Sennheiser jistě není třeba nijak představovat, německý výrobce sluchátek, mikrofonů a studiového vybavení působí na trhu již od roku 1945. Stejně tak není nutné představovat jejich v současnosti nejpopulárnější model Momentum, který má na krku, uších či minimálně ve sbírce každá druhá celebrita, sportovec, hudebník, nebo jednoduše kdokoliv, kdo kdy alespoň trochu veřejně přišel se sluchátky do styku.

Z části je to rozhodně dobrý německý marketing, ale z nepochybně větší části za to může opravdu atraktivní kombinace stylu a výkonu Sennheiser Momentum. Aby v Německu vyšli vstříc ještě širší skupině posluchačů, zvláště těm, kteří na hlavě nechtějí mít velikostní obry typu původních Momentum nebo Monster Beats či jiných extrémů, vytvořili u Sennheiser zmenšenou kopii svého královského modelu s všeříkajícím přívlastkem On-Ear.

Je tedy jasno, že velký model se dočkal menšího, mladšího bratříčka, který je tak vlastně druhým pokusem firmy o průnik na trh stylových sluchátek, kterému dosud extrémně pevnou rukou vládnou modely značky Beats, jejichž úspěch však stojí spíše na moderním stylu a intenzivním marketingu, než na zvukových kvalitách (alespoň z pohledu milovníků věrné reprodukce).

Zmenšený model Momentum cílí ještě mnohem více na styl a zjevně i na mladší generaci (ale rozhodně je stále pro starší a pokročilejší, než zmiňované Beats), je celkově dostupný v sedmi barevných provedeních včetně konzervativní černé, ale i křiklavě růžové. Prostě tu najdete provedení pro libovolný vkus.

Protože Momentum On-Ear jsou opravdu v podstatě pouze zmenšenou verzí původních sluchátek (nejsou circum-aurální, ale supra-aurální, tedy pouze „na uši"), používají také stejné materiály. Základní podkova a mušle jsou vyrobeny z oceli, aby vydržely náročné zacházení dennodenního provozu na cestách, včetně občasného pádu, odhození a jiných „mladických nerozvážností". Aby samotná ocel ale nebyla nepohodlná, jsou rozdvojený týlní most a náušníky pokryty měkoučkou vrstvou Alcantary. To je v podstatě kompozit 70% polyestarových vláken, zpevněných 30% polyuretanu, mající za úkol imitovat vlastnosti kůže. Faktem je, že jde o jeden z nejměkčích, nejpříjemnějších povrchů, které si lze zvolit k obepnutí čehokoliv. Zdá se však, že náušníky jsou hodně prodyšné – nejen, že se uši nepotí, ale také dovnitř proniká vcelku dost okolního ruchu (alespoň na uzavřená sluchátka).

Mušle jsou k základní kostře přichyceny pomocí masivního šroubu, díky tomuto jednoduchému systému a dlouhé vyhrazené dráze lze přizpůsobovat pozici mušlí v extrémním rozsahu pro maximální komfort nošení. Komfort je u Momentum On-Ear skutečně maximální, měkce přilnavé náušníky mušlí, nevelká váha 160g a přítlak právě „tak akorát" vám umožní poslouchat hodiny, hodiny a hodiny bez fyzické únavy a dokonce bez kondenzace nadbytečné vlhkosti ve zvukovodech, která provází drtivou většinu uzavřených konstrukcí sluchátek. K pohodlí přispívá i symetrický přívodní kabel dostatečné délky 1,4 metru, vedoucí jen do jediné mušle.

Tím se dostáváme k tomu, že Sennheiser Momentum On-Ear jsou tedy zástupcem kategorie přenosných, stylových, uzavřených a dynamických sluchátek. Je pravda, že tato třída je momentálně maximálně na vzestupu, což se projevuje i v tom, že kterážto značka nevyrábí alespoň nějaká sluchátka, ta jako by nebyla.

Momentum On-Ear kromě vysokého stylu zapůsobí i svými technickými parametry. Ve střední cenové i velikostní třídě nabízí slušný frekvenční rozsah 16 – 22 000 Hz při maximálním harmonickém zkreslení 0,5% a schopnost vytvořit až nebezpečný akustický tlak 112dB. Může za to mimo jiné extrémně nízká jmenovitá impedance 18 Ohm, díky níž bude snadné je pěkně nahlas rozehrát i pomocí průměrného mobilního telefonu (to samozřejmě nijak nehovoříme o kvalitě přednesu).

O použitých měničích se toho přes veškerou snahu mnoho nedozvíte, ale to důležité k dispozici je. Přes svou relativně malou velikost skrývají mušle měniče se solidním průměrem 4 cm a robustním magnetickým systémem.

Pro testovací poslech Sennheiser Momentum On-Ear jsme měli k dispozici nadmíru předimenzovaný sluchátkový zesilovač Sennheiser HDVD 800 a mobilní přehrávač Philips GoGear VIBE. Zdrojem signálu byl notebook a foobar2000 spolu s hi-res soubory. Pro srovnání jsme měli k dispozici Harman/Kardon CL, Sennheiser PMX 95, Sennheiser HD 800 a Sennheiser HD 700.

Stylový a zábavný není zjevně jen exteriér sluchátek, ale také jejich zvukové ladění. Na relativně kompaktní sluchátka umí Momentum On-Ear vyzářit hluboké tóny s nebývalou razancí a objemem. Basa v Cohenově „By the rivers dark" z alba „Cabasse La Collection" je hutná, velká, snad až drobet dominantnější, než by měla být; zvuk ani tak nepostrádá adekvátní množství informací a čistotu, klade ale nadstandardní důraz na rytmiku.

I opačná část spektra je sytá a čistá. Činely v „Tin Pan Alley" Stevie Ray Vaughana (opět sampler „Cabasse La Collection") jsou hladké a bohaté na informace, byť i zde se projevují tendence k hedvábnějšímu, klidnějšímu, mírně pomalejšímu vyznění. Činely nejsou jiskrné tím často oblíbeným, nacinkaným způsobem, jsou však dostatečně čisté a lehké, snad jen s trochu kratším dozvukem, rozplývajícím se v onom plném zvuku.

Bez diskuse spořádané, korektní a přitom krásně prokreslené a přirozené jsou frekvence kolem řečového pásma. Obzvláště pěkně se podařilo Momentum On-Ear trefit témbr hlasu Marka Knopflera v „Privateering" ze stejnojmenného alba. Pravdou je, že reprodukci hodně pomáhal Sennheiser HDVD 800 se svou silou, u mobilního přehrávače dokonalosti přeci jen ubylo; přesto se díky nizoučké impedanci nechala sluchátka „rozdovádět" velmi snadno. Celek byl i díky bohatému základu měkký, příjemně vřelý a pohodový.

Snad právě i díky tomu, jak jednoduše se dají jejich měniče rozhýbat, nabízí velmi solidní dynamické schopnosti. Haydnův „Smyčcový kvartet v D moll, opus 76, č. 5" (2L | FLAC | 24 / 192) má jiskru, energii a velmi pěkné rozlišení, díky zátahu pěkně odspoda pak máte i pocit realistické masy nástrojů. Housle jsou velmi volné, s citelnou dynamickou rezervou a kompaktní úderností. I v kombinaci s průměrnější elektronikou zůstávají Sennheiser Momentum On-Ear pánem situace.

Tak si to shrňme. Pro koho jsou určeny nové Sennheiser Momentum On-Ear? Pro ty, kteří už odrostli povrchně efektnímu (byť prvoplánově zábavnému) stylu Beats by Dr. Dre, ale ještě nejsou připraveni postoupit k čistě audiofilským modelům sluchátek za poněkud více peněz a vyžadují snadný, zábavný, byť věrný poslech. Také těm, kteří touží po opravdu krásných sluchátkách, navíc vyrobených k dlouholeté spokojenosti s typicky německou precizností. V neposlední řadě také těm, kteří hledají sluchátka maximálně pohodlná, jednoduše spolupracující s jakoukoliv elektronikou, která bude zrovna po ruce. No a komu určeny nejsou? Vlastně asi jen puristům, toužícím po absolutně vyrovnaném podání, které tak dobře umí třeba firemní premiant Sennheiser HD 700. Ten, kdo chce prostě „jen" dobře poslouchat a nechat se bavit hudebními zážitky libovolného žánru, hlasitosti nebo technické kvality (proto Momentum On-Ear umí být benevolentní) naopak ocení možnost užívat si komfortně po dlouhé hodiny. A na rozdíl od mnoha jiných skutečně stylových produktů vyžadují Momentum On-Ear za své výkony více než rozumnou částku.

Kč 4 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velmi pěkné provedení

+ široké spektrum barev

+ ne zase tak úplně velký zvukový rozdíl oproti velkým Momentum

+ úžasné pohodlí

ZÁPORY

- zvuk je přeci jen trochu těžší, hutnější

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Panter Praha | www.sennheiser.cz 

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Acoustic Energy AE1 Active [2] / [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio