Zkratka HDMI značí High Definition Multimedia Interface a patrně každý si pod tímto jménem dovede představit charakteristický konektor. Ti zkušenější si ale patrně představí také limitace s tímto standardem spojené a to je zejména délka kabelu, u níž lze čekat bezproblémový přenos. S čím dál vyšším přenášeným rozlišením se tato hodnota samozřejmě snižuje – množství během sekundy přenesených dat se zvyšuje enormním tempem, zatímco konstrukce kabelů jsou v zásadě pořád podobné.
Jak se tedy vypořádat s problémem, kdy chceme obraz a zvuk ve vysokém rozlišením dovést třeba k projektoru, který rozhodně nebývá poblíž zdroje signálu? Co když kabelová dráha dosahuje 10, 15 nebo i 20 metrů, což ve středně velkých a velkých místnostech není zase tak neobvyklé? Co s tím, když spolehlivost běžného metalického vodiče u moderních Ultra-HD formátů a korespondujícího multikanálového soundtracku dosahuje třeba 3, 5, možná i 8 až 10 metrů, pokud máte velké štěstí?
Jednou z cest (mimo bezdrátového přenosu, opakovačů nebo jiných „profi“ záležitostí) je rozhodně použití aktivního kabelu, který pro ten nejdelší úsek využívá místo metalických kabelů vodiče optické.
Je mnoho výrobců, kteří takové produkty nabízí, jedním z těch, kteří všeobecně berou vážně i proces certifikace a (už kvůli tomu, že primárně zásobují trh profesionálních instalací), je značka Blustream.
V její nabídce najdete kabel Precision 48, jehož jméno naznačuje přenosovou rychlost 48 Gbps – tedy dostatek právě pro moderní vysoké rozlišení, což stvrzuje příslušný certifikát od HDMI asociace. Kabel to řeší čtveřicí svazků s přenosovou rychlostí 12 Gbps.
Na kabelu jako takovém není mnoho co popisovat – kovové koncovky jsou pěkné, trochu hlubší než je zvykem, ale to jen proto, že právě v kovovém pouzdře konektoru se nachází konvertor na optický signál. Celou cestu pak urazí signál optickým vláknem, majícím výhodu v tom, že je tenké a pružné, navíc zcela odolné vůči elektromagnetických a radiofrekvenčním interferencím.
Zajímavostí je rozhodně to, že do koncovek se rovněž vešel obvod, který hlídá integritu signálu. Můžete si tak být jisti, že příchozí signál je stejný jako ten odchozí a na cestě se ztráty prakticky eliminují – to musí logicky vést k přesné reprodukci.
Precision 48 přenese bez problémů 8K / 60 Hz video, případně 4K / 120 Hz. Samozřejmostí je i HDR 10-bit a obecná podpora až 16 bitové barevné hloubky. Kabel zvládá také eARC nebo standard HDCP2.3.
Měli jsme k dispozici poctivou 30 m špulku kabelu Precision 48, kterou jsme zapojili z OPPO UDP-205 do místnosti s nearfield sestavou (kde je i TV), naopak jsme pak OPPO přenesli do této druhé místnosti a zkoušeli poslat 4K signál zpět do hlavní sestavy. No a samozřejmě jsme klubkem nahradili i v té které sestavě běžné použité vodiče - k porovnání byl kabel bez označení značky, který kdysi zbyl u nějakého dnes již dávno zapomenutého přístroje (set-top-box?), tedy to nejlevnější, co lze získat. Poté ještě Nordost Heimdall 2 (v hlavní sestavě) a Monster M1000 (v nearfield sestavě).
Pokud čekáte zásadní závěr, tak vězte, že Blustream jednoduše funguje – bez rozpoznatelné ztráty obrazové kvality oproti noname kabelu i Monsteru a subjektivně přeci jen s nějakým drobným rozdílem oproti Nordostu (čím to je těžko soudit).
Co nás ale překvapilo, že i když měl Blustream v basech o něco menší důraz (třeba při běhu velkých dinosaurů v „Jurském světě“) a trochu celkově chudší ladění, rozhodně byl zvuk lepší než s noname kabelem.
Také v hobittovské sérii filmů v poctivém 4K s dobrým soundtrackem bylo jasné, že obraz zůstává i přes dvojí konverzi prakticky nerozpoznatelně stejný (tedy není třeba se bát degradace vašeho špičkového zdroje signálu), zatímco zvuk byl oproti Nordostu o něco „řidší“, tak byl plně srovnatelný se zvukem Monsteru a o rozlišitelný kus lepší, než u noname řešení.
Vlastně se tu není mnoho o čem rozepisovat, optické HDMI od Blustream představuje skvělé řešení problému trnu v patě mnohých, kdo mají větší prostory nebo potřebují signál dostat ke svému projektoru (ale jistě se najde i množství odlišných aplikací). Díky tomu, že kabel je tenoučký, není problém jej táhnout kudykoliv, navíc je snadno ohebný. Díky velmi atraktivní cenovce zase dává smysl použít jej v jakékoliv úrovni sestavy. A díky poctivě certifikované konstrukci si zase můžete být jisti, že co do kabelu vpustíte na jednom konci, tak dostanete i na konci druhém i u moderního obsahu ve vysokém rozlišení. Blustream Precision 48 dělá přesně to, co má a potřebujete-li natáhnout (zejména) obrazovou složku do velkých dálek, je toho rozhodně váš optimální kandidát.
Kč 6 510,- / 30 m
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/kabely-signalove/3326-blustream-precision-48#sigProId84370bdc18
--- --- --- --- ---
KLADY
+ bezproblémový přenos na plnou délku
+ příjemně zapadající konektory
+ skvělá cena
+ subjektivně i o něco lepší zvuk, než u základního kabelu s cenou v řádu stokorun
ZÁPORY
- koncovky jsou relativně velké / dlouhé a nemusí se snadno vejít úplně všude
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: WDQ | www.wdq.cz
PRODÁVÁ: AV HIFI | www.avhifi.cz