ROTEL Michi zesilovače

2019 07 17 TST Primare I25 1

Více než třicetiletou historii skandinávských Primare není třeba nějak hlouběji popisovat - desítkami audiovizuálních produktů s jasně rozpoznatelnou vizuální (a koneckonců i zvukovou) tváří mluví sama za sebe. Aktuálně se katalog firmy rozrůstá o produkty na bázi platformy Prisma, která spojuje digitální zdroje signálu a streamování se světem klasických zesilovačů. Ale všechny dotčené modely můžete mít i jen s D/A převodníkem, nebo plně analogové - tak jako I25, prostřední ze tří dostupných integrovaných zesilovačů v nabídce.

I25 má jednoduché pravoúhlé křivky zjemněné jen lehounce zaoblenými rohy, přístroj je v dobrém slova smyslu jednoduchý. Lehce odsazený čelní panel má všechny prvky seskupené kolem černého obdélníku s displejem - vlevo je jen malé spínací tlačítko a tlačítka pro pohyb v nabídkách, vpravo ovladač hlasitosti. Minimalistická čistota je Primare vlastní.

Jednoduché, ale přesto robustně působící šasi stojí na třech nožkách; ona robustnost není úplně v souladu s hmotností relativně skromných 11 kg při šířce 43 cm, hloubce 42 cm a výšce 11 cm, ale může za to hlavně absence mohutného toroidu uvnitř, zpracování je příkladné.

2019 07 17 TST Primare I25 2

Pod lehkým převisem horního krytu jsou instalovány všechny potřebné konektory. Je tu pět pár analogových linkových vstupů v cinchové formě, doplněné jsou o dvojici výstupů - jeden je regulovaný, druhý linkový. To je, spolu s nutnými dvěma páry reproduktorových terminálů, u čistě analogového provedení I25 všechno. Tedy krom záslepek pro modul D/A převodníku a modul Prisma (oba lze dokoupit jako upgrade později). A samozřejmě ještě běžných konektorů jako je ten napájecí, RS232 pro ovládání nebo 3,5 mm napěťové spouště či dvou 3,5 mm jacků pro vstup a výstup signálu z externího čidla.

Vnitřní uspořádání zesilovače pak působí mnohem jednodušším dojmem, než je u zesilovačů obvyklé. Velkou část zabírá napájecí zdroj s malým transformátorem na EI jádře, doplněný o šest velkých kondenzátorů. Jednotlivé sekce jsou od sebe odstíněné přepážkami.

2019 07 17 TST Primare I25 3

Zásadní je ale použití platformy UFPD 2 - jde o zesilovač pracující ve třídě D, ale v čistě analogové doméně. Analogová sinusoida je převedena na vysokofrekvenční obdélník s pulsně-šířkovou modulací a poté je tento signál filtrován, čímž na výstupu získáte opět analogovou sinusovku. Největší problém třídy D s nestabilitou výstupního filtru u proměnlivé zátěže tím, že drží konstantní 26 dB zpětnou vazbu a kombinuje v jediném stupni jak zesilovač, tak filtr. Navíc je řešení zpětné vazby adaptivní a tím eliminuje zpětný vliv reprosoustav (to celé je zjednodušené, nicméně dosažené výsledky jsou na vrub zejména na míru vyráběným součástkám).

Velký vliv má také napájecí zdroj, který používá systém APFC, neboli aktivní korekci napájení. Nejen, že koriguje nepřesnost napájecí sinusoidy, ale také ještě zlepšuje už tak vysokou efektivitu napájecího zdroje, která je přes 93%.

2019 07 17 TST Primare I25 4

Primare I25 má výstupní výkon 100 Wattů do 8 ohm na kanál, respektive 200 Wattů do 4 ohm. Z dalších udaných parametrů je udávaná hodnota THD+N pod 0,05% (20 - 20 000 Hz / 10 W / 8 ohm) nebo odstup signálu a šumu přes 100 dB.

Zesilovač Primare I25 jsme poslouchali v pražském studiu AV Center, kde mu společnost dělal přehrávač Accuphase DP-430 nebo gramofon ELAC Miracord 50. Porovnávat jsme mohli s Accuphase E-470 nebo McIntosh MA252 a poslech jsme realizovali přes Vivid Audio Kaya 25, Audiovector QR5 nebo ELAC Debut F6.2. Propojeno bylo kabeláží Cardas Parsec a Nordost Heimdall 2, napájeno pak přes Accuphase PS-530.

2019 07 17 TST Primare I25 5

Na basové lince v "No Sanctuary Here" Chrise Jonese ("Vinyl Classics Vol. 2" | 2014 | stereoplay | 03-14) bylo cítit, že zesilovač umí i těžké a velké basové mroukání už slušně podržet, snaží se spíše o utaženější, přesnější bas, než o nějakou ohromující plnost a hřmotnost. Dokáže také pěkně předat pocit pulsu, drnknutí jsou fyzicky zřetelná a cítíte z nich sílu a energii. Objemem a vlastně i barevností je bas velmi přiměřený, Primare se drží v decentních vodách audiofilské autenticity.

Přesto hlas Sophie Zelmani v "How it feels" ("Dali CD Vol. 3" | 2012 | Dali | 280939) jako kdyby vystupoval trochu dopředu, byl dominantní, ale stále ještě ne zdůrazněný. I tady je patrná jen malá stopa Primare v nahrávce - zesilovač nezjemňuje výrazné sykavky, je tuhý a pevný a nabízí velmi příjemnou a nebojácnou konkrétnost, takže vokál je výtečně čitelný a zřetelný. I díky tomu vnímáte snadno velmi dobré rozlišení s až trochu analytickým stylem.

2019 07 17 TST Primare I25 6

Zjevně dostatečný výkon i dostatečná rychlost dobře podtrhují výbušnost perkusí v "Kote Moun Yo?" Markuse Schwartze a Lakou Brooklyn ("System Solution" | 2019 | Nordost). Každá rána má jasný švih, důraz a nemusíte se bát žádného pleskání, jde o suché, přesné a pevné údery. Celkově je pak zvuk autenticky energický a dokáže dynamiku protlačit všemožnými reprosoustavami.

Primare I25 má také velmi slušnou transparentnost, takže sbor v "Nativity Carol" Johna Ruttera ("First Sampling" | 1990 | Reference Recordings | RR-S1CD) byl přehledně zřetelný a kolem bylo slyšet už dost ambientních detailů. Nuance a jemné dozvuky jsou slyšitelné bez překážek, tak jaksi samozřejmě a plně adekvátně této vyšší třídě. Zvuk se nijak nepředvádí, nemá tendence zdůrazňovat, ale ve svém lehce techničtějším celkovém duchu vám nabídne vlastně už opravdu skvělý celkový přehled.

2019 07 17 TST Primare I25 7

Bez připomínek byla také šířka a hloubka hudební scény ve Stingově "Englishman in New York" ("Die Perfekte Räumlichkeit" | 2010 | stereoplay | 10-10), kde bylo znát, že to sice možná není ultra high-endový hologram, ale že pevnost a čistota vám v solidně široké scéně pomohou snadno lokalizovat jednotlivé instrumenty a že scéna zůstává spojitá a přehledná napříč sestavami, už je v ní i patrný vzduch. Není to žádný holografický zázrak, ale poctivá kvalita, kterou od hi-fi vysoké úrovně očekáváte se vším všudy, ano.

Smetanův cyklus "Má Vlast" v podání London Symphony Orchestra pro prezentační disk Bowers&Wilkins Society of Sound měl pevnost, rychlost a čitelnost hodnou dané cenovky. Možná to nebyl úplně vřelý a podmanivý zvuk, ale disciplinovaný a detailní rozhodně ano. V momentu dynamického nadechnutí skladby pak zesilovač stačí jejímu tempu a jejím nárokům a umí ji podržet, stejně jako nechá proniknout dostatek nuancí, abyste si mohli komplexnost hudby užít.

2019 07 17 TST Primare I25 10

Seversky čistý design Primare I25 se podle dobré firemní tradice opakuje i v charakteristice zvukové. Zvuk je čistý, je pevný a je dynamický, má až trochu analytické sklony a hlavně se nijak moc nevkládá do charakteru zbytku řetězce. Přitom to ale není upjatě technicistní přednes, zůstává prostě nestranný a blízký tomu teoretickému audiofilskému ideálu. Velkým bonusem je pak možnost rozšířit jej i dodatečně také o kartu solidního D/A převodníku a / nebo o kartu modulu Prisma, který vám otevře komfort světa streamování a moderního ovládání. Celkově je Primare I25 frekvenčně vyvážený a tonálně neutrální zesilovač, dobře zpracovaný a velmi spořádaný - minimálně na papíře je tak velmi blízko teoretickému hi-fi ideálu.

Kč 64 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ možnost osazení převodníkem a streamerem

+ dobrá dynamika

+ nadstandardní transparentnost

+ pevnost

ZÁPORY

- pokud vám vyhovuje jistá techničnost, pak nic

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: AV Center | www.avcenter.cz 

DOVOZCE: Audio Center Czech | www.audiocenter.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Terza Evoluzione

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power UNITque

AV Center

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE 200 200 amarock studio Kinki Studio

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

PASS LABS Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio