2015 06 16 TST OPPO HA 2 1

Že OPPO už dávno neznamená jen opravdu parádní přehrávač disků, to ve známost vešlo již dostatečně. Nejen fanouškům sluchátkového poslechu se už určitě také doneslo, že osvědčení vůdci oboru dostali řádnou novou konkurenci právě v podobě OPPO. Nu a v roce 2015 se tato kalifornská firma pustila i do světa mobilního audia se svými uzavřenými magneto-planárními sluchátky a také s šik mobilním zesilovačem / převodníkem HA-2.

Ten už svým vzezřením jasně odkazuje na produkty značky Apple a asi nebude náhoda, že jeho půdorys na milimetr přesně kopíruje tvary nového Apple iPhone 6 i jeho tloušťku. Časem si povíme i o tom, že napodobuje i onu odzbrojující uživatelskou jednoduchost, kvůli které je Apple populární.

2015 06 16 TST OPPO HA 2 2

HA-2, jak už bylo řečeno, vlastně není nikterak velký - 15,7 x 6,8 x 1,2 cm (v x š x h) a váha činí pouze 175 gramů, neměl by se příliš pronést. Téměř celé celohliníkové tělo je obaleno v pravé kůži, díky které se dobře drží a působí luxusněji, než téměř jakýkoliv jiný mobilní přístroj tohoto typu. Ovládací prvky a konektory jsou rozloženy po hraně přístroje a jsou téměř dokonale na dosah ruky, aniž by jakkoliv narušovaly čistotu stylu. Navíc i tady někdo opisoval od Applu tak, že máte pocit, že pánové z OPPO po nocích chodí vykrádat tamní sklady součástek - ostatně, mají to nějakých 10 minut autem.

Na spodní úzké hraně najdete třípolohový přepínač aktivního vstupu a dva typy USB konektoru (skrz větší můžete dokonce nabíjet i jiná zařízení). Protilehlý konec pak hostí 3,5 mm analogový výstup pro sluchátka (chápeme, že rozměry by 6,3 sotva dovolily, ale u pár sluchátek to bude znamenat vložit do cesty redukci) a univerzální 3,5 mm vstup / výstup. U jednoho rohu je přístroj "vykousnutý" a do mezery je vsazen otočný ovladač hlasitosti s řádně tuhým, pozvolným chodem, kterým se HA-2 i zapíná.

2015 06 16 TST OPPO HA 2 3

Na boku jsou pak dva "naprosto-iPhone" dvoupolohové přepínače - spodní přepíná mezi nízkým a vysokým ziskem (na ten ale zapomeňte, pokud nemáte opravdu tupá či ultra měkká sluchátka - zaprvé hraje velmi ostře a u citlivějších sluchátek i trochu šumí), horní aktivuje funkci Bass+, jejíž účel asi není třeba blíže osvětlovat. Pokud ale nejste nahluchlý hiphoper, pravděpodobně zůstanete u vyrovnané charakteristiky.

Vedle dvou přepínačů je tu ještě tlačítko, rozsvěcující pět maličkých diod podle toho, kolik zbývá v baterii energie. Je to praktický a elegantní ukazatel, ale v podstatě ho nevyužijte - na integrovanou dobíjecí baterii o kapacitě 3 000 mAh vydrží přehrávač hrát nějakých 7 hodin, pokud pracuje i jako převodník, jen v roli zesilovače přicházejícího analogového signálu je to skoro dvojnásobek. Není co řešit. OPPO HA-2 je pak ještě k tomu dobíjecí sprinter - jeho baterie nasaje šťávu za půl druhé hodiny, což je velmi příjemně praktické.

2015 06 16 TST OPPO HA 2 4

Srdcem přístroje je známý čip ESS Sabre 32 ES9018K2M. Díky němu zvládá OPPO HA-2 nativně přehrávat PCM i DSD signál, případně zvládá i DSD přes PCM. A navíc je tu i součástí regulace hlasitosti - ta kombinuje analogový potenciometr a digitální regulaci úrovně přímo v čipu. Rozlišení PCM může jít až do 32 bitů a 384 kHz, zatímco u DSD mimo obvyklých DSD64 a DSD128 umí OPPO rozkódovat též DSD256. Elektronické obvody mají pracovní frekvenční rozsah 20 - 200 000 Hz. Sluchátkový zesilovač pak není žádné ořezávátko, do zátěže 16 Ohm dodá slušných 300 mW, i do 300 Ohm ještě ucházejících 30 mW, takže by měl umět rozhýbat i větší a hladovější sluchátka. Například magneto-planáry od OPPO... Zesilovač není "digitál", ale pracuje v klasické třídě AB.

Zesilovač OPPO HA-2 jsme měli možnost poslouchat jak z analogového zdroje, tak primárně přes USB z PC a také ve společnosti iPhone 6 (USB umožňuje snadné propojení se zařízením s iOS i Android). Poslouchalo se na OPPO PM-3, ale také Sennheiser HD 26 Pro, Sennheiser IE 8 nebo Koss Porta Pro CZ.

2015 06 16 TST OPPO HA 2 5

Jakmile si pustíte první skladbu, rozhodně vás překvapí, jak pevný a autoritativní tak malý přístroj dokáže být - i když je pravda, že tolik suverenity jako velký bratříček, nebo obecně velké stolní přístroje nemá. Ani kontrabas Laurence Hobgooda ve "First Song" (Naim | FLAC | 24 - 192) ho ovšem nezaskočil, brnknutí strun provází citelný impuls a velmi dobrá definice v až studiově pevném, možná i trošku tvrdém celku. Zesilovač jde pak hluboko a dokáže ze sluchátek dostat plnohodnotnou hloubku a objem. Skutečně vynikající je pak přehlednost.

2015 06 16 TST OPPO HA 2 6

To platí i ve středním pásmu, kde HA-2 kreslí s až fotografickou věrností, každý detail je znělý, exponovaný a že informací je skutečně hodně. Právě středy jsou krásně otevřené a křišťálově čisté. Vokál Muddyho Waterse v "Good Morning Little Schoolgirl" z "Folk Singer" (HD Tracks | FLAC | 24 - 192) byl na danou kategorii vlastně úžasně čistý a prokreslený skutečně do hloubky, působil plasticky, až "tělesně", tedy že skutečně vychází z úst a plic, že rezonuje ve skutečném těle. To je výborná práce na tak malý přístroj. Pokud zvýšíte hlasitost a máte přesná sluchátka, dejme tomu jako adekvátní firemní PM-3, může přednes působit až příliš tvrdě.

Pozitivně se skálopevný charakter mobilního zesilovače projevil i v nejvyšším pásmu; OPPO HA-2 zvládá výborně vyvážit znělost a výraznost činelů třeba v "The Girl from Ipanema" Stana Getze a Joao Gilberta ("Getz / Gilberto" | HD Tracks | FLAC | 24 - 192). Díky tomu jsou činely v popředí, konkrétní a jasné jako bezmračný den, přitom ale netrpí nacinkaností. Dozvuk je pak příjemně dlouhý a opět velice zřetelný, dobře oddělený od zbytku hudebního dění. Malý zesilovač umí být skutečně solidně přesný.

2015 06 16 TST OPPO HA 2 7

Mikrodynamika nástrojů i makrodynamika ve Vivaldiho "La Stravaganza Concerto op.4, #3" ("Crystal Cable Arabesque" | FLAC | 16 - 44,1) byla slušná, ale přeci jen z nahrávky nedýchal úplně tak, jak se toho dočkáte s velkým stolním přístrojem. Zejména u basového fundamentu by jen trocha dynamické rezervy navrch posunula celou reprodukci ještě o patro výš. Tady se tedy dočkáme opět spíše přesnosti, reprodukce je rychlá, ale při vysokých hlasitostech už cítíte, že elektronika jede blízko svým možnostem. Nicméně v běžných hlasitostech (protože ty vysoké jsou při sluchátkovém poslechu stejně nezdravé) HA-2 zvládá dynamické špičky ukočírovat slušně, byť ne oslnivě.

2015 06 16 TST OPPO HA 2 8

Rozlišení je ovšem excelentní, OPPO je sice poněkud analytické, ale ne otravné či hrubé. "Wichita Lineman" v podání Barb Jungr (Naim | FLAC | 24 - 44,1) začíná cinkotem mnoha jemňoučkých kovových perkusí a jen skutečně dobrá elektronika zvládá právě tenhle vodopád cinkotu rozlišit do jednotlivých vlasových tónů a nenechat ho splynout do jakéhosi nekonkrétního šumu. HA-2 tenhle těžký úkol zvládlo s ohledem na svou cenu skutečně perfektně, ale i bez ohledu na kontext kategorie prostě odvádí dobrou práci, jemňoučké tóny jsou přesné a jasné, přehledně oddělené. Opět se ale projevuje spíše celkově tvrdší charakter, poměrně lehce se naštěstí kompenzuje charakterem sluchátek, pokud by snad byl zvuk pro vaše uši až příliš analytický. Informace umí HA-2 "protlačit" už od poměrně nízkých hlasitostí a neztrácí kontrolu až do hodně vysokých úrovní, kdy už stejně sluchátka na uších neudržíte déle, než jednu písničku.

2015 06 16 TST OPPO HA 2 9

Jste-li vyznavači vzdušné, éterické a uvolněné reprodukce, HA-2 v kombinaci s PM-3 od OPPO asi nebudou tak úplně pro vás. I my musíme říct, že právě tyhle charakteristiky by popohnaly přednes HA-2 trochu blíže směrem k audiofilskému světu, na druhou stranu by pak zesilovač asi nedokázal nabídnout v "Calm" Avishai Cohena ("Continuo" | FLAC | 16 - 44,1) tak dobrou lokalizaci nástrojů a jejich oddělení. Pomalá, klidná skladba byla podána pěkně přímě a energicky, rychlý zvuk byl spíše až mechanicky přesný, než muzikálně pohodový.

OPPO HA-2 výborně dokázalo rozložit a prokreslit i staré nahrávky, jako je "Stairway to the Stars" Glenn Miller Orchestra ("The Complete Glenn Miller" | FLAC | 16 - 44,1), je to ovšem trochu jako zkusit nafotit na digitální fotoaparát kompozici zachycenou některým ze starých mistrů na plátno. Jinými slovy - trochu to ztrácí atmosféru, na druhou stranu objevíte všechny detaily, které v nahrávce jsou, hudba se otevře a pročistí. Čitelnost nástrojových linek je excelentní a zvuk je dominantní a samozřejmý.

2015 06 16 TST OPPO HA 2 10

Mobilní zesilovač a D/A převodník OPPO HA-2 je pokusem kalifornské firmy přenést jejich firemní zvukový charakter a známý výhodný poměr cena / výkon i do přenosného světa. A daří se - za ne úplně malou, ale ještě rozumnou cenu si zaslouží HA-2 být zván mobilním high endem. Platí to tedy zejména pro USB vstup, ty zbylé jsou tak nějak do počtu a zvukově nedosahují jeho kvalit. Moc se nám ale líbil pocit z fantastického zpracování, díky kterému je radost být s přístrojem v každodenním kontaktu. Na danou kategorii je pak OPPO zvukově autoritativní, konkrétní a výborně kontrolující, zvládá vykreslit i drobné detaily a jediné, co schází k dokonalosti a absolutní spokojenosti je snad špetka uvolněnosti; jsou chvíle a kombinace se sluchátky, v nichž HA-2 mívá tendenci zahrát přeci jen tvrdě. Celkově ovšem palec vzhůru, na zaplatitelný a malý mobilní přístroj hraje tohle OPPO jednoduše skvěle, ostatně dle firemních tradic...

Kč 11 190,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velmi férová cena za danou kvalitu

+ stylové a kvalitní provedení

+ přesný, rychlý a velmi pevný zvuk

+ skvostný impakt

+ výdrž na baterie a rychlost nabíjení

ZÁPORY

- má tendenci hrát až příliš tvrdě

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: WDQ | www.oppodigital.cz | www.wdq.cz 

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Budoucnost a minulost

Tak nám začal další nový rok... Je čas zhodnocování věcí minulých a odhodlaného plánování věcí budoucích, jak je dobrým zvykem. V prvé řadě ale hlavně vše nejlepší do nového roku, snad jste do něj vstoupili pravou nohou.

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studio spalicek

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika