2018 05 31 TST AudioQuest Nighthawk Carbon 1

Americký AudioQuest, už pár dekád známý jako výrobce audio (a video) kabeláže všeho druhu, vstoupil pár let nazad také do světa sluchátek - právě v době, kdy se zdálo, že kdo nevyrábí sluchátka, ač k tomu jeho specializace má běžně sebedál, jako kdyby nebyl. Začal s modelem NightHawk, který o pár let později doplnil aktualizovanou verzí NightHawk Carbon a její uzavřenou alternativou NightOwl.

Jde o středně velká sluchátka s poměrně velkými mušlemi kapkovitého tvaru, do kterých schováte celé ucho. Na vnější straně mušlí najdete mřížku kruhového tvaru, zajišťující odvod vzduchu (a tedy jsou NightHawk Carbon sluchátka otevřená - tedy ještě přesněji jsou polo-otevřená, ale o tom později), na její objímce je pak čtveřicí elastomerových sloupků přichycen kovový prvek tvaru neúplného kruhu, na nějž pak zase navazuje velmi pohodlný týlní most a pevný kabel, zajišťující náležité napětí v konstrukci a tedy přítlak sluchátek.

Pružný opěrný pruh, kterým vám sluchátka rozloží svých 346 gramů na hlavu, je velmi komfortní a váhu vlastně vnímáte jen málo. Vyrobený je pak z kůže - AudioQuest mimo jiné říká, že je to i kvůli jejich snaze omezit umělé materiály a dopad na přírodu.

2018 05 31 TST AudioQuest Nighthawk Carbon 2

Velmi pohodlné jsou pak i bohatě polstrované, poddajné náušníky z "proteinové kůže" - navzdory názvu jde o syntetické vlákno, tedy jakousi obdobu koženky. Základním stavebním prvkem tohoto materiálu jsou proteiny získané z vaječných skořápek. V mušlích je ale požehnaně prostoru, netlačí a nechají ucho dýchat.

Ozvučnice jsou vyrobeny z tekutého dřeva - to je materiál s vysokým podílem drceného a lisovaného dřeva, k němuž se přidávají různá rostlinná vlákna, to celé se pak zahřeje, čímž vznikne skutečně prakticky kapalné skupenství a poměrně náročnou technologií se pak hmota vstřikuje do požadované formy. AudioQuest prý chtěl při tvarování dosáhnout podoby blízké lidskému uchu.

Jak už bylo řečeno, NightHawk Carbon jsou polootevřená sluchátka - hustá mřížka na vnější straně mušlí slouží nejen k ochraně měničů proti vnějšímu prostředí, ale funguje zároveň jako účinný difuzor. To znamená, že procházející zvuk se vrací zpět k membráně s výrazně menší energií a navíc nevzniká žádné stojaté vlnění. Protože mřížka je poměrně komplexní, musel výrobce sáhnout po technologii 3D tisku.

2018 05 31 TST AudioQuest Nighthawk Carbon 3

Uvnitř ozvučnice pracuje pod mírným úhlem natočená nadprůměrně velká membrána s průměrem 5 cm. Materiálem je bio-celulóza, membrána má pak klasický gumový závěs. To je poměrně výrazně jiný přístup (blízký reprosoustavám), než mají typické bezzávěsové membrány ve většině sluchátek. Pohonný systém používá silné magnety, které kolem cívky vytváří pole o síle 1,5 Tesla.

Signál do sluchátek přivádí klasický kabel v odolném balení (pružný tlustý obal snižuje mikrofoničnost), každá mušle má svůj vstup na malý 2,5 mm jack. Všechny koncovky jsou vyrobeny z TeCu (tellurová měď - snadno opracovatelná slitina). Vodiče jsou pak vyrobeny z bezkyslíkaté mědi s dlouhými zrny.

AudioQuest NightHawk Carbon mají citlivost 99 dB a impedanci 25 ohm, takže by se teoreticky měla snadno rozehrávat i "cestovní" elektronikou. Impedance má navíc - dle grafů poskytnutých výrobcem - až neuvěřitelně stabilní průběh a v pásmu 20 - 20 000 Hz se drží v toleranci +/- 1 ohm.

2018 05 31 TST AudioQuest Nighthawk Carbon 4

Sluchátka jsme poslouchali na ASUS Xonar Essence One MUSES MKII, Teac NT-503, Chord Mojo a Apogee Groove nebo OPPO UDP-205. Srovnávání probíhalo s beyerdynamic Amiron Home, Sennheiser HD 26 Pro a také třeba Sennheiser IE 8 nebo Koss Porta Pro Wireless a Koss Porta Pro CZ.

Houpavá a rytmická basová linka v "Riders on the storm" od The Doors ("The Very Best of The Doors" | 2007 | Rhino | 081227999582) cítíte na sluchátka nesmírně hutný, plný, sytý a hluboký bas, je ho objemově dost, je šťavnatý, poddajně měkký a velmi energický. Zvuk přes sílu v hloubkách nevzbuzuje pocit těžkosti nebo nekonkrétnosti, oddělení jednotlivých brnknutí je skvělé a přirozené, bez technické snaživosti, prostě to plyne, svižně a uvolněně.

Vokální pásmo je v podání NightHawk Carbon maličko umírněné, hlasy Carrerase, Dominga a Pavarottiho v "O Sole Mio" ("3 tenors in concert" | 1990 | MFSL | UDCD 587) jsou ale organicky zakomponované do celku a i přesto snadno srozumitelné, necpou se kupředu, ale mají kázeň, klid a na danou cenu výtečnou samozřejmost a srozumitelnost. Vokály jsou bohaté co do barev i objemu (ale to je ostatně celý projev těchto sluchátek), je to plný, sytý, energický, ale ne nějak uspěchaný nebo přehnaně naléhavý přednes. Nejvíc se nám líbilo, že AudioQuest umí vzbudit dojem těžko popsatelné tělesnosti a působí opravdu nenásilně přirozeně.

2018 05 31 TST AudioQuest Nighthawk Carbon 5

S cinkavou linkou činelu v Brubeckově "Take Five" ("Time Out" | 2009 | Columbia | 88697 39852 2) se sluchátka popasovala s nemenším klidem a pohodou, jako se zbytkem pásem. Objemově je činelu dost, je to pevně zařezávající, rychlý, čistý a jadrný zvuk, přirozený co do velikosti nástroje a vynikající i co do čitelnosti a detailnosti. Žádná zjemnělá lehkost a éteričnost, žádné ostré cinkání, ale celkově pěkně živý, vzdušný a přitom skvěle do celku zapadající zvuk, v němž si užijete spoustu a spoustu detailů, aniž by působily nějak nuceně.

Co pak je NightHawk Carbon vlastní, to je plnokrevná dynamika - s dobrým sluchátkovým zesilovačem rozkvetou, ale i s celkem standardními řešeními fungují až překvapivě snadno. Smyčce ve "Voodoo Child" od Turtle Island Quartet ("Have you ever been" | 2010 | Telarc | TEL-32094-02) byly živoucí, šlapající a velmi dynamické, sluchátka se umí nadýchnout a položit se do špiček, cítíte v jejich přednesu jakousi zajímavou rezervu a nadhled a hudba z nich tryská snadno, neupejpavě a samozřejmě.

Ačkoliv se tato sluchátka nesnaží nijak profilovat jako studiové monitory, jejich schopnost rozebrat Claptonovu "Before you accuse me" ("MTV Unplugged" | 2013 | Reprise | 8122796367), dát jí jasně vedené linie nástrojů, nad nimi vést čistě a jasně vokál a v pozadí nechat dobře čitelný ruch publika a koncertního sálu obecně, tak tahle jejich schopnost působí navýsost příjemně. Je to organický, nekomplikovaně srozumitelný hudební celek, který možná nemá transparentnost ultra drahých sluchátek, nepřinese vám každý jeden lehoulinký dozvuk, jako kdybyste měli ucho u hmatníku kytary, ale působí navýsost přirozeně, realisticky.

2018 05 31 TST AudioQuest Nighthawk Carbon 6

Prostor hudební scény je obecně u sluchátkového poslechu nelehce hodnotitelný, protože v porovnání s reprosoustavami ho zase tak moc není. NightHawk Carbon nicméně i tady fungují dobře, díky polootevřené konstrukci bylo v "Need you now" od Lady Antebellum ("Need you now" | 2010 | Capitol | 509996 33641 2 5) cítit dost vzduchu, každý instrument i každý hlas měl svůj prostor, také dojem z velikosti nástrojů je dobrý, nepůsobí "smáčknutým" dojmem.

Možná, že AudioQuest sluchátka hrají trochu plněji a třeba na některých syrovějších skladbách typu Cashovy "Ain´t No Grave" ("American Recordings VI" | 2010 | american | B001395402) poznáte, že jejich ostré hrany přeci jen mírně zklidňují, že jsou věrná spíše hudebnímu zážitku, než studiové techničnosti včetně chyb, ale to vůbec nevadí. Ba naopak, ta sytost, intenzita a energie zvuku, ten celkově velký a šlapající přednes, to všechno působí svěžím a živoucím dojmem.

Velká sluchátka AudioQuest NightHawk Carbon jsou až neuvěřitelně dobrá, vezmete-li v potaz, že jde tak trochu o malosériovou zajímavůstku výrobce kabeláže (malosériovou minimálně v porovnání s těmi velkými značkami typu Sennheiser, beyerdynamic apod.). Krásné zpracování, opravdu výjimečně dobrý komfort nošení, snadná rozehratelnost a hlavně jejich homogenní, velmi přirozený, krásně barevný a sytý, neupejpavý, ale přitom nepřehnaný zvuk, to jsou hlavní klady, kvůli nimž stojí NightHawk Carbon minimálně vyzkoušet. Jsou to prostě skvělá, dospělá a velmi organicky hrající sluchátka, která vás bude bavit poslouchat, jakkoliv jsou super high-endové modely objektivně detailnější, dynamičtější a podobně. Málokterá sluchátka na trhu hrají tak muzikálně, jako právě tahle. A co víc - nedávné oznámení AudioQuestu o blížícím se ukončení další výroby je motivační pro to jí a poslechnout si je právě teď.

Kč 18 190,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ skvělý komfort nošení

+ výtečný bas, poddajný a přitom plný a energický

+ pěkné estetikou i zpracováním

+ organický, přirozený zvuk

ZÁPORY

- nic zásadního

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: AQ | www.aq.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio