2018 05 31 TST AudioQuest Nighthawk Carbon 1

Americký AudioQuest, už pár dekád známý jako výrobce audio (a video) kabeláže všeho druhu, vstoupil pár let nazad také do světa sluchátek - právě v době, kdy se zdálo, že kdo nevyrábí sluchátka, ač k tomu jeho specializace má běžně sebedál, jako kdyby nebyl. Začal s modelem NightHawk, který o pár let později doplnil aktualizovanou verzí NightHawk Carbon a její uzavřenou alternativou NightOwl.

Jde o středně velká sluchátka s poměrně velkými mušlemi kapkovitého tvaru, do kterých schováte celé ucho. Na vnější straně mušlí najdete mřížku kruhového tvaru, zajišťující odvod vzduchu (a tedy jsou NightHawk Carbon sluchátka otevřená - tedy ještě přesněji jsou polo-otevřená, ale o tom později), na její objímce je pak čtveřicí elastomerových sloupků přichycen kovový prvek tvaru neúplného kruhu, na nějž pak zase navazuje velmi pohodlný týlní most a pevný kabel, zajišťující náležité napětí v konstrukci a tedy přítlak sluchátek.

Pružný opěrný pruh, kterým vám sluchátka rozloží svých 346 gramů na hlavu, je velmi komfortní a váhu vlastně vnímáte jen málo. Vyrobený je pak z kůže - AudioQuest mimo jiné říká, že je to i kvůli jejich snaze omezit umělé materiály a dopad na přírodu.

2018 05 31 TST AudioQuest Nighthawk Carbon 2

Velmi pohodlné jsou pak i bohatě polstrované, poddajné náušníky z "proteinové kůže" - navzdory názvu jde o syntetické vlákno, tedy jakousi obdobu koženky. Základním stavebním prvkem tohoto materiálu jsou proteiny získané z vaječných skořápek. V mušlích je ale požehnaně prostoru, netlačí a nechají ucho dýchat.

Ozvučnice jsou vyrobeny z tekutého dřeva - to je materiál s vysokým podílem drceného a lisovaného dřeva, k němuž se přidávají různá rostlinná vlákna, to celé se pak zahřeje, čímž vznikne skutečně prakticky kapalné skupenství a poměrně náročnou technologií se pak hmota vstřikuje do požadované formy. AudioQuest prý chtěl při tvarování dosáhnout podoby blízké lidskému uchu.

Jak už bylo řečeno, NightHawk Carbon jsou polootevřená sluchátka - hustá mřížka na vnější straně mušlí slouží nejen k ochraně měničů proti vnějšímu prostředí, ale funguje zároveň jako účinný difuzor. To znamená, že procházející zvuk se vrací zpět k membráně s výrazně menší energií a navíc nevzniká žádné stojaté vlnění. Protože mřížka je poměrně komplexní, musel výrobce sáhnout po technologii 3D tisku.

2018 05 31 TST AudioQuest Nighthawk Carbon 3

Uvnitř ozvučnice pracuje pod mírným úhlem natočená nadprůměrně velká membrána s průměrem 5 cm. Materiálem je bio-celulóza, membrána má pak klasický gumový závěs. To je poměrně výrazně jiný přístup (blízký reprosoustavám), než mají typické bezzávěsové membrány ve většině sluchátek. Pohonný systém používá silné magnety, které kolem cívky vytváří pole o síle 1,5 Tesla.

Signál do sluchátek přivádí klasický kabel v odolném balení (pružný tlustý obal snižuje mikrofoničnost), každá mušle má svůj vstup na malý 2,5 mm jack. Všechny koncovky jsou vyrobeny z TeCu (tellurová měď - snadno opracovatelná slitina). Vodiče jsou pak vyrobeny z bezkyslíkaté mědi s dlouhými zrny.

AudioQuest NightHawk Carbon mají citlivost 99 dB a impedanci 25 ohm, takže by se teoreticky měla snadno rozehrávat i "cestovní" elektronikou. Impedance má navíc - dle grafů poskytnutých výrobcem - až neuvěřitelně stabilní průběh a v pásmu 20 - 20 000 Hz se drží v toleranci +/- 1 ohm.

2018 05 31 TST AudioQuest Nighthawk Carbon 4

Sluchátka jsme poslouchali na ASUS Xonar Essence One MUSES MKII, Teac NT-503, Chord Mojo a Apogee Groove nebo OPPO UDP-205. Srovnávání probíhalo s beyerdynamic Amiron Home, Sennheiser HD 26 Pro a také třeba Sennheiser IE 8 nebo Koss Porta Pro Wireless a Koss Porta Pro CZ.

Houpavá a rytmická basová linka v "Riders on the storm" od The Doors ("The Very Best of The Doors" | 2007 | Rhino | 081227999582) cítíte na sluchátka nesmírně hutný, plný, sytý a hluboký bas, je ho objemově dost, je šťavnatý, poddajně měkký a velmi energický. Zvuk přes sílu v hloubkách nevzbuzuje pocit těžkosti nebo nekonkrétnosti, oddělení jednotlivých brnknutí je skvělé a přirozené, bez technické snaživosti, prostě to plyne, svižně a uvolněně.

Vokální pásmo je v podání NightHawk Carbon maličko umírněné, hlasy Carrerase, Dominga a Pavarottiho v "O Sole Mio" ("3 tenors in concert" | 1990 | MFSL | UDCD 587) jsou ale organicky zakomponované do celku a i přesto snadno srozumitelné, necpou se kupředu, ale mají kázeň, klid a na danou cenu výtečnou samozřejmost a srozumitelnost. Vokály jsou bohaté co do barev i objemu (ale to je ostatně celý projev těchto sluchátek), je to plný, sytý, energický, ale ne nějak uspěchaný nebo přehnaně naléhavý přednes. Nejvíc se nám líbilo, že AudioQuest umí vzbudit dojem těžko popsatelné tělesnosti a působí opravdu nenásilně přirozeně.

2018 05 31 TST AudioQuest Nighthawk Carbon 5

S cinkavou linkou činelu v Brubeckově "Take Five" ("Time Out" | 2009 | Columbia | 88697 39852 2) se sluchátka popasovala s nemenším klidem a pohodou, jako se zbytkem pásem. Objemově je činelu dost, je to pevně zařezávající, rychlý, čistý a jadrný zvuk, přirozený co do velikosti nástroje a vynikající i co do čitelnosti a detailnosti. Žádná zjemnělá lehkost a éteričnost, žádné ostré cinkání, ale celkově pěkně živý, vzdušný a přitom skvěle do celku zapadající zvuk, v němž si užijete spoustu a spoustu detailů, aniž by působily nějak nuceně.

Co pak je NightHawk Carbon vlastní, to je plnokrevná dynamika - s dobrým sluchátkovým zesilovačem rozkvetou, ale i s celkem standardními řešeními fungují až překvapivě snadno. Smyčce ve "Voodoo Child" od Turtle Island Quartet ("Have you ever been" | 2010 | Telarc | TEL-32094-02) byly živoucí, šlapající a velmi dynamické, sluchátka se umí nadýchnout a položit se do špiček, cítíte v jejich přednesu jakousi zajímavou rezervu a nadhled a hudba z nich tryská snadno, neupejpavě a samozřejmě.

Ačkoliv se tato sluchátka nesnaží nijak profilovat jako studiové monitory, jejich schopnost rozebrat Claptonovu "Before you accuse me" ("MTV Unplugged" | 2013 | Reprise | 8122796367), dát jí jasně vedené linie nástrojů, nad nimi vést čistě a jasně vokál a v pozadí nechat dobře čitelný ruch publika a koncertního sálu obecně, tak tahle jejich schopnost působí navýsost příjemně. Je to organický, nekomplikovaně srozumitelný hudební celek, který možná nemá transparentnost ultra drahých sluchátek, nepřinese vám každý jeden lehoulinký dozvuk, jako kdybyste měli ucho u hmatníku kytary, ale působí navýsost přirozeně, realisticky.

2018 05 31 TST AudioQuest Nighthawk Carbon 6

Prostor hudební scény je obecně u sluchátkového poslechu nelehce hodnotitelný, protože v porovnání s reprosoustavami ho zase tak moc není. NightHawk Carbon nicméně i tady fungují dobře, díky polootevřené konstrukci bylo v "Need you now" od Lady Antebellum ("Need you now" | 2010 | Capitol | 509996 33641 2 5) cítit dost vzduchu, každý instrument i každý hlas měl svůj prostor, také dojem z velikosti nástrojů je dobrý, nepůsobí "smáčknutým" dojmem.

Možná, že AudioQuest sluchátka hrají trochu plněji a třeba na některých syrovějších skladbách typu Cashovy "Ain´t No Grave" ("American Recordings VI" | 2010 | american | B001395402) poznáte, že jejich ostré hrany přeci jen mírně zklidňují, že jsou věrná spíše hudebnímu zážitku, než studiové techničnosti včetně chyb, ale to vůbec nevadí. Ba naopak, ta sytost, intenzita a energie zvuku, ten celkově velký a šlapající přednes, to všechno působí svěžím a živoucím dojmem.

Velká sluchátka AudioQuest NightHawk Carbon jsou až neuvěřitelně dobrá, vezmete-li v potaz, že jde tak trochu o malosériovou zajímavůstku výrobce kabeláže (malosériovou minimálně v porovnání s těmi velkými značkami typu Sennheiser, beyerdynamic apod.). Krásné zpracování, opravdu výjimečně dobrý komfort nošení, snadná rozehratelnost a hlavně jejich homogenní, velmi přirozený, krásně barevný a sytý, neupejpavý, ale přitom nepřehnaný zvuk, to jsou hlavní klady, kvůli nimž stojí NightHawk Carbon minimálně vyzkoušet. Jsou to prostě skvělá, dospělá a velmi organicky hrající sluchátka, která vás bude bavit poslouchat, jakkoliv jsou super high-endové modely objektivně detailnější, dynamičtější a podobně. Málokterá sluchátka na trhu hrají tak muzikálně, jako právě tahle. A co víc - nedávné oznámení AudioQuestu o blížícím se ukončení další výroby je motivační pro to jí a poslechnout si je právě teď.

Kč 18 190,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ skvělý komfort nošení

+ výtečný bas, poddajný a přitom plný a energický

+ pěkné estetikou i zpracováním

+ organický, přirozený zvuk

ZÁPORY

- nic zásadního

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: AQ | www.aq.cz 

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio