2018 12 21 TST Advance Acoustic UX1 1

Řada kompaktních produktů Smart Line od pařížského výrobce Advance Acoustic (který své novější přístroje označuje spíše jako Advance Paris, aby zdůraznil spojení s francouzskou metropolí) patří spíše do dostupnějšího světa, navíc jsou charakteristické svým "polovičním" rozměrem a jejich cílem je nabídnout kvality hi-fi světa v lifestyle balení. Oproti ostatním pak nabízí v této třídě nevídanou konektivitu a univerzálnost. V sérii Smart Line najdete vše od integrovaného zesilovače po dělené řešení včetně monobloků. Zdrojem signálu pak může být D/A převodník nebo univerzální zdroj UX1.

Advance Paris UX1 ctí designové pojetí svých soukmenovců z "chytré" řady - čelní panel vypadá pěkně a vcelku moderně, v levém dolním rohu najdete spínací tlačítko s jasnou svítící obrubou. Půjdete-li pohledem dále po diagonále, narazíte na uzounká dvířka mechaniky, nad nimiž je šestice maličkých tlačítek pro základní ovládání a vpravo tlačítko pro vysouvání.

Nad mechanikou, určenou čistě kompaktním diskům, je nevelký displejíček, který je ale přehledný a dostatečný. Čtyři diody po každé straně označují svitem aktivní vstup. Pravý horní roh okupuje velký, snadno se otáčející ovladač hlasitosti, který funguje i na pohyb v nabídkách a univerzální ovládání, kolem dokola je také světelná obruba. Z řečeného vyplývá, že výstup UX1 lze nakonfigurovat také jako variabilní.

2018 12 21 TST Advance Acoustic UX1 2

Šasi UX1 je velmi jednoduché, nepřekvapivé. Co ale překvapivé je, to je nabídka konektorů na zadním panelu - je tu prostě všechno, co digitální zdroj signálu může potřebovat, kdybychom to chtěli zkrátit. Krom kompaktních disků může UX1 zpracovávat i síťové zdroje signálu a to buď po ethernetu nebo Wi-Fi. Je tu příprava pro bluetooth modul a hlasové ovládání Amazon Alexa. Pak můžete do přístroje ještě dostat signál trojicí digitálních optických a dvojicí koaxiálních vstupů, nebo asynchronní USB typu B ve spojení s počítačem. Je tu ale i USB port typu A pro připojení datových pamětí, byť by takový možná byl lépe uživatelsky využitelný na panelu předním. Je tady i konektor pro DAB / FM anténu, byť v době internetové už je to spíše raritka - ale to jen podtrhuje nebývalou univerzálnost UX1.

Ven z přehrávače pak signál může jít opět buď digitálně (jednou optikou a jedním koaxem) nebo jednou z analogových cest, tedy buď klasickými cinchovými nesymetrickými konektory nebo v dané třídě atypicky i symetrickými XLR.

Data načtená z mechaniky i ostatních digitálních zdrojů vstupují do čipu AKM AK4490, ten pracuje s 32 bitovým rozlišením a architekturou Velvet Sound. Čip umí zpracovat signál PCM 32 bit / 768 kHz a DSD do 11,2 MHz.

2018 12 21 TST Advance Acoustic UX1 3

Síťové služby přehrávače (ať už něco jako Spotify nebo TIDAL či lokální AirPlay a DLNA zdroje) a celé ovládání vůbec mimochodem zvládnete nejsnáze pomocí aplikace Playstream.

Výrobce udává na také ambiciózní technické parametry, minimálně s ohledem na cenovou třídu. Zkreslení (bez specifikace jaké vlastně konkrétně) má být pod 0,005%, separace kanálů je přes 110 dB, stejně jako odstup signálu a šumu.

Advance Paris UX1 je, jak už bylo řečeno, poměrně kompaktní - má šířku jen 23 cm, výšku 13 cm a hloubku 31 cm. Spolu s váhou jen 3,8 kg je to skutečně snadno skladné a výbavou univerzální řešení.

2018 12 21 TST Advance Acoustic UX1 4

Přehrávač UX1 jsme zkoušeli v rámci našich redakčních sestav - tedy místo OPPO UDP-205 s Norma Revo IPA-140 a Harbeth Monitor 30, pak místo Cambridge CXC s Cambridge CXA80, ale také spolu s Teac NT-503 v kombinaci s Emotiva XPA-DR2 a KEF LS50. O podrobnostech výbavy z pohledu kabeláže, filtrů a dalšího příslušenství se dozvíte v pravém sloupci.

V basové lince "Riders on the Storm" od The Doors ("The Very Best of The Doors" | 2007 | Rhino | 081227999582) bylo cítit rukopis francouzské firmy. Bas byl přeci jen lehce nadýchanější, hebčí a sametovější, ale zato velmi příjemný a pocitově plný. Není to utažený a dramatický bas, ale tak poklidně houpavý, solidně objemný a férově spořádaný, schopný i ve své bohatosti a měkkosti už pěkně oddělit tón od tónu a dát hlubokým tónům řád plně adekvátní své cenové hladině.

2018 12 21 TST Advance Acoustic UX1 6

Jemnější a vřelejší, ale přesto pěkně barevný a takový živý zvuk slušel vokálnímu pásmu - hlasům Carerrase, Dominga a Pavarottiho v "O Sole Mio" ("3 tenors in concert" | 1990 | MFSL | UDCD 587) každopádně slušel. V oné celkové pěknosti a příjemnosti se snadno ztratí jakýkoliv limit nahrávky nebo systému a přitom nemáte pocit, že by to byla nějaká deka nebo nekonkrétnost, zpěvákům je dobře rozumět, jsou slyšet rozdíly mezi barvou jejich hlasů a vůbec je to vlastně spořádaný zvuk, ve finále rozhodně spořádanější, než byste od přístroje s tak širokým záběrem a tak rozumnou cenovkou mohli očekávat. Má lehce "hezčí" zvukopis, ale přesto je v něm prostě překvapivá porce reality.

Nejvyšší tóny, třeba cinkot činelů v Brubeckově "Take Five" ("Time Out" | 2009 | Columbia | 88697 39852 2), zní v akurátním objemu, už solidně oddělené, čisté a ač to opět není utažený, audiofilský přednes, snažící se o artikulaci každé nuance, ale spíše je to celkově uvolněný, jemný přednes, je v něm dostatečná dávka organizovanosti, aby ševel činelů už nebyl jen jednolitým šumem, ale skutečnými tóny s dozvukem.

2018 12 21 TST Advance Acoustic UX1 7

I na dynamických špičkách ve "Voodoo Child" od Turtle ISland Quartet ("Have you ever been" | 2010 | Telarc | TEL-32094-02) bylo cítit, že přehrávač nabízí hlavně takový všeobjímající zvuk s nadhledem a uvolněností, než stažený a úderný přednes. Hudba vás obklopí a zalije, ne pomalá nebo nestíhající reagovat na dynamiku signálu, ale laděná na klidnější, neokázalý zvuk. Cítíte, že tam, kde přichází příval energie, tam se zvuk nadechnout umí.

V Claptonově "Before you accuse me" ("MTV Unplugged" | 2013 | Reprise | 8122796367) jako by dění bylo trochu vytažené kupředu a přitom hladké. Nicméně ve své ceně zvládá UX1 důstojně rozlišit detaily v pozadí, nahrávka je prostě slušně přehledná, není to analytický, takový ten zaostřený pohled na jednotlivé elementy nahrávky, ale spíše poklidná prezentace velkého hudebního celku, nicméně vše působí pěkně čistě, pěkně srozumitelně a celková solidnost prostě nedává žádný důvod ke stížnostem.

2018 12 21 TST Advance Acoustic UX1 8

Hudební scéna v "Need you now" ze stejnojmenné desky Lady Antebellum (2010 | Capitol | 509996 33641 2 5) byla taková všeobjímající, přehrávač nabízí pěkně velký zvuk, solidně vzdušný, i tady ve své vlastní kombinaci netechničnosti a přitom čitelnosti. Scéna zároveň drží pohromadě, v pravolevém směru má dobře lokalizované nástroje, není to přes jistou nadýchanost a vzdušnost nezaostřené, prostě solidní hi-fi této třídy.

Že Advance Acoustic mají tak trošku svůj vlastní zvukopis, to je fakt - třeba poněkud na hraně nahranou depresivní Cashovu "Ain´t No Grave" ("American Recordings VI" | 2010 | american | B001395402) UX1 zjemnil, nechal ji plynout, plnou a hutnou, možná ne tak dotírající na smysly, ale zase snadno zkonzumovatelnou, klidnou a dobře přehlednou.

2018 12 21 TST Advance Acoustic UX1 5

Všeuměl Advance Acoustic UX1 nabízí za cenu ještě akceptovatelnou skutečně všestranný a přitom kompaktní přístroj až lifestylového střihu, který ale ve svém zvuku nabízí solidní hi-fi standardy své cenové kategorie. Krom skladného a na pohled pěkného obalu je UX1 ve své třídě stěží překonatelný svou univerzálností - ať už tím, co všechno a jak snadno do něj dostanete (snad jen USB port na přední straně může trošku chybět), tak tím, jak snadno to zase dostanete v solidní kvalitě ven. Nemluvíme jen o konektivitě, ale také o zvuku, který je prostě příjemný, klidný, hladký a všeobecně se s ním snadno a příjemně tráví čas. A pokud chcete, můžete vytvořit s aktivními reprosoustavami nebo koncovým stupněm velmi jednoduchý a kompaktní systém - UX1 si své "U" jako univerzální opravdu zaslouží po všech stránkách.

Kč 25 990,-

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI

--- --- --- --- ---

KLADY

+ množství funkcí v jednom šasi

+ decentně vřelý zvuk

+ velmi solidní čistota v dané třídě

+ fér cena za "všeuměla"

ZÁPORY

- pohyb v menu a nastaveních by mohl být komfortnější

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: RP Audio | www.rpaudio.cz 

200 300 xavian yamaha

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

200 200 avitsmart

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) DOSTUPNÁ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1]
Grandinote Shinai [4]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]
Cambridge CXA80 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71 [2]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
TelluriumQ Black [2]
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

En ten týky...

...dva špalíky, čert vyletěl z elektriky. I když ve známém dětském rozpočítadle se elektrikou myslí tramvaj, vlastně by se v našem malém, trochu zvláštním světě špičkové reprodukce zvuku dal čert najít leckdy i v té elektrice ve zdi a zásuvkách, budeme-li čertem rozumět nejproblematičtější (a patrně i kupodivu nejmasověji ignorované) místo většiny audio sestav.

Číst dál...

200 200 eurostar 12 200 200 audio visual 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq 18 200 200 avintegra 200 200 psg 20 200 200 wdq 

200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock 2019 200 200 htp

corner amarock studio