2015 07 28 TST Dexon Largo 130 1

Není to dlouho, co jsme psali o rozumných regálovkách z produkce severomoravského Dexonu. V řadě Largo jsou mimo nich ale i výrazně větší sloupky s modelovým označením 130. Ty sdílí základní designové charakteristiky se svými regálovými sourozenci Largo 70, jsou ale podstatně mohutnější ve všech významech toho slova. A co víc, spadají do kategorie, kde takhle rozměrný sloupek koupíte jen velmi obtížně.

Dexon Largo 130 narostly do výšky 104,5 cm, což spolu s šířkou 21 cm a hloubkou 31 cm (u základny, protože celá přední stěna se zaklání) tvoří už zřetelný kus nábytku v prostoru. Navíc díky ozvučnici z 2 cm tlustých MDF desek s poměrně výrazným množstvím vnitřních výztuh váží docela značných 22,1 kg. Je to znát i na celkové rigiditě - bočnice s dekorem třešňového dřeva i vinylovou imitací černé koženky potažená přední, horní a zadní stěna jsou i při vyšších hlasitostech vcelku klidné.

2015 07 28 TST Dexon Largo 130 2

Vpředu najdeme celkem tři reproduktory, u paty kousek nad základovou deskou pak ještě zapuštěný plastikový bassreflexový nátrubek. Druhý je zhruba v úrovni tweeteru i na zadní straně. Dvojice bassreflexů je tu proto, že kabinet je nad basovým reproduktorem rozdělen příčkou, čímž vzniká dvojice samostatných komor. Na zadní stěně, poměrně vysoko, těsně pod bassreflexem, se nachází vanička s dvěma páry reproduktorových terminálů. Jsou rozumně dimenzované a bez problémů pojmou libovolný typ zakončení kabelu.

2015 07 28 TST Dexon Largo 130 3

Všechny měniče jsou vlastního návrhu firmu, vyráběny jsou ale na Tchaj-wanu. Tweeter je klasická hedvábná kalota, obkroužená poměrně velkým hliníkovým rámečkem, její průměr činí běžných 2,5 cm. Jen o kousek níže je středobas s průměrem membrány 16,5 cm. Kónus membrány je vyroben z polypropylenu a vprostřed se o lepší šíření tónů stará výrazný "trn". Závěs je gumový, měkký a docela velký. Basový reproduktor je identický, jedinou odlišností je střed, kde je běžná kopulka prachovky. O pohon všech reproduktorů se starají standardní feritové magnety.

Výrobce koncipoval Largo 130 jako 2,5 pásmové, basový měnič tak část svého pracovního rozsahu sdílí se středobasem. Výhybka je nastavena na úrovně 580 a 3 900 Hz. Zajímavější je vstřícná citlivost 92 dB / W / m a nominální impedance 4 Ohmy, takže i entry level elektronika s nižším výkonem je nebude mít problém rozehrát. Byť patří v dané ceně Largo 130 spíše k větším sloupkům, stejně by bylo hezké znát toleranci k udávané hodnotě frekvenčního rozsahu 32 - 20 000 Hz.

2015 07 28 TST Dexon Largo 130 4

Dexon Largo 130 jsme poslouchali jak se základní sestavou Naim Nait XS / Naim CD5si, tak s novým redakčním přírůstkem Cambridge CXA80 / CXC, tak se systémem Musical Fidelity Merlin, tak s NAD C370 a Pioneer BDP-LX71. Srovnávalo se s Harbeth Monitor 30, Xavian Perla, Xavian Bonbonus nebo Dexon Largo 70. Propojeno bylo kabeláží TelluriumQ řad Black a Silver.

2015 07 28 TST Dexon Largo 130 5

Hadenova "In the Moment" z "Helium Tears" (2005 | Gema | ne8707) ukázala, že basu je na velký sloupek spíše akorát, že se nesnaží ohromit objemem spodních frekvencí, jako mnohá konkurence. Kontrabas je lehce v pozadí, energie je opět akorát, proporčně je to však rozhodně velmi dobře trefené a nástroj už působí jako velký, hluboký. Rezonance korpusu nástroje tu nejsou patrné, definice ale není špatná, byť si pro plné vyniknutí zaslouží lepší, než entry level elektroniku.

2015 07 28 TST Dexon Largo 130 6

Středy jsou jen lehce opatrnější, ale rozumně čisté a zřetelné; vokál Katie Melua v "God on the Drums, Devil on the Bass" ("The House" | 2010 | Dramatico | DRAMCD0061) kupříkladu nebyl dominantní, spíše byl součástí hudebního celku. Ve středech (ale nejen tam) se Largo 130 tváří živě a aktivně, byť třeba akustická kytara by si zasloužila větší pocit "těla" a plasticity.

Nejvyšší tóny se zdají být detailnější, jadrnější a čistší, než u podobně koncipovaných regálových Largo 70. Jsou také lépe integrované do celku. Kovové perkuse a vibrafon v "Why are you blue" z "Lonely Woman" Modern Jazz Quartet (1998 | Atlantic | 8122-75361-2) byly mírně cinkavější a hodně znělé, nicméně třeba činel neměl pískový nádech a naopak zazněl čistě a rychle, s dobrým rozlišením jednotlivých úderů paličky.

2015 07 28 TST Dexon Largo 130 7

Ani Lisztova "Faustovská symfonie" v podání RSO Berlin pod taktovkou Eliahu Inbala (1995 | Denon | CO-78826) nebyla špatná, zejména pokud trochu otočíte hlasitost doprava, dynamika velkého orchestru ožije. Samotným reprosoustavám mírně schází impakt, takže je dobré je spárovat s živou, energickou a důraznou elektronikou. Ve zvuku není "dech", přednes je nicméně semknutý a slušně kontrolovaný, reprosoustavy nabízí velký zvuk a zaplní i padesátimetrovou místnost. Na svou cenovou kategorii pak dokážou ve správné chvíli vyzářit poměrně velké množství energie.

2015 07 28 TST Dexon Largo 130 8

V "Quiet Now" Bill Evans Trio ("Turn out the stars" | 2009 | Nonesuch | 7559-79831-7) mělo piano hlavního protagonisty slušně naznačený dozvuk a nástroj byl proporčně již docela věrohodný. Rozlišení je na poměry cenové kategorie solidní, dokonce nadprůměrné a informací je docela dost. Jemňoučký ševel metličky na činelech je spíše propojený a jednolitý, jakmile se ale zapojí palička, jednotlivé údery jsou dobře oddělené a konkrétní.

Dexon Largo 130 nepatří k bednám, které by stačilo jen tak postavit do prostoru a hrát; pak totiž jejich podání prostorové scény není ideální. Chce si to vyhrát s natočením, jejich vzdáleností od zadní stěny i jejich rozestupem. Nám se v malé i velké místnosti osvědčilo usazení s poměrně výrazným vtočením, kdy se osy tweeterů protínaly kousek před poslechovým místem. Protože mají poměrně velký vnitřní objem a dvojici bassreflexů, stojí za to jim nechat minimálně půl metru na dýchání. Dění v "Jeepers Creepers" Dave Brubeck Quartet ("Brubeck Time" | 2009 | Columbia | 88697491932) se odehrávalo výhradně mezi reprosoustavami, bez pocitu vystupujícího zvuku, pravolevé rozložení je nicméně pevné a přehledné, předozadní prostor už byl také naznačení, byť ne holografický.

2015 07 28 TST Dexon Largo 130 9

Largo 130 mají při lehce vyšší hlasitosti velký, výrazný a zaplňující přednes. I přes některé drobnosti byla Caveova "He Wants You" ("Nocturama" | 2003 | Mute | LCDSTUMM207) čistá, zřetelná a všudypřítomná, přednes je výraznější a nenechá vás "vypnout". Nicméně hodně hudby se slušnou čistotou a kontrolou se příjemně poslouchalo a měkčí, hutnější zvuk se prostě dá v klidu poslouchat.

2015 07 28 TST Dexon Largo 130 10

Dexon Largo 130 jsou slušné sloupky za opravdu, opravdu přátelskou cenu. Za necelých třináct tisícovek dostanete již velký kus nábytku, slušně zpracovaný a schopný působit v interiéru nenápadně i výrazně, podle toho jak chcete. Pro své plné zvukové vyniknutí si zaslouží elektroniku vyšší třídy, než by napovídala cenovka na reprosoustavách. To platí zejména pro oblast nejnižších tónů, kde potřebují Largo 130 až autoritativní kontrolu. Možná mají lehce více basu a lehce více výšek, na druhou stranu se vzrůstající hlasitostí roste i jejich čistota a dynamická jistota, limitovaná ale stále (pochopitelně) kontextem cenové třídy. Pokud tak chcete velký sloupek s velkým zvukem, hrajícím spojitě a s dobrou integrací, pak Dexon Largo 130 je někde u hrany té nejnižší cenové relace, za kterou jde podobné řešení pořídit.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m ve výšce mezi tweeterem a středotónovým měničem, v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 50 metrů čtverečních. Prostor je standardně zatlumen, ovšem bez rozsáhlých akustických úprav, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 – 200 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech v různou denní dobu (kvůli rušení z exteriéru), vybrána byla vždy střední křivka. Všechna měření probíhala na NAD C370 a Pioneer BDP-LX71 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

2015 07 28 TST Dexon Largo 130 m1

Naměřená frekvenční charakteristika vykazuje zejména ve spodní části známky rozevlátosti, zejména pak mírně nad hranicí 100 Hz, díky čemuž zní Largo 130 plněji a výrazněji. Stejně tak výraznější výšky jsou jasně viditelné i v grafu. Deklarovaná hodnota nástupu v reálném prostoru byla spíše u hranice 40 Hz, než u 32 Hz.

2015 07 28 TST Dexon Largo 130 m2

Průběh impedanční křivky je v kontextu kategorie spořádaný a naprosto bezproblémový. Křivka sice není úplně hladká a prostá přechodů, nicméně nejsou nijak výrazné a hlavně reprosoustavy skutečně nepadají pod hranici 4 Ohm, takže budou vyhovovat i očekávané stabilitě základní elektroniky.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ ✓]

Kč 12 590,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velmi přátelská cena za velkou reprosoustavu

+ velký, hutný zvuk

+ spojitý, celistvý zvuk

+ na danou kategorii slušná dynamika

ZÁPORY

- bas by mohl být konkrétnější a mít větší váhu

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: DeXon | www.dexon.cz 

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika