Fidelity Merlin, tak s NAD C370 a Pioneer BDP-LX71. Srovnávalo se s Harbeth Monitor 30, Xavian Perla, Xavian Bonbonus nebo Dexon Largo 70. Propojeno bylo kabeláží TelluriumQ řad Black a Silver.

2015 07 28 TST Dexon Largo 130 5

Hadenova "In the Moment" z "Helium Tears" (2005 | Gema | ne8707) ukázala, že basu je na velký sloupek spíše akorát, že se nesnaží ohromit objemem spodních frekvencí, jako mnohá konkurence. Kontrabas je lehce v pozadí, energie je opět akorát, proporčně je to však rozhodně velmi dobře trefené a nástroj už působí jako velký, hluboký. Rezonance korpusu nástroje tu nejsou patrné, definice ale není špatná, byť si pro plné vyniknutí zaslouží lepší, než entry level elektroniku.

2015 07 28 TST Dexon Largo 130 6

Středy jsou jen lehce opatrnější, ale rozumně čisté a zřetelné; vokál Katie Melua v "God on the Drums, Devil on the Bass" ("The House" | 2010 | Dramatico | DRAMCD0061) kupříkladu nebyl dominantní, spíše byl součástí hudebního celku. Ve středech (ale nejen tam) se Largo 130 tváří živě a aktivně, byť třeba akustická kytara by si zasloužila větší pocit "těla" a plasticity.

Nejvyšší tóny se zdají být detailnější, jadrnější a čistší, než u podobně koncipovaných regálových Largo 70. Jsou také lépe integrované do celku. Kovové perkuse a vibrafon v "Why are you blue" z "Lonely Woman" Modern Jazz Quartet (1998 | Atlantic | 8122-75361-2) byly mírně cinkavější a hodně znělé, nicméně třeba činel neměl pískový nádech a naopak zazněl čistě a rychle, s dobrým rozlišením jednotlivých úderů paličky.

2015 07 28 TST Dexon Largo 130 7

Ani Lisztova "Faustovská symfonie" v podání RSO Berlin pod taktovkou Eliahu Inbala (1995 | Denon | CO-78826) nebyla špatná, zejména pokud trochu otočíte hlasitost doprava, dynamika velkého orchestru ožije. Samotným reprosoustavám mírně schází impakt, takže je dobré je spárovat s živou, energickou a důraznou elektronikou. Ve zvuku není "dech", přednes je nicméně semknutý a slušně kontrolovaný, reprosoustavy nabízí velký zvuk a zaplní i padesátimetrovou místnost. Na svou cenovou kategorii pak dokážou ve správné chvíli vyzářit poměrně velké množství energie.

2015 07 28 TST Dexon Largo 130 8

V "Quiet Now" Bill Evans Trio ("Turn out the stars" | 2009 | Nonesuch | 7559-79831-7) mělo piano hlavního protagonisty slušně naznačený dozvuk a nástroj byl proporčně již docela věrohodný. Rozlišení je na poměry cenové kategorie solidní, dokonce nadprůměrné a informací je docela dost. Jemňoučký ševel metličky na činelech je spíše propojený a jednolitý, jakmile se ale zapojí palička, jednotlivé údery jsou dobře oddělené a konkrétní.

Dexon Largo 130 nepatří k bednám, které by stačilo jen tak postavit do prostoru a hrát; pak totiž jejich podání prostorové scény není ideální. Chce si to vyhrát s natočením, jejich vzdáleností od zadní stěny i jejich rozestupem. Nám se v malé i velké místnosti osvědčilo usazení s poměrně výrazným vtočením, kdy se osy tweeterů protínaly kousek před poslechovým místem. Protože mají poměrně velký vnitřní objem a dvojici bassreflexů, stojí za to jim nechat minimálně půl metru na dýchání. Dění v "Jeepers Creepers" Dave Brubeck Quartet ("Brubeck Time" | 2009 | Columbia | 88697491932) se odehrávalo výhradně mezi reprosoustavami, bez pocitu vystupujícího zvuku, pravolevé rozložení je nicméně pevné a přehledné, předozadní prostor už byl také naznačení, byť ne holografický.

2015 07 28 TST Dexon Largo 130 9

Largo 130 mají při lehce vyšší hlasitosti velký, výrazný a zaplňující přednes. I přes některé drobnosti byla Caveova "He Wants You" ("Nocturama" | 2003 | Mute | LCDSTUMM207) čistá, zřetelná a všudypřítomná, přednes je výraznější a nenechá vás "vypnout". Nicméně hodně hudby se slušnou čistotou a kontrolou se příjemně poslouchalo a měkčí, hutnější zvuk se prostě dá v klidu poslouchat.

2015 07 28 TST Dexon Largo 130 10

Dexon Largo 130 jsou slušné sloupky za opravdu, opravdu přátelskou cenu. Za necelých třináct tisícovek dostanete již velký kus nábytku, slušně zpracovaný a schopný působit v interiéru nenápadně i výrazně, podle toho jak chcete. Pro své plné zvukové vyniknutí si zaslouží elektroniku vyšší třídy, než by napovídala cenovka na reprosoustavách. To platí zejména pro oblast nejnižších tónů, kde potřebují Largo 130 až autoritativní kontrolu. Možná mají lehce více basu a lehce více výšek, na druhou stranu se vzrůstající hlasitostí roste i jejich čistota a dynamická jistota, limitovaná ale stále (pochopitelně) kontextem cenové třídy. Pokud tak chcete velký sloupek s velkým zvukem, hrajícím spojitě a s dobrou integrací, pak Dexon Largo 130 je někde u hrany té nejnižší cenové relace, za kterou jde podobné řešení pořídit.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m ve výšce mezi tweeterem a středotónovým měničem, v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 50 metrů čtverečních. Prostor je standardně zatlumen, ovšem bez rozsáhlých akustických úprav, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 – 200 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech v různou denní dobu (kvůli rušení z exteriéru), vybrána byla vždy střední křivka. Všechna měření probíhala na NAD C370 a Pioneer BDP-LX71 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

2015 07 28 TST Dexon Largo 130 m1

Naměřená frekvenční charakteristika vykazuje zejména ve spodní části známky rozevlátosti, zejména pak mírně nad hranicí 100 Hz, díky čemuž zní Largo 130 plněji a výrazněji. Stejně tak výraznější výšky jsou jasně viditelné i v grafu. Deklarovaná hodnota nástupu v reálném prostoru byla spíše u hranice 40 Hz, než u 32 Hz.

2015 07 28 TST Dexon Largo 130 m2

Průběh impedanční křivky je v kontextu kategorie spořádaný a naprosto bezproblémový. Křivka sice není úplně hladká a prostá přechodů, nicméně nejsou nijak výrazné a hlavně reprosoustavy skutečně nepadají pod hranici 4 Ohm, takže budou vyhovovat i očekávané stabilitě základní elektroniky.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ ✓]

Kč 12 590,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velmi přátelská cena za velkou reprosoustavu

+ velký, hutný zvuk

+ spojitý, celistvý zvuk

+ na danou kategorii slušná dynamika

ZÁPORY

- bas by mohl být konkrétnější a mít větší váhu

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: DeXon | www.dexon.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

Audio Video Kino Bratislava 2024

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies