2011 09 23 PRF Jak bylo u Bowers Wilkins

Dvě písmena z opačného konce abecedy symbolizují už léta jednoho z nejvýznačnějších výrobců této planety. Či pokud ne přímo nejvýznamnějšího, jistě jednoho z nejznámějších – dokonce i mimo obor „hi-fi znalých“ stačí ukázat obrázek legendárních „šneků“ nebo řady 800 a v očích dotazované osoby najdete jistě minimálně náznak rozpoznání. Bowers & Wilkins se prostě stihl za léta své činnosti zapsat do širokého podvědomí.

Celý příběh začal v roce 1965 v maličkém krámku Johna Bowerse v Západním Sussexu, kde ručně sestavoval své první reprosoustavy v obchodě s elektronikou svého přítele Roy Wilkinse. Již o rok později vzniká B&W Electronics Limited díky štědrosti jedné obdivovatelky páně Bowerse či spíše obdivovatelky jeho znalosti klasické hudby. V témže roce pak svět vidí první model sériově vyráběného produktu – typicky britsky „skříňovité“ P1. Od toho okamžiku započal vzestup a budování velké značky, vyrábějící dnes desítky různých typů reprosoustav všech cenových kateogorií a stále rozšiřující své výrobní portfolio.

Legenda Bowers&Wilkins je natolik velká, že stálo za to podrobně prozkoumat i její pozadí. Proto jsme se společně s českým distributorem Eurostar Ostrava vypravili na pobřeží Anglie podívat se přímo do sídla B&W na Dale Road v jihoanglickém Worthingu. Tam jsme jen pro vás vyzpovídali personál, vyposlechli vše, co měli u Bowersů na srdci a pokusíme se přenést trochu atmosféry, poznatků a zážitků i k vám. Tak tedy.......pohádka začíná.

Protože výroba BéWéček se přesunula do současného sídla už v roce 1972, k vyprávění je zde mnoho příběhů. Třeba to, že dnes už nemá s firmou Bowers&Wilkins společného nic ani rodina prvního, ani druhého jmenovaného, protože veškeré podíly jednoho dne odkoupil velmi zdatný kanadský obchodník Joe Atkins, který ze společnosti udělal dnešní kolos. Ale již dlouho předtím se rozešli pánové Bowers a Wilkins s tím, že John Bowers začal naplno produkovat reprosoustavy, kdežto Roy Wilkins cítil, že budoucnost je v maloobchodu. Dodnes z toho patrně nebude úplně nejšťastnější...

Co bychom tu ale opakovali tak dobře známou historii B&W, když ji lze během pár okamžiků pročíst v plné kráse na oficiálním webu výrobce? Pojďme tedy k dalším zajímavostem – ctěný čtenář jistě ví, že do skupiny B&W Group patří také značky Rotel a Classé. Respektive....značka Classé již pár let skutečně Bowersům patří, Rotel však ne, jedná se tak trochu o dobrovolné spojení s obchodními výhodami na všech stranách. Přestože většina nám představených novinek, které tyto značky chystají, je minimálně do začátku příštího roku přísně tajná, alespoň drobnou ochutnávku bychom přinést mohli. Například rádi naznačíme, že Classé se shlédlo v moderní vlně digitálního přehrávání a jejich nový předzesilovač bude skutečně jedinečným kouskem. Stejně tak rádi naznačíme, že počkat si na novinky s logem B&W se take vyplatí... jako první ochutnávku můžeme už teď uvést model PM1.

Ten, kdo se někdy dostane k prohlídce tréninkového centra Bowers&Wilkins, ten zcela jistě neujde monumentálnímu domácímu kinu, sestavenému z vestavných modelů řady 800 a pěti subwooferů. 5.5 kombinace je tak neskutečně energická a úderná, že běžné plnohodnotné kinosály v České republice by mohly závidět. Ovšem energie a zvuku je tolik, až to není příjemné. Nicméně – i to ukazuje, že Bowers v kombinaci s Classé a na míru laděnými výhybkami umí přizpůsobit kino jakémukoliv vkusu. Tento zjevně americký ale rozhodně nebyl nic moc.

Že řada 800 hraje dobře, to je celkem obecně známá skutečnost. Že ale dokonce až výborně dokáží hrát stropní vestavné reproduktory B&W a to včetně subwooferu zabudovaného pod kuchyňským dřezem, to už byla poměrně dosti překvapivá skutečnost. A přece tomu tak bylo... Kompletní taková 2.1 sestava vyjde zhruba na cenu 805 Diamond a popravdě – nehraje o mnoho hůře. Je vidět, že u Bowersů se soustředí na tento stále populárnější segment a dávají si záležet.

To nejzajímavější je pak samozřejmě samotný proces výroby. A protože obrázek stojí za tisíc slov, přinášíme zkrácenou obrazovou formou factory tour o délce 49 tisíc slov... Nechť se vám líbí!

Tolik tedy k návštěvě jednoho z nejvýznamnějších a největších výrobců high end a high fidelity techniky na světě. Nejdůležitější dojem? Tradice v kombinaci s moderností, možnosti v kombinaci s nápady a odvaha v kombinaci s tradičností vytvářejí až překvapivě fungující mix produktových řad, z nichž si dnes – a to bez nadsázky – může vybrat už každý. A přestože velkovýroba B&W již dávno nemůže být počítána k běžnému průměru maličkých rodinných hi-fi výrobců, minimálně třeba taková tvorba řady 800 má dosud skutečné kouzlo a ducha „z lásky k hudbě“. Snad právě proto se reprosoustav s písmenky Bé a Wé ve znaku prodává tolik...

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

www.eurostar-ostrava.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 87

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Budoucnost a minulost

Tak nám začal další nový rok... Je čas zhodnocování věcí minulých a odhodlaného plánování věcí budoucích, jak je dobrým zvykem. V prvé řadě ale hlavně vše nejlepší do nového roku, snad jste do něj vstoupili pravou nohou.

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika